Година след нападенията в Кьолн: как Германия интегрира бежанците

Година след нападенията в Кьолн: как Германия интегрира бежанците

© Associated Press



Седмици преди Нова година Кьолн все още ближе рани от миналата новогодишна нощ, запомнена с вълна от сексуални нападения, извършени от мигранти. Днес за Германия е по-важно отвсякога да интегрира бежанците.


"Оттогава на всички бежанци се гледа с подозрение. Жалко, но факт", въздиша Сара, двайсет и петгодишна студентка, с която АФП разговаря близо до катедралата, на площада, където са били извършени посегателстватa.


"Омразата към чужденците е много по-силна - добавя приятелката ѝ Лаура на 20 г., която вече се чувства по-незащитена отпреди. - Случи се и няма как да бъде забравено."




В онази нощ стотици жени бяха обиждани, станаха жертви на обир или сексуално насилие от страна на мъже, описани от полицията като "араби и северноафриканци". Подадени бяха близо 1200 жалби, включително над 500 за сексуални нападения, но повечето извършители не бяха открити.


Събитията предизвикаха обрат в нагласите. Широката обществена подкрепа за Ангела Меркел заради решението й да се приемат 890 000 бежанци през 2015 г. отстъпи място на критики и опасения


дали страната може да интегрира новопристигналите мюсюлмани.


За канцлерът това бе началото на една кошмарна година - първо рейтингът започна се топи, последваха изборни поражения за партията ѝ, а междувременно набираше сили антимигрантската и ислямофобска партия "Алтернатива за Германия".


"Атмосферата днес е съвсем различна", отбелязва Захер ал Мохамед - 27-годишен сириец, лансирал след нападенията от "солидарност с германките" кампанията "Сирийци срещу сексизма".


По думите на Клаус-Улрих Прьолс, оглавяващ сдружение за подпомагане на бежанци в Кьолн - "Кьолнер флюхтингсрат", печалните събития отпреди година "не промениха парадигмата, а само ускориха една съществуваща тенденция".


Активно критикувана дори в собствения си лагер, Ангела Меркел позатегна миграционната си политика - обеща ускорено връщане на мигранти и по-строги условия за събиране на семействата. В началото на септември тя увери, че 2015 г. няма да се повтори, и заговори с по-твърд тон под натиска на своята консервативна партия ХДС с оглед парламентарните избори през 2017 г.


"Политическият рефлекс бе


да се накажат безразборно всички бежанци и кандидати за убежище",


констатира със съжаление Прьолс.


Два атентата, извършени през лятото от кандидати за убежище, макар отговорността да бе поета от джихадистката групировка "Ислямска държава", подсилиха страховете. Други престъпни планове бяха осуетени, последният - през октомври: сирийски бежанец се готвел да удари летище в Берлин.


"Да, на бежанците трябва да се помага. Но стига вече", отсича жителка на Кьолн, излязла да изпуши цигара недалеч от катедралата. "Германската култура лека-полека изчезва", казва пред АФП трийсетгодишната майка на две деца, пожелала анонимност.


Мигрантската криза породи не само разногласия, но и мощен прилив на щедрост и солидарност в германското общество; мнозина правят дарения и участват в доброволчески акции за подпомагане на бежанците.


В интеграцията на новодошлите активно се включиха и германските училища, които приеха значителен брой бежанци ученици, а правителството лансира ред инициативи за насърчаване на компании, наемащи на работа бежанци.


Колкото до Ангела Меркел, втвърдяването на миграционната ѝ политика и намалелият приток на мигранти дадоха резултат:


нейният рейтинг започна да се вдига отново


и тя изглежда ще получи догодина през септември четвърти мандат, при все че за партията ѝ се очертава доста по-нисък резултат от този на предходните избори.


Затварянето на Балканския маршрут от Гърция към Германия и оспорваното споразумение между ЕС и Турция намалиха брой на мигрантите, прииждащи в Германия, на 300 000 души.


Напрежението обаче все още крие риск от експлозия. В началото на декември арестът на млад афганистанец, заподозрян в изнасилване и убийство на германска студентка, отново разпали полемика - "Алтернатива за Германия" заклейми "безконтролната" имиграция на млади мюсюлмани.


"Очаквам тонът да се втвърдява все повече с наближаване на изборите", прогнозира Прьолс, който се опасява кампанията да не засили негативизма към мигрантите. "Това наистина ни тревожи", доверява той.


За бежанците приоритетно през 2017 г. ще бъде "да научат езика и да си намерят работа", посочва Ахер ал Мохамед.


"Интеграцията обаче трябва да върви и в двете посоки - предупреждава сириецът. - Германското общество трябва да се съобразява с бежанците, които са тук. Те вече са част от житейските реалности в Германия."/БТА/


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK