
© Reuters
Вземете си отпуска, когато поискате. Вземете си отпуска колко искате. Няма да ви търсим сметка колко сте почивали", заяви пред Си Ен Ен британският милиардер Ричард Брансън.
Така той обясни програмата, която изпробва в едно от поделенията си, където работят 160 души.
Става дума за служители в основните офиси на неговата Virgin Group в Ню Йорк, Лондон, Женева и Сидни.
Брансън каза, че ще подкрепи и други структури на своята бизнес група да последват примера, ако експериментът се окаже сполучлив. За него работят близо 40 000 души, припомня Си Ен Ен.
Но американската телевизия допълва, че предложението може да се окаже не толкова щедро, колкото изглежда на пръв поглед. Според специалисти по трудова етика причината е, че при отсъствие на ясен регламент колко точно се почива и кой кога излиза в отпуск може да се създаде несигурност, в който служителите всъщност да излизат по-рядко, а не по-често, в почивка.
"Отнасяйте се към хората кат окъм човешки същества, дайте им гъвкавост и те няма да злоупотребят с нея", каза Брансън през Си Ен Ен.
Но после той написа в блога си, че смята, че персоналът му ще се възползва от либералното му предложение, само ако са си свършили работата и смятат, че отсъствието им няма да накърни бизнеса или кариерата им.
Милиардерът обясни, че бил вдъхновен от политиката на компанията "Нефликс", която дава на служителите си неограничена отпуска. "Броят почивни дни, който дават на хората в САЩ, е убийствено малък. Как изобщо човек може да намери време за децата си, ако работи почти непрекъснато", попита той в интервюто.
Дебатът за баланса между работно и лично време се изостри покрай световната криза и нахлуването на дигиталнит етехнологии, защото служителите, които не си изгубиха работата, бяха натоварени с тази на съкратените си колеги, а мобилните комуникации ги преследват дори по време на отпуска.
Мексиканският милиардер Карлос Слим, например, призова да се въведе тридневна работна седмица, но на 11-часов работен ден и ако се излиза в пенсиа на 70-75 години. Според него по този начин хората ще разполагат с повече свободни дни в седмицата и ще се отворят работни места за млади и безработни.
Но специалисти казват, че голяма роля играе трудовата етика на различните пазари. Ако в една държава ангажиментите приключват с края на работния ден, то в други страни не е необичайн оначалниците да засипват подчинените си с електронни съобщения посред нощ и по верме на отпуск. Никой не ви е виновен - ако не искате да ви товарят със задачи непрекъснато, не си отваряйте пощата и не си вдигайте телефона, отговарят други.
Д.Станев
Рейтинг: 660 НеутралноИдеята не е идеално лоша, но има едно голямо НО... Вероятно платеният отпуск ще остане така, както е в момента, т.е. е налице първото ограничение на принципно неограниченият отпуск. От гледна точка на работещите, поне в България и сега има такава практика в много фирми - всеки е в състояние да си вземе няколко дни отпуск при възникване на нужда - било платен или неплатен.
Ефектът от това решение, ще е по-скоро на психическо равнище - така работещите ще са по-спокойни от една страна, а от друга ще имат по-голяма възможност за планиране. Примерно да се съобразят с възможностите на съпруг/а-та.
anonymous_
Рейтинг: 442 НеутралноДоста йезуитско предложение.
123
Рейтинг: 497 Неутрално[quote#0:"Дневник"]Мексиканският милиардер Карлос Слим, например, призова да се въведе тридневна работна седмица, но на 11-часов работен ден и ако се излиза в пенсиа на 70-75 години. Според него по този начин хората ще разполагат с повече свободни дни в седмицата и ще се отворят работни места за млади и безработни.[/quote]
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.Това не е лоша идея като за начало.
ЙЕИ
Рейтинг: 508 ВеселоНе забравяйте, че в САЩ НЯМА платен отпуск. Отпускът там е НЕПЛАТЕН. Можеш да ползваш колкото си искаш, но работодателите имат право след 30 ден отпуск да те помолят да си ходиш.
vigilo_confido
Рейтинг: 427 НеутралноБрансън си пада малко ексцентрик, но въобще като идея има потенциал. Особено като замисъла е толкова добър. Кой не иска да има повече време за семейството си?
Chavo64
Рейтинг: 388 НеутралноБрарсън е голям пич. Доказа, че и най "щурите" идеи са изпълними ако си ги обмислил и приложил умно.
chavo64osl19549478
Рейтинг: 551 НеутралноДневник, кога ще започнете да ползвате спелчек???
НЕ НА ЦЕНЗУРАТА ВЪВ ФОРУМА !!! Освен това новият дизайн на Дневник е скапан !!!Дразнещо е за четене с тези грешки. Ако не уважавате себе си, поне го направете заради читателите си.
Иначе, идеята е приложима само в държави, където освен трудова, хората по принцип имат и всякаква друга висока етика.
simval
Рейтинг: 923 ВеселоДолен изедник. Провокатор.
Аз не зареждам в Лукойл.The Core
Рейтинг: 768 ЛюбопитноКакво ли мислят по тази тема разните му там съюзи на "индустриалци" в България?
Ние обичаме да сме сред природата, защото тя няма мнение за нас! НицшеНиколай Колев
Рейтинг: 2757 ВеселоЯ да дойде в България. Да му дадат един отдел чиновници в Н-ското министерство...
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеpentuer
Рейтинг: 660 НеутралноКато не работиш когато ти скимне от къде ще дойдат парите?
vigilo_confido
Рейтинг: 427 НеутралноДо коментар [#11] от "pentuer":
Със сигурност тези които работят за него не са с нашия мантелитет. 100% може да бъде гарантирано това.
Николов
Рейтинг: 1260 НеутралноПредложението е йезуитско защото ако си вземеш много голяма отпуска може да се окаже, че могат да се справят и без теб.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortJe suis une femme
Рейтинг: 497 НеутралноБългария е сред страните с най-дългото работно време.
Every one of us is, in the cosmic perspective, precious. If a human disagrees with you, let him live. In a hundred billion galaxies, you will not find another.Също така има най-ниската продуктивност в ЕС.
Подобни експерименти ще ни позволят да видим връзката между двете, независимо дали са успешни, или не. С нетърпение очаквам резултатите.
lol
Рейтинг: 1366 Неутралнои аз не разбрах това платен отпуск ли е, или не защото ако е неплатен то и моят в момента е практически неограничен!
dj x2805
Рейтинг: 468 ВеселоВ компанията, в която работя - задължителното време е от 9-16 часа - но ако все пак нямаш 8 часов работен ден ти се вписва минус - часове/минути и т.н. Ако останеш повече - имаш в плюс и балансираш!!!
www.soundcloud.com/x2805Rozalina
Рейтинг: 551 Неутрално[quote#16:"x2805"]В компанията, в която работя - задължителното време е от 9-16 часа - но ако все пак нямаш 8 часов работен ден ти се вписва минус - часове/минути и т.н. Ако останеш повече - имаш в плюс и балансираш!!![/quote]
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Това е мислене от годините на индустеалната революция. Доказано е че не работи
dj x2805
Рейтинг: 468 НеутралноДо коментар [#17] от "lazy_and_sleepy":
www.soundcloud.com/x2805Ами честно казано е модерна европейска фирма и е заимствано от подобни практики в друго сериозни компании - при нас работи добре... Мога да оставя детето на детска градина и да си тръгна по-късно, заради закъснението сутринта!!!
gozambo
Рейтинг: 576 НеутралноВ България отдавна сте на тридневна работна седмица, че и на по-малко. Я си направете сметка колко дни не работите в годината! Май половината са неработни.
Susan Essex
Рейтинг: 497 НеутралноСтатията и коментарите са пълни с грешки. Моля "Дневник" да прегледа отново какво е написал и да оправи.
Относно предложението на Брансън - според мен е напълно неприложимо. Само след месец вече ще има недоволни служители, които работят двойно поради безотговорните си колеги. Ще има и шефове, които уволняват, само защото си отсъствал /според него/ повече, отколкото трябва. А колко трябва и кое е в повече и кое нормално ще станат субективни критерии, в които могат да се упражняват колкото си искат всички страни в случая.
Новата практика би била приложима само в малки общности, в които колегите си имат доверие и приятелство. Или в семейни фирми. Не се сещам как би се получило в голяма структура. А пък затова, че тук не сме узрели за такава самоотговорност, даже не си струва да споменавам...
pietro
Рейтинг: 8 Неутралнода, да ... вземете си отпуск. през това време колегите ви ще ви изработят и като се върнете или няма да ви има мястото, или ще сте с по- малко часове. да не се забравя и завистта, когато някои отива на почивка.
Soyez tranquille!anonymous_
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#4] от "ЙЕИ":
Дрън дрън.
anonymous_
Рейтинг: 442 Неутрално"Според специалисти по трудова етика причината е, че при отсъствие на ясен регламент колко точно се почива и кой кога излиза в отпуск може да се създаде несигурност, в който служителите всъщност да излизат по-рядко, а не по-често, в почивка."
......
"Но после той написа в блога си, че смята, че персоналът му ще се възползва от либералното му предложение, само ако са си свършили работата и смятат, че отсъствието им няма да накърни бизнеса или кариерата им."
Торбалан
Рейтинг: 677 ЛюбопитноЩе споделя личен опит. От няколко години работя в такава фирма с много либерална политика по отношение на работното време. Нормално в офиса се събираме 2-3 дни в седмицата, като през останалите дни работим който откъдето иска. Платената отпуска е регламентирана по закон (няма как иначе, след като се базира на отчисления от заплатата за предходната година). Неплатената отпуска е "неограничена" - когато пожелая и за колкото дни са ми необходими (разбира се това се уточнява предварително за да не спъва работата на останалите колеги). Реалното ограничение идва от здравните осигуровки, защото държавата изисква да съм осигурен, а фирмата ме осигурява само за времето, в което работя. Ако "прекаля" с неплатената отпуска не само не получавам пари за много дни, но и допълнително трябва да си плащам здравните осигуровки за този период. Като всяка система и тази се саморегулира и всеки си намира изгодния баланс...
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganКато цяло предимствата на гъвкавото работно време са неизброими
Соколов
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#4] от "ЙЕИ":
Тези ги разправяй в някое квартално кафене в "Обеля". Аз имам 20 работни дни, аджеба 4 седмици платен отпуск. Като ги комбинирам с разни празници ми се събират по месец и половина почивки.
Може някой който мие чинии или набива пирони да няма, там не съм запознат. Но всички мои познати имат платени почивки като минимума е 2 седмици.
GreenEyes
Рейтинг: 2675 НеутралноАйде де, в Щатите имали убийствено малко отпуска! Всички, ама всички хора, с които съм си имал работа са с не по-малко от две седмици отпуска, огромната част от тях са с три и повече седмици. Аз съм с два месеца и половина, но моята работа е свързана с "академията", а там нещата са различни. Въпросът е не само в работните или почивните дни, а и в интензивността на работата, дали имаш някаква относителна сигурност, дали си доволен от кариерата си, какви ти са здравните "бенефитси" и т.н. Въобще нещата са комплексни. Иначе, французите бяха и на 4-дневна седмица, ама трябваше да се върнат на 5 дневна, щото за малко Франция да фалира. В Испания, Гърция, Португалия например имат големи отпуски, но знаем тези държави до къде я докараха.
tsu
Рейтинг: 442 НеутралноФорумът на дневник е пълен с работяги, чието сърце е разположено отдясно.
Трудно ми е да го повярвам, при положение, че 7/8ми от потребителите киснат из форумите по цял ден и нощ.
Или както казва сивият кардинал на Глас Народен, каква дясна България, при положение, че над милион работещи са на нечия хранилка. Колко от десните в България някога са развивали собствен бизнес и са се запознали с пазарната икономика от първа ръка? Със сигурност не докторът по политикономия он Московския Държавен Университен, както и протежето му Р. Кънев. Моля дайде примери
areta
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#15] от "lol":
Е не е баш неограничен, щото шефът ти казва колко можеш да вземеш. Ако му поискаш неограничено време, той просто няма да ти разреши.
fec32306340
Рейтинг: 405 НеутралноДо коментар [#27] от "tsu": Радан Кънев е адвокат в частна кантора.
дурак
Рейтинг: 551 Весело[quote#27:"tsu"]Форумът на дневник е пълен с работяги, чието сърце е разположено отдясно.
!
Трудно ми е да го повярвам, при положение, че 7/8ми от потребителите киснат из форумите по цял ден и нощ.
Или както казва сивият кардинал на Глас Народен, каква дясна България, при положение, че над милион работещи са на нечия хранилка. Колко от десните в България някога са развивали собствен бизнес и са се запознали с пазарната икономика от първа ръка? Със сигурност не докторът по политикономия он Московския Държавен Университен, както и протежето му Р. Кънев. Моля дайде примери[/quote]
добре си го написАл брато
нема десно тука , сите сме леви..а някои и Двойно леви
скоро в разговор казах на една претенциозна "Високопоставена" дама - отричаща Маркс и Ленин .
.но работеща на Заплата
"Драга , хората се различават по отношението си към средствата за производство - това е дефиницията на Ленин за класите"
"Капиталът трябва да носи принадена стойност" - това път е основната дефиниция на капитализма
Ричард Брансън може да има всякакви идеи - за подобна надстройка трябва База , т.е. "устройството над раменете" да е узряло за капитализъм
Conservator
Рейтинг: 548 НеутралноДобро предложение!
Trump '16Аз работя на 7 дневна работна седмица по 9 часа на ден за мизерните 400 лв. с което ми остава нулево свободно време и нямам право на отпуск. Робството е живо в капиталистическа България!
Георгиев
Рейтинг: 444 ВеселоТолкова много правописни грешки в толкова къс текст отдавна не бях виждал.