Може да го обвиняват, че е всякакъв, но човека има пълното право да няма никакво доверие в европейските институции, и особено в евро-атлантическите съдилища. Това е поведение на държавник и патриот и аз го уважавам за това.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Най-накрая призив за прозрачност. Това споразумение е недопустима заплаха за прозрачността и демократичния контрол в Европа. Информирайте се, преди сляпо да подкрепяте.
Тая високопоставена Мурзилка Орбан ще върне Унгария с 50 години назад.
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same.
Ronald Reagan
Орбан до някъде е прав, ако е искрен. Само че не е! Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича!
Орбан затова засекрети сделката с Путин от унгарския съд и народ. За повече прозрачност. Дълго след като го свалят ще си бият главите унгарците заради него.
Но е хубаво да има такива критици, защото от ЕК много претупват нещата.
Системата в ЕС може да е тромава, но гарантира че няма да има резки пропадания.
[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури.Но има хора които не щат това.[/quote]
Орбан бращолеви каквото му е на устата, но върши онова което му кажат от ЕК.
Не им пука на унгарците. Нито от руски танкове, нито от американски дронове. Затова винаги ще им дишаме праха.
Господ изля върху Содом и Гомора като дъжд жупел и огън от небето, и съсипа тия градове и цялата околност и всички жители на тия градове, и растения земни
Тоя трябва вече да се пенсионира. Цените ще паднат драстично ако тази зона се създаде... но може би унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона.
Стига плещите глупости, Орбан е човек на място, такива ще дойдат по цяла Европа, е, у нас няма,матряла е друг.
Орбан подържа Путин когато унгарските интереси съвпадат с руските.
94 000 унгарски паспорта е дал на етническите унгарци в Украйна, много вероятно при разпад на Украйна и да си ги вземе.
За всички действия на Орбан стои точно унгарски национален интерес.
[quote#20:"hutyapuylo"] унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона.[/quote]
За 500-те милиона сме пратили човек да се грижи-др.Станишев!
Ако някой си мисли, че корпорация няма да направи ВСИЧКО, подчертавам ВСИЧКО, за да защити интересите си, значи е още по-наивен отколкото изглежда. В тази връзка Орбан е 110% прав, да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове, а ще ви се нагледат очите, ако не дай боже се случи това споразумение, значи да си събуете гащите предварително и да се надупите.
Не виждам причина/освен глупостта/ да се подкрепя сляпо американската юрисдикция. Там тя е ефективна за система, различна от европейските възгледи за честна търговия и право на съдебна защита.
В ЕС тя ще действа като слон в стъкларски магазин. Да не споменавам че много от решенията на американски съд са откровенно политически или пречупени през призмата на американския светоглед.
А сега ми слагайте минусите!
[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури.Но има хора които не щат това. [/quote]
Да, но тук не говорим за това. Ето ти прост пример какво е ТPP - в момента ЕК налага огромни глоби Майкрософт и Гугъл за господстващо положение и монополизиране на пазара. Ако споразумението влезе в сила - край с това.
[quote#28:"Читателят"]Да не споменавам че много от решенията на американски съд са откровенно политически или пречупени през призмата на американския светоглед. [/quote]
Хич не им пречи да ни осъдят с някой милиард заради спънка на некоя техна фирма да си продава китайските стоки.
[quote#12:"lz2"]може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
Аре недейю.Орбан никога не е бил комунист, точно обратното. Виж че има в него много популизъм и даже болшевизъм (в смисъл заиграване с мнението на болшинството и използването му за користни политически цели) + авторитаризъм, но не краен. Той е искрен и мисли че служи действително на интересите на страната и народа си. Друг въпрос е, че не винаги е така ....но той не може да го види . Такива са му възможностите. При нормална работеща демократична общественно-политическа система всичко това не е трагедия и се решава сравнително лесно на следващите избори.
Унгарският съд ще има ли власт върху засекретеният договор за АЕЦ "Пакш" с Русия??? Другарят Орбан обаче ще отговаря за това рано или късно в унгарския съд!
Ти да не мислиш, че българският съд има или ще му дадат достъп до документите за АЕЦ с Westinghouse? А е поискал, а е излязъл американският посланик да ни обясни колко е вредно това искане. Отде ви намират такива наивни, не знам.
Винаги съм се чудел защо две трети от територията на Унгария са дадени на съседите им. При България това все пак е една трета. Мисля, че започнах да разбирам. Постоянната "защита" на националните интереси води до това. С Рашастан ще се случи същото.
Орбан е прав.
Гоуемите компании ни оглозгват като кокали. Но чиновческата сган е на гарантирана заплатка и въобще не й пука, че местния производител е посечен отвсякъде. Взема бонусите и отива в лидл, Кауфланд. След т'ва отива на почивка у гърция или фаща тракийската магистрала до морето, да се изкен..за в него
[quote#22:"."]За всички действия на Орбан стои точно унгарски национален интерес. [/quote]
Стои футболният му опит и манталитет. Иначе не е лош човек...
а унгарският национален интерес далеч не винаги съвпада с неговите представи. Избирателите ще му го кажат, кога дойде времето. Няма страшно.
Когато има договореноси с Русия всичко е ок.Така ли???От къде ви намират такива заблудени,не знам.С Westinghouse няма договор и такъв проблем за сега няма.Има обаче голям проблем с АЕЦ"Белене".И до сега не се знае точната цена която ще плаща българския народ за тази гиганска далавера.А и има арбитражен съд който нашите "патриоти"от БСП и Атака правят всичко възможно да загубим това дело с руснаците!
Тоя пак се прави на интересен . На никой не му пука от една държавица със закъсала икономика. Ако Унгария не е в ЕС е загинала отвсякъде, от Путин пари няма да види, само обещания и лъжи......
Евалата как когато нямате какво да напишете и веднага извъртатe нещата до Русия, това гарантира, че другият трябва да мине в отбранителна позиция, но не си уцелил с човека Пробвай се отново, може пък да успееш. Ти се моли да няма договор за АЕЦ с Westinghouse, че тогава ще видиш за какво става дума, но ще мълчиш като гъз и няма да се обаждаш. Върви провери в америкнаската преса, какво се случва със строежа на АЕЦ в САЩ с блокове AP 1000 дето искат да ни ги пробутат и на нас. А дано започнат да го строят и у нас, да те видя тогава, когато започнат да отлагат пускането му и да се оскъпява постоянно, каква песен ще пееш. Ще ти го припомня това.
Орбан все нещо е чел и изразява някакво мнение,а нашият Бойко дали е чел нещо по това споразумение и има ли собствено виждане различно от американското.Или като овцете ,юруш напред пък после ще му мислим когато е вече късно
[quote#12:"lz2"]Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
Стига с клишето за комуниста бре! Точно Орбан никога не е бил и няма да бъде!
Стига с тези лъжи, как не ви омръзна да се правите на клоуни?
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxo
[quote#5:"deepblue"]Арбитраж бе Орбане е непознато за теб далечно място .[/quote]
само да спомена, че арбитраж е когато и двете страни са съгласни да отидат на арбитраж, когато някакъв закон или международно споразумение те задължават не е арбитражно споразумение...
И.П. пред бТВ.: ..Както всички знаят, от доста години вече работим заедно с „А за Б“,... може би в момента е най-големият донор в България..
Завчера в Русия обявиха, че поставят руските закони над международното право. Тази мижитурка закъсня с цял ден, преди да си издекламира урока. Лошо, Орби, лошо! Дядя Вова ще дърпа уши!
Не,че унгарците толкова държат на моето мнение, но те ми паднаха в очите до боклукчийско ниво! Лошото за тях е, че не само аз мисля така.
Споразумението ТТИП се прави на скрито, дори Меркел няма представа какво договарят представителите на САЩ и ЕС! Никаква прозрачност, което засилва усещането, че се прави нещо нередно!
Орбан е много прав, на Запад има от 1 година протести срещу споразумението! Само българина както обикновено спи!
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxo
[quote#53:"precision"]ееееееех... Орбан, Орбан.. подкрепяш, не подкрепяш.. ще ти спретнат един майдан и на теб, а следващият ще подпише [/quote]
Орбан има за себе си 66% от унгарския народ, трудно ще му направят майдан! Хеле пък унгарците не са араби или украинци, не можеш ги залъжеш с празни приказки!
Били са част от Империя, знаят си интереса и ще го гонят до дупка!
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxo
Някои имат държавници и патриоти начело на държавата, ние си имаме мижитурки дето с всичко са съгласни, ако въобще разбират за какво става дума в 99 % от случаите.
[quote#56:"Иван К"]Какви ще са тези международни спорове дете що ги решава национален съд[/quote]
Ами точно тия дето ще се решават в американски съдилища, ама в унгарски - не.
[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури[/quote]
Нерде Ямбол нерде Стамбол! Тук въпросът е дали САЩ да диктува и съди(за сведение на всички БОЛШЕВИКИ)!!!
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!
Орбан привежда същите аргументи сега, които странно отсъстват, когато трябва да говори за защита от Москва
ТТИП има много идиотски клаузи, които според мен не трябва да се приемат ан блок, но всяка такава за свободна търговия трябва моментално да влезе в сила.
Орбан е абсолютно прав, както винаги. Истински национално отговорен политик.
Трансатлантическото споразумение – тайфун, който заплашва Европа
от Лори M. Уолък
http://bg.mondediplo.com/article1143.html
Започналите през 2008 г. преговори за сключване на споразумение за свободна търговия между Канада и Европейския съюз приключиха на 18 октомври. Добро предзнаменование за американското правителство, което се надява да сключи партньорство от този тип със Стария континент. Предмет на тайни преговори, този проект, горещо подкрепян от мултинационалните компании, би им позволил да съдят всяка държава, която не се подчинява на нормите на либерализма.
МОЖЕМ ли да си представим мултинационални компании да дават под съд правителства, чиято политическа ориентация би могла да намали техните печалби? Приемливо ли е те да имат право да искат – и да получават! – щедра компенсация за пропуснати ползи в резултат на прекалено строго трудово законодателство или на твърде големи разходи за изпълнение на екологичните норми? Подобен сценарий, колкото и невероятно да звучи, не датира от вчера. Той фигурираше черно на бяло в проекта за Многостранно споразумение за инвестициите (МСИ), предмет на тайни преговори в периода 1995-1997 г. между двадесет и деветте държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИРС) [1]. Разкрит в последния момент, именно от Монд дипломатик, текстът на проекта предизвика безпрецедентна вълна от протести и принуди авторите му да го приберат в чекмеджето. Петнадесет години по-късно, ето че отново излиза на дневен ред в нови одежди.
Споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP), за което от юли 2013 г. се водят преговори между САЩ и Европейския съюз, е модифицирана версия на МСИ. То предвижда действащите закони от двете страни на Атлантика да се подчиняват на нормите на свободната търговия, създадени от и за големите европейски и американски компании. Търговски санкции или милиони евро обезщетение в полза на тъжителите грозят страната нарушител.
Според официалния график преговорите би трябвало да приключат чак след две години. TTIP комбинира и влошава най-зловредните елементи на споразуменията, сключени в миналото. Ако влезе в сила, привилегиите на мултинационалните компании ще добият силата на закон и ще вържат окончателно ръцете на правителствата. Независимо от политическите промени и от народните протести, споразумението ще трябва да се прилага волю-неволю, тъй като неговите клаузи ще подлежат на промяна само с единодушното съгласие на подписалите го страни. То би възпроизвело в Европа духа и условията на азиатския си аналог – споразумението за Транстихоокеанско партньорство (Trans-Pacific Partnership – TPP), което е в процес на приемане в дванадесет страни, след като бе горещо препоръчано от американските бизнес среди. TTIP и TPP ще оформят съвместно една икономическа империя, способна да диктува условията си извън своите граници – всяка страна, желаеща да установи връзки със САЩ или Европейския съюз, ще бъде принудена да приеме безусловно правилата, установени в общия им пазар.
Специално създадени трибунали
ТЪЙ като целта е да бъдат продадени на безценица цели структури от непазарния сектор, преговорите по TTIP и TPP се провеждат при закрити врата. Американските делегации наброяват повече от 600 консултанти, упълномощени от мултинационалните компании, които разполагат с неограничен достъп до подготвителните документи и до представителите на администрацията. Не трябва да изтича никаква информация. Дадено е нареждане журналисти и граждани да бъдат държани настрана от разискванията. Те ще бъдат информирани в подходящия момент, тоест, при подписване на споразумението, когато ще бъде прекалено късно за реагиране.
В изблик на откровеност, бившият министър на търговията на САЩ Роналд (Рон) Кирк подчерта „практическия“ смисъл „да се запази известна степен на дискретност и конфиденциалност“ [2]. Последният път, когато работна версия на споразумение в процес на оформяне бе показана в публичното пространство, преговорите се провалиха, напомни той. С това намекна за Зоната за свободна търговия в двете Америки (ALCA) – разширена версия на Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Информация за този проект, усилено защитаван от Джордж У. Буш, бе публикувана на сайта на администрацията през 2001 г. На тези твърдения сенаторката Елизабет Уорън отвърна, че споразумение, договорено без никакво демократично обсъждане, никога не би трябвало да бъде подписвано [3].
Лесно е да разберем защо тъй строго се следи преговорите по американо-европейското споразумение да не привлекат вниманието на широката публика. По-добре е да се отложи моментът, в който ще бъдат обявени последиците на всички равнища. Тогава от върха на федералната държава чак до общинските съвети, като се мине през губернаторствата и местните съвети, избраниците на народа ще трябва да променят напълно публичните политики, за да задоволят апетитите на частния бизнес в сектори, които досега му се изплъзваха. Безопасност на храните, норми на токсичност, здравни застраховки, цена на лекарствата, свобода в Мрежата, защита на личния живот, енергетика, култура, авторски права, природни ресурси, професионално обучение, благоустройство, имиграция – нито една общозначима дейност не ще избегне капана на институционализираната свободна търговия. Политическата дейност на народните избраници ще се ограничи до преговори с фирмите или техните местни пълномощници за трохите суверенитет, които биха склонили да им отстъпят.
Отсега е заложено страните, подписали споразумението, да гарантират, че „ще съобразят законите, правилниците и процедурите си“ с разпоредбите на споразумението. Няма съмнение, че те стриктно ще следят за спазването им. В противен случай могат да бъдат преследвани от трибуналите, създадени специално за арбитраж при спорове между инвеститори и държави. На тези инстанции се дава власт да налагат търговски санкции срещу последните.
Идеята може да изглежда невероятна, но тя се вписва във философията на вече влезли в сила търговски споразумения. Миналата година например Световната търговска организация (СТО) осъди САЩ заради консервите с риба тон с надпис „без опасност за делфините“, заради етикета с произхода на месото, както и заради забраната на тютюна с аромат на бонбони. Тези мерки в защита на потребителя бяха преценени като препятствия пред свободната търговия. СТО наложи и на Европейския съюз глоби от стотици милиони евро заради отказа му да внася генномодифицирани организми (ГМО). Новото при TTIP и TPP е, че ще позволяват на мултинационалните компании да преследват от свое име присъединилите се държави, чиято политика ограничава търговската им дейност.
При такъв режим компаниите биха могли да се противопоставят на политиката в областта на здравеопазването, околната среда или финансовата регулация на дадена страна, като заведат искове за обезщетения пред извънсъдебни органи. Тези специални трибунали, съставени по нормите на Световната банка и ООН, се състоят от по трима адвокати, специализирани по търговски дела. Те ще имат право да налагат на данъкоплатците присъди с тежки обезщетения, в случай че законодателството на държавата им орязва „очакваните в бъдеще печалби“ на дадена компания.
Тази система „инвеститор срещу държава“, която изглеждаше заличена след като МСИ бе изоставено през 1998 г., беше тихомълком възстановена. По силата на няколко търговски споразумения, подписани от Вашингтон, 400 милиона долара от джоба на данъкоплатеца влязоха в сметката на мултинационалните компании във връзка с искове против забрана на токсични продукти, регулиране на експлоатацията на водите, почвата, дървения материал и др. [4]. Според същите споразумения общата сума на исковете по текущи процедури, засягащи въпроси от общ интерес (като медицински патенти, борба срещу замърсяването или закони за климата и изкопаемите енергийни източници), възлиза на 14 милиарда долара.
С TTIP сметката на това легализирано изнудване би се раздула още повече, като се имат предвид заложените в трансатлантическата търговия интереси. 3300 европейски фирми присъстват на американска земя чрез 24 хиляди филиала. Всеки от тях би могъл в даден момент да сметне за основателно да поиска обезщетение за търговска щета. Получените по този начин суми далеч ще превъзхождат разходите, произлизащи от предишните споразумения. От своя страна, държавите членки на Европейския съюз ще са изложени на още по-голям финансов риск предвид факта, че 14 400 американски компании разполагат в Европа с мрежа от 50 800 филиала. Общо 75 хиляди дружества биха могли да участват в лова за публични средства.
Официалният мотив гласи, че този режим трябва принципно да укрепи позициите на инвеститорите в развиващите страни, където няма надеждна правна система. Той би им позволил да защитят правата си в случай на експроприация. Но Европейският съюз и САЩ не фигурират в зоните на безправие. Те разполагат, напротив, с функциониращо правосъдие, което уважава правото на собственост. Като въпреки това ги поставя под опеката на специални трибунали, TTIP показва, че целта му не е да защити инвеститорите, а да увеличи властта на мултинационалните компании.
Съдебни процеси срещу увеличаване на минималната заплата
НЕ Е нужно да се уточнява, че адвокатският състав на тези съдилища не се отчита пред никакви гласоподаватели. Те могат спокойно да се превърнат от съдии в защитници на могъщите си клиенти [5]. Юристите по международни инвестиции са в съвсем ограничен състав – петнадесет от тях си разпределят 55% от делата, разглеждани досега. Техните решения, разбира се, не подлежат на обжалване.
„Правата“, които те са призвани да защитават, са формулирани по твърде приблизителен начин и тълкуването им рядко съответства на интересите на мнозинството. Това се отнася например до правото на инвеститора да се възползва от уредбата, съответстваща на „предвижданията му“. Оттук следва, че правителството се лишава от възможността да промени политиката си, след като инвестицията е извършена. Що се отнася до правото на компенсация при „непряка експроприация“, държавната власт е длъжна да плати, в случай че законодателството ѝ води до намаляване стойността на дадена инвестиция. Включително когато това законодателство се прилага за местни фирми. Трибуналите признават също правото на капитала да придобива все повече земи, природни ресурси, оборудване, заводи и т.н. Никаква реципрочност от страна на мултинационалните компании – те нямат никакво задължение към държавите и могат да завеждат искове когато им е угодно.
Някои инвеститори имат твърде разтеглива концепция за неотменните си права. Напоследък станахме свидетели как европейски компании завеждат дела срещу увеличението на минималната заплата в Египет или ограниченията за токсичните емисии в Перу. В последния случай споразумението за свободна търговия между САЩ и Перу защити правото на американската компания „Ренко“ [6] да замърсява околната среда. Друг пример – цигареният гигант „Филип Морис“, притеснен от ограничаващите тютюнопушенето закони в Уругвай и Австралия, предяви иск срещу двете държави пред специален трибунал. Американската фармацевтична компания „Ели Лили“ има намерение да съди Канада за това, че е въвела система от патенти, която прави някои медикаменти по-достъпни. Шведският доставчик на електричество „Ватенфол“ претендира за няколко милиарда евро от Германия във връзка с нейния „енергиен завой“, който въвежда по-строг контрол върху централите, работещи с въглища, и обещава страната да се откаже от ядрената енергетика.
Няма ограничения за глобите, които тези съдилища могат да наложат на една държава в полза на дадена мултинационална компания. Преди една година Еквадор бе осъден да заплати на една петролна компания рекордната сума от 2 милиарда евро [7]. Дори когато спечелят делото, правителствата са длъжни да покрият съдебните разноски и различните комисионни – средно по 8 милиона долара на дело, похарчени за сметка на данъкоплатците. Ето защо държавите често предпочитат да преговарят с ищеца, вместо да се защитават пред съда. Така например канадската държава не отиде на съд, като набързо анулира забраната на токсично вещество, използвано от петролната индустрия.
Броят на съдебните дела обаче не престава да расте. Според Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) броят на делата, заведени пред специалните трибунали, е нараснал десетократно от 2000 г. Системата за търговски арбитраж бе създадена още през 50-те години на XX век, но никога не е правила толкова големи услуги на частните интереси както през 2012 г. – рекордна година по броя на заведените дела. Този бум създаде процъфтяващ бизнес за финансови консултанти и адвокати по търговски дела.
Проектът за голям американо-европейски пазар се направлява от години от Трансатлантическия икономически диалог (Trans-Atlantic Business Dialogue). Това лоби, по-познато днес като Трансатлантически бизнес съвет (Atlantic Business Council – TABC), бе създадено през 1995 г. под патронажа на Европейската комисия и Министерството на търговията на САЩ. То е обединение на богати предприемачи и се застъпва за конструктивен „диалог“ между икономическите елити на двата континента, вашингтонската администрация и брюкселските комисари. TABC е постоянен форум, който дава възможност на мултинационалните компании да координират атаките си срещу политиката в полза на обществото. Където такава все още съществува от двете страни на Атлантика.
Публично афишираната му цел е да премахне това, което нарича „търговски дразнители“ (trade irritants), т.е. и на двата континента да се оперира по едни и същи правила, без намеса на публичната власт. „Регулаторна конвергенция“ и „взаимно признаване“ са част от лозунгите, които издига, за да подтикне правителствата да разрешат стоки и услуги, несъответстващи на местните закони.
„Неоправданата“ забрана на свинското с рактопамин
АКТИВИСТИТЕ на трансатлантическия пазар не се задоволяват с това да проповядват смекчаване на съществуващите закони. Те направо претендират да ги пренапишат. Така например Американската търговска камара и „Бизнес Европа“ – двете най-големи предприемачески организации на планетата, призоваха преговарящите по TTIP да съберат около една маса представители на най-големите акционери и политически ръководители, които „да напишат съвместно регулиращите текстове“. Идеята е тези текстове да имат силата на закон в САЩ и Европейския съюз. Човек може да се запита дали присъствието на политици в тази ковачница на търговски правила е наистина наложително…
Мултинационалните компании проявяват забележителна откровеност, когато излагат намеренията си. Това личи например по въпроса за ГМО. В САЩ половината от щатите възнамеряват да въведат задължението върху хранителните продукти да се отбелязва присъствието на генномодифицирани организми – мярка, желана от 80% от потребителите в страната. Индустриалците от хранително-вкусовата промишленост и в САЩ, и в Европа обаче настояват за забрана на подобни етикети. Националното сдружение на сладкарите го казва без увъртане: „Американската промишленост желае TTIP да постигне напредък по въпроса, като премахне етикетите „ГМО“ и нормите за проследимост.“ Влиятелната Организация на биотехнологичната промишленост, в която членува гигантът „Монсанто“, се възмущава, че продукти с ГМО, продавани в САЩ, не се допускат до европейския пазар. Тя желае „пропастта между дерегулацията на новите биотехнологични продукти в САЩ и вносът им в Европа“ бързо да бъде запълнена [8]. „Монсанто“ и приятелите му не крият надеждата си, че зоната за трансатлантически свободен обмен ще успее най-сетне да наложи на европейците техния „изобилен каталог от продукти с ГМО (...) да бъде приет и използван“ [9].
Не по-малко енергична е офанзивата на фронта на личния живот. Коалицията за дигитална търговия, която обединява индустриалците от Мрежата и високите технологии, натиска преговарящите по TTIP да вдигнат преградите, пречещи на потоците от лични данни да текат свободно от Европа към САЩ. „Настоящото мнение на Съюза, че САЩ не осигуряват „адекватна“ закрила на личния живот, е неразумно“, твърдят нетърпеливите лобисти. Подобна позиция е смешна на фона на разкритията на Едуард Сноудън относно системата за шпионаж на Агенцията за национална сигурност (NSA). Но тя все пак е по-умерена в сравнение с декларацията на Американския съвет за международен бизнес – обединение на дружества, които по примера на „Verizon“ обилно са захранвали NSA с лични данни: „Споразумението би трябвало добре да очертае изключенията, като сигурността и личния живот, за да гарантира, че те няма да представляват прикрити препятствия пред търговията.“
На прицел са също нормите за качество на хранителните продукти. Американската месодобивна промишленост настоява за отмяна на европейската регулация, забраняваща продажбата на пилешко месо, дезинфектирано с хлорни продукти. В челните редици на тази битка е компанията „Yum!“ – собственик на веригата за бързо хранене „Кентъки Фрайд Чикън“, която може да разчита на ударната мощ на предприемаческите организации. „Европейският съюз разрешава за обработка на месото да се използват единствено вода и водна пара“, протестира Северноамериканското сдружение на производителите на месо. Друга група за натиск – Американският институт за месото, изказва съжаления за „неоправданата забрана [от страна на Брюксел] на месо, съдържащо бета-агонисти като рактопамин хлорхидрат“.
Рактопамин е медикамент, използван за натрупване на месо без сланина при свинете и говедата. Поради риск за здравето на животните и консуматорите, той е забранен в 160 държави, сред които страните членки на ЕС, Русия и Китай. Според американските производители на свинско месо тази защитна мярка е нарушение на свободната конкуренция и трябва спешно да се премахне от TTIP.
„Американските производители на свинско няма да приемат друг резултат, освен вдигането на европейската забрана на рактопамина“, заплашва Националният съвет на производителите на свинско месо. През това време, от другата страна на Атлантика, индустриалците, обединени в „Бизнес Европа“, разобличават „бариерите, които пречат на европейския износ към САЩ, като американския закон за безопасност на храните“. От 2011 г. този закон разрешава на контролните органи да изтеглят от пазара заразени вносни продукти. Преговарящите по TTIP са призовани да отстранят и това препятствие.
Същото важи за газовете с парников ефект. Организацията „Въздушни линии за Америка“ (A4A) – водещо обединение на американските въздушни превозвачи, е съставила списък на „ненужните регламенти, които нанасят значителни щети на индустрията“ им и които TTIP, естествено, трябва да премахне от картата. На първо място в списъка фигурира европейската система за обмен на квоти емисии, която задължава въздухоплавателните компании да плащат за замърсяването с въглерод. Брюксел временно замрази тази програма. A4A изисква окончателното ѝ премахване в името на „прогреса“.
Най-мощният кръстоносен поход обаче се разгръща във финансовия сектор. Пет години след като избухна кризата с високорисковите ипотечни кредити (събпрайм), американските и европейските преговарящи стигнаха до общия извод, че регулацията на финансовия сектор вече трябва да остане в миналото. Рамката, която те искат да поставят, предвижда да се премахнат всякакви предпазни мерки пред рисковите вложения и да се попречи на правителствата да контролират обема, естеството или произхода на финансовите продукти на пазара. С други дума, намерението е чисто и просто думата „регулация“ да изчезне.
Откъде произлиза това екстравагантно завръщане към отминалите времена на тачъризма? То съответства в частност на желанието на Сдружението на германските банки, което не пропуска да изрази „безпокойството“ си от реформата на „Уолстрийт“ след кризата през 2008 г., макар че тя всъщност беше доста плаха. Един от най-инициативните му членове по тази тема е „Дойче банк“, независимо че през 2009 г. тя получи стотици милиарди долари от Федералния резерв на САЩ в замяна на акции, които съдържаха ипотечни облигации [10]. Германският мастодонт иска да сложи край на регламента „Волкер“, главна опора на реформата на „Уолстрийт“, която според него „представлява голяма тежест за неамериканските банки“. „Insurance Europe“ – федерацията на европейските застрахователни дружества, желае от своя страна TTIP да „премахне“ допълнителните гаранции, които възпират сектора да се впусне във високорискови вложения.
Що се отнася до Европейския форум на услугите – организация на собствениците на предприятия, в която членува „Дойче банк“, той се подвизава в кулисите на трансатлантическите преговори и настоява американските контролни органи да престанат да си пъхат носа в делата на големите чуждестранни банки на тяхна територия. От американска страна пък се надяват TTIP да предотврати веднъж завинаги европейския проект за такса върху финансовите транзакции. Това изглежда вече е постигнато, тъй като Европейската комисия сама прецени, че тази такса не съответства на правилата на СТО [11]. Доколкото трансатлантическата зона за свободна търговия обещава да въведе система, още по-либерална от тази на СТО, а Международният валутен фонд постоянно се противопоставя на всякаква форма на контрол над движението на капитали, скромната „такса Тобин“ не тревожи много САЩ.
Но сирените на дерегулацията не примамват само финансовите среди. TTIP има намерение да включи в конкуренцията всички „невидими“ сектори от общ интерес. Държавите, които подпишат документа, ще бъдат задължени не само да подчинят обществените услуги на търговската логика, но и да се откажат от всякакъв контрол върху чуждестранните доставчици на услуги на техните пазари. Пространството за политическо маневриране в областта на здравеопазването, енергетиката, образованието, водоснабдяването и транспорта ще се свие като шагренова кожа. Търговската треска не щади дори имиграционната политика, тъй като привържениците на TTIP си присвояват компетенцията да изработят обща гранична политика – вероятно за да улесняват влизането на онези, които разполагат със стоки или услуги за продан, за сметка на другите.
През последните няколко месеца ритъмът на преговорите се ускори. Във Вашингтон имат всички основания да вярват, че европейските ръководители са готови на всичко, за да съживят икономическия растеж, дори да се откажат от обществения договор. Аргументът на привържениците на TTIP, че дерегулираният свободен обмен ще улесни търговията и ще позволи да се създадат работни места, вероятно натежава повече, отколкото опасенията от социален трус. При това съществуващите все още митнически бариери между Европа и САЩ вече са „достатъчно ниски“, както признава американският представител по търговските въпроси [12]. Ковачите на TTIP сами признават, че първата им цел не е да облекчат митническите ограничения, които и без това са несъществени, а „да се премахнат, ограничат или предотвратят излишни национални политики“ [13]. Под „излишни“ се разбира всичко, което забавя потока на стоките, а именно финансовите регулации, борбата срещу климатичното затопляне или упражняването на демокрацията.
Малобройните анализи на значението на TTIP не се разпростират върху социалните и икономическите последици. Често цитираният доклад на Европейския център за международна политическа икономика твърди с категоричността на един Нострадамус, дипломиран в търговски факултет, че TTIP ще осигури на населението на трансатлантическия пазар допълнително богатство от 3 цента дневно на глава от населението… след 2029 г. [14].
Въпреки оптимистичния си тон, същото проучване изчислява, че брутният вътрешен продукт в Европа и САЩ ще се увеличи само с 0,06% след влизането в сила на TTIP. Но дори това твърдение е твърде нереалистично, доколкото авторите му се основават на постулата, че свободната търговия „динамизира“ икономическия растеж – теория, която фактите редовно опровергават. Всъщност подобно безкрайно малко увеличение е неизмеримо. За сравнение, петата версия на iPhone на „Епъл“ предизвика в САЩ осем пъти по-голямо увеличение на БВП.
Почти всички изследвания по TTIP са финансирани от институции, застъпващи се за свободната търговия, или от предприемачески организации. Поради това те не отчитат социалната цена на споразумението, нито преките му жертви, които биха могли да достигнат стотици милиони хора. Но картите още не са раздадени. Както показаха премеждията около МСИ, Зоната за свободна търговия в двете Америки и някои кръгове от преговори в СТО, използването на „търговията“ като троянски кон за разбиване на социалната закрила и овластяване на хунтата на търговските посредници бе неколкократно предотвратявано в миналото. Нищо не предвещава, че този път ще постигне успех.
LE MONDE DIPLOMATIQUE
- Превод Станимир Делчев
Бележки под линия
[1] Вж. „Le nouveau manifeste du capitalisme mondial“ (Новият манифест на световния капитализъм), Le Monde diplomatique, февруари 1998.
[2] „Some secrecy needed in trade talks: Ron Kirk“ (При търговските преговори се изисква известна секретност: Рон Кирк), Ройтерс, 13 май 2012.
[3] „Elizabeth Warren opposing Obama trade Nominee Michael Froman“ (Елизабет Уорън се противопоставя на Майкъл Фроман, номиниран от Обама за представител по търговските въпроси), 19 юни 2013, Huffingtonpost.com.
[4] „Table of foreign investor-state cases and claims under NAFTA and other US “trade“ deals“ (Списък на делата и исковете, противопоставящи чуждестранни инвеститори и държавата по силата на НАФТА и други „търговски“ споразумения), Public Citizen, Вашингтон, август 2013.
[5] Andrew Martin, „Treaty disputes roiled by bias charges“ (Съдебни спорове по даден договор, помрачени от пристрастни обвинения), 10 юли 2013, Bloomberg.com.
[6] „Renco uses US-Peru FTA to evade justice for La Oroya pollution“ („Ренко“ използва споразумението за свободна търговия между САЩ и Перу, за да избегне съдебно преследване за замърсяването в Ла Ороя), Public Citizen, 28 ноември 2012.
[7] „Ecuador to fight oil dispute fine“ (Еквадор ще оспорва глоба, наложена при петролен спор), агенция „Франс прес“, 13 октомври 2012.
[8] Коментари по споразумението за трансатлантическо партньорство, документ на BIO, Вашингтон, май 2013.
[9] „EU-US high level working group on jobs and growth. Response to consultation by EuropaBio and BIO“ (Работна група на високо равнище с участието на Европейския съюз и САЩ по въпросите на заетостта и растежа. Отговор на консултация от страна на „EuropaBio“ и BIO), http://ec.europa.eu.
[10] Shahien Nasiripour, „Fed opens books, revealing European megabanks were biggest beneficiaries“ (Федералният резерв отваря книгите и разкрива, че големи европейски банки са били едни от най-големите бенефициенти), 10 януари 2012, HuffingtonPost.com.
[11] „Europe admits speculation taxes a WTO Problem“ (Европа прие¬ма, че правилата на СТО възпрепятстват въвеждането на такса върху спекулата), Public Citizen, 30 април 2010.
[12] Писмо на Деметриос Марантис, американски представител по търговските въпроси, до Джон Бьохнер, говорител на републиканците в Камарата на представителите, Вашингтон, 20 март 2013, http://ec.europa.eu.
[13] „Final report. High level working group on jobs and growth“ (Заключителен доклад. Работна група на високо равнище по въпросите на заетостта и растежа), 11 февруари 2013, http://ec.europa.eu.
[14] „TAFTA’s trade benefit: a candy bar“ (Печалбата от Трансатлантическата зона за свободна търговия ще се равнява на една вафла), Public Citizen, 11 юли 2013.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
"Стига с клишето за комуниста бре! Точно Орбан никога не е бил и няма да бъде!"
Унгарците имат традиции в диктаторския жанр - по времето на Хитлер в Унгария е дерибействал диктаторът (адмирал???) Хорти. Изглежда, неговите лаври не дават мира на Орбан сега, по времето на Путлер. Ето какво смята Хорти за СССР въобще и за Русия в частност (цитат от руската уикипедия):
"В апреле 1941 года венгерские войска приняли участие во вторжении в Югославию. В эти дни, во время встречи с Гитлером Хорти написал: «Почему это монголам, киргизам, башкирам и прочим надо быть русскими? Если превратить существующие сегодня советские республики в самостоятельные государства вопрос был бы решён. За несколько недель армия Германии сделала бы эту важнейшую работу для всего человечества»
Последното оставям без коментар, нека всеки го тълкува , както му хареса...
[quote#26:"abee"]В тази връзка Орбан е 110% прав, да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове...[/quote]
А бе друго си е да решава съдът на Красьо Черния. Твоят патрон Цецо Василев завлече 4 милиарда и сега суче мустак в Белград. При един нормален съд, тоя мошеник отдавна щеше да е облякъл раираната пижама.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Явно,че ти няма какво да пишеш и си тръгнал да пишеш като децата съчинение по картинка.С "Westinghouse"няма договор и за това няма какво да се коментира.Но ще ти кажа,че реакторите на "Westinghouse" са ново поколение, и с най добра защита които в момента няма аналог в света.А руските реактори за АЕЦ"Белене" са от 92 година и защитата им е далеч по слаба от тази на "Westinghouse".Поне за японо-американският реактор се знае цената 7,762 млрд. долара,докато двата реактора на" Белене" все още не се знае, и колкото време минава руските реактори се оскъпяват все повече и повече.АЕЦ"Белене" никога не е била в изгода за България,защото ако беше така още по живково време щеше да се построи.Сега стана ли ти ясно или пак да ти го напиша???!!!
Мурзилките във форума вече нямат опорни точки за обожествяване на Путин (той се о.ра по всички линии и успешно докара Русия до боклука), сега се прехвърлиха на Орбан. Лошо няма, и той ще докрета до същото състояние и със същия успех! При това ми се струва,че неговият Майдан ще изпревари путиновия.
