
© Associated Press
Премиерът на правителството в изгнание на Тибет Лобсанг Сангай и Далай Лама.
Китай да търси наследник на Далай Лама ще бъде все едно бившият кубински лидер Фидел Кастро да избира папата, заяви във вторник лидерът на правителството на Тибет в изгнание, в отговор на коментари от висш китайски служител, предаде "Ройтерс".
Назначеният от Китай управител на Тибет обвини в понеделник тибетския духовен водач в богохулство за твърденията му, че може да не се прероди, след като умре. Губернаторът Падма Чьолинг повтори, че Пекин има правото да решава по въпроса.
Според тибетския будизъм душата на високопоставен лама се преражда в тялото на дете след неговата смърт. Китай заяви, че традицията трябва да продължи и че правителството трябва да одобри следващия Далай Лама.
"Това не е работа на Падма Чьолинг или на комунистическата партия, най-вече защото комунизмът вярва в атеизма и че религията е отровна", каза министър-председателят на правителството в изгнание Лобсанг Сангай пред "Ройтерс".
"Това е все едно Фидел Кастро да каже: "Аз ще избере следващия папа и всички католици трябва да се съгласят". Това е абсурдно", каза Сангай, който живее в планинския град Дарамсала, където пребивава и Далай Лама.
Коментари на Сангай идват по време на годишнината от неуспешното въстание от 1959 г. въстание срещу управлението на Пекин, което принуди Далай Лама да избяга в Индия.
В Делхи тибетци се сблъскаха с полицията по време на митинг за годишнинината пред китайското посолство.
По-рано Сангай призова Китай да позволи на тибетците да управляват своя регион, но отхвърли обвиненията на Пекин, че Далай Лама и правителството в изгнание търсят само независимостта на Тибет.
Пратеници на Далай Лама са готови да влязат в диалог с Китай по всяко време, добави той.
В поредицата от десетки смъртоносни самозапалвания срещу китайското управление, тибетска жена се е запалила на 5 март в района Нгава, по данни на организацията "Международна кампания за Тибет"
Изгнаниците се притесняват, че Китай може просто да избере наследника на 79-годишния Далай Лама.
През 1995 г., след като Далай Лама обяви момче от Тибет за превъплъщението на предходния Панчен Лама, вторият най-висш ранг в тибетския будизъм, Китай постави детето под домашен арест и сложи друг на негово място.
Кабинетът на Далай Лама е отказал да коментира. Носителят на Нобеловата награда за мир е заявявал в миналото, че титлата може да престане да съществува с неговата смърт.
Далай Лама е заявявал, че няма да се прероди в Китай, докато Тибет не е свободен и никой, включително Китай, няма право да избера неговия наследник "за политически цели".
Юристът от Харвард Лобсанг Сангай стана премиер на тибетското правителство в изгнание през 2011 г., след като Далай Лама заяви, че се отказва от политическата си роля, но остава духовен лидер на тибетските будисти. Далай Лама обяви, че трябва да подаде оставка, защото се опасява, че след смъртта му ще избухне хаос, когато китайското правителство и будистките монаси ще спорят за наследника му.
На 17 март 1959 г. Далай Лама е принуден да избяга от високопланинската област, след като бунтът срещу китайските власти е потушен. До него се стига, след като през 1950 г. китайската армия навлиза в Тибет, разбива местните войски и на следващата година окупира столицата Лхаса. Преди това в продължение на векове Тибет е отстоявал независимостта или поне автономията си от Пекин.
През април 1956 г. в Лхаса е създаден Комитет за автономния район Тибет, оглавяван от Далай Лама, който на практика е китайски заложник. През декември 1958 г. бунтът се разраства дотолкова, че Китай заплашва да бомбардира Лхаса.
По непотвърдени данни около 87 000 хиляди души загиват по време на въстанието.