
© Reuters
Германският канцлер Ангела Меркел е изправена пред нелеката задача да получи одобрението на Бундестага за постигната сделка за Гърция.
Днес предстои извънредно заседание на депутатите и Меркел ще трябва да убеждава представители на собствената й консервативна партия да дадат зелена светлина за трети спасителен план, пише агенция ДПА. Германските власти се нуждаят от мандат от Бундестага, за да преговарят за нов тригодишен пакет на стойност между 82 и 86 милиарда евро.
Заради месеците, прекарани в мъчителни преговори, мнозина от депутатите от Християндемократическия съюз (ХДС) са предпазливи към идеята за изливане на още пари на данъплатците в Гърция.
"Меркел, като всеки демократичен лидер, има интерес да спечели следващите избори", казва Ъруин Колиър от берлинския институт "Джон Кенеди".
Канцлерът балансира по много тънък лед, коментира ДПА. От една страна, тя се опита да овладее евентуално недоволството в собствените си редици, като постави строги условия на за новия спасителен пакет. От друга страна обаче, Меркел трябва да гарантира, че политическото й наследство няма да е белязано от провал в стремежа към европейска интеграция заради строга сделка, която в крайна сметка може да доведе до Grexit.
Последният драматичен уикенд извади на показ напрежението между страните членки на еврозоната. Така водещи сили в блока като Германия, Франция и Италия бяха изправени срещу редица по-малки страни от еврозоната, изключително критични към нов спасителен план за Гърция.
В крайна сметка след маратона преговори Меркел обяви, че предимствата са повече от недостатъците в споразумението.
За мнозина гърци Меркел олицетворява строгата фискална дисциплина. В Германия пък споразумението беше посрещнато със скептицизъм към това, дали гърците ще спазят своите ангажименти от уговорката, които включват амбициозна пенсионна реформа.
"Аз не виждам предимства", казва Ханс Михелбах, депутат от Християнсоциалния съюз (ХСС) – баварската партньорска партия на консерваторите.
През февруари тази година 29 депутати от всички 311 в блока на ХДС/ХСС гласуваха против удължаване на спасителната програма за Гърция, припомня ДПА. Според някои германски медии около 100 души от парламентарната група на консерваторите са казали на канцлера, че не биха подкрепили нов пакет за Гърция в гласуване в Бундестага. Толкова мащабен бунт би бил голям удар за политическия авторитет на Меркел, въпреки че коалиционният й партньор – социалдемократите – заявиха, че ще подкрепят започването на официални преговори за спасителна помощ с Атина.
© Reuters
Проблемът за Меркел е, че усещането за безсилие сред германските гласоподаватели заради дълговото споразумение с Атина се засили още повече, откакто гърците гласуваха на референдум с решително "не" за нови бюджетни съкращения и реформи.
Гръцкият вот бе "шамар в лицето на всички европейци", заяви Съюзът на германските индустриалци (BDI). Могъщият германски бизнес сектор дори започна да твърди, че членството на Гърция в еврозоната може да бъде пожертвано в името на стабилната валута.
"След месеци на конфликт и непредсказуема политика на Гърция Европа очаква ясен сигнал за силно закъснялото ново начало в гръцката политика", каза управляващият директор на Съюза на германските индустриалци Маркус Кербер в понеделник.
Има и значителна опасност сделката от понеделник да се провали. Освен парламентите на Германия и Гърция новият спасителен пакет трябва да бъде одобрен от законодателните органи на още няколко страни, които изразиха силни критики към спасителната помощ.
За Меркел кризата, погълнала Гърция, излиза отвъд икономическите съображения. Тя има и геополитическо измерение, тъй като Гърция е в центъра на уязвима част от региона. Атина и много от балканските й съседи се оказаха сред целите на руския президент Владимир Путин, който се опитва да подстрекава нестабилността и така да засилва натиска върху Европа, увеличавайки опасенията, породени в САЩ около гръцката криза.
Гърция освен това е и важна точка за бежанците, опитващи се да влязат в Европа, което засилва натиска върху европейците да се противопоставят на заплахата от финансов и политически срив в страната.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 753 НеутралноЕ, айде сега.... Гърците получиха много по-лоша сделка, отколкото им се предлагаше... Но и нея няма да изпълнят..
