
© Reuters
Светът може да стане свидетел на нова голяма епидемия от ХИВ, ако страните не успеят да увеличат финансирането и разширяването на достъпа до лекарства в следващите пет години, според нов доклад, предаде вестник "Гардиън".
Анализът на общата комисия на UNAIDS и Lancet подчертава "крехката възможност" за поддържане на напредъка по отношение на ограничаването на смъртните случаи и инфекции и предполага, че постигнатият напредък през последното десетилетие може лесно да бъде загубен.
"Ние трябва да се изправим пред трудните истини - ако настоящият темп на новите случаи на ХИВ инфекции продължава, простото поддържане на изградените вече мерки няма да са достатъчни, за да не се увеличат петкратно смъртните случаи от СПИН в следващите пет години", каза проф. Питър Пайът, директор на Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, и водещ автор на доклада.
Детската смъртност е спаднала драстично, след като ООН определи за своя цел да намали с две трети смъртните случаи на деца под пет години, а разпространението на ХИВ инфекции е намаляло с 44% през последното десетилетие. Въпреки това, докладът подчертава случаи на обратни тенденции в някои страни.
В Индонезия разпространението на ХИВ е нараснало с 50% между 2005 г. и 2013 г., докато в Уганда новите инфекции са отбелязали ръст от 90 000 през 1999 г. до 170 000 през 2011 г., което в връщане към нивата, наблюдавани две десетилетия по-рано.
Последните проучвания също са открили ясни доказателства за възраждане на епидемиите от ХИВ сред хомосексуалните мъже в Западна Европа, Северна Америка и Азия.
"Разширяването на устойчив достъп до лечение е от съществено значение, но това няма да е от съществено значение", каза Пайът. "Трябва да дадем нов тласък на усилията за превенция на ХИВ, особено сред населението с най-висок риск, и да премахнем правната и социална дискриминация."
На други места процентът на новите случаи на ХИВ инфекции не намалява достатъчно бързо и това, съчетано с бързото увеличаване на населението в някои от най-засегнатите страни, увеличава броят на хората, живеещи с ХИВ, които ще се нуждаят от антиретровирусно лечение, за да останат живи.
"Трябва да действаме сега. През следващите пет години имаме малък прозорец на възможност да засилим мерките и да сложим край на епидемията от СПИН до 2030 г.", заяви Мишел Сидибе, изпълнителен директор на UNAIDS. "Ако не го направим, човешките и финансовите последици ще бъдат катастрофални."
Поддържането на настоящите усилия за ХИВ лечение и профилактика ще изисква инвестиции в размер до 2% от БВП, и най-малко една трета от общия размер на държавните разходите за здравеопазване в най-засегнатите африкански държави. Докладът призовава за спешно международно финансиране за страните с ниски доходи и високи нива на ХИВ инфекции.
"В момента световните мерки струват 19 млрд. долара годишно, а ще отнеме 36 млрд. долара годишно, за да се постигне целта на ООН да се сложи край на СПИН като заплаха за общественото здраве до 2030 г.", заключава докладът, публикуван в Lancet.