
© Reuters
Според някои измервания миналата година е била най-безопасната в историята на гражданското въздухоплаване, независимо от двата големи инциденти със самолети на Malaysia Airlines, в което загинаха стотици хора, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA).
Независимо че през 2014 г. жертвите на инциденти бяха повече от средната за последните години стойност, броят на фаталните инциденти, отнесен към общия брой полети, е рекордно нисък, сочат изчисленията на IATA.
"При все че безопасността на полетите беше гореща тема през 2014 г., данните сочат, че летенето става все по-безопасно", заявява генералният директор на IATA Тони Тайлър. Асоциацията, която представлява 250 авиолинии, съобщи в годишен доклад по сигурността, че през миналата година е имало 12 фатални инцидента с 641 жертви в сравнение със средно 19 фатални инцидента с 517 жертви в петгодишния период между 2009 и 2013 г.
Това означава, че честотата на инцидентите, измервани като "загуба на корпуса" на един милион полети, е 0.23, или по един на всеки 4.4 милиона полети. През 2013 г. честотата е била 0.41, а средната стойност за петгодишния период – 0.58 на един милион полети.
Статистиката на IATA не включва полет MH17 на Malaysia Airlines, който беше свален от ракета земя-въздух над Украйна миналия юни, което не се определя като инцидент. При свалянето на самолета загинаха всичките 298 души на борда.
"Трагедията си е трагедия, независимо как точно я класифицираме", заявява Тайлър. "През 2014 г. наблюдаваме намаления на броя на фаталните инциденти и това би било вярно дори и ако включим MH17 в изчислението", добавя той.
Другият много тежък инцидент от 2014 г. - изчезването на полет MH370 на Malaysia Airlines от Куала Лампур за Пекин на 8 март 2014 г. с 239 души на борда – се превърна в една от най-големите мистерии в историята на авиацията.
Продължителното претърсване на южната част на Индийския океан, където според сателитни данни се намира изчезналият Boeing 777, засега не доведе до откриването на никакви следи от самолета. В неделя беше публикуван доклад от издирването, който не разкри нищо ново.
Международната организация за гражданска авиация (ICAO) към ООН, която регулира въздухоплаването на глобално равнище, предложи гражданските полети да съобщават местоположението си на всеки 15 минути вместо досегашните 30-40.
Тайлър заяви пред репортери в Хонконг, че тази система ще бъде въведена до ноември 2016 г. Превозвачите се противопоставиха на първия краен срок, предложен от ICAO до декември 2015 г.
"В момента не съществува технология, която може да следи всички самолети в целия сват през цялото време", заяви Тайлър. "Това не става за един ден", добави той и съобщи, че настоящите, базирани в Космоса технологии не позволяват това.
"Целта е да можем да установяваме положението на самолетите независимо къде по света се намират почти в реално време и без прекъсване на подаването на информация", казва той. "Вероятно се нуждаем именно от това, но технологията няма да е налична поне още две или три години."
Beyond
Рейтинг: 1211 Любопитно"... полет MH17 на Malaysia Airlines, който беше свален от ракета земя-въздух над Украйна миналия юни, което не се определя като инцидент. При свалянето на самолета загинаха всичките 298 души на борда."
TAKE THE RED PILL!xflood
Рейтинг: 1103 ЛюбопитноДам.. интересно, кои спонсорираха тези резултати?
Fail with honour then succeed by fraudvassilun
Рейтинг: 5158 НеутралноСамолетите наистина стават по-безопасни и въздушният транспорт е най-сигурния вид транспорт. Самолетните катастрофи правят голямо впечатление, просто защото жертвите са много.
bawarec
Рейтинг: 466 НеутралноIATA си има достатъчно пари за да си направи сама изследването.
sashobal
Рейтинг: 776 НеутралноНормално е да не се взима предвид самолетът свален над Украйна. Това не е инцидент в авиацията,а терористичен акт,предизвикан от съветските орки
Никога повече комунисти и отрочетата им във властта!!!nemisemisli
Рейтинг: 617 НеутралноВсичко е интересно, особенно частта с това къде е самолета от преди 1 година.
Никой още не казва кои са пътуващите, закъде и защо са пътували. Там е разковничето. Ще се окаже една много гнусна операцийка това.
Роси
Рейтинг: 9143 НеутралноАко е самолета,с който пътуваш,си е 100%.