Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!

Паметникът в Скопие

© Надежда Чипева, Капитал

Паметникът в СкопиеВесна Дамчевска публикува коментар за прекалено скъпия паметник на цар Самуил в Скопие в македонския Plusinfo - медия, критично настроена към правителството. Паметниците от проекта "Скопие 2014" се поставяха нощем и тайно, напомня тя. "Дневник" препечатва текста едно към едно.


Бурни реакции предизвика веста дека во Бугарија споменикот на цар Самоил чини 50.000 евра, наспроти цената од 1,5 милиони евра што ја платија македонските граѓани за споменик кој сега се преместува од едно на друго место низ плоштадот во Скопје.
Спомениците се изработени од различен материјал и затоа не се споредливи, но сепак останува фактот за кој многумина веќе се изјаснија, дека споменикот во Скопје е со неразумно висока цена.


- Мермерот не е рачно изработен и оттука прашањето зошто овој споменик е толку скап. Ова е машинска изработка, па дури, во тој случај под знак прашалник е и авторството, иако машинската изработка е направена врз основа на цртежи. Но дефинитивно, кај нас, се што се правеше е преплатено - вели Донка Барџиева, експерт за културно наследство.
На социјалните мрежи револтираните граѓани поставуваат слики од споменикот во Бугарија и во Македонија, при што под едниот пишува 50.000 евра, а под другиот 1,5 милиони евра. Граѓаните коментираат: "Има разлика".


Бугарските уметници, кои пак, многу ја критикуваат старомодноста на споменикот во Софија, "за наша утеха" порачуваат дека кичот во Скопје е подобар. На Бугарската телевизија, доцент Раина Гаврилова била запрашана за споредба за поставувањето споменици во Софија со "бетонските споменици во Скопје, кои никнуваат како печурки, а меѓу кои е и оној на бугарскиот цар" за што таа изјавила: "Тие си личат како деца од едно семејство". На ова, во истата емисија, уметникот Недко Солаков додал: "Со таа разлика што кичот таму е подобро изведен".


Споменикот во Скопје е изработен од бел мермер, со висина од 5 метри, поставен на постамент изработен исто така од бел мермер, со висина од три метри. На постаментот се поставени и бронзени релјефи, а автор на делото е Димитар Филиповски. 
Споменикот во Софија е изработен во бронза, висок е 4 метри, а поставен е на постамент од 2 метра. Овој споменик не е изработен од пари од бугарскиот државен буџет, туку е донација од фондацијата "Бугарска меморија" која изнесува 100.000 лева, односно 50.000 евра.


И споменикот во Софија беше мета на бројни критики од тоа дека врз него се градат политички поени, па дека не му е местото во триаголникот меѓу базиликата "Св. Софија", катедралата "Св. Александар Невски" и зградата на Светиот синод, па се до најострите коментари во врска со очите кои се изработени од полудраги камења и кои вчера ноќта прв пат засветеа! Критичарите остро се спротивставуваа на идејата очите на цар Самоил да светат наспроти неговите ослепени војници, а авторот на делото Александар Хаитов идејата ја бранел со зборовите дека очите што светат го претставуваат внатрешниот оган на цар Самоил и тие светат и за ослепените војници.


На сите критики, претседателот на Фондацијата "Бугарска меморија" Милен Врабевски, пак, одговори дека ова е еден од најтранспарентните процеси. Тој потенцираше дека Општина Софија направила социолошко истражување, според кое, 85 проценти од граѓаните се "за" еден таков монумент и дека потоа се направил конкурс, а експертско жири бирало меѓу 21 проект.


Спомениците од проектот "Скопје 2014", пак, се поставуваа дури и ноќе и тајно. Најмногу реакции предизвикаа цените за кои власта никогаш отворено не зборуваше. Она што особено ги изреволтира граѓаните е што споменикот на цар Самоил само по 4 години откако беше поставен, со народни пари се дислоцира за плоштадот да добие нов изглед.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

Коментари (296)
 1. Подредба: Сортирай
 1. 1 Профил на Федор Езерский
  Федор Езерский
  Рейтинг: 937 Неутрално

  Свети я! И оште нешто! Нашиот држи владишки крст, а мАкедонскоит - келтски!

  Публикувано през m.dnevnik.bg

 2. 2 Профил на save_knforest
  save_knforest
  Рейтинг: 628 Весело

  Колонизирахме Македония с едни светещи очи. Пък и балони му направим-до Адриатика стигаме.

 3. 3 Профил на MititU
  MititU
  Рейтинг: 1434 Неутрално

  Самуилт ми е много по добър от Самуил ти (И свети )

  "Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХ
 4. 4 Профил на Калник
  Калник
  Рейтинг: 776 Весело

  Само за това изречение си струваше да бъде поставен този паметник!

 5. 5 Профил на Hasta La Vista antifascista OI!
  Hasta La Vista antifascista OI!
  Рейтинг: 668 Любопитно

  "Паметникът ми е много по-добър от паметникът ти"

  После, макетата са го надписали грешно! Тресе ги грандомания и площада им е толкова пренаселен с паметници и облицован с мрамор, че чак те втриса, но така е, когато си държава на 20 години и се чудиш как да ограбиш "родителите" си! Крадът яко и от Българската история и от Гръцката! Лошо дете!

  1914 / 88
 6. 6 Профил на hodounski
  hodounski
  Рейтинг: 3073 Неутрално

  Изостанахме от румънците,изравнихме се с македонците, като построим още малко крепости ,ще ни надминат и албанците.

 7. 7 Профил на venci4
  venci4
  Рейтинг: 1318 Неутрално

  За първи път да завидят на някого.

  Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpg
 8. 8 Профил на gogo2011
  gogo2011
  Рейтинг: 1348 Неутрално

  Евала! Заглавието ме грабна и направи деня ми весел!

 9. 9 Профил на daskal1
  daskal1
  Рейтинг: 4283 Неутрално

  Много приятен диалект е този, дава заряд от оптимизъм за България и нейното развитие!

 10. 10 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Любопитно

  Някой има ли представа що пишем името различно? "о" и "у"?

  Доброто е заразно
 11. 11
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 12. 12 Профил на Петър Иванов
  Петър Иванов
  Рейтинг: 740 Весело

  Извод : има бая да гоним братята македонци в "правенето" на обществени поръчки

 13. 13 Профил на 1_bulgarin
  1_bulgarin
  Рейтинг: 507 Неутрално

  Какъв мил говор. Език свещен на нашите баби....

 14. 14 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#11] от "vekoven1914":

  На югозападен български диалект е писана тази статия.

  Доброто е заразно
 15. 15 Профил на Сашо
  Сашо
  Рейтинг: 740 Гневно

  "Овој споменик не е изработен од пари од бугарскиот државен буџет, туку е донација од фондацијата "Бугарска меморија" која изнесува 100.000 лева, односно 50.000 евра."

  Основното на което трябваше да наблегнат медиите в последните дни, а вместо това - скалпени скандали

  "Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy." Winston Churchill
 16. 16 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#13] от "1_bulgarin":

  Няма нито една дума, която да не разбрах
  Освен това наскоро установих, че в македонския диалект съществува форма на сегашно перфектно време, точно като на английски. "тая жена я имам видена" - I have seen this woman

  Доброто е заразно
 17. 17 Профил на civis_eu_sum
  civis_eu_sum
  Рейтинг: 571 Неутрално

  Македонските журналисти май ще излязат по-съобразителни от "задниците", коиото дефилират в сутрешни и вечерни тв студиа от няколко дни.

  ЕС не е пансион за социално слаби от третия свят, нито благотворителна организация.
 18. 18 Профил на dragozow
  dragozow
  Рейтинг: 796 Неутрално

  Да го направят нашия и да мърда, тогава глупавите макета ще се гръмнат

  Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.
 19. 19 Профил на Федор Езерский
  Федор Езерский
  Рейтинг: 937 Неутрално

  Само с онази комисия дето я гласят нашите от министертвото - дали да ослепят Самуил, да внимават какво решават, че ще се изложим пред македонците.
  Не барайте очите бре, серсеми, че ке се тепаме!

  Публикувано през m.dnevnik.bg

 20. 20 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Весело

  До коментар [#12] от "Петър Иванов":Те това е доказателство, че сме от един произход - умеем да усвояваме народни пари за лични цели!

 21. 21 Профил на Hasta La Vista antifascista OI!
  Hasta La Vista antifascista OI!
  Рейтинг: 668 Неутрално

  До коментар [#10] от "dogwoman":

  Мисля, че на надписите от Х -ХІ в. изписването наистина е Самоил

  1914 / 88
 22. 22 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#20] от "patsis":

  При разликата милион и половина евро/петдесет хиляди евра аз виждам сериозен дисбаланс в това умение за усвояване. Или ние изоставаме, или те яко са изпреварили.

  Доброто е заразно
 23. 23 Профил на Без коз
  Без коз
  Рейтинг: 947 Неутрално

  Балкански манталитети!

  Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва! Съучастник е !
 24. 24 Профил на brutester
  brutester
  Рейтинг: 595 Любопитно

  До коментар [#15] от "Сашо":

  На мен ми хареса коментар по БНТ тази сутрин - "Ако либералните протестър ще се гневят, то да го правят пред президенството, защото Плевнелиев и служебното правителство организираха този паметник."

  А на мен паметника ми харесва. Разбрах и приемам "какво е искал да каже авторът".

  <-- Пътен знак Г1: Движение само направо след знака
 25. 25 Профил на SSmart
  SSmart
  Рейтинг: 1484 Весело

  До коментар [#10] от "dogwoman":

  Ние винаги така сме си го писали в новобългарския( разбирай след черковнославянския преди Възраждането). Преди се е пишел със стари букви с "оу", но се чете "у". А Мк'Едонците го пишат така за да е различно от книжовния български! Имат цял институт за това!
  Даже една тяхна "преводачка" на въпросът ми
  - "Добре де, ти сега какво превеждаш?"
  ми отговори с въпрос "Да не мислиш ,че ми е лесно?"

 26. 26 Профил на Вячеслав Атанасов
  Вячеслав Атанасов
  Рейтинг: 896 Неутрално

  [quote#13:"1_bulgarin"]Какъв мил говор. Език свещен на нашите баби....[/quote]
  +++++++++ Точно!

 27. 27 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#21] от "Hasta La Vista antifascista OI!":

  Хм, интересно е, защото името (библейското) мисля е с "у", а освен това на български, за да е с "о", трябва да падне на него ударението, инак пак ще се чете "СамуИл" и "о"-то се редуцира. Но сигурно го е имало така, прав(а) си.

  Доброто е заразно
 28. 28 Профил на z.123.c.976.9
  z.123.c.976.9
  Рейтинг: 627 Неутрално

  Поздравления, че представяте материала на оригиналната шльокавица, такъв е и целият казус.

  Който не разбира сам, няма да разбере и с обяснение
 29. 29 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  [quote#25:"SSmart"] "Добре де, ти сега какво превеждаш?"
  ми отговори с въпрос "Да не мислиш ,че ми е лесно?"[/quote]
  Напоследък чувам нашите медии че все по-често си позволяват да пускат без превод, даже цели интервюта. Чак е забавно.

  Доброто е заразно
 30. 30 Профил на mihaela77
  mihaela77
  Рейтинг: 233 Неутрално

  Слава на братята македонци. Сериозен паметник за милиони евро, а софийският само 50 000. Излагаме се значи...

 31. 31 Профил на Hasta La Vista antifascista OI!
  Hasta La Vista antifascista OI!
  Рейтинг: 668 Любопитно

  До коментар [#27] от "dogwoman":


  До коментар [#25] от "SSmart":

  Надписът от Герман, Преспанско (т.нар. "СамУилов надпис":

  "†въ имѧ ѡтьца и съина и с҃таго дѹха азъ самоип(л)ь рабъ б҃жи полагаѫ
  памѧть ѡтьцѹ и матєри и братѹ на кръстѣхъ сихъ• имєна ѹсъпъшихъ
  никола рабъ б҃жи ... ѣ давдъ написа ... въ лѣто отъ сътворєния мирѹ
  ѕ҃• фа҃• инъдикта ѕ҃•"

  Азъ СамОил..."

