
© Reuters
Една трета от републиканците са на мнение, че президентът Барак Обама представлява непосредствена заплаха за САЩ, сочи изследване на Ipsos. Това поставя Обама пред руския президент Владимир Путин и сирийския Башар Асад.
Изследването на 2809 американци измерва доколко те разглеждат определени държави, организации и личности като заплаха за САЩ, като те биват класирани по скала от 1 до 5. Според допитването 34% от републиканците разглеждат Обама като непосредствена заплаха – повече от Путин и Асад, които са непосредствена заплаха според 25% и 23% от тях.
Социологът Бари Гласнър коментира пред "Ройтерс", че предвид силната поляризация на американското общество резултатите не са изненадващи. "Винаги има значително демонизиране на настоящия президент от страна на опозицията", посочва той и добавя, че "сеенето на страх" ще е сред основните оръжия и на републиканците, и на демократите в кампанията за президентските избори през 2016 г. "Телевизията и американската политика като цяло разчитат много на страха", казва Гласнър.
В изследването на Ipsos участват по равно гласоподаватели на двете големи американските партии. Двадесет и седем на сто от републиканците разглеждат Демократическата партия като непосредствена заплаха за САЩ, а 22% от демократите смятат същото за републиканците.
Анкетираните разглеждат терористична нападения като най-голямата заплаха за САЩ. Бойците от "Ислямска държава" са непосредствена опасност според 58% от респондентите, "Ал Кайда" - според 43%. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун е смятан за опасност от 34%, а иранският аятолах Али Хаменей – от 27%.
Тридесет и девет процента разглеждат кибератаките като заплаха, а според една трета от анкетираните такава е и трафикът на наркотици. Демократите се притесняват повече от климатичните промени от републиканците, като според 33% от тях глобалното затопляне е непосредствена заплаха. Обратно, 27% от републиканците смятат, че промените в климата не представляват заплаха въобще.