
© Reuters
Военните обясняват на саудитския министър на отбраната принц Мохамад бин Салман (вдясно) и на вътрешния министър принц Мохамед бин Найеф на какъв етап е военната операция в Йемен.
Макар че Йемен генерира под 0.2% от световния добив на петрол, разположението на страната я поставя в центъра на глобалната енергийна търговия. Йемен граничи със Саудитска Арабия – най-големия износител на нефт, и се намира на ключовия маршрут за доставки от Персийския залив към Запада. В четвъртък цените скочиха с над 5%, след като арабска коалиция започна да бомбардира бунтовниците в държава, която е произвела по-малко петрол от Дания през 2013 г., отбелязва агенция Bloomberg.
Йеменското правителство се срина при офанзивата на бунтовниците хути, което накара Саудитска Арабия да започна въздушни удари. Според Рияд хути са дирижирани от съседен Иран, който е шиитска република и съперник на сунитска Саудитска Арабия.
"Макар че хиляди барели петрол от Йемен няма да бъдат забелязани, милиони от Саудитска Арабия ще имат голямо значение", казва Джон Вотрен, който има над 30 години опит в енергийната индустрия и оглавява консултантската компания Vautrain & Co. "Саудитска Арабия е притеснена от възможни безредици, които да тръгнат от Йемен", обяснява той.
Йемен е добивал около 133 000 барела дневно през 2013 г., което прави страната 39-ия производител, сочи американската Служба за енергийна информация. През 2001 г. е бил достигнат пик от 440 000 барела дневно.
"Йемен не е производител от голямо значение, но географски и политически се намира в много важна част на Близкия изток", казва Рик Спуунър от CMC Markets, базиран в Сидни.
Ключов пункт
Йемен се намира на протока Баб ал Мандеб, който е четвъртият по големина пункт в света по обем на доставките – 3.8 милиона барела петрол дневно са минавали оттам през 2013 г. Затварянето на този пункт би попречило на танкерите от Персийския залив да стигнат до Суецкия канал и петролопровода SUMED и вместо това да заобикалят Африка, което би увеличило времето за доставка и цената.
Bloomberg oбяснява, че Суецкият канал и петролопроводът SUMED свързват египетските пристанища Аин Сухна на Червено море и Сиди Керир на Средиземно море. Корабите от Европа и Северна Африка не биха могли да поемат по най-краткия път към азиатските пазари, ако протокът Баб ел Мандеб бъде затворен.
"Драматичното ескалиране на ситуацията в Йемен е преди всичко заплаха за международно търговско корабоплаване и доставките на петрол", казва независимият геополитически анализатор Теодор Карасик. "Съществува опасението, че колкото по-неуправляем става Йемен, толкова по-възможно е страната да се превърне в база за пиратите в Червено море."
Ударите на арабската коалиция (Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Катар и Кувейт) са били в отговор на молба от президента Абдурабу Мансур Хади, съобщи саудитската информационна агенция.
Прокси война
Саудитска Арабия стоеше зад решението на ОПЕК от ноември да не намалява добива от 30 милиона барела дневно. Иранският министър на петрол Биджан Намдар Занганех заяви, че "това не е съобразено с това, което искахме", припомня Bloomberg. Мярката на ОПЕК, както и пренасищането с американски доставки доведоха цените на бенчмарковия сорт брент до шестгодишно дъно.
"В дългосрочен план Иран ще се радва на нестабилни петролни доставки", смята Вотрен. "Те на практика искат да контролират Саудитска Аравия и Ирак. Те водят прокси война и ще продължат да я водят." Племето хути, които са шиити, твърдят, че действат независимо и представляват само своите интереси.
The Core
Рейтинг: 740 НеутралноФинансовите акули по борсите са толкова изнервени от ниските цени на петрола, че само чакат някой арабин да кихне, пръдне или шмръкне и да обяват "риск" и да надуят цената на фючърсите...
Ние обичаме да сме сред природата, защото тя няма мнение за нас! НицшеОбяснения винаги се намират!
razlichen123
Рейтинг: 531 НеутралноПочна са. Или просто е продължение? Трябва да има конфликти. Трябва да се продава оръжие. Трябва и да подскочи малко нефта, че много долари трябват на нЕкой!
Hasta La Vista antifascista OI!
Рейтинг: 601 Гневнодовечера лукойла директно слага 95 на цена 2.25
1914 / 88Moonshine
Рейтинг: 721 Неутрално" Племето хути, които са шиити"
Дневник, не ни обиждайте с подобни глупости. Племето хути населява Руанда. "Хути" в Йемен са шиитска групировка, приела името на религиозния лидер Бадредин ал Хути.
liubo...otdale4
Рейтинг: 393 НеутралноРуснаците се молят за дълга война в района - за да поскъпне нефтът. Може би.