... мурзилки... дубрютру ве... пак ви събраха на смяна рано рано, не е лесно, а?... приятелки съвет, не са хАбете, че нещата най-малко зависят от кремълски опорни точки, Орбански или форумски.. договор ще има.
[quote#12:"lz2"]Орбан до някъде е прав, ако е искрен. Само че не е! Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
... да-а, Орбан - комуниС... на к'во си способен, та да заработиш надник...
"Орбан: Не подкрепям търговска сделка със САЩ, в която няма власт унгарският съд"
Хаха!И сега като избухне едно народно недоволство, като излязат едни 50 недоволни протестъри, мале мила!
Интересно Америка за Унгария ще може ли да плати за повече от 50?
Голяма параноя гони някои форумци- все Путин им се привижда. хаха пийте си хапчетата и спокойно. Относно Орбан, жалко е, че нямаме премиер като него, който мисли първо за националните интереси, а после за САЩ–МАЩ. Никой не обича ветропоказателите като нас, с политика на магистрални труженички, които за едно потупване по рамото са готови на всичко. затова унгарците ги уважават, а нас не. В Западната преса за нас пишат винаги негативно и с пренебрежение, че сме просяците, циганите и крадците на соц. помощи. Немските статии винаги уточняват, че сме най-бедната страна в ЕС. За унгарците никога не съм прочела такова нещо. Така че им дишаме в прахта на унгарците и премиера им
[quote#1:"Jean-Luc Picard"]Не мога да разбера как може да има хора в Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси"[/quote]
А какво трябва да стане? Да приемат всичко, което са поискали от ВАшингтон, само защото там се имат за изключителни??
... кат'влезе в сила т'ва споразумение, дали американските централи шА "откликнат"на мерака ни за по-еФтин ток... дали шА заведат дело у нЕкой американски съд, за пропуснати ползи от регулирането от ДКЕВР на цените на тока...
[quote#4:"katz"]Най-накрая призив за прозрачност. Това споразумение е недопустима заплаха за прозрачността и демократичния контрол в Европа. Информирайте се, преди сляпо да подкрепяте. [/quote]
ИНтересно защо това споразумение е свръхсекретно? Защо преговорите не се водят деморкатично и открито, всеки ден да ни осведомяват за напредъка в преговорите, кой какви аргументи е сложил на масата, по какво се е постигнало съгласие и по кое не?
А защо не се направи референдум във всички държави в ЕС?
Не, леля logika да не ми обяснява как сме били представителна деморкация и съм бил гласувал за тези политици, дето ще подкрепят споразумението. Не, не съм ги избирал с такива пълномощия!
[quote#1:"Jean-Luc Picard"]Не мога да разбера как може да има хора в Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси" ....[/quote]
Общата европейска лодка се клати единствено от САЩ, а не от Орбан и Волен Сидеров, какво има за разбиране?!
[quote#5:"deepblue"]Арбитраж бе Орбане е непознато за теб далечно място . [/quote]
Арбитраж? Къде? В САЩ нали??Що??
И защо някакъв договор на ЕС със САЩ ще отменя конституцията и законите на една държава??
През ВСВ Унгария е воювала срещу нацизъм Кремъл.
През 1956 Унгария е имало въоръжено въстание срещу нацизъм Кремъл.
Сега Орбан е "контра" срещу ЕС и САЩ
като подгласник на путиниски Кремъл.
От своя страна Путин паразитира върху настроения
ленинистки, сталинистки, комунистки, антикомунистки, монахистки антимонархистки, рашистки, нацистки... всичко "в употреба".
[quote#6:"Торбалан"]Тая високопоставена Мурзилка Орбан ще върне Унгария с 50 години назад. [/quote]
Що? Щото не се съгласява със САЩ? Иначе щеше да е голям пич и щеше да има конгречулейшънс и потъпване по рамото, нали!
Айде нЕма нужда!
Без ГМО и без подчинение на държавите на корпорации!
[quote#73:"protivbspdpsatak"]Поне за японо-американският реактор се знае цената 7,762 млрд.[/quote]
... и т'ва е цената само на блока... а останалите съоръжения... май един блок у Козлодуй шА струва повеке от цЕлото Белене...
[quote#9:"volodia123"]Ами прав е човекът, ако утре отсъдят срещу Унгария в този независим съд, кой ще е виновен! [/quote]
не става дума за това!
Сега както България налага мораториум върху износа на дървесина -после това няма да е възможно щото ще е ограничение върху търговията.
Както и сега България не може да изисква да не се внасят фалшиви салами и "сирене" щото било ограничение на тъговията видиш ли!
[quote#11:"miho45"]Решението е едно, страната излиза от ЕС и НАТО и започва да строи нов живот[/quote]
Не излиза, а си защитава интересите!
Не е ли деморкатично да си казва мнението и да гласува против?
Не знаех, простете!
[quote#16:"Billy Bob Montana"]Орбан затова засекрети сделката с Путин от унгарския съд и народ. За повече прозрачност. [/quote]
А сделката с Уестингхаус? Моля да ми пратите линк за цялата и пълна документация!
Ще ви бъда благодарен да дадете и линкове към пълната документация за строежа на АЕЦи във ЕС.Благодаря!
Как все Путин, Оргбан и комунистите са ви виновни бе?!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
[quote#20:"hutyapuylo"]Цените ще паднат драстично ако тази зона се създаде[/quote]
Верно? На кое и с колко? с 2%?
Подписваш ли гаранция с неустойки ако не е е драстично?
То и в ЕС като влязахме ни чакаше живот и вдигане на стандарта, но аз не забелязвам нищо такова!
[quote#20:"hutyapuylo"]но може би унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона. [/quote]
Който между салама и свободата избира салама не заслужава и двете!
И как точно ги реши, че прехраната е на косъм за 500 милиона? Хайде моля ти се!
[quote#26:"abee"]да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове[/quote]
Не става дума за решаване само на търговски спорове! Те и сега контрагентите може да се разберат за арбитраж ако щат в Зимбабве!
Става дума, че компания ще може да съди цяла държава или ЕС!
[quote#42:"protivbspdpsatak"]С Westinghouse няма договор и такъв проблем за сега няма.[/quote]
Ами каквото има да се публикува напълно! Що не се публикува?
Целият рев за това споразумение е, че американците хем искат да си продават ГМОто, хем да не се етикирало като такова, щото това видиш ли било дискриминация!
И второто е точно за юрисдикцията! За да може да осъдят България ако Бългрия откаже да се продава тука ГМО!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Jean-Luc Picard
Рейтинг: 402 НеутралноНека се направи световен унгарско-путинско-ердогански съд, който да решава всички проблеми "справедливо" ...
Не мога да разбера как може да има хора в Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси" ....
Суджук Герберите
Рейтинг: 458 НеутралноМоже да го обвиняват, че е всякакъв, но човека има пълното право да няма никакво доверие в европейските институции, и особено в евро-атлантическите съдилища. Това е поведение на държавник и патриот и аз го уважавам за това.
Голям апартамент купи, голяма сума не плащай!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
katz
Рейтинг: 8 НеутралноНай-накрая призив за прозрачност. Това споразумение е недопустима заплаха за прозрачността и демократичния контрол в Европа. Информирайте се, преди сляпо да подкрепяте.
Публикувано през m.dnevnik.bg
DeepBlue
Рейтинг: 819 НеутралноНе мога да подкрепя споразумение за свободна търговия, което отнема правото търговски спорове да се решават в унгарски съд и го прехвърля на някакво ,
След всички решения които сте взели през живота си ,сте решили да ми прочетете коментара.Арбитраж бе Орбане е непознато за теб далечно място .
Торбалан
Рейтинг: 633 НеутралноТая високопоставена Мурзилка Орбан ще върне Унгария с 50 години назад.
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald Reaganmagistrat
Рейтинг: 515 НеутралноВярно казано.
Америка настъпва като в първия ешелон са корпорациите, които мачкат всичко пред себе си.
urandom
Рейтинг: 458 НеутралноНе мога да повярвам. Едно добро нещо да излезне от цялото това путинско влияние.
volodia123
Рейтинг: 292 НеутралноДруго си е да контролираш местния съд! Ами прав е човекът, ако утре отсъдят срещу Унгария в този независим съд, кой ще е виновен!
naydenman
Рейтинг: 402 НеутралноКаквото и да си говорим смел народ са унгарците.
Нямат поговорката:
"Приведена главица, сабя не я сече."
miho45
Рейтинг: 652 ВеселоДо коментар [#2] от "Ойро Пролетариат":
Решението е едно, страната излиза от ЕС и НАТО и започва да строи нов живот.........
lz2
Рейтинг: 2471 НеутралноОрбан до някъде е прав, ако е искрен. Само че не е! Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!sa6
Рейтинг: 2174 Весело[quote#11:"miho45"]Решението е едно, страната излиза от ЕС и НАТО и започва да строи нов живот[/quote]
ЕвроатлантидаНикой няма да ги пусне, това е като едно време да излезеш от СССР.
chicago514
Рейтинг: 1096 НеутралноНяма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури.Но има хора които не щат това.
simo87
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#2] от "Ойро Пролетариат":
Може, но в този форум се тачи много повече да си евро-атлантик, отколкото родолюбец.
Но пък на Орбан не му пука особено много за това.
Billy Bob Montana
Рейтинг: 8 ВеселоХахаха,
Орбан затова засекрети сделката с Путин от унгарския съд и народ. За повече прозрачност. Дълго след като го свалят ще си бият главите унгарците заради него.
Но е хубаво да има такива критици, защото от ЕК много претупват нещата.
Системата в ЕС може да е тромава, но гарантира че няма да има резки пропадания.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
stanislavdi
Рейтинг: 1536 Неутрално[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури.Но има хора които не щат това.[/quote]
Орбан бращолеви каквото му е на устата, но върши онова което му кажат от ЕК.
Жупел
Рейтинг: 233 НеутралноНе им пука на унгарците. Нито от руски танкове, нито от американски дронове. Затова винаги ще им дишаме праха.
Господ изля върху Содом и Гомора като дъжд жупел и огън от небето, и съсипа тия градове и цялата околност и всички жители на тия градове, и растения земни_mushichka_
Рейтинг: 282 НеутралноТоя трябва вече да се пенсионира. Цените ще паднат драстично ако тази зона се създаде... но може би унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона.
Медунчо
Рейтинг: 458 НеутралноИ за нещастие този път Орбан е прав.
.
Рейтинг: 1572 НеутралноСтига плещите глупости, Орбан е човек на място, такива ще дойдат по цяла Европа, е, у нас няма,матряла е друг.
Орбан подържа Путин когато унгарските интереси съвпадат с руските.
94 000 унгарски паспорта е дал на етническите унгарци в Украйна, много вероятно при разпад на Украйна и да си ги вземе.
За всички действия на Орбан стои точно унгарски национален интерес.
sa6
Рейтинг: 2174 Неутрално[quote#20:"hutyapuylo"]Цените ще паднат драстично ако тази зона се създаде[/quote]
ЕвроатлантидаДа но дали ще имаш работно място и пари, с които да платиш и ниските цени? Ако се отворим към Китай съвсем ще паднат - бас.
lz2
Рейтинг: 2471 Неутрално[quote#20:"hutyapuylo"] унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона.[/quote]
ПравописА е поле за изява на неграмотните!За 500-те милиона сме пратили човек да се грижи-др.Станишев!
Patsis
Рейтинг: 1329 ВеселоДо коментар [#17] от "sa6":А още повече да си отвъдатлантик!
abee
Рейтинг: 402 ВеселоАко някой си мисли, че корпорация няма да направи ВСИЧКО, подчертавам ВСИЧКО, за да защити интересите си, значи е още по-наивен отколкото изглежда. В тази връзка Орбан е 110% прав, да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове, а ще ви се нагледат очите, ако не дай боже се случи това споразумение, значи да си събуете гащите предварително и да се надупите.
Patsis
Рейтинг: 1329 ВеселоЕ, аз пък не бих одобрил никакава сделка, който пък да е подсъдна на българския съд!
Читателят
Рейтинг: 478 РазстроеноНе виждам причина/освен глупостта/ да се подкрепя сляпо американската юрисдикция. Там тя е ефективна за система, различна от европейските възгледи за честна търговия и право на съдебна защита.
Попътен вятър в главите!В ЕС тя ще действа като слон в стъкларски магазин. Да не споменавам че много от решенията на американски съд са откровенно политически или пречупени през призмата на американския светоглед.
А сега ми слагайте минусите!
abee
Рейтинг: 402 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "hutyapuylo":
Това, кой ти го каза за цените?
Dorian Gray
Рейтинг: 812 НеутралноНяма не!
МОЛЯ, ИЗИСКВАЙТЕ ФИСКАЛЕН БОН !!!Отказът от собствена съдебна система, приятели, е част от цената да бъдете приятели на този световен жандарм САЩ.
Така де, като си въртиш гъза на Запад, нищо чудно и да те огрее някой ден западната любов.
Тогава, случаи като с френският посланик няма да ни учудават. Всички спорове ще се решават в Американското посолство.
sa6
Рейтинг: 2174 Неутрално[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури.Но има хора които не щат това. [/quote]
ЕвроатлантидаДа, но тук не говорим за това. Ето ти прост пример какво е ТPP - в момента ЕК налага огромни глоби Майкрософт и Гугъл за господстващо положение и монополизиране на пазара. Ако споразумението влезе в сила - край с това.
.
Рейтинг: 1572 Неутрално[quote#28:"Читателят"]Да не споменавам че много от решенията на американски съд са откровенно политически или пречупени през призмата на американския светоглед. [/quote]
Хич не им пречи да ни осъдят с някой милиард заради спънка на некоя техна фирма да си продава китайските стоки.
znaesht
Рейтинг: 664 Неутрално[quote#12:"lz2"]може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
Аре недейю.Орбан никога не е бил комунист, точно обратното. Виж че има в него много популизъм и даже болшевизъм (в смисъл заиграване с мнението на болшинството и използването му за користни политически цели) + авторитаризъм, но не краен. Той е искрен и мисли че служи действително на интересите на страната и народа си. Друг въпрос е, че не винаги е така ....но той не може да го види . Такива са му възможностите. При нормална работеща демократична общественно-политическа система всичко това не е трагедия и се решава сравнително лесно на следващите избори.
efw42682532
Рейтинг: 507 ГневноУнгарският съд ще има ли власт върху засекретеният договор за АЕЦ "Пакш" с Русия??? Другарят Орбан обаче ще отговаря за това рано или късно в унгарския съд!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
abee
Рейтинг: 402 ЛюбопитноДо коментар [#34] от "protivbspdpsatak":
А е поискал, а е излязъл американският посланик да ни обясни колко е вредно това искане. Отде ви намират такива наивни, не знам.
Ти да не мислиш, че българският съд има или ще му дадат достъп до документите за АЕЦ с Westinghouse?
Dorian Gray
Рейтинг: 812 НеутралноАко доскоро плащахме руската цена за освобождение от турско робство, сега ще започнем да плащаме американската цена на освобождение от руснаците.
МОЛЯ, ИЗИСКВАЙТЕ ФИСКАЛЕН БОН !!!Стоян Петров
Рейтинг: 402 НеутралноВинаги съм се чудел защо две трети от територията на Унгария са дадени на съседите им. При България това все пак е една трета. Мисля, че започнах да разбирам. Постоянната "защита" на националните интереси води до това. С Рашастан ще се случи същото.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Хи-хи
Рейтинг: 2008 НеутралноОрбан е прав.
Гоуемите компании ни оглозгват като кокали. Но чиновческата сган е на гарантирана заплатка и въобще не й пука, че местния производител е посечен отвсякъде. Взема бонусите и отива в лидл, Кауфланд. След т'ва отива на почивка у гърция или фаща тракийската магистрала до морето, да се изкен..за в него
znaesht
Рейтинг: 664 Неутрално[quote#22:"."]За всички действия на Орбан стои точно унгарски национален интерес. [/quote]
Стои футболният му опит и манталитет. Иначе не е лош човек...
а унгарският национален интерес далеч не винаги съвпада с неговите представи. Избирателите ще му го кажат, кога дойде времето. Няма страшно.
efw42682532
Рейтинг: 507 ГневноДо коментар [#36] от "abee":
Когато има договореноси с Русия всичко е ок.Така ли???От къде ви намират такива заблудени,не знам.С Westinghouse няма договор и такъв проблем за сега няма.Има обаче голям проблем с АЕЦ"Белене".И до сега не се знае точната цена която ще плаща българския народ за тази гиганска далавера.А и има арбитражен съд който нашите "патриоти"от БСП и Атака правят всичко възможно да загубим това дело с руснаците!
Роси
Рейтинг: 7430 НеутралноПутин не му действа добре.
elevation04
Рейтинг: 590 ВеселоТоя пак се прави на интересен
. На никой не му пука от една държавица със закъсала икономика. Ако Унгария не е в ЕС е загинала отвсякъде, от Путин пари няма да види, само обещания и лъжи......
Дръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 375 Неутрално[quote#9:"volodia123"]Ами прав е човекът, ако утре отсъдят срещу Унгария в този независим съд, кой ще е виновен! [/quote]
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoСпоред ТТИП няма да е никакъв съд, а по един АДВОКАТ от спорещите, а те избират председател, който също е адвокат!
И решенията не подлежат на обжалване!
Като си представя колко е напред ЕС в защита на потребителите, американски корпорация ще ни разсипят с подобни "дела" за защита на инвестициите им!!!
abee
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#42] от "protivbspdpsatak":
Пробвай се отново, може пък да успееш.
Ти се моли да няма договор за АЕЦ с Westinghouse, че тогава ще видиш за какво става дума, но ще мълчиш като гъз и няма да се обаждаш. Върви провери в америкнаската преса, какво се случва със строежа на АЕЦ в САЩ с блокове AP 1000 дето искат да ни ги пробутат и на нас. А дано започнат да го строят и у нас, да те видя тогава, когато започнат да отлагат пускането му и да се оскъпява постоянно, каква песен ще пееш. Ще ти го припомня това.
Евалата как когато нямате какво да напишете и веднага извъртатe нещата до Русия, това гарантира, че другият трябва да мине в отбранителна позиция, но не си уцелил с човека
chuggun
Рейтинг: 402 НеутралноОрбан все нещо е чел и изразява някакво мнение,а нашият Бойко дали е чел нещо по това споразумение и има ли собствено виждане различно от американското.Или като овцете ,юруш напред пък после ще му мислим когато е вече късно
graoveca
Рейтинг: 402 Неутралноах мръсника.... ще видиш ти глупако кон боб яде ли...
И.П. пред бТВ.: ..Както всички знаят, от доста години вече работим заедно с „А за Б“,... може би в момента е най-големият донор в България..Дръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 375 Гневно[quote#12:"lz2"]Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoСтига с клишето за комуниста бре! Точно Орбан никога не е бил и няма да бъде!
Стига с тези лъжи, как не ви омръзна да се правите на клоуни?
graoveca
Рейтинг: 402 Неутрално[quote#5:"deepblue"]Арбитраж бе Орбане е непознато за теб далечно място .[/quote]
И.П. пред бТВ.: ..Както всички знаят, от доста години вече работим заедно с „А за Б“,... може би в момента е най-големият донор в България..само да спомена, че арбитраж е когато и двете страни са съгласни да отидат на арбитраж, когато някакъв закон или международно споразумение те задължават не е арбитражно споразумение...
Дон Кихот
Рейтинг: 1303 ВеселоЗавчера в Русия обявиха, че поставят руските закони над международното право. Тази мижитурка закъсня с цял ден, преди да си издекламира урока. Лошо, Орби, лошо! Дядя Вова ще дърпа уши!
Не,че унгарците толкова държат на моето мнение, но те ми паднаха в очите до боклукчийско ниво! Лошото за тях е, че не само аз мисля така.
Дръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 375 НеутралноСпоразумението ТТИП се прави на скрито, дори Меркел няма представа какво договарят представителите на САЩ и ЕС! Никаква прозрачност, което засилва усещането, че се прави нещо нередно!
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoОрбан е много прав, на Запад има от 1 година протести срещу споразумението! Само българина както обикновено спи!
precision
Рейтинг: 233 Неутралноееееееех... Орбан, Орбан.. подкрепяш, не подкрепяш.. ще ти спретнат един майдан и на теб, а следващият ще подпише
Дръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 375 Неутрално[quote#53:"precision"]ееееееех... Орбан, Орбан.. подкрепяш, не подкрепяш.. ще ти спретнат един майдан и на теб, а следващият ще подпише [/quote]
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoОрбан има за себе си 66% от унгарския народ, трудно ще му направят майдан! Хеле пък унгарците не са араби или украинци, не можеш ги залъжеш с празни приказки!
Били са част от Империя, знаят си интереса и ще го гонят до дупка!
Иван K
Рейтинг: 2446 ВеселоИ аз не признавам никакъв съд между членовете в моето семейство.
подписАз решавам всичко.
Иван K
Рейтинг: 2446 ЛюбопитноКакви ще са тези международни спорове дете що ги решава национален съд
подписteridan
Рейтинг: 853 НеутралноНякои имат държавници и патриоти начело на държавата, ние си имаме мижитурки дето с всичко са съгласни, ако въобще разбират за какво става дума в 99 % от случаите.
teridan
Рейтинг: 853 Неутрално[quote#56:"Иван К"]Какви ще са тези международни спорове дете що ги решава национален съд[/quote]
Ами точно тия дето ще се решават в американски съдилища, ама в унгарски - не.
Geoimg
Рейтинг: 744 Разстроено[quote#14:"chicago514"]Няма как да стане ЕС без общи финсово икономически,правосъдни и силови структури[/quote]
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!Нерде Ямбол нерде Стамбол! Тук въпросът е дали САЩ да диктува и съди(за сведение на всички БОЛШЕВИКИ)!!!
ungeheuer
Рейтинг: 565 НеутралноОрбан привежда същите аргументи сега, които странно отсъстват, когато трябва да говори за защита от Москва
ТТИП има много идиотски клаузи, които според мен не трябва да се приемат ан блок, но всяка такава за свободна търговия трябва моментално да влезе в сила.
Tracia
Рейтинг: 1422 НеутралноОрбан е абсолютно прав, както винаги. Истински национално отговорен политик.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannТрансатлантическото споразумение – тайфун, който заплашва Европа
от Лори M. Уолък
http://bg.mondediplo.com/article1143.html
Започналите през 2008 г. преговори за сключване на споразумение за свободна търговия между Канада и Европейския съюз приключиха на 18 октомври. Добро предзнаменование за американското правителство, което се надява да сключи партньорство от този тип със Стария континент. Предмет на тайни преговори, този проект, горещо подкрепян от мултинационалните компании, би им позволил да съдят всяка държава, която не се подчинява на нормите на либерализма.
МОЖЕМ ли да си представим мултинационални компании да дават под съд правителства, чиято политическа ориентация би могла да намали техните печалби? Приемливо ли е те да имат право да искат – и да получават! – щедра компенсация за пропуснати ползи в резултат на прекалено строго трудово законодателство или на твърде големи разходи за изпълнение на екологичните норми? Подобен сценарий, колкото и невероятно да звучи, не датира от вчера. Той фигурираше черно на бяло в проекта за Многостранно споразумение за инвестициите (МСИ), предмет на тайни преговори в периода 1995-1997 г. между двадесет и деветте държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИРС) [1]. Разкрит в последния момент, именно от Монд дипломатик, текстът на проекта предизвика безпрецедентна вълна от протести и принуди авторите му да го приберат в чекмеджето. Петнадесет години по-късно, ето че отново излиза на дневен ред в нови одежди.
Споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP), за което от юли 2013 г. се водят преговори между САЩ и Европейския съюз, е модифицирана версия на МСИ. То предвижда действащите закони от двете страни на Атлантика да се подчиняват на нормите на свободната търговия, създадени от и за големите европейски и американски компании. Търговски санкции или милиони евро обезщетение в полза на тъжителите грозят страната нарушител.
Според официалния график преговорите би трябвало да приключат чак след две години. TTIP комбинира и влошава най-зловредните елементи на споразуменията, сключени в миналото. Ако влезе в сила, привилегиите на мултинационалните компании ще добият силата на закон и ще вържат окончателно ръцете на правителствата. Независимо от политическите промени и от народните протести, споразумението ще трябва да се прилага волю-неволю, тъй като неговите клаузи ще подлежат на промяна само с единодушното съгласие на подписалите го страни. То би възпроизвело в Европа духа и условията на азиатския си аналог – споразумението за Транстихоокеанско партньорство (Trans-Pacific Partnership – TPP), което е в процес на приемане в дванадесет страни, след като бе горещо препоръчано от американските бизнес среди. TTIP и TPP ще оформят съвместно една икономическа империя, способна да диктува условията си извън своите граници – всяка страна, желаеща да установи връзки със САЩ или Европейския съюз, ще бъде принудена да приеме безусловно правилата, установени в общия им пазар.
Специално създадени трибунали
ТЪЙ като целта е да бъдат продадени на безценица цели структури от непазарния сектор, преговорите по TTIP и TPP се провеждат при закрити врата. Американските делегации наброяват повече от 600 консултанти, упълномощени от мултинационалните компании, които разполагат с неограничен достъп до подготвителните документи и до представителите на администрацията. Не трябва да изтича никаква информация. Дадено е нареждане журналисти и граждани да бъдат държани настрана от разискванията. Те ще бъдат информирани в подходящия момент, тоест, при подписване на споразумението, когато ще бъде прекалено късно за реагиране.
В изблик на откровеност, бившият министър на търговията на САЩ Роналд (Рон) Кирк подчерта „практическия“ смисъл „да се запази известна степен на дискретност и конфиденциалност“ [2]. Последният път, когато работна версия на споразумение в процес на оформяне бе показана в публичното пространство, преговорите се провалиха, напомни той. С това намекна за Зоната за свободна търговия в двете Америки (ALCA) – разширена версия на Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Информация за този проект, усилено защитаван от Джордж У. Буш, бе публикувана на сайта на администрацията през 2001 г. На тези твърдения сенаторката Елизабет Уорън отвърна, че споразумение, договорено без никакво демократично обсъждане, никога не би трябвало да бъде подписвано [3].
Лесно е да разберем защо тъй строго се следи преговорите по американо-европейското споразумение да не привлекат вниманието на широката публика. По-добре е да се отложи моментът, в който ще бъдат обявени последиците на всички равнища. Тогава от върха на федералната държава чак до общинските съвети, като се мине през губернаторствата и местните съвети, избраниците на народа ще трябва да променят напълно публичните политики, за да задоволят апетитите на частния бизнес в сектори, които досега му се изплъзваха. Безопасност на храните, норми на токсичност, здравни застраховки, цена на лекарствата, свобода в Мрежата, защита на личния живот, енергетика, култура, авторски права, природни ресурси, професионално обучение, благоустройство, имиграция – нито една общозначима дейност не ще избегне капана на институционализираната свободна търговия. Политическата дейност на народните избраници ще се ограничи до преговори с фирмите или техните местни пълномощници за трохите суверенитет, които биха склонили да им отстъпят.
Отсега е заложено страните, подписали споразумението, да гарантират, че „ще съобразят законите, правилниците и процедурите си“ с разпоредбите на споразумението. Няма съмнение, че те стриктно ще следят за спазването им. В противен случай могат да бъдат преследвани от трибуналите, създадени специално за арбитраж при спорове между инвеститори и държави. На тези инстанции се дава власт да налагат търговски санкции срещу последните.
Идеята може да изглежда невероятна, но тя се вписва във философията на вече влезли в сила търговски споразумения. Миналата година например Световната търговска организация (СТО) осъди САЩ заради консервите с риба тон с надпис „без опасност за делфините“, заради етикета с произхода на месото, както и заради забраната на тютюна с аромат на бонбони. Тези мерки в защита на потребителя бяха преценени като препятствия пред свободната търговия. СТО наложи и на Европейския съюз глоби от стотици милиони евро заради отказа му да внася генномодифицирани организми (ГМО). Новото при TTIP и TPP е, че ще позволяват на мултинационалните компании да преследват от свое име присъединилите се държави, чиято политика ограничава търговската им дейност.
При такъв режим компаниите биха могли да се противопоставят на политиката в областта на здравеопазването, околната среда или финансовата регулация на дадена страна, като заведат искове за обезщетения пред извънсъдебни органи. Тези специални трибунали, съставени по нормите на Световната банка и ООН, се състоят от по трима адвокати, специализирани по търговски дела. Те ще имат право да налагат на данъкоплатците присъди с тежки обезщетения, в случай че законодателството на държавата им орязва „очакваните в бъдеще печалби“ на дадена компания.
Тази система „инвеститор срещу държава“, която изглеждаше заличена след като МСИ бе изоставено през 1998 г., беше тихомълком възстановена. По силата на няколко търговски споразумения, подписани от Вашингтон, 400 милиона долара от джоба на данъкоплатеца влязоха в сметката на мултинационалните компании във връзка с искове против забрана на токсични продукти, регулиране на експлоатацията на водите, почвата, дървения материал и др. [4]. Според същите споразумения общата сума на исковете по текущи процедури, засягащи въпроси от общ интерес (като медицински патенти, борба срещу замърсяването или закони за климата и изкопаемите енергийни източници), възлиза на 14 милиарда долара.
С TTIP сметката на това легализирано изнудване би се раздула още повече, като се имат предвид заложените в трансатлантическата търговия интереси. 3300 европейски фирми присъстват на американска земя чрез 24 хиляди филиала. Всеки от тях би могъл в даден момент да сметне за основателно да поиска обезщетение за търговска щета. Получените по този начин суми далеч ще превъзхождат разходите, произлизащи от предишните споразумения. От своя страна, държавите членки на Европейския съюз ще са изложени на още по-голям финансов риск предвид факта, че 14 400 американски компании разполагат в Европа с мрежа от 50 800 филиала. Общо 75 хиляди дружества биха могли да участват в лова за публични средства.
Официалният мотив гласи, че този режим трябва принципно да укрепи позициите на инвеститорите в развиващите страни, където няма надеждна правна система. Той би им позволил да защитят правата си в случай на експроприация. Но Европейският съюз и САЩ не фигурират в зоните на безправие. Те разполагат, напротив, с функциониращо правосъдие, което уважава правото на собственост. Като въпреки това ги поставя под опеката на специални трибунали, TTIP показва, че целта му не е да защити инвеститорите, а да увеличи властта на мултинационалните компании.
Съдебни процеси срещу увеличаване на минималната заплата
НЕ Е нужно да се уточнява, че адвокатският състав на тези съдилища не се отчита пред никакви гласоподаватели. Те могат спокойно да се превърнат от съдии в защитници на могъщите си клиенти [5]. Юристите по международни инвестиции са в съвсем ограничен състав – петнадесет от тях си разпределят 55% от делата, разглеждани досега. Техните решения, разбира се, не подлежат на обжалване.
„Правата“, които те са призвани да защитават, са формулирани по твърде приблизителен начин и тълкуването им рядко съответства на интересите на мнозинството. Това се отнася например до правото на инвеститора да се възползва от уредбата, съответстваща на „предвижданията му“. Оттук следва, че правителството се лишава от възможността да промени политиката си, след като инвестицията е извършена. Що се отнася до правото на компенсация при „непряка експроприация“, държавната власт е длъжна да плати, в случай че законодателството ѝ води до намаляване стойността на дадена инвестиция. Включително когато това законодателство се прилага за местни фирми. Трибуналите признават също правото на капитала да придобива все повече земи, природни ресурси, оборудване, заводи и т.н. Никаква реципрочност от страна на мултинационалните компании – те нямат никакво задължение към държавите и могат да завеждат искове когато им е угодно.
Някои инвеститори имат твърде разтеглива концепция за неотменните си права. Напоследък станахме свидетели как европейски компании завеждат дела срещу увеличението на минималната заплата в Египет или ограниченията за токсичните емисии в Перу. В последния случай споразумението за свободна търговия между САЩ и Перу защити правото на американската компания „Ренко“ [6] да замърсява околната среда. Друг пример – цигареният гигант „Филип Морис“, притеснен от ограничаващите тютюнопушенето закони в Уругвай и Австралия, предяви иск срещу двете държави пред специален трибунал. Американската фармацевтична компания „Ели Лили“ има намерение да съди Канада за това, че е въвела система от патенти, която прави някои медикаменти по-достъпни. Шведският доставчик на електричество „Ватенфол“ претендира за няколко милиарда евро от Германия във връзка с нейния „енергиен завой“, който въвежда по-строг контрол върху централите, работещи с въглища, и обещава страната да се откаже от ядрената енергетика.
Няма ограничения за глобите, които тези съдилища могат да наложат на една държава в полза на дадена мултинационална компания. Преди една година Еквадор бе осъден да заплати на една петролна компания рекордната сума от 2 милиарда евро [7]. Дори когато спечелят делото, правителствата са длъжни да покрият съдебните разноски и различните комисионни – средно по 8 милиона долара на дело, похарчени за сметка на данъкоплатците. Ето защо държавите често предпочитат да преговарят с ищеца, вместо да се защитават пред съда. Така например канадската държава не отиде на съд, като набързо анулира забраната на токсично вещество, използвано от петролната индустрия.
Броят на съдебните дела обаче не престава да расте. Според Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) броят на делата, заведени пред специалните трибунали, е нараснал десетократно от 2000 г. Системата за търговски арбитраж бе създадена още през 50-те години на XX век, но никога не е правила толкова големи услуги на частните интереси както през 2012 г. – рекордна година по броя на заведените дела. Този бум създаде процъфтяващ бизнес за финансови консултанти и адвокати по търговски дела.
Проектът за голям американо-европейски пазар се направлява от години от Трансатлантическия икономически диалог (Trans-Atlantic Business Dialogue). Това лоби, по-познато днес като Трансатлантически бизнес съвет (Atlantic Business Council – TABC), бе създадено през 1995 г. под патронажа на Европейската комисия и Министерството на търговията на САЩ. То е обединение на богати предприемачи и се застъпва за конструктивен „диалог“ между икономическите елити на двата континента, вашингтонската администрация и брюкселските комисари. TABC е постоянен форум, който дава възможност на мултинационалните компании да координират атаките си срещу политиката в полза на обществото. Където такава все още съществува от двете страни на Атлантика.
Публично афишираната му цел е да премахне това, което нарича „търговски дразнители“ (trade irritants), т.е. и на двата континента да се оперира по едни и същи правила, без намеса на публичната власт. „Регулаторна конвергенция“ и „взаимно признаване“ са част от лозунгите, които издига, за да подтикне правителствата да разрешат стоки и услуги, несъответстващи на местните закони.
„Неоправданата“ забрана на свинското с рактопамин
АКТИВИСТИТЕ на трансатлантическия пазар не се задоволяват с това да проповядват смекчаване на съществуващите закони. Те направо претендират да ги пренапишат. Така например Американската търговска камара и „Бизнес Европа“ – двете най-големи предприемачески организации на планетата, призоваха преговарящите по TTIP да съберат около една маса представители на най-големите акционери и политически ръководители, които „да напишат съвместно регулиращите текстове“. Идеята е тези текстове да имат силата на закон в САЩ и Европейския съюз. Човек може да се запита дали присъствието на политици в тази ковачница на търговски правила е наистина наложително…
Мултинационалните компании проявяват забележителна откровеност, когато излагат намеренията си. Това личи например по въпроса за ГМО. В САЩ половината от щатите възнамеряват да въведат задължението върху хранителните продукти да се отбелязва присъствието на генномодифицирани организми – мярка, желана от 80% от потребителите в страната. Индустриалците от хранително-вкусовата промишленост и в САЩ, и в Европа обаче настояват за забрана на подобни етикети. Националното сдружение на сладкарите го казва без увъртане: „Американската промишленост желае TTIP да постигне напредък по въпроса, като премахне етикетите „ГМО“ и нормите за проследимост.“ Влиятелната Организация на биотехнологичната промишленост, в която членува гигантът „Монсанто“, се възмущава, че продукти с ГМО, продавани в САЩ, не се допускат до европейския пазар. Тя желае „пропастта между дерегулацията на новите биотехнологични продукти в САЩ и вносът им в Европа“ бързо да бъде запълнена [8]. „Монсанто“ и приятелите му не крият надеждата си, че зоната за трансатлантически свободен обмен ще успее най-сетне да наложи на европейците техния „изобилен каталог от продукти с ГМО (...) да бъде приет и използван“ [9].
Не по-малко енергична е офанзивата на фронта на личния живот. Коалицията за дигитална търговия, която обединява индустриалците от Мрежата и високите технологии, натиска преговарящите по TTIP да вдигнат преградите, пречещи на потоците от лични данни да текат свободно от Европа към САЩ. „Настоящото мнение на Съюза, че САЩ не осигуряват „адекватна“ закрила на личния живот, е неразумно“, твърдят нетърпеливите лобисти. Подобна позиция е смешна на фона на разкритията на Едуард Сноудън относно системата за шпионаж на Агенцията за национална сигурност (NSA). Но тя все пак е по-умерена в сравнение с декларацията на Американския съвет за международен бизнес – обединение на дружества, които по примера на „Verizon“ обилно са захранвали NSA с лични данни: „Споразумението би трябвало добре да очертае изключенията, като сигурността и личния живот, за да гарантира, че те няма да представляват прикрити препятствия пред търговията.“
На прицел са също нормите за качество на хранителните продукти. Американската месодобивна промишленост настоява за отмяна на европейската регулация, забраняваща продажбата на пилешко месо, дезинфектирано с хлорни продукти. В челните редици на тази битка е компанията „Yum!“ – собственик на веригата за бързо хранене „Кентъки Фрайд Чикън“, която може да разчита на ударната мощ на предприемаческите организации. „Европейският съюз разрешава за обработка на месото да се използват единствено вода и водна пара“, протестира Северноамериканското сдружение на производителите на месо. Друга група за натиск – Американският институт за месото, изказва съжаления за „неоправданата забрана [от страна на Брюксел] на месо, съдържащо бета-агонисти като рактопамин хлорхидрат“.
Рактопамин е медикамент, използван за натрупване на месо без сланина при свинете и говедата. Поради риск за здравето на животните и консуматорите, той е забранен в 160 държави, сред които страните членки на ЕС, Русия и Китай. Според американските производители на свинско месо тази защитна мярка е нарушение на свободната конкуренция и трябва спешно да се премахне от TTIP.
„Американските производители на свинско няма да приемат друг резултат, освен вдигането на европейската забрана на рактопамина“, заплашва Националният съвет на производителите на свинско месо. През това време, от другата страна на Атлантика, индустриалците, обединени в „Бизнес Европа“, разобличават „бариерите, които пречат на европейския износ към САЩ, като американския закон за безопасност на храните“. От 2011 г. този закон разрешава на контролните органи да изтеглят от пазара заразени вносни продукти. Преговарящите по TTIP са призовани да отстранят и това препятствие.
Същото важи за газовете с парников ефект. Организацията „Въздушни линии за Америка“ (A4A) – водещо обединение на американските въздушни превозвачи, е съставила списък на „ненужните регламенти, които нанасят значителни щети на индустрията“ им и които TTIP, естествено, трябва да премахне от картата. На първо място в списъка фигурира европейската система за обмен на квоти емисии, която задължава въздухоплавателните компании да плащат за замърсяването с въглерод. Брюксел временно замрази тази програма. A4A изисква окончателното ѝ премахване в името на „прогреса“.
Най-мощният кръстоносен поход обаче се разгръща във финансовия сектор. Пет години след като избухна кризата с високорисковите ипотечни кредити (събпрайм), американските и европейските преговарящи стигнаха до общия извод, че регулацията на финансовия сектор вече трябва да остане в миналото. Рамката, която те искат да поставят, предвижда да се премахнат всякакви предпазни мерки пред рисковите вложения и да се попречи на правителствата да контролират обема, естеството или произхода на финансовите продукти на пазара. С други дума, намерението е чисто и просто думата „регулация“ да изчезне.
Откъде произлиза това екстравагантно завръщане към отминалите времена на тачъризма? То съответства в частност на желанието на Сдружението на германските банки, което не пропуска да изрази „безпокойството“ си от реформата на „Уолстрийт“ след кризата през 2008 г., макар че тя всъщност беше доста плаха. Един от най-инициативните му членове по тази тема е „Дойче банк“, независимо че през 2009 г. тя получи стотици милиарди долари от Федералния резерв на САЩ в замяна на акции, които съдържаха ипотечни облигации [10]. Германският мастодонт иска да сложи край на регламента „Волкер“, главна опора на реформата на „Уолстрийт“, която според него „представлява голяма тежест за неамериканските банки“. „Insurance Europe“ – федерацията на европейските застрахователни дружества, желае от своя страна TTIP да „премахне“ допълнителните гаранции, които възпират сектора да се впусне във високорискови вложения.
Що се отнася до Европейския форум на услугите – организация на собствениците на предприятия, в която членува „Дойче банк“, той се подвизава в кулисите на трансатлантическите преговори и настоява американските контролни органи да престанат да си пъхат носа в делата на големите чуждестранни банки на тяхна територия. От американска страна пък се надяват TTIP да предотврати веднъж завинаги европейския проект за такса върху финансовите транзакции. Това изглежда вече е постигнато, тъй като Европейската комисия сама прецени, че тази такса не съответства на правилата на СТО [11]. Доколкото трансатлантическата зона за свободна търговия обещава да въведе система, още по-либерална от тази на СТО, а Международният валутен фонд постоянно се противопоставя на всякаква форма на контрол над движението на капитали, скромната „такса Тобин“ не тревожи много САЩ.
Но сирените на дерегулацията не примамват само финансовите среди. TTIP има намерение да включи в конкуренцията всички „невидими“ сектори от общ интерес. Държавите, които подпишат документа, ще бъдат задължени не само да подчинят обществените услуги на търговската логика, но и да се откажат от всякакъв контрол върху чуждестранните доставчици на услуги на техните пазари. Пространството за политическо маневриране в областта на здравеопазването, енергетиката, образованието, водоснабдяването и транспорта ще се свие като шагренова кожа. Търговската треска не щади дори имиграционната политика, тъй като привържениците на TTIP си присвояват компетенцията да изработят обща гранична политика – вероятно за да улесняват влизането на онези, които разполагат със стоки или услуги за продан, за сметка на другите.
През последните няколко месеца ритъмът на преговорите се ускори. Във Вашингтон имат всички основания да вярват, че европейските ръководители са готови на всичко, за да съживят икономическия растеж, дори да се откажат от обществения договор. Аргументът на привържениците на TTIP, че дерегулираният свободен обмен ще улесни търговията и ще позволи да се създадат работни места, вероятно натежава повече, отколкото опасенията от социален трус. При това съществуващите все още митнически бариери между Европа и САЩ вече са „достатъчно ниски“, както признава американският представител по търговските въпроси [12]. Ковачите на TTIP сами признават, че първата им цел не е да облекчат митническите ограничения, които и без това са несъществени, а „да се премахнат, ограничат или предотвратят излишни национални политики“ [13]. Под „излишни“ се разбира всичко, което забавя потока на стоките, а именно финансовите регулации, борбата срещу климатичното затопляне или упражняването на демокрацията.
Малобройните анализи на значението на TTIP не се разпростират върху социалните и икономическите последици. Често цитираният доклад на Европейския център за международна политическа икономика твърди с категоричността на един Нострадамус, дипломиран в търговски факултет, че TTIP ще осигури на населението на трансатлантическия пазар допълнително богатство от 3 цента дневно на глава от населението… след 2029 г. [14].
Въпреки оптимистичния си тон, същото проучване изчислява, че брутният вътрешен продукт в Европа и САЩ ще се увеличи само с 0,06% след влизането в сила на TTIP. Но дори това твърдение е твърде нереалистично, доколкото авторите му се основават на постулата, че свободната търговия „динамизира“ икономическия растеж – теория, която фактите редовно опровергават. Всъщност подобно безкрайно малко увеличение е неизмеримо. За сравнение, петата версия на iPhone на „Епъл“ предизвика в САЩ осем пъти по-голямо увеличение на БВП.
Почти всички изследвания по TTIP са финансирани от институции, застъпващи се за свободната търговия, или от предприемачески организации. Поради това те не отчитат социалната цена на споразумението, нито преките му жертви, които биха могли да достигнат стотици милиони хора. Но картите още не са раздадени. Както показаха премеждията около МСИ, Зоната за свободна търговия в двете Америки и някои кръгове от преговори в СТО, използването на „търговията“ като троянски кон за разбиване на социалната закрила и овластяване на хунтата на търговските посредници бе неколкократно предотвратявано в миналото. Нищо не предвещава, че този път ще постигне успех.
LE MONDE DIPLOMATIQUE
- Превод Станимир Делчев
Бележки под линия
[1] Вж. „Le nouveau manifeste du capitalisme mondial“ (Новият манифест на световния капитализъм), Le Monde diplomatique, февруари 1998.
[2] „Some secrecy needed in trade talks: Ron Kirk“ (При търговските преговори се изисква известна секретност: Рон Кирк), Ройтерс, 13 май 2012.
[3] „Elizabeth Warren opposing Obama trade Nominee Michael Froman“ (Елизабет Уорън се противопоставя на Майкъл Фроман, номиниран от Обама за представител по търговските въпроси), 19 юни 2013, Huffingtonpost.com.
[4] „Table of foreign investor-state cases and claims under NAFTA and other US “trade“ deals“ (Списък на делата и исковете, противопоставящи чуждестранни инвеститори и държавата по силата на НАФТА и други „търговски“ споразумения), Public Citizen, Вашингтон, август 2013.
[5] Andrew Martin, „Treaty disputes roiled by bias charges“ (Съдебни спорове по даден договор, помрачени от пристрастни обвинения), 10 юли 2013, Bloomberg.com.
[6] „Renco uses US-Peru FTA to evade justice for La Oroya pollution“ („Ренко“ използва споразумението за свободна търговия между САЩ и Перу, за да избегне съдебно преследване за замърсяването в Ла Ороя), Public Citizen, 28 ноември 2012.
[7] „Ecuador to fight oil dispute fine“ (Еквадор ще оспорва глоба, наложена при петролен спор), агенция „Франс прес“, 13 октомври 2012.
[8] Коментари по споразумението за трансатлантическо партньорство, документ на BIO, Вашингтон, май 2013.
[9] „EU-US high level working group on jobs and growth. Response to consultation by EuropaBio and BIO“ (Работна група на високо равнище с участието на Европейския съюз и САЩ по въпросите на заетостта и растежа. Отговор на консултация от страна на „EuropaBio“ и BIO), http://ec.europa.eu.
[10] Shahien Nasiripour, „Fed opens books, revealing European megabanks were biggest beneficiaries“ (Федералният резерв отваря книгите и разкрива, че големи европейски банки са били едни от най-големите бенефициенти), 10 януари 2012, HuffingtonPost.com.
[11] „Europe admits speculation taxes a WTO Problem“ (Европа прие¬ма, че правилата на СТО възпрепятстват въвеждането на такса върху спекулата), Public Citizen, 30 април 2010.
[12] Писмо на Деметриос Марантис, американски представител по търговските въпроси, до Джон Бьохнер, говорител на републиканците в Камарата на представителите, Вашингтон, 20 март 2013, http://ec.europa.eu.
[13] „Final report. High level working group on jobs and growth“ (Заключителен доклад. Работна група на високо равнище по въпросите на заетостта и растежа), 11 февруари 2013, http://ec.europa.eu.
[14] „TAFTA’s trade benefit: a candy bar“ (Печалбата от Трансатлантическата зона за свободна търговия ще се равнява на една вафла), Public Citizen, 11 юли 2013.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dedo pepo
Рейтинг: 1253 НеутралноОтново поздравления за Орбан!
Дон Кихот
Рейтинг: 1303 ВеселоДо коментар [#49] от "такованка $-джия":
"Стига с клишето за комуниста бре! Точно Орбан никога не е бил и няма да бъде!"
Унгарците имат традиции в диктаторския жанр - по времето на Хитлер в Унгария е дерибействал диктаторът (адмирал???) Хорти. Изглежда, неговите лаври не дават мира на Орбан сега, по времето на Путлер. Ето какво смята Хорти за СССР въобще и за Русия в частност (цитат от руската уикипедия):
"В апреле 1941 года венгерские войска приняли участие во вторжении в Югославию. В эти дни, во время встречи с Гитлером Хорти написал: «Почему это монголам, киргизам, башкирам и прочим надо быть русскими? Если превратить существующие сегодня советские республики в самостоятельные государства вопрос был бы решён. За несколько недель армия Германии сделала бы эту важнейшую работу для всего человечества»
Последното оставям без коментар, нека всеки го тълкува , както му хареса...
Tracia
Рейтинг: 1422 Весело[quote#33:"znaesht"] болшевизъм (в смисъл заиграване с мнението на болшинството[/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannТова не се ли нарича "демокрация" по новому - дето гласовете на болшинството печелят?
Мърмор
Рейтинг: 1154 НеутралноОрбан показва защо Унгария има своята 1956 година.
gianni
Рейтинг: 1381 Неутрално[quote#26:"abee"]В тази връзка Орбан е 110% прав, да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове...[/quote]
А бе друго си е да решава съдът на Красьо Черния. Твоят патрон Цецо Василев завлече 4 милиарда и сега суче мустак в Белград. При един нормален съд, тоя мошеник отдавна щеше да е облякъл раираната пижама.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
InmoInvestments
Рейтинг: 853 НеутралноМай унгарското джудже си мисли, че унгария е някаква индипендънт държава,а не част от ЕС.....
You can get much farther with a kind word and a gun than you can with a kind word alone. Al Caponednevnikar
Рейтинг: 4442 НеутралноЛенин на секи км
Едно време СССР парираше опитите на Капиталистическия свят.
Сталин, Хрущев, Брежнев, Черненко, Андропов.
И Горбачев, но припадна в борбата.
Сал одна Корпорация Путин зашчишчава пролетариата.
До коментар [#7] от "magistrat":
Вярно казано.
Америка настъпва като в първия ешелон са корпорациите, които мачкат всичко пред себе си.
Tracia
Рейтинг: 1422 Весело[quote#69:"InmoInvestments"]мисли, че унгария е някаква индипендънт държава,а не част от ЕС..... [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannА ЕС не беше ли съюз на независими държави?
Яко се оплете в опорните точки.
Дръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 375 НеутралноДо коментар [#61] от "Barcelina #Je suis la libertad":
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoМного обезпокояващи факти в твоя линк!
След като САЩ ни доминират военно-политически чрез НАТО, сега ще ни доминират икономически!
Никое правителство няма да може да приема нови закони, без одобрение от мултинационалните американски концерни!
efw42682532
Рейтинг: 507 ГневноДо коментар [#46] от "abee":
Явно,че ти няма какво да пишеш и си тръгнал да пишеш като децата съчинение по картинка.С "Westinghouse"няма договор и за това няма какво да се коментира.Но ще ти кажа,че реакторите на "Westinghouse" са ново поколение, и с най добра защита които в момента няма аналог в света.А руските реактори за АЕЦ"Белене" са от 92 година и защитата им е далеч по слаба от тази на "Westinghouse".Поне за японо-американският реактор се знае цената 7,762 млрд. долара,докато двата реактора на" Белене" все още не се знае, и колкото време минава руските реактори се оскъпяват все повече и повече.АЕЦ"Белене" никога не е била в изгода за България,защото ако беше така още по живково време щеше да се построи.Сега стана ли ти ясно или пак да ти го напиша???!!!
Дон Кихот
Рейтинг: 1303 ВеселоМурзилките във форума вече нямат опорни точки за обожествяване на Путин (той се о.ра по всички линии и успешно докара Русия до боклука), сега се прехвърлиха на Орбан. Лошо няма, и той ще докрета до същото състояние и със същия успех! При това ми се струва,че неговият Майдан ще изпревари путиновия.
efw42682532
Рейтинг: 507 ГневноДо коментар [#68] от "bokabana":Чети и се учи и друг път не пиши неподготвен!
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4626753
Meчо Пух
Рейтинг: 801 Весело... мурзилки... дубрютру ве... пак ви събраха на смяна рано рано, не е лесно, а?... приятелки съвет, не са хАбете, че нещата най-малко зависят от кремълски опорни точки, Орбански или форумски.. договор ще има.
Колкото повече, толкова повече!ДЗВЕР
Рейтинг: 627 Неутрално[quote#12:"lz2"]Орбан до някъде е прав, ако е искрен. Само че не е! Друго камъче в обувката го боде него, че не може да диктува решенията, както всеки уважаващ себе си комунист, независимо как се нарича! [/quote]
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...... да-а, Орбан - комуниС... на к'во си способен, та да заработиш надник...
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално"Орбан: Не подкрепям търговска сделка със САЩ, в която няма власт унгарският съд"
Долу евроатлантическите ценности!Хаха!И сега като избухне едно народно недоволство, като излязат едни 50 недоволни протестъри, мале мила!
Интересно Америка за Унгария ще може ли да плати за повече от 50?
bee
Рейтинг: 289 НеутралноГоляма параноя гони някои форумци- все Путин им се привижда. хаха пийте си хапчетата и спокойно. Относно Орбан, жалко е, че нямаме премиер като него, който мисли първо за националните интереси, а после за САЩ–МАЩ. Никой не обича ветропоказателите като нас, с политика на магистрални труженички, които за едно потупване по рамото са готови на всичко. затова унгарците ги уважават, а нас не. В Западната преса за нас пишат винаги негативно и с пренебрежение, че сме просяците, циганите и крадците на соц. помощи. Немските статии винаги уточняват, че сме най-бедната страна в ЕС. За унгарците никога не съм прочела такова нещо. Така че им дишаме в прахта на унгарците и премиера им
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#1:"Jean-Luc Picard"]Не мога да разбера как може да има хора в Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси"[/quote]
Долу евроатлантическите ценности!А какво трябва да стане? Да приемат всичко, което са поискали от ВАшингтон, само защото там се имат за изключителни??
ДЗВЕР
Рейтинг: 627 Любопитно... кат'влезе в сила т'ва споразумение, дали американските централи шА "откликнат"на мерака ни за по-еФтин ток... дали шА заведат дело у нЕкой американски съд, за пропуснати ползи от регулирането от ДКЕВР на цените на тока...
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#4:"katz"]Най-накрая призив за прозрачност. Това споразумение е недопустима заплаха за прозрачността и демократичния контрол в Европа. Информирайте се, преди сляпо да подкрепяте. [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!ИНтересно защо това споразумение е свръхсекретно? Защо преговорите не се водят деморкатично и открито, всеки ден да ни осведомяват за напредъка в преговорите, кой какви аргументи е сложил на масата, по какво се е постигнало съгласие и по кое не?
А защо не се направи референдум във всички държави в ЕС?
Не, леля logika да не ми обяснява как сме били представителна деморкация и съм бил гласувал за тези политици, дето ще подкрепят споразумението. Не, не съм ги избирал с такива пълномощия!
elviejo
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#1:"Jean-Luc Picard"]Не мога да разбера как може да има хора в Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси" ....[/quote]
Общата европейска лодка се клати единствено от САЩ, а не от Орбан и Волен Сидеров, какво има за разбиране?!
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#5:"deepblue"]Арбитраж бе Орбане е непознато за теб далечно място . [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Арбитраж? Къде? В САЩ нали??Що??
И защо някакъв договор на ЕС със САЩ ще отменя конституцията и законите на една държава??
dnevnikar
Рейтинг: 4442 НеутралноМръсни отражения на чужда светлина...
През ВСВ Унгария е воювала срещу нацизъм Кремъл.
През 1956 Унгария е имало въоръжено въстание срещу нацизъм Кремъл.
Сега Орбан е "контра" срещу ЕС и САЩ
като подгласник на путиниски Кремъл.
От своя страна Путин паразитира върху настроения
ленинистки, сталинистки, комунистки, антикомунистки, монахистки антимонархистки, рашистки, нацистки... всичко "в употреба".
До коментар [#66] от "Мърмор":
Орбан показва защо Унгария има своята 1956 година.
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#6:"Торбалан"]Тая високопоставена Мурзилка Орбан ще върне Унгария с 50 години назад. [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Що? Щото не се съгласява със САЩ? Иначе щеше да е голям пич и щеше да има конгречулейшънс и потъпване по рамото, нали!
Айде нЕма нужда!
Без ГМО и без подчинение на държавите на корпорации!
ДЗВЕР
Рейтинг: 627 Неутрално[quote#73:"protivbspdpsatak"]Поне за японо-американският реактор се знае цената 7,762 млрд.[/quote]
и т'ва е цената само на блока... а останалите съоръжения... май един блок у Козлодуй шА струва повеке от цЕлото Белене...
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота......
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#9:"volodia123"]Ами прав е човекът, ако утре отсъдят срещу Унгария в този независим съд, кой ще е виновен! [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!не става дума за това!
Сега както България налага мораториум върху износа на дървесина -после това няма да е възможно щото ще е ограничение върху търговията.
Както и сега България не може да изисква да не се внасят фалшиви салами и "сирене" щото било ограничение на тъговията видиш ли!
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#11:"miho45"]Решението е едно, страната излиза от ЕС и НАТО и започва да строи нов живот[/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Не излиза, а си защитава интересите!
Не е ли деморкатично да си казва мнението и да гласува против?
Не знаех, простете!
dj x2805
Рейтинг: 458 НеутралноЕ ако е за "свободна" търговия с Россия съм много съгласен дори и унгарския съд да няма думата... Тоя как го избраха в нормална държава изобщо...
www.soundcloud.com/x2805До коментар [#80] от "Сова":
А от Россия всичко приемат нали?
До коментар [#66] от "Мърмор":
Унгария има своята 56, въпреки иди@ти като Орбан!!!
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#16:"Billy Bob Montana"]Орбан затова засекрети сделката с Путин от унгарския съд и народ. За повече прозрачност. [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!А сделката с Уестингхаус? Моля да ми пратите линк за цялата и пълна документация!
Ще ви бъда благодарен да дадете и линкове към пълната документация за строежа на АЕЦи във ЕС.Благодаря!
Как все Путин, Оргбан и комунистите са ви виновни бе?!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#20:"hutyapuylo"]Цените ще паднат драстично ако тази зона се създаде[/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Верно? На кое и с колко? с 2%?
Подписваш ли гаранция с неустойки ако не е е драстично?
То и в ЕС като влязахме ни чакаше живот и вдигане на стандарта, но аз не забелязвам нищо такова!
znaesht
Рейтинг: 664 НеутралноДо коментар [#65] от "Barcelina #Je suis la libertad":
Да но при демокрацията се защитават и отчитат и защитават и интересите и ни мненията и на другите. Иначе си е чист болшевизъм....
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#20:"hutyapuylo"]но може би унгарския съд е по-важен от прехраната и бита на 500 милиона. [/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Който между салама и свободата избира салама не заслужава и двете!
И как точно ги реши, че прехраната е на косъм за 500 милиона? Хайде моля ти се!
dnevnikar
Рейтинг: 4442 НеутралноРАДИО СВОБОДНА ЕВРОПА
За Сведение:
Москва планира и започна ВСВ през август септември 1939.
...
2015
Украйна е Европейска държава.
И Москва се намира в Европа.
Не би трябвало, но Москва се забелязва в Украйна.
В Крим, Донбас и т.н.
Русия е предимно Азиатска страна, териториално и природонаселено.
Но, вж. по-горе.
До коментар [#83] от "elviejo":
Европа като тоя, които постоянно да клатят общата лодка уж в "защита на националните си интереси" ....- цитат на коментар #1 от “Jean-Luc Picard”
Общата европейска лодка се клати единствено от САЩ,
а не от Орбан и Волен Сидеров, какво има за разбиране?!
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#26:"abee"]да оставиш решаването на бъдещи търговски спорове[/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Не става дума за решаване само на търговски спорове! Те и сега контрагентите може да се разберат за арбитраж ако щат в Зимбабве!
Става дума, че компания ще може да съди цяла държава или ЕС!
ivaylo_uzunov
Рейтинг: 233 НеутралноБраво на Орбан! Всички трябва да послед ват примера му. Това споразумение е много опасно и неизгодно за ЕВропа!
%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%8 1%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0 %D0%B7%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BF%D0%BE %D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D 1%82-%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%8A%D1%80.html
http://strogosekretno.com/238/3/TTIP-%E2%80%93-%D0
tos_buratino
Рейтинг: 1035 НеутралноЕдин политик се намери в цяла Европа да каже, че царя е гол.
Сова
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#42:"protivbspdpsatak"]С Westinghouse няма договор и такъв проблем за сега няма.[/quote]
Долу евроатлантическите ценности!Ами каквото има да се публикува напълно! Що не се публикува?
Целият рев за това споразумение е, че американците хем искат да си продават ГМОто, хем да не се етикирало като такова, щото това видиш ли било дискриминация!
И второто е точно за юрисдикцията! За да може да осъдят България ако Бългрия откаже да се продава тука ГМО!