
© Reuters
Новото правителство на Полша планира да спре държавното финансиране за инвитро само две години след началото на програмата, съобщи "Ройтерс".
В същото време властите искат да отделят 50 пъти повече пари за детски надбавки за младите семейства.
Полша бе последната европейска държава, която започна да финансира инвитро процедури - това се случи през 2013 г.
Програмата бе въведена от предишното правителство на партията "Гражданска платформа", но сега новите управляващи от "Закон и справедливост" планират да я прекратят.
Населението на Полша е 38 млн. души, като повечето са католици. Учението на църквата приема инвитрото за грях и го забранява, а духовенството има тесни връзки със "Закон и справедливост".
"Говорим само за приключване на програма, финансирана от държавата, на стойност стотици милиони злоти, която не можем да си позволим", коментира здравният министър Константи Радживил. "Инвитрото не е единственият метод при безплодие".
Инвитро програмата е на стойност около 110 млн. злоти (25.7 млн. евро). Предишният кабинет планираше да я удължи до края на 2019 г., което щеше да я оскъпи до около 300 млн. злоти (70 млн. евро).
В същото време управляващата партия планира рязко да увеличи държавните разходи, включително с програма за детски надбавки на стойност 500 злоти (около 120 евро) месечно за младите семейства с повече от едно дете. Тя ще струва на Варшава 16 млрд. злоти (около 3.7 млрд. евро) - 50 пъти повече от финансирането, предвидено за инвитро.
Държавната програма, въведена от предишното правителството на партията "Гражданска платформа", досега е довела до раждането на над 3000 деца, а 17 000 двойки минават през процедури в момента.