
© NASA.gov
На 10 декември, събота, метерологът Ерик Холтхаус пише в "Туитър": "Кои са най-важните правителствени активи за климата?" и добавя "Учени, имате ли климатични бази данни на американското правителство, които не искате да изчезнат?".
За броени часове от цялата страна се надига вълна от отговори. Учени започват да пълнят списъци в "Гугъл" с линкове към десетки правителствени бази данни. Инвеститори предлагат да финансират копирането и съхраняването на климатични данни. Юристи казват, че ще работят безплатно за оказване на правна помощ и защита. Специалисти по бази данни започват да изграждат онлайн архив, "за да гарантираме, че пакети с информация остават свободни и общодостъпни".
Scientists: Do you have a US .gov climate database that you don't want to see disappear?Add it here:https://t.co/IEN8OUc4Tr
Please share
— Eric Holthaus (@EricHolthaus) December 11, 2016
Така през последните дни набира скорост гражданска кампания, опитваща се да защити събирани десетилетия наред дани на правителствени агенции като NASA и NOAA (Националната аерокосмическа агенция и Националната агенция за океанографски и атмосферни изследвания), за която разказва "Вашингтон пост".
Доналд Тръмп или някой от екипа му за поемане на властта на 20 януари не са заявявали, че новата администрация има планове да манипулира или да направи недостъпни данни, които в момента са публични.
Но мнозина учени и активисти не искат да рискуват, защото смятат, че масивите данни под правителствен контрол са застрашени от политическо влияние. Поне 9 души от екипа на Тръмп не вярват, че има глобално затопляне, причинено и от човешката дейност, а няколко от номинациите на министри показват, че бъдещият президент се обкръжава с хора от петролния бизнес.
Екипът на републиканците, който подготвя управлението на министерството на енергетиката, е изпратил 74 въпроса, сред които и искане за списък с имената на служители и подизпълнители, участващи в международните преговори за климата и създавали научната база, използвана като основание за регулациите за въглеродните емисии, въведени от президента Барак Обама.
Съветник на бъдещия президент дори предложи NASA повече да не се занимава с изследване на климата, а да се съсредоточи върху проучване на космоса.

© NASA.gov
През уикенда в Университета на Торонто учени се занимаваха с "герила архивиране" - опит да направят каталог на ключовите екологични данни преди заклеването на Тръмп. Става дума за информационни масиви на Агенцията за защита на околната среда за промени в климата, състояние на водата, въздуха и токсичните вещества.
Повечето участници в кампанията казват, че едва ли новата администрация ще унищожи данни, защото ще предизвика огромен скандал. Но по-вероятно е да ограничи или дори да спре събирането им, което в крайна сметка намалява научната стойност на такава информация и пречи на проследяването на дългогодишни тенденции. Освен това като няма данни за климатични промени няма с какво да се бориш.