
© Reuters
Въпреки целия медиен и политически шум около днешния референдум за членството на Великобритания в ЕС, истината е, че той няма обвързващ характер. Дори ако хората гласуват за напускане на блока, парламентът не е длъжен да се съобрази с това решение, обяснява "Файненшъл таймс".
Но всъщност въпросът какво се случва, след като гласуването вече е факт, е повече политически, а не юридически. Парламентът може чрез различни обосновки да откаже да се съобрази с вот за напускане на блока. Това обаче би било равносилно на политическо самоубийство.
Чисто юридически, въпросът е описан в чл.50 от Лисабонския договор. Според него актът, чрез който страната членка ще реши дали да напусне ЕС, е въпрос на нейното вътрешно право - чрез референдум, решение на парламента и т.н. До момента Лондон не е съобщил точно под каква форма законодателният орган трябва да даде разрешение – чрез резолюция, декларация или др.
Наред с това формалният процес за напускане на ЕС започва с изпращане на известие до Брюксел. Този процес е необратим и страната не може да оттегли официалния документ, с който известява блока за решението да напусне общността.
Целият процес по излизане продължава две години, освен ако този срок не бъде удължен с единодушно съгласие.
Видно е, че дори днес британците да решат да напуснат ЕС, това няма да се случи автоматично. В деня след референдума, независимо от резултата, Великобритания ще продължи да е член на блока. Цялото европейско законодателство ще продължи да бъде валидно за Обединеното кралство. Актът, който би променил юридическото статукво, не е референдумът, а официалното известие на британския премиер до Брюксел.
Ако това се случи, юристите ще имат огромно количество работа през следващите години. Говорим за законодателство, създавано в рамките на 40 години – от приемането на Великобритания в общността. Всички тези правни инструменти или ще трябва да бъдат отменени, или предоговорени с нови условия. Тази задача ще отнеме години.
А какво политическо решение ще вземе премиера Дейвид Камерън при подкрепа за Брекзит на днешния референдум е също толкова неясно, колкото и резултатите от гласуването.
Всичко за британския референдум четете тук.
chicago514
Рейтинг: 2686 Неутрално. Дори ако хората гласуват за напускане на блока, парламентът не е длъжен да се съобрази с това решение, обяснява "Файненшъл таймс".Сигурно,ама по добре да се съобрази.Останаха по малко от 24 и ще се знае.
dobrich
Рейтинг: 1326 НеутралноЕС трябва да се реформира!.......
oporna_to4ka
Рейтинг: 466 Неутрално[quote#2:"dobrich"]ЕС трябва да се реформира!.......[/quote]
Да. ЕС трябва да се реформира до Съединени Европейски Щати. Всякакви други форми са някаква мъка и тежка бюрокрация.
БМЗ
Рейтинг: 1090 НеутралноЕх, една ядрена война колко бюрокрация и главоболия би спестила.
Апокалипсисът апокалиптиченtacheaux
Рейтинг: 4238 Неутрално"Години делят Великобритания от напускане на ЕС, независимо от днешния вот"
Независимо от днешния вот?! Ами ако англичаните гласуват ЗА оставането на Великобритания в ЕС пак ли ще има напускане на ЕС?
Дневник отново ни поднасят неточно , неправилно заглавие.
rkirov
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#3] от "oporna_to4ka":
Все по-хубаво става :)И да има единно "тоталитарно" правителство (в общи линии каквото се опитва да има и сега)
Индиана
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#6:"rkirov"]"тоталитарно" ; правителство[/quote]
Тоталитарното правителство не пише в договорите, че членството и напускането е предмет на решение на всяка членка. В СССР беше трудно да напуснеш родния си град. А държава, ако тръгне да си ходи, веднага биваше "освободена" от подобни мисли.
bpcorp
Рейтинг: 922 НеутралноБюрократите в Брюксел се превърнаха тоталитарен инструмент, който се опитва да контролира независими държави. Този референдум, независимо от резултатите следва да е ясна сигнална лампа за връщането към демократичните ценности на общността. Иначе асоциациите между ЕС и СССР ще стават все по-натрапчиви.
platenputinist
Рейтинг: 237 НеутралноЗа съжаление няма да излязат и ще продължат да надуват главите на останалите с претенциите си...
Dear readers! You did not forget to read the weekly anti-Russian article? We took care of it!Така че Брекзит няма да има, просто ще продължат да мърморят...
rkirov
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#7] от "Индиана":
То в договорите не пише мнооого неща
Все по-хубаво става :)Къде в договорите пише - 10 òвека работят и плащат данъци , един не работи , не плаща , но иска и получава - ГЪРЦИЯ
Европеец
Рейтинг: 524 ВеселоСлед излизането, нека се настрочи един референдум за оставането на Уелс и Шотландия в УК, Франция е редно да се разпадне на отделните департаменти, Германия ще е добре да даде независимост на отделните провинции, а по същото време в България ще добре всеки окръг да се отдели като самостоятелна държава със собствена армия и собствена валута ...
"Освен това мисля, че Картаген(Русия) трябва да се разруши." Marcus Porcius Cato CensoriusЕто това ще е най добре за бъдещето на Света ...
Стига с това подтисничество !!!
kotrag
Рейтинг: 524 Весело[quote#2:"dobrich"]ЕС трябва да се реформира!.......[/quote]
В какъв смисъл да се ''реформира'' ?
Да въведе демократични принципи на управление или да стане по-пазарно ориентиран ? Или обратното - да затвърди тенденцията към авторитаризъм и икономически централизъм, базиран на още повече регулации ?
kotrag
Рейтинг: 524 Весело[quote#3:"oporna_to4ka"]ЕС трябва да се реформира до Съединени Европейски Щати. Всякакви други форми са някаква мъка и тежка бюрокрация.[/quote]
За това може би трябва да има допитване до гражданите на отделните държави. Или няма нужда ?