
© Reuters
Основният проблем, който пречи на възобновяването на мирните преговори между правителството в Киев и проруските сепаратисти в Киев е обстоятелството, че настоящата фронтова линия не отговаря на установената при мирните преговори в Киев миналата година, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на източници от германското правителство.
По тази причина Киев ще трябва да приеме, че сепаратистите контролират няколкостотин квадратни километра земя повече, отколкото са установи при подписването на примирието през септември 2014 г.; това обаче не означава, че Киев трябва да приеме тези територии за отделени от Украйна.
Източниците на "Ройтерс" заявяват, че горните условия са част от новия мирен план, представен от Ангела Меркел и Франсоа Оланд на украинския президент Петро Порошенко вчера, който днес ще бъде обсъден и с Владимир Путин. Крайната цел е мирният план да "възстанови териториалната цялост на Украйна".
Руският бизнеспортал РБК посочва, че на срещата на Оланд и Меркел в Владимир Путин ще бъде обсъдено даването на "по-голяма автономия" на сепаратистите в Източна Украйна. Според РБК тази седмица Путин е изпратил тайно писмо до двамата лидери, в което е поискал "повече територия и автономия" за сепаратистите. Това предложение обаче е било отхвърлено.
Украинският премиер Арсений Яценюк заяви, че Киев няма да приеме мирен план, който застрашава териториалната цялост, суверенитета и независимостта на страната. След срещата си с двамата лидери президентът Порошенко заяви, че "преговорите дават надежда, че ще бъде постигнато примирие".
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнамейр от своя страна не е особено уверен, че ще бъде постигнато споразумение. "Не искам да обсъжда възможностите за успех. В момента по-скоро има надежди, а не възможности. НАТО казва, че Русия изпраща оръжия, пари и войници в подкрепа на настъплението на сепаратистите, което не позовлява в Източна Украйна, където войната отне живота на повече от 5000 души, да има примирие", каза той.