
© Russell Boyce, Reuters
Търговският статут на Великобритания стана един от най-спорните въпроси в предстоящия референдум за членството на страната в Европейския съюз на 23 юни.
Несигурната перспектива за износителите и евентуалните последиците изнервят финансовите пазари, на които лирата рязко отслабна.
Участниците в кампанията "Вътре" начело с премиера Дейвид Камерън предупреждават, че британската икономика ще пострада, ако загуби свободния си достъп до единния пазар на ЕС с над 500 милиона потребители.
На Великобритания ще ѝ липсва преговорна сила за всяка нова сделка, твърдят те, тъй като 44% от износът ѝ отива в ЕС спрямо едва 8% в обратната посока. На Великобритания сама ще ѝ е трудно и да си осигури сделки със страни извън ЕС според лагера "Вътре".
Участващите в кампанията "Вън" пък казват, че ЕС би се споразумял с Великобритания поради значението ѝ на износен пазар. Те също така са на мнение, че Великобритания би сключила сделки и с други държави, САЩ и Канада например, по-бързо, отколкото ЕС със своите 28 членки и техните различни приоритети. Ето какви са различните търговски варианти за Великобритания в случай на Брекзит:
Вариант "Канада"
Много поддръжници на Брекзит, сред които и бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, се позовават на неотдавна договореното споразумение между Канада и ЕС като възможен модел за Великобритания след напускане на блока.
При модела "Канада" на Великобритания вече не би ѝ се налагало да допуска работници от съюза или да внася пари в бюджета му - две непопулярни изисквания сред гласоподавателите.
Но сделката с Канада, чието договаряне отне над едно десетилетие, включва само частично отваряне на пазара на услуги, които са 80% от британската икономика. Банките не биха имали същия вид достъп до ЕС, който имат сега.
Вариант "Норвегия"
Норвегия има търговско споразумение, което ѝ дава достъп до единния пазар като част от Европейската икономическа зона. Една такава сделка би позволила на банките с централи във Великобритания да продължат да правят бизнес в ЕС.
Норвегия обаче приема свободното движение на граждани на ЕС и плаща в общностния бюджет вноска, която спрямо размера си на глава от населението е голяма колкото британската - две от нещата, срещу които най-много негодуват поддръжниците на "Вън".
Норвегия трябва също да се съобразява с правилата и регулацията на единния европейски пазар, без да има думата при изготвянето им.
Вариант "Швейцария"
Швейцария има двустранни споразумения с ЕС, които ѝ осигуряват достъп до части от единния пазар в замяна на такса, но няма правото да предоставя трансгранични финансови услуги. Големите швейцарски банки са основали подразделения в страни от ЕС, увеличавайки разходите си.
И Швейцария приема правилата на ЕС в областите, в които има достъп до общия пазар, както и свободното движение на гражданите на съюза, макар че референдумът през 2014 г. за ограничения на свободното движение изложи на опасност икономическите връзки между Швейцария и ЕС.
Специфично за Великобритания споразумение
Подкрепящите Брекзит казват, че германските износители на автомобили или френските винопроизводители биха оказали натиск на столиците си да се договорят с Великобритания, вместо да я наказват за това, че е напуснала. Но ако цената на широко споразумение е продължаване на свободното движение на хора и вноски в бюджета, може да бъде сключена по-малко амбициозна сделка.
Британският министър на правосъдието и поддръжник на излизането от ЕС Майкъл Гоув е на мнение, че Великобритания би могла да постигне с ЕС споразумение, подобно на сключеното с Босна, Сърбия, Албания и Украйна. Подкрепящите оставане в ЕС излизат с аргумента, че такива сделки не са модел за много по-голямата британска икономика и не покриват нетарифни ограничения като стандартните.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви на 10 юни, че ако напусне ЕС, Великобритания няма да може да продължи да се възползва от единния пазар като Норвегия или Швейцария.
Вариант "Световна търговска организация"
Ако не може да постигне сделка, Великобритания би могла да прибегне до правилата на Световната търговска организация (СТО), за да уреди отношенията си с ЕС.
Онези, които подкрепят кампанията "Вън", изтъкват, че вносните тарифи за повечето стоки, търгувани между богатите икономики, са сведени до много ниски равнища.
ЕС обаче има по-високи тарифи за някои стоки, включително мито от близо 10 % върху автомобилите - сектор, за който във Великобритания работят около 800 000 души. Едностранното намаляване на тарифите би изправило някои отрасли пред яростна конкуренция.
Нещо повече, СТО все още не е отворила значително глобалната търговия на услуги. Британският износ би се сблъскал с нетарифни бариери като правила за произход и друг вид бюрокрация.
Шефът на СТО Роберту Азеведу е казвал, че на Великобритания може да са й нужни няколко години, за да предоговори отношенията си другите членове на организацията.
Останалата част от света
"Солова" Великобритания би се опитала да сключи свои собствени търговски споразумения със страни извън ЕС. Лагерът "Вън" твърди, че тя ще се съсредоточи върху големи пазари, с които ЕС в момента няма споразумение, като например САЩ и Китай. През април обаче президентът на САЩ Барак Обама каза, че ако излезе от ЕС, Великобритания би отишла "на опашката" в търговските преговори със САЩ. Съединените щати и Европейският съюз се опитват да договорят широкообхватно търговско и инвестиционно споразумение. / БТА
Всичко за британския референдум четете тук.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
karabastun
Рейтинг: 8288 ВеселоГолям рев, голямо чудо за този Брекзит.
[email protected]Тя Великобритания до 1973 - та година хабер си нямаше от външна търговия горката.....
stanislavdi
Рейтинг: 1343 Неутрално[quote#1:"Хи-хи"]ЕС е кочина и е много спорно дали си добре като си в него, като цяло[/quote]
Изброени са ти факти. Фактите се опровергават само с факти, а не със словоблудствия.
EU defender
Рейтинг: 871 НеутралноДа си копирам мнението, като лично ангажиран купувач от UK:
The best way to predict the future is to invent it.За последните три години съм купил над 300 стоки от английски електронни магазини и ebay. Ако излязат от ЕС, нямам никакво намерение да се занимавам с митници. Ще купувам от другаде.
Очаква се през 2020 40% от оборота на английските електронни магазини да бъде от продажби извън UK. Ако останат в ЕС, разбира се.
stanislavdi
Рейтинг: 1343 Неутрално[quote#2:"karabastun"]Тя Великобритания до 1973 - та година хабер си нямаше от външна търговия горката.....[/quote]
Ами ако иска да се върне преди 1973г. Ако си мислиш, че за 45 години няма никаква промяна, явно си бил в кома до днес
teo_chasse
Рейтинг: 482 НеутралноA бе хора,спрете се.Pазбираме,че ви плащат от Kремъл,но брекзит няма да има.3а това не ни веселете с кремълските хипотетични сценарии,дето никога няма да се случат!
"Америка е велика държава. Днес, навярно, единствената свръхдържава. Приемаме това. Искаме и сме готови да работим със САЩ."Vladimir PutinEU defender
Рейтинг: 871 НеутралноНад 50% от търговията на UK е със ЕС. Това важи за всички държави от ЕС. UK е шлюз за американски и китайски стоки за безмитна търговия с ЕС. Ако UK е извън ЕС, друг ще заеме мястото им в търговията. В икономиката празно няма.
The best way to predict the future is to invent it.Петър Самсонов
Рейтинг: 5287 НеутралноАко утре Кралството излезе от ЕС, това ще го превърне в малък и непредвидим партньор, с които големите няма да се съобразяват. Още повече че Кралството ще се опита да навакса с нови пазари извън ЕС, където вече са САЩ, Канада, Австралия, Китай, Япония... А това не го прави желан партньор.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилЕ, ще паднат цените на имотите, но това никого няма да зарадва при 10-15% обезценяване на паунда. А виното, зеленчуците и плодовете, бензинът, автомобилите и т.н. стоки от ежедневната употреба ще поскъпнат драстично.
Безработицата ще скочи двойно, социалните фондове ще се точат също двойно по-бързо, а лондонската борса ще затвори и ще се премести в новото си германско седалище.
И ще има километрични опашки пред испанското посолство за туристически визи...
EU defender
Рейтинг: 871 Неутрално"Те също така са на мнение, че Великобритания би сключила сделки и с други държави, САЩ и Канада например, по-бързо, отколкото ЕС"
ave-campaign-obama-trade-warning-eu-referendum
The best way to predict the future is to invent it.Обама им каза точно обратното преди два месеца:
Barack Obama has warned Britain’s voters that it could take up to a decade to strike a trade deal with the United States from outside the European Union
http://www.theguardian.com/politics/2016/apr/24/le
Петър Самсонов
Рейтинг: 5287 НеутралноДо коментар [#6] от "teo_chasse":
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилДали ще има Брекзит не зависи от референдума, иницииран от Д.Камерън. Гласуването няма задължителна сила.
Има значение какво ще реши парламентът, в който мнозинството са за оставане в ЕС!
Димитър Димитров
Рейтинг: 1187 ВеселоВдигат си акциите,ще си стоят в ЕС ,да не са луди...
Костадин Иванов
Рейтинг: 2836 НеутралноХайде, очаква ни ден на забавления. Утре ще има бира, кебапчета и коментари, а всички ще са познали резултата и печелят!
ЕретикБМЗ
Рейтинг: 1076 НеутралноНе всичко е пари и търговия.
Апокалипсисът апокалиптиченEU defender
Рейтинг: 871 НеутралноДо коментар [#13] от "Bulgarische Motoren Werke":
The best way to predict the future is to invent it.Напротив, парите и икономиката движат света. Включително и кремълските ти господари са водени от паричките
gedk
Рейтинг: 588 НеутралноДо коментар [#13] от "Bulgarische Motoren Werke":
Е те заради пари нали искат да излязат...
marker
Рейтинг: 730 НеутралноМай британците не се учат от историята и втори път ще "настъпят мотиката". През 1957 г. UK отказва да влезе в новосъздаденото ЕИО, ама четири години по-късно като вижда ,че вън е по-зле, подава молба за членство. Два пъти Дьо Гол налага вето и чак през 1973-та ги приемат.
Сега май искат да се повтори ситуацията. Сега излизат, а после 10 години чакат да влезнат обратно.
БМЗ
Рейтинг: 1076 НеутралноДо коментар [#14] от "EU defender":
Апокалипсисът апокалиптиченНа твое място бих започнал да се притеснявам тъй като скоро няма да има какво да защитаваш. Тогава вече ще трябва да си сложиш истинския ник, а не "защитник на ЕС".
БМЗ
Рейтинг: 1076 НеутралноДо коментар [#15] от "gedk":
Апокалипсисът апокалиптиченТц.
vagabond66
Рейтинг: 1818 НеутралноДо коментар [#16] от "marker":
[quote#16:"marker"]През 1957 г. UK отказва да влезе в новосъздаденото ЕИО, ама четири години по-късно като вижда ,че вън е по-зле, подава молба за членство. [/quote]
Значи ЕИО по своята същност и замисъл няма нищо общо със сега съществуващия ЕС. Точно затова сега се появяват проблемите с единството на съюза.
EU defender
Рейтинг: 871 НеутралноДо коментар [#17] от "Bulgarische Motoren Werke":
The best way to predict the future is to invent it.ЕС не само че няма да се разпадне, но ще бъде по-интегриран. Това не ти е империята на злото СССР.
дерибеев
Рейтинг: 3644 Веселос толкова статии дневно , дали не се очаква да спечелят оставането с гласуване по пощата от БГ .
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васbat_plamen
Рейтинг: 4457 ЛюбопитноРаботата е ясна.За Великобритания е много по-добре да остане в ЕС,отколкото да го напусне,защото "плюсовете" при този сценарий са много по-големи отколкото ,ако напусне.Въпросът е дали средностатистическите британци ще го осъзнаят или ще се подведат по приказките на националистите?!
Kurti
Рейтинг: 406 НеутралноНа последните избори, преди няколко месеца, всеки който искаше да гласува за излизане, можеше да гласува за UKIP. Събраха 4 млн гласа.
Сега им трябват 24 млн.
Ако обаче си припомним гръцкия референдум от преди една година, става ясно, че всъщност става дума за опит за международно изнудване, доколко успешен - предстои да видим.
Колкото до народа -той обикновено получава точно това, срещу което гласува.
yoankata
Рейтинг: 450 НеутралноИнтересна статия. Не знаех, че швейцарските банки са толкова ограничени и че Швейцария има достъп само до части от пазара на ЕС.
За Норвегия ми беше ясно, гледала съм лекция на сегашната им министър председателка, жената си го обясни просто и ясно - плащат си вноските като попове, а глас в определяне на политиките нямат.
gozambo
Рейтинг: 586 НеутралноС Тръмп президент британската търговия извън ЕС ще е перфектна. По-добре се притеснявайте за германската и френската търговия след Брекзит, те ще видят големия зор.
gozambo
Рейтинг: 586 НеутралноА и какво значение има търговията, рецесията или снижаване на икономическите показатели, когато британската нация е пред унищожение. Заплашването на британците, че ако излезат от ЕС щяла да им пострада търговията е като една друга заплаха, но книгата Швейк на Ярослав Хашек, където хомосексуалистът офицер пожелал школникът, заплашвайки го с дисциплинарно наказание ако откаже.
yoankata
Рейтинг: 450 Неутрално[quote#26:"gozambo"]когато британската нация е пред унищожение. [/quote]
До коментар [#26] от "gozambo":
От кого бе? Да не би поляците ли ги колят по улиците?
DareDebil
Рейтинг: 835 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "EU defender":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.купуваш от там защото е по-евтино, Като почнеш да купуваш от немския амазон и ибей, парите които даваш на английския филиал на амазон и ибей ще отидат в немския. Ибей и амазон така или иначе данъци не плащат в англия, та кой точно плашиш че ще купуваш от другаде???
DareDebil
Рейтинг: 835 НеутралноДо коментар [#9] от "EU defender":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.обама напуска белия дом, ако дойде хилъри, може и да прави сечено на англичаните, и двамата са глобалисти и се стремят към едно световно правителство, та хич не им се нравят разни държавици дето се цепят от колектива. Само че англия не е ирак или либия.. Но ако е тръмп ще подпишат за нула време търговско споразумение, ако въобще им трябва такова.
Chi Cho
Рейтинг: 450 НеутралноАко все пак излязат, ще докажат че британския матрял не е по-до-бър от нашия.
Мразя да мразя!penetrating
Рейтинг: 5842 НеутралноАко станат "свободни агенти" , излизайки от ЕС, британците ще влязат във форма
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertCaptain Shakespeare
Рейтинг: 587 НеутралноДо коментар [#18] от "Bulgarische Motoren Werke":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Цял живот си цъкал, гледайки чуждите паници..
gosho3
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#24] от "yoankata":
Вярно е че си плащат "входа" норвежците. Ама не са длъжни да се съобразяват с брюкселски чиновник да им каже дали сьомгата им трябва да е точно 50 см. и да е "права" , а не крива. И 3 референдума направиха тези хора и на трите народът им каза "не" на ЕС членството. Швейцарците май направиха 2 референдума (не съм сигурен) и също "не".
И какво толкова от Брекзит-а ? Британците ще внасят много по-малко в общия бюджет. Пука им на тях. Германци и французи да теглят хомота. Французите между другото са нето реципиенти и сега като секнат британските милиарди в бюджета френския сульо който слуша шансони, гледа там някакви лозя чука си французойката и живее като цар и прави вино ще се озори яко.
Британците от 10 години настояват за оптимизиране на брюкселската администрация и са абсолютно прави в това.
Не може това брюкселско чудовище да поглъща съществена част от бюджета на ЕС, да произвежда безумни директиви и документи със задължителен характер за страните членки.
Французите се бориха 4 години срещу брюкселските идиоти за "изключение" - да не им закрият традиционните местни пазари на сирена - народна традиция, произведени от местните хора и успяха. Гърците се бориха 4 години с брюкселските идиоти, които били забранили да се ползуват вътрешности от животни за храна (шкембето например) и успяха. Е, това е положението.
И на британците им е писнало някаква "кака" от Брюксел да им казва, че ябълките които си гледат не са квадратни и не стават и едва ли не са "незаконни".
Този ЕС следва да бъде модернизиран на основа на здравия разум, англичаните го наричат "Common sense" иначе ще се разпадне.
2.5
Рейтинг: 1533 Неутрално“Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви на 10 юни, че ако напусне ЕС, Великобритания няма да може да продължи да се възползва от единния пазар като Норвегия или Швейцария.”
I Want To BelieveВ мандата на Шойбле може би, но в перспектива нищо не е ясно!
Важно е и какво мислят Щатите!
gosho3
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#34] от "2.50":
Много интересно защо Шойбле смята така ? Ами то е въпрос на преговори и след като има прецедент с Норвегия и Швейцария ще му е много трудно тези условия да бъдат отказани на британците. Той Шойбле знае ли как се преговаря с британци - очевидно не. Или "Дойчланд, дойчланд юбер алес" си мислят, че могат да командуват Европа, да ни натресат няколко милиона амуджи щото имали нужда от работна ръка, а ние да се тресем от тази германска простотия на комсомолската секретарка "мама Меркел". Той Шойбле какво си мисли ? Че то Великобритания е извън еврозоната и неговата печатница на пари във Франкфурт не ги интересува. Франкфурт никога няма да стане Лондонското сити като финансов център. 2 са западните финансови центъра - Уолстрийт и Ситито.
Да си печати там Шойбле евра ама не може да им п****е на англосаксонския свят в това отношение. Да си произвежда мерцедеси и фалшиви фолксфагени и да си гледа кефа
2.5
Рейтинг: 1533 НеутралноДо коментар [#35] от "gosho3":
I Want To BelieveЕ, в момента поне е ясно, че англичаните са взели решението!
Сега всички долнопробни евробюрократи, които докараха нещата дотук да се готвят за продължение!