
© ebrd
Във вторник ЕБВР съобщи, че е осигурила синдикиран заем от $1.2 млрд. за монголската компания Oyu Tolgoi, която контролира най-големите в света неразработени залежи от мед и злато.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) одобри допускането на Китай сред акционерите на институцията, създадена преди четвърт век да подпомага прехода на бившите комунистически страни към пазарна икономика. Това е поредната крачка в амбициите на Пекин да разшири международното си влияние, коментира "Ройтерс".
Засега участието е минимално – символичните 0.1% без право да получава кредитиране, а съгласието бе дадено от управителния съвет в понеделник. Така акционерите в базираната в Лондон банка стават 65 държави.
Китай ще предоставя средства за инвестиции и кредитиране от банката и няма да получава от нея средства във връзка с членството си.
"Членството на Китай в ЕБВР ще разкрие значителни нови възможности за устойчиво инвестиране от китайски групи в районите, където банката е активна", се казва в изявлението на председателя на борда Сума Чакрабарти.
"Присъединяването към ЕБВР ще помогне на двете страни да споделят опит в икономическия преход и развитие, ще предостави нови възможности за сътрудничество между Китай и страните, разположени по Пътя на коприната, заявява в съобщение на сайта си Народната банка на Китай (PBOC). Членството освен това ще даде възможности за инвестиции и сътрудничество и за двете страни в райони като Централна и Източна Европа, Южното Средиземноморие и Централна Азия, добавят от PBOC.
От 1991 г. насам ЕВБР разширява напоследък бизнеса си в райони, далеч отвъд първоначалната сфера на дейност в развиваващи се източноевропейски икономики. Днес банката инвестира в Турция, но и в Монголия и засегнатите от промените на Арабската пролет държави като Мароко, Египет, Тунис и Йордания. Ливан се очаква скоро да стане страна член, а неотдавна ЕБВР навлезе в ударени от кризата страни като Гърция и Кипър.
Китай косвено ще има полза от дейността на банката в страни като Казахстан, които са част от инициативата на Пекин, известна като "Един пояс, един път". Нейната основна цел е изграждане на инфраструктурна връзка от източното крайбрежие на Китай до Европа.
ЕБВР иска също така да работи съвместно с предвожданата от Пекин Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции.
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 871 НеутралноА кредити в юани ще има ли?
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!Питам, щото нали вече юана е световна резервна валута....
Не че имам нещо против долара и еврото, ма така, за всеки слъчай е добре да има и юани.
Публикувано през m.dnevnik.bg
lefkovitz
Рейтинг: 272 НеутралноЗакъде без Китай?
Роси
Рейтинг: 8671 НеутралноКато имаш пари,навсякъде си приет.
Социално Зло
Рейтинг: 8 НеутралноА БРИКС какво му се случи ?