
© Reuters
Протестите през 2014 г. показаха колко крехък е редът в Босна и Херцеговина.
Наближава двадесетата годишнина от сключването на Дейтънското споразумение, което превърна Босна и Херцеговина в неуправляема бъркотия, пише електронното издание "Атлантик".
То сложи край на война, продължила повече от три години и половина, в която загинаха 100 000 души и от която избягаха над 2 млн.
Но според покойния Ричард Холбрук – главният създател на споразумението, документът е дело на "нетърпелива американска администрация, която предпочиташе да спре войната, вместо да създаде основите на една надеждна и устойчива държава". Двадесет години по-късно думите му са болезнено верни.
Дейтънското споразумение създаде византийска система на управление, която засили по конституционен път разделенията от войната, вместо да ги разреши. Босна бе разделена на две части – Федерация Босна и Херцеговина и Република Сръбска.
Първата се състои от 10 кантона, а окръгът Бръчко получи специален статут на автономна територия. Президенството се върти на ротационен принцип между представителите на трите народа – бошняци, хървати и сърби.
Босна, която има население от 3.8 млн. души, има трима президенти, 13 премиери и правителства, над 180 министри и повече от 700 депутати.
Разделението засяга всички аспекти от живота. В град Мостар "всичко е дублиращо се – всяка дейност, всяка фирма. Имаме две компании, които събират боклука - "Комос" в босненската част, "Паркови" в хърватската", казва активистът Денян Йелин.
"Образователната система е разделена – източната част на града ползва системата на Сараево, западната – на Загреб." Гимназията преподава сутрин на бошняците, следобед – на хърватите.
Може би изглежда комично, но тази система навреди на развитието на Босна. Приватизацията е пример за това. Отначало всичко изглеждаше обещаващо – в доклад от 1997 г. Европейската комисия и Световната банка отбелязват, че "само малка част от индустриалния капацитет е понесъл щети" от войната.
Естествено, Босна и Република Сръбска създават отделни агенции за приватизация, резултатът от които е един и същ – те пренасят активите в ръцете на политиците, семействата и близките им.
Често новите собствените нямат желание да рестартират производството, а разпродават машините, дават останалото за скрап, а земята - под наем. Цели индустрии се превръщат в хотели, молове или частни имоти.
Неравенството е потресаващо – според някои изчисления, 300 души в Босна притежават общо 7 млрд. евро, докато младежката безработица е на най-високото ниво света – над 60%.
До днес, с редки изключения, никой не е подведен под отговорност за приватизацията. Международният валутен фонд поддържа държавата с финансови инжекции, а политическите елити купуват социален мир с раздаване на работни места в замяна на гласове.
Установеният ред е крехък и това стана очевидно през февруари 2014 г., когато работнически протести заляха Босна. Лидерите на Република Сръбска заявиха, че демонстрациите са насочени срещу целостта на страната и успяха да предотвратят разливането на недоволството. Междувременно босненските политици започнаха кампания срещу протестиращите, като ги обявиха за хулигани и наркомани.
На повърхността стабилността може би изглежда възстановена, но това е илюзия. В същото време Босна планира нови икономически реформи в надеждата си да се присъедини към ЕС. Оценката на Брюксел за тях бе сурова – те бяха обявени за "неясни" и "в най-добрия случай – частични". Преди всичко, изобщо не засягат хроничната криза на управлението.
ostin22
Рейтинг: 676 НеутралноБосна си е поредният "успех" на западната дипломация. Като Косово, като Сирия, като Украйна...като навремето Берлинският договор и кастренето на територии от България след първата световна.. Забележетелни недомислици...
There is no way to happiness, happiness is the way!Чавдар Михов
Рейтинг: 450 НеутралноОсвен всичко друго за тези 20 години от страна, в която се практикува умерен и толерантен ислям, Босна се превърна в средище на всякакви салафитски саудитски фондации, които тровят съзнанието на местните мюсюлмани, и плацдарм на джихадизма в Източна Европа. Не случайно в страната се веят знамена на Ислямска държава, радикални ислямисти нападат американското посолство в Сараево, а стотици босненски доброволци се сражават за ИД в Сирия и Ирак.
Чавдар Миховhttp://www.chavdarmihov.com/bg/blog.php
boby1945
Рейтинг: 879 ВеселоТолкова може американската дипломация, толкова прави....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Какво критикувате покойния Холбрук, наследниците му днеска в Афганистан, Ирак, Украйна, Сирия, Либия да не би да са по успешни дипломати?
Йок, той поне постигна мир в Босна за 1-2 години, а те 13 години и до мир не могат да се доберат!!!
Читател
Рейтинг: 1496 НеутралноИ там много успешно се намества ИД, с цел бъдеща дестабилизация на целите Балкани. Същото се случва и в Косово.
baxter
Рейтинг: 672 НеутралноВъпрос. Коя държава, в която са се намесили САЩ не е унищожена?
biss Mark
Рейтинг: 1472 Разстроено"
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.Често новите собствените нямат желание да рестартират производството, а разпродават машините, дават останалото за скрап, а земята - под наем. Цели индустрии се превръщат в хотели, молове или частни имоти.
"
Deja vu
Chavo64
Рейтинг: 395 НеутралноКомунизмът и Балканската простотия не прощават. Каточели в България не се случи точно ДС приватизация и ДПС не играе с етническата карта.
chavo64fortunes
Рейтинг: 506 НеутралноЧесто новите собствените нямат желание да рестартират производството, а разпродават машините, дават останалото за скрап, а земята - под наем. Цели индустрии се превръщат в хотели, молове или частни имоти.
Като в БГ. Тука пък индустриалния капацитет изобщо не беше понесъл щети, щото нямаше война. Но и като в Босна сега всички изглежда като разрушено след продължително бомбардировки.
Публикувано през m.dnevnik.bg
barcelonski-е-във-FAKTOR.BG
Рейтинг: 1391 НеутралноЮГО-СОЦ ПРОСТОТИЯТА
на РАШИСТКАТА МУТРА МИЛОШЕВИЧ
нанесе незаличими рани с войните на Балканите и разпалването на етническата омраза.
Сръбските Соц Нац Мутри сложиха петно на Сърбия за няколко поколения напред.
- Анатема Трижди !!!
fortunes
Рейтинг: 506 НеутралноНеравенството е потресаващо – според някои изчисления, 300 души в Босна притежават общо 7 млрд. евро, докато младежката безработица е на най-високото ниво света – над 60%.
Ммдаааа. Не случайно Босна ще е първата жертват на ИД в Европа.
Публикувано през m.dnevnik.bg
barcelonski-е-във-FAKTOR.BG
Рейтинг: 1391 ЛюбопитноКлинтън не ми беше любимец,
администрацията му може да е била нетърпрлива,
но бяха единствената сила способна да въведе някакъв ред в Юго Простотията.
Не са виновни американците за
безумната политика на Сърбия и Милошевич.
bai_john_petrov
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#5] от "baxter":
Всички държави преди края Студената война - Франция, Германия, Италия, Япония, Южна Корея. Там, където американците се намесват след ВСВ има просперитет и охолство. Там, където се намесва СССР не е нужно да казвам. За съжаление американците твърде много си повярваха след тези успехи. Това, че демокрацията пусна добри корени в Западна Европа, Япония, Корея и на други места ги накара да си мислят, че това може да стане абсолютно навсякъде. За съжаление, грешаха...
baxter
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#12] от "bai_john_petrov":
Да, там е проблемът. Твърде много си повярваха. А и европейската демокрация се разива във времето въпреки намесата. С една дума западноевропейската култура стои в основата на демокрацията. Грешка е да се мисли, че тя може да съществува в лабораторни условия.
bai_john_petrov
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#13] от "baxter":
Не съм съвсем съгласен...Западна Европа е демократична от преди не повече от 60 години. Единствено Великобритания и донякъде Франция пораждат демократична традиция самостоятелно. 1939 г имаме диктатури навсякъде другаде в Европа. Тези диктатури се радват на широка подкрепа сред населението. Демокрацията е домъкната насила в Германия. Първият опит за демокрация там - Ваймарската република се проваля именно защото няма достатъчно външна намеса. Външните сили вярват, че е достатъчно просто да дадеш на една недемократична държава демократична конституция и всичко ще се оправи. След ВСВ имаме две системи на територията на Германия - Западна и Източна, където САЩ и СССР са съответните хегемони. Двете системи съществуват и се развиват парлалелно, което за много политолози е доказателство, че всяка една система е подходяща за всеки един народ. Не казвам, че са прави, обяснявам защо се е смятало така. Ако четеш анализи от последните години ще видиш, че най-големите критики на инвазиите в Афганистан и Ирак идват от Америка, което говори за смяна на парадигмата. Едва след като левите американци отправят упрек към десните, че са империалисти, останалият свят започва да им глашатайства. За добро или лошо САЩ продължават да бъдат глобален тренд-сетър. Може би това няма да е още дълго, но поне за момента е така.
baxter
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#14] от "bai_john_petrov":
Западноевропейската демокрация си има своята история и търпи своите промени. Създадено беше гражданско общество, което с течение на времето наложи демокрацията в сегашния й вид. Ето например Швеция и въобще скандинавските страни. Ако се проследи историята им ще видим, че високия стандарт е постигнат след много падения и възходи. И ето ги сега. Що се отнася до Русия и САЩ в новата история се вижда всъщност че са двете страни на една монета. Сега в момента монетата се върти около оста си и може би скоро ще видим дали ще се падне ези или тура.
bai_john_petrov
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#15] от "baxter":
Ок, аз казвам това, което хора доста по-образовани от мен или теб са забелязали, но явно съфорумниците не са съгласни. Лично според мен либералната традиция в западното общество доста дълго съществува паралелно с авторитарната традиция и това, че първата надделява се дължи единствено на победата на Англия и САЩ в двете световни войни и налагането на тази традиция на държавите от Западна Европа, които не искат да я приемат. В тези държави е съществувала, разбира се, и либералната традиция и те са много по-способни да я приемат от държавите от Близкия Изток примерно. Но тя никога не би надделяла без външен натиск. Това е факт. Ако Хитлер беше надделял в Западна Европа днес нямаше да има нищо демократично. Разбира се, Хитлер е разгромен от СССР, не от САЩ, които са заети с Япония и които се величаят заради един десант в Нормандия. Факт е обаче, че либералната традиция след ВСВ надделява там, където се налагат САЩ. Там, където се налага СССР надделява авторитарната традиция. Презрението на личности като Вилхелм II, Франц Йосиф, Мусолини, Хитлер и т.н. към демокрацията е също толкова силно, колкото на всеки близкоизточен или африкански диктатор. Абсурдно е да се отрича авторитарната традиция в западното общество и е добре да се знае на какво се дължи нейния крах.
bai_john_petrov
Рейтинг: 229 НеутралноВпрочем днес Европа е значително по-либерална от Америка, но това не е било така до преди 50 години. Просто европейците са твърде отвратени от жертвите на войната, стават яростни пацифисти, а с пацифизма върви и останалата част от левите идеи - социална държава, антинационализъм, права за малцинствата, ЛГБТ, атеизъм и т.н. Всички тези идеи обаче никога нямаше да се развият ако Европа беше принудена сама да се защитава от СССР. САЩ обаче и осигуряват военен чадър, което превръща щатите в единствената военна сила на Запада, а европейците, които са водили векове в продължение на няколко века - във военни джуджета. Парите са пренасочени към социални държави и други глезотии, които за добро или лошо превръщат мнозинството европейци в разглезените богаташки синчета, каквито са днес. Но това става единствено защото за пръв път в историята на света се поражда толкова голяма общност от хора, която не е принудена да се бори за оцеляване, а разчита на защита отвън.
liubo...otdale4
Рейтинг: 413 НеутралноКога Босна е била управляема ???