Така, че битият , бит; е..ния.(бедните в Европа, щото богатите не им пука) - еб.....
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 753 НеутралноВъпроса е да се подготвят за кризите дето идат в Испания, Италия, Португалия - там нещата не са кой знае колко по-розови..
chicago514
Рейтинг: 2300 НеутралноДа видим,мисля,че ще успее.
moriarti
Рейтинг: 868 ВеселоАми Меркел да вземе да зареже тази "сделка" и да остави гърчолята комуноидни да гризнат дръвцето за няколко месеца поне. Да, ще настане хаос, анархия и погром, но това така или иначе се случва ВИНАГИ, когато комуноидна сган управлява дадена територия. Некадърност по всички линии! - това са дУругарите.
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"mitko11
Рейтинг: 1920 НеутралноБезсмислено удължаване на агонията. Или както казват едни други южни съседи:"Зорлем гюзеллик олмаз".
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Ebeneezer Goode
Рейтинг: 723 НеутралноМеркел няма никакъв проблем със самото гласуване днес. Така или иначе SDP ще гласуват за. Да не говорим за празноглавците комуняги и зелени - тях ако ги слуша човек всеки германец трябва веднага да си изуе гащите и да ги прати на братския гръцки народ.
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tМеркел ще има проблем на следващите избори. Щото и германците могат да казват Nein.
Magen David
Рейтинг: 822 ЛюбопитноГерманците били скептични, гърците - също. Кой тогава е оптимист в тази трагедия-комедия?
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.marsena
Рейтинг: 1441 Неутрално"За Меркел кризата, погълнала Гърция, излиза отвъд икономическите съображения."
Когато политическите аргументи заместят икономическите, нещата винаги свършват зле. И този трети план ще има съдбата на първите два- реформи в стил нещо като нищо, а парите пак изядени и изпити.
След три години Гърция пак ще е без пари .
Judjuk
Рейтинг: 3574 НеутралноЩе ги убеди, ще ги убеди! Тя самата не беше убедена, ама се убеди. Де ще иде?
kihano
Рейтинг: 753 НеутралноНяма страшно. Когато правилно им обясни, че става дума за преливане от държавно в частно веднага ще се съгласят. Особено ако бъдат споходени от представители на частното.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!kihano
Рейтинг: 753 НеутралноДо коментар [#7] от "Magen David":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Аз бих го формулирал така; и гърците не искат и германците не искат, кой тогава я иска тази сделка и заради кого се сключва?!?
Е сега разбирате какво е банкерската мафия!
niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#11] от "kihano":
Гърците не я искали? Като не искат сделката да се оправят без външно финансиране. Ама и това не искат.
Mark Twain
Рейтинг: 472 РазстроеноТова ще е "трудно" точно толкова, колкото беше "трудно" и на гръцкия парламент. Ще полаят, ще повикат, па ще си гласуват. С чужда пита помен лесно се прави, да видим до кога.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Фордcristo_n
Рейтинг: 524 Неутрално"За Меркел кризата, погълнала Гърция, излиза отвъд икономическите съображения. Тя има и геополитическо измерение, тъй като Гърция е в центъра на уязвима част от региона."
Нееее!!! Ние сме в центъра, понеже самата Гърция е част от нестабилността! И какво си мислят, че като сключат споразумението и им дадат пари, ще намалят старанието на "Путин, който се опитва да подстрекава нестабилността" ли? Неее - даже ще му дадат още козове. Понеже винаги е за предпочитане кратката и силна болка, която бързо се забравя, пред продължителната болката, а от предстоящите икономии гърците много дълго ще ги боли!
paolo51
Рейтинг: 524 НеутралноДа, безспорно е,че гръцката криза има и огромен външно политически заряд. Но все пак си задавам въпроса, ако бъде отново направен компрмиса и византийците след година-две пак са в същото положение, но с още по-голям дълг, тогава какво? Геополитическата перфектна буря ще бъде не вероятност, а сто процентов факт. Да вземат щатите да станат те гарант на заемите и да приклюяваме. И без това гърците обвиняват Европа, че тя им е виновна за безделието им. В противен случай, хем Гърция ще си тръгне, хем и ще повлече ЕС към бездната. Това освен, че и Путин го желае, ама и щатите май нямат нищо в против да видят един беззъб икономически субект на световната сцена.
