
© Reuters
По-малко от 10 часа преди да изтече срокът за плащане на 1.6 млрд. евро на МВФ правителството в Атина е направило ново предложение на кредиторите си, съобщи "Ройтерс".
То предвижда двугодишна помощна програма заедно с преструктуриране на задълженията, съобщи кабинетът на премиера Алексис Ципрас. Няма обаче подробности за размера на поискания пакет и при какви условия Гърция би го приела.
Германската генция ДПА бързо разпространи реакцията на канцлера Ангела Меркел: "Германия отказва да обсъжда трети помощен пакет, предложен от Атина, преди да е минал неделният референдум. Тази вечер точно в полунощ централноевропейско време помощната програма изтича. И не знам за никакви реални индикации за нещо друго".
Това поставя опитващият се да маневрира Ципрас в почти безизходна позиция - ако гърците гласуват срещу досегашния план, това ще тласне страната им към излизане от еврозоната, ако гласуват със "за", премиерът ще трябва да подаде оставка.
BREAKING: Merkel says Germany refuses to consider a third bailout package proposed by Athens before Sunday's referendum in Greece.— dpa International (@dpa_intl) June 30, 2015
В официалното писмо се предлага удължаване "за кратко време" на досегашната програма, която изтича днес в полунощ:
Tsipras' letter to the #Eurogroup requesting 3rd bailout, debt restructuring. #Greece pic.twitter.com/ienUCymoVo— Piers Scholfield (@inglesi) June 30, 2015
"Гръцкото правителство предложи днес двугодишно споразумение с Европейския механизъм за стабилност (ESM), чрез което напълно да покрие финансовите си нужди и паралелно с това да се преструктурират дълговете. Гърцие остава на масата за преговори", се казва в официалното съобщение.
Текстът допълва, че Атина винаги ще търси "устойчиво решение за оставане в еврозоната", както и че отхвърляне на новата оферта би подействал като стимул на референдума в неделя гърците да гласуват срещу плана на кредиторите от неделя. Това означава, че властите не се отказват от провеждането на всенародното допитване и няма да сменят позицията си на 180 градуса.
Финансовият министър Янис Варуфакис днес потвърди за пореден път, че Гърция няма намерение да направи плащането ксъм фонда.
Не е ясно как ще реагират кредиторите от ЕЦБ, ЕС и МВФ, но веднага прави впечатление, че от плана на Атина отсъства Международният валутен фонд.
Освен това очевидно гърците предвиждат съвсем нов план. Причината е, че визират в съобщението си ESM (European Stability Mechanism), а не EFSF (European Financial Stability Facility), през който се реализира вторият помощен пакет.
В телевизионно интервю в понеделник вечерта премиерът каза, че страната му "все още е на масата н апреговорите", а фискалните разминавания с кредиторите са малки. Той изрази убедеността си, че все още може да се постигне споразумение в последната минута. Не се водят преговори, но съм в контакт с европейските лидери, включително с Жан-Клод Юнкер и председателя на Европарламента Мартин Шулц.
Събитията се развиват много динамично след съобщението:
- В Атина бе отменена пресконференцията за международни журналисти, за да се събере правителството на спешно заседание.
- Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум напусна телевизионно интервю на живо "поради наложителни събития". Малко след това той обяви, че в 20 часа българско време започва извънредно телеконферентно заседание на финансовите министри от еврозоната:
Extraordinary Eurogroup teleconference tonight 19:00 Brussels time to discuss official request of Greek government received this afternoon— Jeroen Dijsselbloem (@J_Dijsselbloem) June 30, 2015
- Медиите в Гърция коментират, че тази вечер премиерът заминава за преговори в Брюксел, а съобщението за третия пакет ще направи вицепремиерът Янис Драгасакис, за когото се съобщаваше, че е оказал натиск над Ципрас да направи компромис.
- Изобщо не е ясно как би спечелил симпатиите на германския Бундестаг, който е категорично против трети спасителен пакет за Гърция. Каквато и да е нова помощ срещу реформи трябва да получи одобрението на всичките 19 държави от еврозоната, включително от парламента в Атина.