Bro
Рейтинг: 524 НеутралноВчера предвидих, че ще стане атака, но получих само минуси...
"Only a government that is rich and safe can afford to be a democracy" - Mark Twainchicago514
Рейтинг: 1887 НеутралноПазарите най добре знаят,питайте тях.
Иво
Рейтинг: 4410 Любопитно"В дългосрочен план Иран ще се радва на нестабилни петролни доставки", смята Вотрен. "Те на практика искат да контролират Саудитска Аравия и Ирак. Те водят прокси война и ще продължат да я водят". Племето хути, които са шиити, твърдят, че действат независимо и представляват само своите интереси.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Тоя Вотрен, който е казал тази глупост забравя, че самия Иран е една от страните с най-големи обеми на износ на нефт. Т.е. ако има проблеми с износа на нефт от региона самите те ще пострадат от това, а не само саудитците!
Free person
Рейтинг: 688 НеутралноНормално е при военни действия да има трусове в цените на петрола.
TonyДоналд Радев
Рейтинг: 419 Любопитно[quote#5:"liubo...otdale4"]Руснаците се молят за дълга война в района - за да поскъпне нефтът.[/quote]
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"Защо да се молят, след като могат да я организират? То подклаждане на войните да не е само патент на американците?
гошо
Рейтинг: 1129 Неутралнов С.А . нещо на републиканска пролет върви
гошоthepirineagle
Рейтинг: 758 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "Иво":
Иран е износител,но заедно с Русия са две от най-лошо ударените икономики от драстичния спад на цената на горивата. На Саудитите,Катар,Бахрейн и Емирствата не им пука дали няколко години ще кешират по-малко по някой и друг стотин милиард. Важното е Иран да бъде отслабен,а разклатените финанси на Русия е паралелно подарък за най-близкия им съюзник - САЩ, покрай агресията в Украйна....Предполагам, че особено са доволни в Израел,не заради Русия, а заради Иран и все по-увлечените в религиозни междуособици араби.
Може и да греша, но като гледам взаимовръзките не ми се вярва...
eksar007
Рейтинг: 374 НеутралноСАЩ ОТ ПОЛОВИН ВЕК СТАНАХА НАЙ АГРЕСИВНАИТА ВОЕННОЛЮИВА ДЪРЖАВА.,СЛЕД КОЕТО ЕВРОПА БЕШЕ ИЗТОЩЕНА ОИ ВОЙНА/ИКОНМИЧЕСКИ И ВОЕННО/.ТЕ ПРЕДИЗВИКАХА ВОЙАТА В УКРАИНА ,УЖ С ГРИЖАТА НА УКРАИНЦИТЕ./А РЕАЛНО ДА СТИГНАТ ДО ГПАНИЦИТЕ НА РУСИЯ.СЯКА ДЪРЖАВА БИ РЕАГИРАЛА КАКТО РУСИЯ.ПЕТРОЛА,ГАЗТА И ВОЕННОПРОМИШЛЕНЯ КОМПЛЕКС СА ГЛАВИТЕ ФАКТОРИ НА ТАЗИ АГРЕСИВНОСТ.
xyha
Рейтинг: 472 ВеселоДо коментар [#13] от "eksar007":
САЩ си гледат интересите , в случая ЕС се води по тях и не защитава собствените си икономически интереси .
tigervi
Рейтинг: 698 Неутрално[quote#8:"Иво"]Тоя Вотрен, който е казал тази глупост....[/quote]
Eddie lives... somewhere in time!Май проблемът е в некачествения превод...
Високата цена на петрола е изгодна за износителите на нефт, а специално за Щатите би подпомогнала внедряването на нови технологии за добив.
тулса
Рейтинг: 3157 Любопитно[quote#4:"Stardust"]Племето хути населява Руанда.[/quote]
Тези, дето изклаха почти един милион тутси за около 100 дни по време на Клинтън ли?
тулса
Рейтинг: 3157 Неутрално[quote#12:"thepirineagle"]Предполагам, че особено са доволни в Израел,не заради Русия[/quote]Гледам току що, че Путин и Нетаняху били обсъдили ситуацията в Йемен.
nando
Рейтинг: 531 Неутралноче от другата страна на Йемен е Сомалия, където няма държава от 20 години. Това не се е отразило по никакъв начин на доставките през Червено море(освен разни пирати, но това не е нещо фундаментално). Целия хаос в Близкия изток е по други причини, а помпането на цената на нефта е за да се осигури съюзничеството на Путин в театъра на бойните действия в Близкия изотк. Това означава, че водата се мъти от правителства, които имат влияние върху пазарите на горива(извън САЩ).