Висш палестински служител обвини Мосад в убийство в посолството в София (допълнена)

Висш палестински служител обвини Мосад в убийство в посолството в София (допълнена)

© Анелия Николова



Висш палестински служител и семейството на Омар Зайед обвиниха Израел за смъртта на мъжа, открит в палестинското посолство в София тази сутрин, съобщи палестинската новинарска агенция "Маан".


Израелското външно разузнаване Мосад е отговорно за смъртта на Зайед, заявил Иса Карак – председател на Палестинската комисия за делата на затворниците. Той твърди пред "Маан", че случилото се е "международно пиратство" и настоява за международно разследване.


Комисията, оглавявана от Карак, на практика наследи дейността и ръководството на бившето Министерство по въпросите на затворниците, което бе закрито през 2014 г. под натиск от международните донори да спре да финансира осъдени за тероризъм в Израел палестинци.




Семейството на Зайед също определи смъртта му като "убийство".


Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас нареди разследване на случая, който той нарече "престъпление". 


Карак отбеляза, че смъртта в София идва само ден след като друг бивш затворник – Айман Джарадат, бе убит в родния град на Зайед – Дженин. Джарадат бе високопоставен член на местната групировка "Черната пантера", смятана за част от "Бригадите Ал Акса" - мрежа от милиции, свързвани с движението "Фатах", контролиращо Западния бряг. Първоначалното разследване свързва убийството в Дженин с ликвидирането през 1987 г. на палестински сътрудник на Израел по време на първата интифада.


Скрийншот от палестинската агенция "Маан"

Скрийншот от палестинската агенция "Маан"


Зайед се издирваше от израелските съдебни власти за доизтърпяване на наложеното му наказание "доживотен затвор" по присъда за убийство от Окръжния съд в Йерусалим още през 1986 г. През април 1990 г. Зайед е обявил гладна стачка, избягал е от болница във Витлеем и оттогава се укрива.


Мъжът живее в София от двадесет години и има разрешение за пребиваване, а съпругата му и трите му деца имат българско гражданство, уточнява "Джерусалем пост".


Зам.-министърът на външните работи на Палестинската автономия Тайсир Джарадат е разказал пред "Маан", че екипът на посолството е открил Зайед, лежащ в градината и облян в кръв.


Палестински представители в Рамала потвърдиха пред в. "Таймс ъф Израел", че мъжът е бил убит. От Външното министерство на Израел отрекоха обвиненията и заявиха, че са научили за случая от медиите, пише вестникът.


Общественото радио цитира свой източник, според който страната "няма интерес в убийството на възрастен терорист", особено ако операцията ще бъде опасна или ще изисква заделяне на ресурси, пише електронното издание Gulf News.


Зайед бе обявен за общодържавно издирване у нас миналия месец. Мъжът е отишъл в палестинското посолство малко, след като Израел поиска екстрадицията му, а полицията му даде срок от 72 часа да се предаде. Той е отказал да направи с това с мотива, че процедурата е незаконна, твърдят от Палестинската комисия за делата на затворниците.


Левият Народен фронт за освобождение на палестинците, от който Зайед е бил част, разпространи изявление, в което обвинява за смъртта му както Израел, така и властите от Палестинската автономия, палестинското посолство в България и българските правителство и сили за сигурност. Фронтът е обявен за терористична организация от ЕС, Канада и САЩ.

Скрийншот от изявлението на Народния фронт за освобождение на палестинците

Скрийншот от изявлението на Народния фронт за освобождение на палестинците


"Другарят Омар Найеф Зайед намери убежище в палестинското посолство от преследването на ционистките и български сили 25 години, след като се измъкна от ционистките затвори през 1990 г. след 40-дневна гладна стачка. Той бе затворен за операция срещу незаконните ционистки заселници в Ерусалим", пише в текста.


"Престъплението се случи, докато най-висшите представители на Палестинската автономия се срещнаха с най-висшите представители на България в Рамала, без да е имало искания за нашия преследван другар", пише в него.


Миналия месец Фронтът призова българските власти да не удовлетворяват искането за екстрадиция, защото това би "създало опасен прецедент за обвинението и ареста на палестински и арабски борци, особено бивши затворници, които живеят в европейски държави".


Междувременно от изказване на премиера Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента се разбра, че въпросът за екстрадицията на живия тогава Омар Зайед е бил повдигнат при посещението му в Израел и Палестинската автономия. Борисов е обяснил, че българският съд е компетентният орган за екстрадирането на Зайед.


Според Израел давността на случая изтича през 2020 г. - 30 г. след бягството на Зайед.


Братът на починалия – Ахмад, е бил сред освободените през 2011 г. затворници, които Израел пусна на свобода в замяна на войника Гилат Шалит. Шалит прекара пет години в плен на палестински бунтовници в Газа.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK