
Катастрофално събитие, променило из основи облика на Лондон, положило основите на съвременния му облик и предизвикало не само нови регулации в строителството, но и раждането на бизнеса със застраховане на сгради.
Това са само част от последиците от Големия пожар в Лондон, избухнал на 2 септември 1666 г.
Той продължава до 4 септември, когато се налага армията да започне да взривява с барут сгради по пътя на пожара, за да не позволи пламъците да се прехвърлят.
До този момент щетите са огромни – унищожени са 13 200 къщи, Борсата, Кметството, 87 църкви, включително старата катедрала "Сейнт Пол".
Почти една трета от града е в пепелища и над 70 000 души остават без покрив.
Официално, загиналите са по-малко от 10, но тези данни са оспорвани, защото не се знае колко хора са живеели и работели в изгорелите сгради и, съответно, не включват онези от тях, от които пламъците не са оставили никакви следи.
Хиляди от бездомните са настанени във временни постройки и там посрещат зимата. Мнозина от тях умират от студ, глад и болести.
Смята се, че трагедията започва рано сутринта от пекарна на улица "Пудинг лейн", собственост на кралския хлебар Томас Феринор. Силният вятър понася пламъците по улицата към Темза и моста над нея. Истински късмет се оказва случайността, че липсва част от моста и това спасява южния бряг на града от бедствие.
Съществува исторически мит, че сламените покриви били допринесли за бързото плъзване на пожара, но това не е вярно, защото те са забранени в Лондон още през ХIII век. Причината са складовете на брега, пълни с масла, катран, дървесина и дори бъчви с бренди. Лятото на 1666г. и било особено сухо и всичко запалимо в града е носело особено голям риск.
Щетите от Големия пожар са огромни – тогава се говори за загуби от около 10 милиона лири, което в наши дни е трудно въобразима сума.
Днес архитекти и специалисти по градоустройство казват, че Лондон е пропуснал шанса след трагедията да стане град с характерни черти от епохата на Просвещението – широки булеварди, площади и обществени пространства.
Вместо това много бързо сгради се вдигат точно там, където са били до пожара, погълнал натъпканите вътре в градските стени по средновековен маниер къщи. Градският план запазва криволичещите улици и поради това от никоя от тях не може да се открие добра гледка към възродената от Кристофър Рен "Сейнт Пол" или другите емблематични сгради.
Не че не са правени опити това да се промени. Крал Чарлз Втори веднага поръчва конкурс за планове и получава предимно идеи за тръгващи от площади радиални булеварди по модела, който Осман прилага в Париж 200 години по-късно, или за решетка от улици, каквито днес виждаме в американските градове като Ню Йорк.
Една от причините те да не бъдат реализирани е финансова. Освен огромните щети, за реализирането на подобни планове е трябвало да има още средства за отчуждаване на имоти, а процедурите биха се проточили с години. Всъщност, Лондон е оставен на инициативата на търговците и инвеститорите и те бързо го върщат към живот.
Има обаче една съществена промяна – регулациите за сигурност, оформили и облика на града в следващите 150 години. Наредено е всички сгради вече да се строят само от тухли и камъни, с равни фасади, без стърчащи над улицата греди. Регулират се дори табелите на магазините, дебелината на стените и разположението на прозорците така, че при пожар да не се прехвърлят през тях пламъците към съседния имот.
Мерките са замислени изключително за лондонското Сити, но се разпространяват из града заедно със сдържано-елегантния стил.
Векове наред се смята, че пожарът е злоумишлено дело на врагове на короната и най-вероятно на католиците.
Чак през 1986г. гилдията на хлебарите на Лондон се извинява на кмета, че един от тях навремето е подпалил града. Нейни челонве се събират на "Пудинг лейн" и откриват паметна плоча, в която пише, че Томас Фаринор е виновен за Големия пожар от 1666г.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3041 Неутрално''Катастрофално събитие, променило из основи облика на Лондон, положило основите на съвременния му облик и предизвикало не само нови регулации в строителството, но и раждането на бизнеса със застраховане на сгради''.
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Всяко зло за добро.....в някои страни !
palav_nik
Рейтинг: 3695 НеутралноМи така е. Започнал е бизнеса със застраховане на сгради. Или си плащаш или плевнята става на пепел.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1062 ВеселоТези явления не се ли повтарят на всеки 350 години?