Petleshev
Рейтинг: 3365 НеутралноНе съм много сигурен, дали Меркел ще се мъчи да ги убеждава, да гласуват за Гърция...!
Бивш tww09306483.Гърците си спретнаха референдум, казаха "не" на спасителен план, защото предвиждал икономии! То, всъщност има ли спасителни планове, без икономии...?! Гръцкия референдум е без никаква практическа стойност! Гръцките популисти решиха, да получат някаква моментна вътршнополитическа подкрепа! Добре, получиха я, какво следва? Ами същото, което би трябвало да последва!
Естествено, че огромните заеми на Гърция са вследствие на политически, не на икономически аргументи! Въпроса е, че апетита на гърците нараства в геометрична прогресия и не може да бъде захранван до безкрай! Дори и да закърпят положението сега, след година или две ще е още по-лошо!
Гърците не искат или не могат да разберат, че няма световен заговор срещу тях, просто момента в който чуждите пари свършиха дойде!
Като се тръшкат толкова за социализъм и Путин, скоро и нелегалните емигранти от Африка, ще почнат да ги заобикалят...!
Jessika
Рейтинг: 1621 НеутралноМдаа, положението е доста трудно за Меркел.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Вчера да ваха интервюта с депутати от нейната партия, казаха, че по-скоро биха гласувалу против. Зелените също са против.
Социалдемократите обаче са "за". Интересни дебати ще има днес в Бундестага.
Forrest Gump
Рейтинг: 973 Неутралнобеше постигнат най-лошият тип компромис - сделка при която и двете страни са недоволни.
Истината ни прави свободни.продължава хвърлянето на добри пари след лоши пари (както е израза на английски) вместо да се признаят предишните грешни решения и да се спрат загубите.
pamela
Рейтинг: 2820 НеутралноТази сделка е предварително обречена на неуспех. Гърците нямат никакво намерение да изпълняват каквито и да са планове за съкращения.
Наивни са вярващите!
kihano
Рейтинг: 753 НеутралноДо коментар [#12] от "niakoi_si":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Гърците, ако добре си спомняш гласуваха против сделката. Това че правителството им ги предаде е само потвърждение за скритата сила на ония, които тайно дърпат конците против желанието и на гърци и на германци.
bawarec
Рейтинг: 466 НеутралноМеркел ще успее да спечели гласуването в Бундестага. От нейната партия снощи 50-тина гласуваха против на пробното гласуване.
Лошото е, че след 2-3 години ще стане ясно, че всичко е било напразно.
niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#20] от "kihano":
Гърците гласуваха против сделката, защото въпроса беше зададен некоректно.
Ако въпроса беше изберете между сделката и излизане от еврозоната (яка инфлация), можеш да бъдеш сигурен, че щяха да подкрепят сделката с двете ръце и двата крака.
kihano
Рейтинг: 753 НеутралноДо коментар [#22] от "niakoi_si":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Акото си е ако, факта е че гласуваха против.
Роси
Рейтинг: 8495 НеутралноХората имат глави да мислят.Вярно,че всичко е политика,но не можеш да пренебрегнеш толкова милиарди,просто ей така.
niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#23] от "kihano":
Принципно сте прав, съгласен съм, че гърците трябваше да бъдат оставени да се самоубият финансово, за урок на всички подобномислещи...
Но засега им се размина. Вероятно много скоро ще имат втора възможност сами да се прострелят
2.5
Рейтинг: 1619 Неутрално[quote#21:"bawarec"]Лошото е, че след 2-3 години ще стане ясно, че всичко е било напразно.[/quote]
I Want To Believe++++++
...ако не и по-скоро!
Велков
Рейтинг: 1480 НеутралноМахайте тази статия, вече е гласувано. Що решихте, че ще е трудно - не знам... Като им е казала какви бъдещи концесии се очертават... красота...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.