Германия и Франция настояват за бърз Брекзит

Германия и Франция настояват за бърз Брекзит

© Associated Press



Германия и Франция настояват за бързо излизане на Великобритания от Евросъюза и категорично отхвърлят възможността за преговори, преди да бъде активиран чл. 50 от Договора за ЕС.


Това показаха изявления на Париж и Берлин преди днешната среща на канцлера Ангела Меркел с френския президент Франсоа Оланд, италианския премиер Матео Ренци и председателя на Европейския съвет Доналд Туск, пише Би Би Си.


"Европейският съвет ще изработи насоки за споразумение за излизане, след като Великобритания направи искане по член 50", каза говорителят на Меркел Щефен Зайберт. "Едно нещо е ясно – преди Лондон да задейства процедурата, няма да има неформални предварителни преговори за условията на напускането."




Германия и Франция настояват за бърз Брекзит


"Ако Великобритания се нуждае от по-дълго време, за да го направи, ще уважим това", каза Зайберт, но добави, че несигурността не може да продължава вечно. Френският финансов министър Мишел Сапен заяви, че Берлин и Париж са на едно мнение, че "Брекзит" трябва да бъде приложен бързо, за да се избегне несигурност.


Френският президент Франсоа Оланд коментира по-рано резултата от референдума с думите: "Някога немислимото сега е необратимо." Премиерът на Италия Матео Ренци също отбеляза, че Брюксел не може да си позволи да прекара "една година в процедури", след като е преговарял месеци наред с Лондон за реформиране на условията, при които Великобритания би останала в ЕС.


"Берлин се изказва деликатно засега", коментира коресподентът на Би Би Си Джени Хил. "Меркел каза, че няма нужда Великобритания да бъде тормозена. Но високопоставени политици тук коментират, че на Обединеното кралство няма да му е леко и то няма да получи специално отношение."


Процедурата


Член 50 от Договора за Европейския съюз не дава подробности за процедурата. Уреченият в него срок за оттегляне е две години, но вероятно преговорите за новите отношения между Великобритания и ЕС ще отнемат повече време.


Премиерът Дейвид Камерън заяви, че ще подаде оставка през октомври и ще остави наследника си да активира член 50. Двегодишният срок ще започне да тече тогава, което значи, че ще минат още няколко месеца преди началото на процеса.


Всичко по темата какво следва след референдума четете тук.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK