Венецуела въведе режим на тока

Мярката се налага заради продължителната суша в силно зависимата от водни електроцентрали Венецуела.

© Reuters

Мярката се налага заради продължителната суша в силно зависимата от водни електроцентрали Венецуела.



Венецуела ще въведе режим на тока на фона на продължителната суша, която затрудни производството на електроенергия, съобщи министърът на енергетиката в четвъртък, предаде "Ройтерс". Това е поредна непопулярна мярка за населението, което вече бе изправено пред недостиг на храна и лекарства.


Това е поредният удар за президента Николас Мадуро, чието социалистическо правителство постоянно изпитва проблеми с доставките на основни хранителни продукти, главно заради ниските цени на петрола. Венецуела е член на ОПЕК (Организацията на страните производителки на петрол) и цените, на които се търгува суровината, са ключови за плановата икономика на държавата.


Наското Венецуела обяви и четиридневна работна седмица, за да пести ток.




Един от най-големите източници на електроенергия в силно зависимата от водни централи Венецуела е язовирът Гури, чиито запаси достигнаха историческо дъно, след като природното явление "Ел ниньо" забави идването на дъждовния сезон.


"Ще има ограничения", заяви министър Луис Мота по телевизията, като избягваше да използва термина "режим". "Тази жертва е наложителна".


Токът ще спира по четири часа на ден в цялата страна най-малко за 40 дни, започвайки от понеделник. Очаква се ограниченията да не се прилагат за ключовата петролна индустрия.


Мота заяви, че спирането на тока ще помогне за повишаване на нивото на водата в язовира и обеща вминателно управление на запасите.


Опозицията заяви, че ситуацията е резултат от провала на правителството да увеличи изпозлването на термогенератори като алтернативен източник на енергия, който би намалил зависимостта на Венецуела от Гури.


Покойният президент социалист Уго Чавес също въведе режим на тока заради сушата през 2010 г. Впоследствие рейтингите му показаха, че това е била една от най-тежките му години на власт.


Колапсът на петролните пазари преди две години удари тежко икономиката на Венецуела. Много от местните жители чакат с часове по опашки, за да си купят основни продукти като брашно или лекарства.


Мадуро смята, че правителството му е жертва на икономическа война, водена от противниците му с подкрепата на САЩ.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK