
© Reuters
Кандидат-президентът от американската Демократическа партия предаде личният си имейл сървър и преносима памет, пълна с работни имейли от времето, в които беше държавен секретар, на министерството на правосъдието, съобщава "Ройтерс".
Употребата на личен имейл по време на заемането на поста от Клинтън излезе наяве през март, а много от опонентите й я обвиниха в нарушение на правилата за прозрачност.
Личният имейл е бил свързан със сървър в дома й в Ню Йорк. Месеци наред републиканците изискват Клинтън да го предостави на независима страна за проучване, но тя отказваше.
Преди известно време ФБР започна проверка на сигурността на федералните документи и класифицираната информация, съдържала се в имейлите на Клинтън, тъй като те са смятани за държавна собственост.
Министерството на правосъдието обяви, че ФБР е започнало разследването, след като главният инспектор, който следи за дейността на разузнавателните агенции, съобщил на бюрото, че съществува възможност за изтичане на класифицирана информация извън контрола на правителството.
Инспекторът обяви, че сред 40 имейла на Клинтън, до които е получил достъп, имало поне 4, съдържали класифицирана информация, в това число 2 със строго секретна информация. Изпращането на такава през незащитени мрежи е забранено, тъй като може да създаде заплаха за националната сигурност.
Говорителят на кампанията на Клинтън Ник Мерил намекна, че сървърът е бил предаден като част от разследването на ФБР. Не е ясно дали това се е случили по искане на правителството.
"Тя се съгласи да съдейства с разследването на правителството, ако има още въпроси, ще продължим да ги разрешаваме", обяви Мерил.
ФБР не съобщава данни около разследването и кой влиза в него, въпреки че то най-вероятно ще повлияе на кампанията на Клинтън, като разсее гласоподавателите от другите й политики.
По време на четирите си години служба като държавен секретар при президента Барак Обама Клинтън предпочиташе да ползва частния си clintonemail.com вместо официалния state.gov имейл, а поне още един от служителите й също ползвал личния й сървър. Според кандидат-президента това не е нарушавало никакви правила.
През декември – две години след напускането на поста – Клинтън предаде копия от всички служебни имейли, които притежава. Около 30 000 електронни съобщения бяха предадени, въпреки че нейни служители признаха, че част от имейлите липсват. Тя не предаде други 30 000 имейла, които определи като "лични" и е решила да не съхранява.
Оттогава Държавният департамент започна да ги публикува без съдържалата се в тях чувствителна или класифицирана информация.
Правени последните месеци проучвания обаче установиха, че повече от половината гласоподаватели нямат доверие на Клинтън, въпреки че тя вероятно ще спечели номинацията за кандидат-президент на демократите за изборите догодина.
Иван Арнаудов
Рейтинг: 505 НеутралноКога пък Клинтън е била "държавен секретар на министерството на правосъдието"?
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.Била е *държавен секретар*, Secretary of State или по нашенски "Министър на външните работи".
Nina Kercheva
Рейтинг: 544 НеутралноМила Хилари, и преди ти бях казала - гледай си пенсията, внучката и родата , за друго не ставаш, даже и една прическа не можеш да измислиш за косата си, като беше в София .беше се завързала с един ластик,както правя и аз, като тупам килимите.....