
© Reuters
Работните помещения тук приличат на сюрреалистична картина или на студиото на откачил модерен художник с пистолет за боя в ръка. Това е Иву - град в Китай, който наистина е работилницата на Дядо Коледа, защото тук се произвеждат 60% от коледните украшения на света.
В детските книжки може да са нарисувани розовобузи джуджета и елфи с инструментите си в дървената къща отвъд Полярния кръг, но реалността на 300 км южно от Шанхай е на светлинни години от това.
В Иву има около 600 предприятия за каквото се сетите от коледните аксесоари - от светещите гирлянди и изкуствени елхи до поръбени с бял пух червени шапки за коледните партита.
"Джуджетата" са предимно преселници от вътрешността, които работят по 12 часа на ден срещу 250 - 400 евро на месец. Някои от тях не са съвсем сигурни какво точно представлява Коледа.
"Сигурно е нещо като китайската Нова година, но за чужденци", казва 19-годишният Вей пред агенция "Сина". С баща си той произвежда снежинки от стиропор, които топи във вана с лепило, преди да ги сложи в машина, където ги пръскат, докато станат червени. И така по 5000 бройки на ден и смяна на поне 10 маски за лице, с които опитват да се защитят от носещата се из въздуха боя на ситен прах.
© Reuters
Вей споделя, че със спечелените пари ще се ожени в родното си място и повече никога в живота си не иска да пипне червена боя.
Продукцията заминава в Международния търговски център в другия край на Иву, заемащ 4 милиона квадратни метра площи с всичко, от което светът има или няма нужда. Той е признат от ООН за най-големия в света пазар на едро за дребни стоки с 62 000 павилиона и цели "улици", отделени за надуваеми играчки и изкуствени цветя например.
Центърът е разделен на 5 сектора и на Коледа е отделен Сектор №2, където има близо 400 000 артикула, включително неизвестно откъде пръкналата се идея за Дядо Коледа, свирещ на саксофон.
© Reuters
MititU
Рейтинг: 895 НеутралноРоби това е думата за тези хора
"Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХSS
Рейтинг: 2904 НеутралноДжуджета с дръпнати очи и прежълтели от работа !
И все пак нашите стъклени украшения за елхата бяха в пъти по изящни и красиви от тия made in china !!!
vassilun
Рейтинг: 4388 РазстроеноЖалко е, че на никого не му пука за здравето и живота на тези хора! Те едва ли имат избор (човекът събира пари за да се ожени!), но контролът върху условията на труд трябва да се упражнява от местните власти. Няма начин Епъл да ефективно контролира условията на труд в един поддоставчик в ЮИ Азия!
Дедо Либен
Рейтинг: 1211 ВеселоКато гледам стоките в нашите магазини, оставам с впечатлението, че Санта Клаус живее в Китай!!!!
Forrest Gump
Рейтинг: 1403 Неутрално"които работят по 12 часа на ден срещу 250 - 400 евро на месец."
Истината ни прави свободни.[quote#1:"mititu"]Роби това е думата за тези хора[/quote]
а тези които в България работят за още по-малки заплати?
mrtosh
Рейтинг: 531 НеутралноРобство
areta
Рейтинг: 1192 НеутралноДо коментар [#3] от "vassilun":
Какъв контрол, бе Васе?! Това е Китай - каквото каже Партията, това е. Реални профсъюзи?! Стачки?! Да, бе да! Такива неща не са позволени там. Най-вероятно собственик на предприятията е някой висш партиен функционер. Вие как си мислите, че се става най-голямата икономика на света?
irons
Рейтинг: 625 НеутралноПредполагам, че научавайки за нашите заплати, китайците скоро ще изнесат това производство тук. Дори при спазването на изискуемите условия на труд, пак ще сме им по-евтини - все пак пазарът за стоките им е тук и масксимум 3000 на запад (не броя САЩ).
bretschneider
Рейтинг: 834 НеутралноДа познаем ли къде се произвеждат мартеничките?
bodhidharma94
Рейтинг: 374 НеутралноНе е робство, в България много хора работят за същите пари и същото работно време - например във големите вериги супермаркети.
SStan
Рейтинг: 445 НеутралноА жените, които работят по 12 часа заключени в шивашките цехове и даже понякога не им се плаща с месеци! И тук има робски труд!!!