
© Associated Press
Посолствата на европейски държави във Великобритания са регистрирали десетки инциденти, хвърлящи съмнения за престъпления от омраза срещу техни граждани след вота за Брекзит, показват данни, получени от "Гардиън".
По-голямата част от ксенофобските инциденти са насочени срещу граждани на източноевропейски страни, като най-много са нападенията срещу поляци – повече от тези срещу всички останали националности, взети заедно.
След 23 юни – датата на историческия референдум във Великобритания – консулските служби на Полша в Лондон, Манчестър и Единбург са регистрирали 31 инцидента с престъпления от омраза, като само за последните 3 седмици броят им е бил 8.
Тук влиза и убийството на Аркадиуш Йозвик в Харлоу – деяние, което полицията разглежда като акт на омраза. По случая са задържани петима 15-годишни и един 16-годишен младеж. Те остават в ареста до 7 октомври в очакване на развоя на разследването. Втори полски гражданин пострада при нападението, но е без опасност за живота.
От "Гардиън" са се свързали с посолствата на всички 27 страни членки с молба за коментар на инцидентите срещу техни граждани след вота за Брекзит. Отговорили са им от 17 дипломатически мисии. Половината от тях съобщават за увеличаване на престъпленията от омраза. Става въпрос за около 60 инцидента, включително стрелба по дома на литовски гражданин в Северна Ирландия този месец, палеж по румънски магазин в Норич през юли и влизане с взлом в дома на латвийско семейство в Нотингам непосредствено след референдума. Тогава хората са били обиждани с "проклети имигранти" и им е било заповядано да напуснат Великобритания.
По-голямата част от нападенията са извършени срещу поляци или срещу хора, погрешно взети за поляци. Според финландското посолство на тяхна гражданка е било казано "Върви си вкъщи", след като британци са я чули да говори на родния си език с децата си. Дипломатическите мисии на западноевропейски страни като Испания, Франция и Германия нямат данни за инциденти с техни граждани.
Българското посолство е съобщило пред "Гардиън" за един случай на нападение срещу български гражданин, свързано с ксенофобия, без да дава повече детайли.
Въпросът с престъпленията от омраза е бил обсъден на среща на дипломатите във Великобритания от балтийските страни.
Според експерти нападенията над източноевропейци не са изненада, тъй като те непрекъснато са представяни като крадци, измамници и в общи линии – заплаха за обществото.
Пълният списък с инциденти, докладвани от посолствата, може да прочетете в статията на "Гардиън".