Сенатът на САЩ може да напише проект за снабдяването на Украйна с оръжие

Сенатът на САЩ може да напише проект за снабдяването на Украйна с оръжие

© Reuters



Американските законодатели ще напишат законопроект за доставки на оръжия от САЩ на Украйна, ако президентът Барак Обама не предприеме действия в тази посока, заяви, цитиран от Ройтерс, сенаторът републиканец Джон Маккейн, председател на сенатската Комисия по въоръжените сили.


"Да се помогне на Украйна да отблъсне атаките и да се отбранява не е несъвместимо с търсенето на мирно политическо решение", заяви Маккейн, цитиран от Франс прес, на пресконференция редом с единадесет свои колеги, включително демократи.


Докато френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел са в Киев, за да представят мирен план, Маккейн разкритикува двойнствеността на европейците по отношение на Владимир Путин.




Надявам се благодарение на германците европейците са променят позицията си и да станат по-дейни в подкрепата си за Украйна. Честно казано не съм голям оптимист, тъй като те остават зависими от руската енергия, това е голямо разочарование, каза сенаторът.


Сенатът и Камарата на представителите приеха единодушно през декември миналата година законопроект, упълномощаващ изпращането на оръжие на Киев. Обама го подписа, превръщайки го в закон, но си даде време да реши дали и кога да изпраща оръжие, отбелязва Ройтерс.


Сенаторът демократ Джак Рийд каза, че САЩ не бива да предприемат това усилие сами, а да работят със съюзниците и партньорите си, ако искат да помогнат на Украйна.


Това е битка между борещата се за утвърждаване демокрация и авторитарната диктатура и ние сме длъжни да вземем страна, заяви сенаторът републиканец Линдзи Греъм.


Държавният секретар на САЩ Джон Кери, който днес е в Киев, каза, че президентът Обама скоро ще вземе решение дали да окаже на Украйна отбранителна помощ.


Върховният главнокомандващ силите на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав предупреди днес в Брюксел, че всякакви действия по снабдяването на Украйна със смъртоносни отбранителни оръжия трябва да се съобразяват с възможна гневна реакция от страна на Русия, предаде Асошиейтед прес.


Говорителят на Белия дом Джошуа Ърнест от своя страна заяви, че предоставянето на допълнителна военна помощ на Украйна може и най-вероятно ще доведе до засилването на кръвопролитията в страната, съобщи ТАСС. Той изтъкна, че мирното уреждане на конфликта в Украйна изисква "сериозно участие на Русия" и на проруските сепаратисти.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK