
© Associated Press
Испанският крал Фелипе разпусна парламента и насрочи нови избори на 26 юни, съобщи електронното издание The Spain Report. Това се случва за пръв път в демократичната история на страната, а парламентът в сегашния си вид е най-кратко съществувалият от 1978 г. насам.
Испания е в тежка политическа криза, след като изборите през декември разбиха традиционната двупартийна система и вкараха в парламента четири големи партии, нито една от които няма мнозинство. Продължилите четири месеца преговори не доведоха и до създаване на коалиция. Социологическите проучвания не предвиждат значими промени в състава на парламента и след предсрочен вот.
Конституцията определя минимален срок от 54 дни между разпускането на депутатите и новите избори. Изборната кампания ще продължи 15 дни, като се предвижда и ден за размисъл, което значи, че сега тя ще започне в полунощ на 10 юни. Първата сесия на новия парламент трябва да започне на 21 юли, но няма определен срок, в който да бъде гласуван нов премиер. Дори след този вот Испания може да остане без нов кабинет с месеци, отбелязва изданието.
Zarzuela Palace has confirmed. https://t.co/IIUaOd5EIx
— The Spain Report (@thespainreport) May 3, 2016
От декември нито министър-председателят Мариано Рахой от Народната партия, нито лидерът на Испанската социалистическа работническа партия (PSOE) Педро Санчес успяха да привлекат достатъчно подкрепа от новите политически сили - "Подемос" ("Ние можем") и "Сиудаданос" ("Гражданите"). Консерваторите на Рахой имат 123 места в 350-местния парламент, социалистите – 90, лявата "Подемос" - 69, а центристите от "Сиудаданос" - 40.
Изборите показаха, че Испания не е готова за коалиционна политика, отбеляза агенция "Ройтерс", след като миналата седмица кралят обяви, че ще започне процедурата за ново гласуване. Лидерите на големите партии се обвиниха един друг за патовото положение, което вече вреди на петата най-голяма икономика в ЕС.
"Направих предложение в деня след изборите. Най-добрата възможност бе споразумение между Народната партия и социалистите. Беше очевидно, че трябва да се обединим, за да създадем правителство", каза Рахой. "Но те дори не искаха да го обсъдим."
Лидерът на PSOE Педро Санчес хвърли вината върху Рахой и Пабло Иглесиас, който оглавява "Подемос". Макар че социалистите и "Ние можем" обсъждаха коалиция, те така и не постигнаха съгласие. "По мое мнение Иглесиас не искаше да се обедини със социалистическата партия. Испанската политика бе подложена на двойна блокада – от Рахой и Иглесиас", каза Санчес.
От "Подемос" отвърнаха, че лявата коалиция би била възможна, ако Санчес не бе поставил невъзможни за приемане условия. Иглесиас уточни, че след нови избори отново би опитал да се съюзи със социалистите. "Подемос" е единствената голяма партия, която приема въпросът за независимостта на Каталуня да се реши с референдум, докато всички други са на мнение, че е изключено автономният регион да се отдели от Испания.
Социалистите обсъждаха и съвместно управление със "Сиудаданос", но не успяха да съберат необходимия брой гласове.