  Предполагам, че който е поръчал надписа, най-добре е знаел как се казва ...

  1914 / 88
 32. 32 Профил на dragozow
  dragozow
  Рейтинг: 796 Неутрално

  Милион и половина за паметник, който не е по-различен от този за 50 000
  Можело е и по-скъп да го направят.

  Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.
 33. 33 Профил на palav_nik
  palav_nik
  Рейтинг: 1137 Весело

  "При што под едниот пишува 50.000 евра, а под другиот 1,5 милиони евра. Граѓаните коментираат: "Има разлика".

  Е па има разлика. Единият е правен с лични средства, та затова...

 34. 34 Профил на жорко
  жорко
  Рейтинг: 469 Неутрално

  Заглавието слага в джоба култовите заглавия на "24 часа" от 90-те години. Направо сцепи мрака. Евала!

  Публикувано през m.dnevnik.bg

 35. 35 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#31] от "Hasta La Vista antifascista OI!":

  Да, разумно е да се предположи така

  Доброто е заразно
 36. 36 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  Освен цената, материала и височината, аз намирам още една съществена разлика, много съществена даже.
  На нашия пише "цар на БЪЛГАРИЯ".
  На техния пише "цар Самоил" и толкоз. Все едно е цар от някоя приказка за принцеси.

  Доброто е заразно
 37. 37 Профил на chepokalipsis
  chepokalipsis
  Рейтинг: 667 Весело

  Да я бяхте превели, някой сме от североизтока и ни е мъка да четем това.

 38. 38 Профил на Mark Twain
  Mark Twain
  Рейтинг: 458 Весело

  Горчиво!
  Що не им казахте на макетата, че сме пропуснали 2 нули и цената е 5 млн. Сега ще ореват орталъка.

  "Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Форд
 39. 39 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#37] от "chepokalipsis":

  Шегуваш се, нали?

  Доброто е заразно
 40. 40 Профил на adventure
  adventure
  Рейтинг: 233 Неутрално

  защо статията не е на български?

 41. 41 Профил на Иво
  Иво
  Рейтинг: 4409 Любопитно

  "Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"

  Явно завиждат макетата, защото нашият паметник на Самуил е по-хубав и по-евтин от техния....!

  "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
 42. 42 Профил на SSmart
  SSmart
  Рейтинг: 1484 Неутрално

  До коментар [#29] от "dogwoman":

  А в Битолският надпис( те не го признават са автентичен защото не им изнася) иметонаистина се пише Самоил !

 43. 43
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.

 44. 44 Профил на SSmart
  SSmart
  Рейтинг: 1484 Весело

  До коментар [#40] от "adventure":

  На български е , но написан на сръбска пишеща машина!

 45. 45 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#40] от "adventure":

  Е как да не е на български? Просто не е книжовен български. "Ас сига кът ти пишъ, нъли сичку ръзбиръш?"

  Доброто е заразно
 46. 46 Профил на lbq26502948
  lbq26502948
  Рейтинг: 684 Неутрално

  До коментар [#25] от "SSmart":
  Мчи права е жената. Щото представи си как трескаво трябва да търси думи, различни от тези които превежда, че да не звучат еднакво.

 47. 47 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#46] от "potrebitel1":

  А пък представяш ли си, когато това е не възможно? Все пак за много предмети има само по една дума. Не можеш да кажеш на масата "табуретка", примерно. Никак не й завиждам!

  Доброто е заразно
 48. 48
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.

 49. 49 Профил на Bicho Raro
  Bicho Raro
  Рейтинг: 1417 Весело

  АХАХАХА.... отдавна не се бях смяла така...

  "Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
 50. 50 Профил на SSmart
  SSmart
  Рейтинг: 1484 Неутрално


  До коментар [#31] от "Hasta La Vista antifascista OI!":

  Няма спор! Прав си!

 51. 51 Профил на Bicho Raro
  Bicho Raro
  Рейтинг: 1417 Весело

  [quote#18:"dragozow"]Да го направят нашия и да мърда, тогава глупавите макета ще се гръмнат [/quote]

  Не мога да преценя кое е по-забавно - статията или коментарите под нея.

  "Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
 52. 52 Профил на SSmart
  SSmart
  Рейтинг: 1484 Весело

  До коментар [#47] от "dogwoman":

  Ааа, вършеше си работата, за която и плащат! Където нямаше как слагаше сръбска дума, а като и там нямаше , английска, френска или там някаква от запад пославянчена! Много и се смяхме!

 53. 53 Профил на Bicho Raro
  Bicho Raro
  Рейтинг: 1417 Весело

  [quote#41:"Иво"]Явно завиждат макетата, защото нашият паметник на Самуил е по-хубав и по-евтин от техния....![/quote]

  И свети! Представяш ли си?

  "Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
 54. 54 Профил на Един препатил
  Един препатил
  Рейтинг: 3132 Неутрално

  До коментар [#29] от "dogwoman"
  [quote#29:"dogwoman"]Напоследък чувам нашите медии че все по-често си позволяват да пускат без превод, даже цели интервюта. Чак е забавно. [/quote]

  Хубаво, че е забавно, но си е и много правилно.
  От какво, на какво, за кого да превеждат?

 55. 55 Профил на kykyyy
  kykyyy
  Рейтинг: 511 Неутрално

  [quote#16:"dogwoman"] "тая жена я имам видена" - I have seen this woman[/quote]
  Конструкцията не е същата. "тая жена я имам видена" е напълно логично и в България, макар и разговорно. В диалектите има много изчанчени конструкции, които не са намерили място в книжовния език.

 56. 56 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#52] от "SSmart":

  Те заради това така са си напълнили езика с чуждици - ужасно звучи "ученото" говорене на македонски. Сигурно бягат от българския така, сакън.

  Доброто е заразно
 57. 57 Профил на истинският.груйчо
  истинският.груйчо
  Рейтинг: 606 Неутрално

  До коментар [#10] от "dogwoman":

  Правописът е определян по югославско време, след втората световна война. По политически причини е имало стремеж да се въведат възможно най-много промени, които да отличават македонския от българския. Най-вероятно това е причината.

  www.zaednovchas.bg
 58. 58 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#55] от "kykyyy":

  Конструкцията е абсолютно същата. Словоредът е единственото различно, лингвистичната конструкция - не.

  Доброто е заразно
 59. 59 Профил на wre501051215
  wre501051215
  Рейтинг: 3201 Неутрално

  До коментар [#9] от "daskal1":


  [quote#9:"daskal1"]Много приятен диалект е този, дава заряд от оптимизъм за България и нейното развитие! [/quote]Мене ме дразни само йотата- "j" .Но то като я махнеш и изчезва целия македонски език...

 60. 60 Профил на Огнян Тодоров
  Огнян Тодоров
  Рейтинг: 233 Неутрално

  Прочетох статията с удоволствие не заради паметника,а поради това че е на език който ми е близък и навява добри спомени.Дядо ми/лека му пръст/ е от Битоля/набор 1909/ и навремето са успели да избягат заедно с отстъпващите български войски през 1913 в България.Винаги когато ходих и прекарвах ваканциите при него ми говореше на неговият си диалект и разбира се по-късно когато ходих по служба в Македония и разговарях с тамошни колеги те ми се чудеха как съм ги "издокарвал хубаво думите".На някои от тях не им беше приятно когато им казвах че аз не съм учил този "език",просто говоря на един от диалектите в българския език.

 61. 61 Профил на graoveca
  graoveca
  Рейтинг: 402 Весело

  Ако ке дадете 500 иляди евра ке ви го дадеме...споменикот на цар Самоил...
  Лично братдчеда ке го докара у Скопие с каруцата....

  И.П. пред бТВ.: ..Както всички знаят, от доста години вече работим заедно с „А за Б“,... може би в момента е най-големият донор в България..
 62. 62 Профил на 2.5
  2.5
  Рейтинг: 2430 Неутрално

  “На ова, во истата емисија, уметникот Недко Солаков додал: "Со таа разлика што кичот таму е подобро изведен".

  Да си призная, съгласен съм...

  I Want To Believe
 63. 63 Профил на wre501051215
  wre501051215
  Рейтинг: 3201 Неутрално

  До коментар [#10] от "dogwoman":


  [quote#10:"dogwoman"]Някой има ли представа що пишем името различно? "о" и "у"? [/quote]Май на гръцки е Самоуил "σαμουήλ" .Това в българския минава като "о" то отпада,защото и не се произнася.Ама макетата нали трябва да са наопаки и пишат "о" то,коеото не се произнася,за да е различно от българския.Иначе в самата Македония го има с "о" и с "у" -явно и там не са наясно със себе си,за кой ли път...

 64. 64 Профил на Николай Колев
  Николай Колев
  Рейтинг: 2279 Неутрално

  [quote#11:"vekoven1914"]На какъв език е тази статия? [/quote]
  На български диалект. Едно време Гоце Делчев все се е оплаквал, че не може да се отърве от "селския си език"

  * ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание
 65. 65 Профил на kashpirovska
  kashpirovska
  Рейтинг: 515 Весело

  До коментар [#39] от "dogwoman":
  Абе,да си призная-и аз бая се озорих с превода! Даже на някои места налучквах смисъла...Ние от североизтока имаме съвсем различни диалекти!

  Дневник-токсичният сайт
 66. 66 Профил на Непукистка
  Непукистка
  Рейтинг: 2477 Неутрално

  "Она што особено ги изреволтира граѓаните е што споменикот на цар Самоил само по 4 години откако беше поставен, со народни пари се дислоцира за плоштадот да добие нов изглед."

  "Език свещен на моите деди
  език на мъки, стонове вековни,
  език на тая, дето ни роди
  за радост не - за ядове отровни."

  “You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time.”― Abraham Lincoln
 67. 67 Профил на kykyyy
  kykyyy
  Рейтинг: 511 Неутрално

  И Самоил и Самуил са ги изтипосали със същия псевдо-ретро шрифт. Някъде в началото на 90те славяните по цял свят решиха, че този майкрософтски шрифт е "исторически". Един надпис от преди 1993 ми покажете с майкрософтската "ижица"! Няма!

 68. 68 Профил на swinging_pigs
  swinging_pigs
  Рейтинг: 419 Весело

  Още от първата статия отворена днес и умирам от Смях...
  2 държави се бъзикат една с друга на гърба на Цар Самул.
  По-лошото е ,че има основание За подобна хумористична полемика.
  Не знам дали да продължавам да чета....
  Залях се с кафе....Дневник моля ви,дръжте се по-сериозно ...

 69. 69 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Весело

  До коментар [#22] от "dogwoman":Да де! Затова пък си имаме магистрали! Като в град Глупов сме! Единият градоначалник павирал улиците, после дошъл друг - разпавирал улиците и от паветата настроил монументи!
  Ама консултации от философ по строителство на хидровъзли за 1,5 млн лева македонците още не са достигнали!

 70. 70 Профил на истинският.груйчо
  истинският.груйчо
  Рейтинг: 606 Неутрално

  До коментар [#42] от "SSmart":

  Само националистите не го признават. На сайта на музея в Битола си пише, че е от 1015/1017, на Иван Владислав. Но тактично пропускат да отбележат, че в текста се нарича самодържец български, българин по род и т.н.

  www.zaednovchas.bg
 71. 71
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 72. 72 Профил на истинският.груйчо
  истинският.груйчо
  Рейтинг: 606 Неутрално

  До коментар [#42] от "SSmart":
  Ето я и виртуалната прошетка
  http://muzejbitola.mk/images/virtual/postavka.swf

  www.zaednovchas.bg
 73. 73
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.

 74. 74 Профил на Николай Колев
  Николай Колев
  Рейтинг: 2279 Неутрално

  [quote#63:"yanne"]Май на гръцки е Самоуил "σαμουήλ"[/quote]
  Рефлекса на "ου" в българския е "у". Останалото за "отдалечаването" от българския е вярно. Затова много български думи се заместват с чуждици и разговорният е разбираем, а "официалният" звучи непознато.
  [quote#11:"vekoven1914"]На какъв език е тази статия?[/quote]
  Дадено му е и определение, "български език, писан на сръбска пишеща машина (т.е. със сръбски графеми)". Когато се създава азбуката по нареждане на АСНОМ (Коминтерна), отпадат букви, за които има звукове в езика и се заместват от сръбски, макар да имат различно звуково значение.

  * ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание
 75. 75 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#73] от "bok45mgvko (мюлюцюнер)":

  Що си вреш гагата тук-там, като не разбираш? Според теб "видена" (видяна) минало страдателно причастие ли е, или лукова глава?

  Доброто е заразно
 76. 76 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Весело

  До коментар [#47] от "dogwoman":Е, вместо латинизма "маса" ще използваш елинизма "трапеза" или турцизма "софра". Слава Богу, поради кръстопътното им положение запасът от заемки дори в битовия език на Балканите е твърде голям! Да не говорем за международната лексика.

 77. 77 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#65] от "kashpirovska":

  Защото е написан, според мен. Ако беше седнала някоя бабичка да ти го изприказва, точно както е написано, щеше абсолютно всичко да разбереш.

  Доброто е заразно
 78. 78 Профил на Додо
  Додо
  Рейтинг: 986 Любопитно

  Да се смееш ли, или да се смееш, се чудиш...

 79. 79 Профил на mr.kiril
  mr.kiril
  Рейтинг: 402 Неутрално

  Охххх, не знан какво да кажа....

  Публикувано през m.dnevnik.bg

  НЕ на ДС и русофилите (вкл. Бойко Борисов)! НОВ ВСС! НОВ ГЛАВЕН ПРОКУРОР! РЕАЛНА СЪДЕБНА РЕФОРМА! Мавродиев (КФН) - вън от държавните институции!
 80. 80
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 81. 81 Профил на pinkpearl
  pinkpearl
  Рейтинг: 507 Неутрално

  [quote#11:"vekoven1914"]На какъв език е тази статия? Това е писано от нибелунги... [/quote]

  Сърбизиран югозападен български говор.

 82. 82
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 83. 83 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Неутрално

  До коментар [#55] от "kykyyy":Конструкцията е като в гръцки - "афти ти гинека тин ехо иди". В български съответната форма се образува с глагола "съм" и действително причастие - "Аз тази жена съм я виждал" .
  Според Ерих Фром използването на "имам" като спомагателен глагол е характерно за пазарно-собственически ориентираните народи, използването на "съм" за по-традиционните. /"Да имаш или да бъдеш" - Ерих Фром/
  Оттук следва, че по комерсиалност македонците ни бият - май ще излезе права Жената куче, като сравнява способността ни да усвояваме едни пари!

 84. 84 Профил на Инспектор Стрезов
  Инспектор Стрезов
  Рейтинг: 569 Неутрално

  Дневник днес ни усмихва с текстове на македонски и руски.

  "Я з москалями не балакаю!"
 85. 86 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Весело

  До коментар [#76] от "patsis":

  На български не може току-така-тъй да използваш "софра" и "трапеза" вместо "маса". Особено при делови преговори. Всички ще решат, че деловата част е приключила и е време да се изгонят шведите от шведската маса

  Доброто е заразно
 86. 87 Профил на wallenstein
  wallenstein
  Рейтинг: 462 Неутрално

  Абе защо не е преведена тази статия?

 87. 88 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Неутрално

  До коментар [#58] от "dogwoman":Конструкцията не е същата - използва се "имам" като спомагателен глагол и страдателно причастие. В български се използва "съм" и действително причастие - аз тази жена съм я виждал.
  Според Ерих Фром използването на "имам" като спомагателен глагол е характерно за пазарно-собственически ориентираните народи, използването на "съм" за по-традиционните. /"Да имаш или да бъдеш" - Ерих Фром/
  Оттук следва, че по комерсиалност македонците ни бият - май ще излезете права /вижте и коментар 83/.


 88. 89 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#88] от "patsis":

  Знам, аз говорех за македонския, не за български (книжовен). На български е съвсем различно, и даже не само спомагателният глагол.

  Доброто е заразно
 89. 90 Профил на chepokalipsis
  chepokalipsis
  Рейтинг: 667 Неутрално

  До коментар [#39] от "dogwoman":

  Не, не се, "граѓани", "револтираните", примерно нямам идея какво значат. Ако ти разбираш перфектно македонски, аз си нямам и идея от него. Даже не знам как се казва тая буква "њ". Предполагам, че това е като нашето "не", произнесено от някой мякащ.

 90. 91 Профил на Майндърбайндър
  Майндърбайндър
  Рейтинг: 853 Весело

  Вашиот Самоил е увоз, нашиот Самуил е тукашни.

  СЛЕД ГЕРБ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА.
 91. 92 Профил на Bicho Raro
  Bicho Raro
  Рейтинг: 1417 Неутрално

  [quote#10:"dogwoman"]Някой има ли представа що пишем името различно? "о" и "у"? [/quote]

  Красимир Каракачанов: Паметникът на Самуил в Скопие е с правописна грешка

  Паметникът на Самуил в Скопие е с правописна грешка.Те са го написали Самоил, а всички хроникьори го пишат Самуил. Като цяло центърът на Скопие стана като Дисниленд и станаха за смях. Това обяви пред bTV съпредседателят на патриотите Красимир Каракачанов, коментирайки паметника на цар Самуил, който бе открит преди дни в столицата.

  "Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
 92. 93 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Весело

  До коментар [#86] от "dogwoman":Че кой използва български на делови преговори? Английският за какво е?
  Е, може да се използва и славянското "стол переговоров"!

 93. 94 Профил на pinkpearl
  pinkpearl
  Рейтинг: 507 Неутрално

  [quote#21:"Hasta La Vista antifascista OI!"]Мисля, че на надписите от Х -ХІ в. изписването наистина е Самоил[/quote]

  Да, и в Самуиловия надпис от 993 г., намерен в с. Герман, Преспанско, сега в Гърция, и в Битолския надпис на Иван Владислав от 1015 г. името на владетеля е изписано СамОил:
  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D1%83%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81
  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81

 94. 95
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 95. 96
  ****

  Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

 96. 97 Профил на АзКлавдия
  АзКлавдия
  Рейтинг: 965 Неутрално

  До коментар [#90] от "chepokalipsis":

  Е, "граждани", очевидно. А "револтирани" е толкова македонска дума, колкото и българска, значи нещо като "раздразнен", най-общо.Чуждица е.

  Доброто е заразно
 97. 98 Профил на Николов
  Николов
  Рейтинг: 1661 Неутрално

  [quote#13:"1_bulgarin"]Какъв мил говор. Език свещен на нашите баби....[/quote]Така е. През 1879-та Учредителното Събрание в Търново води дълги дебати за това кой диалект да бъде обявен за официален и Търновския печели с един глас пред Охридския. Лошото е, че след Освобождението българският "официален" език силно се русофицира и така се отдалечава още повече от Западно-българските говори. Виним макетата, ама ние сме тези дето сме се отдалечили от традиционния български говор.

  “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
 98. 99 Профил на nv
  nv
  Рейтинг: 1572 Неутрално

  До коментар [#90] от "chepokalipsis":


  [quote#90:"chepokalipsis"]Не, не се, "граѓани", "револтираните", примерно нямам идея какво значат[/quote]

  "граѓани" = граждани
  "револтираните" = възмутените, отвратените; това идва от английски - revolt

  Norman Granz предпочита правителство на БСП с премиер Корнелия Нинова
 99. 100 Профил на Patsis
  Patsis
  Рейтинг: 4225 Неутрално

  До коментар [#90] от "chepokalipsis":Айде бе - град - граѓани!
  Характерната разлика между български и македонски е, че праславянските "тй", "дй" преминават в български в "щ", "жд", а в македонски в меки "кь", "гь".

За да коментирате, е нужно да влезете в профила си или да се регистрирате.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK