
© Reuters
Френският парламент предстои да одобри нови правила за наблюдение с цел предотвратяване на ислямистки атаки, съобщи Би Би Си.
Законът за събиране на разузнавателна информация по всяка вероятност ще мине лесно през парламента 4 месеца след нападенията в Париж, включително над редакцията на "Шарли ебдо", при които загинаха 17 души.
Според правителството на социалистите законът е необходим, за да може законодателството в страната да е в крак с промените в комуникационните технологии.
Критици на мярката твърдят, че тя предвижда опасно разширяване на масовото следене. Според тях законът дава прекалено много правомощия на държавата и заплашва независимостта на дигиталната икономика.
Той дефинира по-детайлно с какви цели може да се използва секретна разузнавателна информация. Освен това се предвижда създаване на надзорен орган – Национална комисия за контрол на техниките за разузнаване. Законът предвижда нови методи, като например събиране на метаданни чрез интернет доставчиците.
Правителството казва, че иска да постави модерните системи за наблюдение в рамките на закон, вместо да ги оставя извън всякаква система за контрол.
Специалната комисия ще контролира разузнавателните агенции и ще има широки правомощия за достъп до класифицирани документи и за приемане и обработка на жалби.
Това обаче не успокои критиците – от организации за граждански свободи до големи интернет доставчици. Основното им притеснение е начинът, по който разузнавателните агенции ще събират огромно количество метаданни от интернет – подробности за комуникациите като време и място, а не толкова съдържание.
Според противниците на новия закон той нарушава личното пространство, с последиците могат да са много притеснителни, когато информацията попадне в ръцете на "безскрупулното правителство".
Очаква се парламентът лесно да даде одобрението си за мярката, тъй като както управляващите социалисти, така и опозиционните дясноцентристи го подкрепят.