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токmahjongg
Рейтинг: 466 ВеселоУжас, колко паметници на културата са изпепелени
дерибеев
Рейтинг: 3777 Веселоверно ли ? а събития променящи света днес ще се отразят след седмица ( ако са коректни ) разбира се
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васЕдин препатил
Рейтинг: 3310 Неутрално"Вместо това много бързо сгради се вдигат точно там, където са били до пожара, погълнал натъпканите вътре в градските стени по средновековен маниер къщи."
То това малко като българския преход...
shileto
Рейтинг: 1196 НеутралноБило е голяма трагедия
daam
Рейтинг: 1437 Весело"Изминаха 350 години от избухването на Големия пожар в Лондон"
Как бързо минаха!
Един препатил
Рейтинг: 3310 Неутрално"Чак през 1986г. гилдията на хлебарите на Лондон се извинява на кмета, че един от тях навремето е подпалил града. Нейни членове се събират на "Пудинг лейн" и откриват паметна плоча, в която пише, че Томас Фаринор е виновен за Големия пожар от 1666г."
Спазвайки всички пропорции можем да очакваме, че българските комунисти ще се извинят в 2310 год.
Koba Stalin
Рейтинг: 1441 Весело[quote#1:"'ΕΡΕΒΟΣ"]раждането на бизнеса със застраховане на сгради''.
/не се чете/Всяко зло за добро.....в някои страни ! [/quote]
Великобритания е морска държава и е родина на застраховането. Лойд регистърът е създаден в една крайбрежна кръчма. Умният Лойд се е усетил, че от бедствията също може да се печели и то повече, отколкото да плаваш като гламав по моретата. Или пък да търчиш като пожарникар и да гасиш пожарите на Лондон. Той и Бойко се усети - затова стана министър-председател.
daskal1
Рейтинг: 3971 ВеселоДо коментар [#10] от "Тони Шнайдера":
Не че нещо, но Едуард е бил собственик на кафеджийница, не кръчма когато започва с идеята си през 1688 г. Интересното е че те не са застрахователна фирма, а обединение на такива. Исторически, в кафето на Тауър стрийт са идвали да побъбрят застрахователи, за това са узнали капитаните и собственици на кораби, особено тези в търговията с роби, и са започнали да идват при "Лойд " търсейки застраховка за новия си и странен бизнес.
Koba Stalin
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#11] от "daskal1":
/не се чете/Прав си даскале, просто не ми се навлизаше в подробности.
Дъската ми хлопа
Рейтинг: 287 НеутралноЕто това беше наистина интересно.
daskal1
Рейтинг: 3971 ВеселоДо коментар [#12] от "Тони Шнайдера":
Харесах шегата за пожарникаря който си избрал друго поприще, и така
Роси
Рейтинг: 9185 НеутралноИ ние тука последно време се мъчим да правим същото.
тулса
Рейтинг: 2914 Весело"..Векове наред се смята, че пожарът е злоумишлено дело на врагове на короната и най-вероятно на католиците.."
) са се добрали до граждански права.
“Popish frenzy, which wrought such horrors, is not yet quenched"
Както е било гравирано в основата на известния Монумент до 1831, когато и католиците (слушаш ли Нормане...
тулса
Рейтинг: 2914 Весело[quote#14:"daskal1"]Харесах шегата за пожарникаря [/quote]
А... шегата на кмета лорд Thomas Bloodworth в началото на пожара?
“Pish! A woman could piss it out.”
convince
Рейтинг: 1384 НеутралноКак ли ще изглежда София след 212 години, без такъв мащабен пожар?
Дали като Лондон днес?
convince
Рейтинг: 1384 НеутралноДо коментар [#4] от "mahjongg":
Не са, защото, Лондон тогава не е имал такива, и е бил изцяло от дървени бараки, по-големите подобни на хамбари.
convince
Рейтинг: 1384 НеутралноДо коментар [#7] от "shileto":
Жертвите са били малко, защото хората са напуснали, а дървото не дава този отровен смог, който би се надигнал от изгарянето на пластмаса и изкуствени материали, както и от праха на срутващи се масивни сгради.
Thracian
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#2] от "palav_nik":
Форумът на Дневник е пълен с БАТКИ!!!350 години традиции в застраховането а тук масата все още смята че, държавата им е длъжна при наводнения и други бедствия.
Zizu
Рейтинг: 1096 ВеселоТо и в Пловдив, така можеше да стане....
Машини прости, народ неук.leslin
Рейтинг: 599 НеутралноНекой снимал ли го е със смартфон,да го покаже?