
© Kai Pfaffenbach, Reuters
Изборната победа на Доналд Тръмп постави началото на борсов бум, при който най-вече банковите акции се изстреляха нагоре. Междувременно се увеличават сигналите, че оптимизмът е бил пресилен.
В нюйюркските небостъргачи на банките победата на Доналд Тръмп предизвика еуфория, акциите на най-големите американски финансови институции от месеци поскъпват. Само книжата на инвестиционната банка Goldman Sachs повишиха стойността си с близо 40 %.
За празничното настроение на Уолстрийт има две причини.
Първо, банкерите се надяват, че
Тръмп силно ще дерегулира бранша.
Бъдещият президент на САЩ вече обяви, че мерките, въведени след финансовата криза от 2008 година, ще бъдат преразгледани и евентуално - отменени. Банкерите се надяват, че при по-слаба регулация банките отново ще могат да постигат големи печалби.
Второ, американските банки печелят от оживената търговия с ценни книжа на финансовите пазари.
Перспективите за ускорен растеж благодарение на планираната програма на Тръмп за стимулиране на икономиката след изборите окрилиха американските борси. Водещият индекс Dow Jones се повиши и отбеляза единайсет нови рекорда, като за първи път в историята му остава съвсем малко, за да премине прага от 20 000 пункта.
© James Lawler Duggan, Reuters
Тази т. нар. Тръмп-търговия подсилва и бизнеса на американските банки. Печалбата на Goldman Sachs бързо се учетвори през четвъртото тримесечие на 2016 година спрямо предходната. Само през последните три зимни месеца банката отчете огромна печалба от 2.1 милиарда долара. Инвестиционната банка Morgan Stanley пък през четвъртото тримесечие удвои печалбата си спрямо същия период на 2015 година.
Сега обаче на пазарите се увеличават съмненията
дали наблюдаваната в момента възходяща тенденция е устойчива.
"Текущите високи стойности ме изнервят", признава пред в. "Уолстрийт джърнъл" Юсеф Абаси, стратег за капиталовите пазари в Jones Trading.
"Финансовите стойности са много, много по-добри, отколкото би трябвало", заяви Джереми Клайн, стратег по капиталовите пазари на компанията за управление на активи FBN Securities, пък заяви пред Си Ен Би Си.
© Ezra Acayan, Reuters
По думите му бурният възход след изборната победа на Тръмп е изцяло преувеличен. Основите на бума наистина са нестабилни.
След като Тръмп определи сегашния курс на долара като "твърде силен", банковите котировки бързо се понижиха, тъй като евентуално по-слаб долар чувствително ще засегне американската икономика. Тогава инвеститорите ще предпочетат да вложат парите си в чужбина.
Във вторник американският банков индекс се срина с 3.4 % и по този начин отбеляза най-силния спад от шест месеца. Нетрадиционните възгледи на Тръмп за националната валута изнервят банкерите. В момента
курсовете реагират чувствително на всяко изявление на Тръмп.
"Несигурността е голяма, тъй като е напълно неизвестно какво ще бъде цялостното въздействие от мерките на Тръмп", посочва Тилман Галер, стратег по капиталовите пазари в германското подразделение на JP Morgan.
В крайна сметка фондовите мениджъри не мразят нищо повече от несигурността и неясните изказвания.
Публикуваното във вторник изследване "Global Fund Manager Survey" - авторитетно допитване сред големите инвеститори в САЩ - показа, че инвеститорите стават по-предпазливи и очакват големи рискове за финансовия сектор. Близо 30% от анкетираните се опасяват от търговска война през 2017 г. Според 24% има опасност през новата година американското правителство да направи големи грешки.
Основното опасение е, че стимулиращата програма на Тръмп би могла да доведе до
прегряване на американската икономика,
която в момента се развива добре. Бумът ще повиши цените, инфлацията също ще се ускори и за да ѝ противодейства, Федералният резерв (ФЕД) ще трябва да вдигне водещите лихви. От това ще последва опасността страната да изпадне в рецесия.
ФЕД вече се подготвя за възможен "сценарий на бум и срив". Централната банка е готова да повиши водещите лихви, за да охлади икономиката. Частните инвеститори също натрупват кешови резерви, за да се подсигурят срещу задаващите се опасности.
Според изследването средно запасите от пари в брой на фондовите мениджъри значително са се повишили. Инвеститорите искат да са въоръжени. /БТА
свети георги груп от последните дни на герп
Рейтинг: 434 Веселошмекерите от уолстрийт ще докарат пак някоя световна финансова криза за която по навик ще обвинят че путин е виновен
))
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1216 ВеселоТе се готвеха Хилъри да стане президент, Асад да падне, Великобритания да остане в ЕС и не на последно място - мама Цеца да полагаше клетва в четвъртък, но не би...
neut
Рейтинг: 1409 НеутралноНормално за всяко начало.
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restPaolo Di Canio
Рейтинг: 1216 Неутрално[quote#1:"миглен локумев"] по навик ще обвинят че путин е виновен[/quote]
Само дето номера им не минава, нациите го показват ясно и ако те са толкова слепи, то рано или късно ще ги сменят и то по не най-цивилизования за тях начин.
Fred
Рейтинг: 1119 ВеселоЗа другите не знам, но броят на сондите за нефт след избирането на Тръмп рязко тръгна нагоре.
hughes-u.s.-rig-count-1652
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Вчера отново се е повишил, този път с рекордните 29 /двадесет и девет!/ сонди. При положение че преди качваше по 4-5 сонди на седмица. А това означава едно нещо, шистите се връщат на сцената с гръм и трясък. Лоши новини за мурзилките и чаршафите
https://www.investing.com/economic-calendar/baker-
PS А Дневник все още не успяват да преглътнат мъката си от загубата на Хилъри, личи им
Роси
Рейтинг: 7562 Неутрално"Банкерите се надяват, че при по-слаба регулация банките отново ще могат да постигат големи печалби."
Те се надяват, но после да не се налага Федералният резерв да ги спасява, както през 2008 г.
lynyrdS
Рейтинг: 479 НеутралноБалонът Тръмпи... американската икономика си е добре... балонът Тръмпи най-много да я изкриви..
penetrating
Рейтинг: 5521 НеутралноБъдещето в банковия сектор ще бъде нестабилно, защото такъв е характерът на Тръмп. Но и секторът ще се пренастрои (оптимално, с най-малко разходи) към неговия стил, което може да струва доста
Списъкът на големите компании в него наистина е много къс
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВпрочем STOXX вече създадоха един нов индекс, скроен по Тръмп - на 100% американски компании, работещи само в САЩ
Lou
Рейтинг: 1936 НеутралноНастъпва истински рай за борсовите спекуланти и Уолтстрийт. С оглед на смахнатия Тръмп, доверието и индексите на борсата ще се люшкат от най-ниско до най-високо и обратното. Най-много ще спечелят тези, които са близки до администрацията на Белия дом и знаят какви реформи се подготвят. Очаквам поскъпване на златото заради несигурността около действията на Тръмп и в следствие спад на доверието към долара. Големите борсови лисици ще спечелят милиарди в следващите месеци.
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!pet_fire
Рейтинг: 5293 НеутралноСега се правят пари в "мътни води", стига да усетиш посоката.
baxter
Рейтинг: 648 НеутралноМного смешен анализ. Икономиката видите ли била във възход, долара силен, ама кой знае дали ще бъде устойчив този възход. Ако не беше така, пак щеше да има забележки че видите ли не върви добре. Ама много смешно, чак да му се пререве от смях на човек.


primaxm
Рейтинг: 434 Неутрално"Според 24% има опасност през новата година американското правителство да направи големи грешки."
Манипулации, манипулации, но иначе трябвало да борим фейк новините и да се доверяваме само на провернеи медии. хахаха
Цензура искат да правят начело в Фейса и Гугъл, явно за да ни поднасят фактите, както на тях им ахресва.
Не казват: 76 % смятат, че правителството няма да направи грешки и всичко ще е нормално, а казват: 24 % смятат, че ще направи грешка. хахаах
daskal1
Рейтинг: 4374 НеутралноРедно би било, след като статията се публикува на 21-ви, "бъдещият президент" да е само "президент".
Що се отнася до американската икономика, то тя расте нормално , с някои "хълцания" по технологични причини, а и липса на квалифицирана работна ръка за индустрията. По-големите проблеми вероятно ще са догодина, при дискусията на инвестициите относно инфраструктурното обновяване, особено ако данъчните постъпления намалеят. Надеждата на връщането на над 2-тя трилиона кеш държан от американските корпорации в чужбина също не е особено голяма, подобни "данъчни амнистии" в миналото допринесоха главно за по-високи дивиденти на акционерите, не за по -активно инвестиране.
waterfall
Рейтинг: 856 НеутралноГлупости.
shafrana
Рейтинг: 221 Неутрално"Основното опасение е, че стимулиращата програма на Тръмп би могла да доведе до
прегряване на американската икономика,
която в момента се развива добре. "
Какво прегряване бе! САЩ са в дълбока криза от поне година и половина! Фабриките масово затварят, много бизнеси също и ги отварят в Мексико и Китай, американските работници остават без работа, губят си ипотеките и са принудени да купуват китайски буклуци с американски долари получени от борсата! Високия долар уби почти всички производства! Просто не издържат на евтиния внос. Имаше много мексикански компании, инвестирали в САЩ, най-вече в южните щати, няма ги отдавна....
Къде видяха тоя възход? Когато вноса превъзхожда износа, икономиката започва да буксува. Буксува, буксува и затъва накрая. А огромна икономика като САЩ е много трудно да я възстановиш, отнема мин. 10 год! Все едно да събориш динозавър, и после с пръчица да го буташ да стане.....
cicero
Рейтинг: 328 ВеселоНаправо да си го кажем - идва апокалипсът!
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)cicero
Рейтинг: 328 Неутрално[quote#13:"daskal1"]Надеждата на връщането на над 2-тя трилиона кеш държан от американските корпорации в чужбина също не е особено голяма, подобни "данъчни амнистии" в миналото допринесоха главно за по-високи дивиденти на акционерите, не за по -активно инвестиране[/quote]
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)За решението на този наистина наболял проблем има смислени предложения. Не е лесно да се реши, но едната възможност е намаление на корпоративния данък (един от най-високите в развитите икономики) при определени условия. Друга възможност е да се прекрати признаването на кредити от такива фирми като данъчни облекчения. Сега ситуацията е леко абсурдна - американските корпорации държат състояния в чужбина, а вземат кредити от американски банки за да плащат дивиденти на акционерите си и отписват тези кредити от данъците си.
Общо погледнато, наистина няма възможност да се принудят фирмите да инвестират парите си в Америка (поне така изглежда сега, но при креативно мислене може да се намери начин), но поне има възможност да се накажат за отказа да репатрират печалбите си.
cicero
Рейтинг: 328 Неутрално[quote#13:"daskal1"]Що се отнася до американската икономика, то тя расте нормално [/quote]
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)Американската икономика въобще не расте нормално. Да оставим настрана относително хилавия растеж, но нито заетостта се увеличава (ниската безработица е чисто статистически фокус), нито доходите на работещите и с това покупателната способност на населението. В една икономика като американската, движена преди всичко от потребление и кредитиране, това е съществен недостатък. Да не говорим за огромните дългове на домакинствата, които не позволяват големи разходи.
Растежът се дължи преди всичко на финансовия сектор със спекулациите, но само в една нищожна част на реалния сектор от икономиката.
daskal1
Рейтинг: 4374 НеутралноДо коментар [#18] от "cicero":
Сакън, нито дума за третото цунами на задълженията по индивидуалните кредити, те далеч надвишават държавния дълг (последно говореха за обем от 27 трилиона)
cicero
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#19] от "daskal1":
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)Злите езици говорят за много повече, но хайде да не спорим,
както се казва хубаво на немски "за брадата на императора" (um des Kaisers Bart).
gozambo
Рейтинг: 563 НеутралноВсички знаят, че американското правителство и Федералния резерв оставиха да се надуе голям балон, за да не объркат избирането на Хилъри. Тръмп от началото на кампанията си започна да апелира към ФР да вдигне лихвите, но Федералния резерв се тъпани докато минаха изборите и чак сега започнаха да вдигат лихвите. Сега се ке опитат да тропосат вината на Тръмп като се спука балона. Но сметките им ще излезат много грешни. Карамболът във финансовата сфера ще даде възможност на Тръмп да прокара такива закони, които ще отрежат евреите от властта им във финансовата сфера. Няма да се учудя ако най-накрая бъде национализиран и Федералния резерв.
Досега опитът ясно показва- колкото повече ритат срещу Тръмп, толкова повече вредят на себе си. Контраатаките на Тръмп са много по-ефектни от атаките на глобалисти и либерали. При спукването на предишния балон Обама само спасяваше банки. Тръмп 100% няма да се задоволи само да спасява банки, а ще накаже и виновните и ще ги лиши от правото да водят или притежават банки повече.
gozambo
Рейтинг: 563 Неутрално[quote#13:"daskal1"], а и липса на квалифицирана работна ръка за индустрията. [/quote]
Кой ти я втълпи тази глупост? Големите технологични корпорации непрекъснато внасят разни индийци и отвсякъде, за да освободят висококвалифицираните американски специалисти заради високите им заплати. В този смисъл има излишък на специалисти, а не недостиг.
Офелия Груева
Рейтинг: 224 НеутралноДо коментар [#11] от "baxter":
1.Този, който ходи на два крака, е враг. 2.Този, който ходи на четири крака или има крила, е приятел.3. ..... 7.Всички животни са равни.Икономиката е единствената област, в която двама души могат да получат Нобелова награда, като твърдят абсолютно противоположни неща.
И все пак да им отдадем заслуженото: икономистите предсказаха 9 /девет/ от последните 5 /пет/ рецесии.
misho73
Рейтинг: 1150 НеутралноДо коментар [#22] от "gozambo":
Хубаво, но това не означава че другите ще спрат да си търгуват, нали?
Виж филмите мога да им гледам от Замунда
Това е глобализацията в най-прост вид. Който иска да играе, който не - да си седи дома. Ние едно време седяхме, не знам да сме прокопсали. Да си правиш всичко сам си е вид онанизъм.
В крайна сметка вечни империи няма.
Какво могат Балканите заедно: https://youtu.be/8yuxnj1AWFk[quote#22:"gozambo"]Големите технологични корпорации непрекъснато внасят разни индийци и отвсякъде, за да освободят висококвалифицираните американски специалисти[/quote]
Ако ги спреш, то стоките на тези компании ще се оскъпят и няма да са конкурентни на международните пазари. И ще се намери някой, който ще направи компаниите директно в Индия или Китай. Както стана с компютрите впрочем. Избора е или американска компания с индийци или индийска компания с индийци. Англия (Брекзит) и САЩ (Тръмп) искат някак си да спрат света. Е да де, ама света си може и без тях. Ограниченията винаги са двустранни - като не искаш китайски внос, няма и да изнасящ за Китай. Ако много настояваш, неравновесието ще се коригира от само себе си с валутния курс.
Меркантилизма е абсурдна идея. Сравни с човек който само продава, но никога не купува. И за к'ъв чеп му е тогава да роботи и продава? Ще пълни делвичка със злато за оня свят ли? Да си седи вкъщи, да си сади картофи сам, да си ги яде сам и да е обиден на всички. Зад ограда
Ако искат да им купувам колата, процесорите и да им гледам филмите, ще си купуват моите ризи, софтуер и обувки. Ако не ми щат стоките и услугите, то аз и да искам няма как да им купувам колата и процесорите, защото не мога да им продам и да взема от техните валути. А левове май не щат
Тръмп, както и всички меркантилисти са салбообразовани хора, на които морето е до колене. Има много дебили по света - Путин, Ердоган, Английските изоланти и т.н., в т.ч. тромпета. Ще им гледаме сериа в следващите 3-5 години, докато лумпениата осъзнае какво му мърда изотзаде
cicero
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#21] от "gozambo":
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)Балонът наистина е надут, но това е също огромен проблем за американската икономика, който не може да се реши лесно. По принцип става въпрос за развитие на финансовия и на реалния сектори на икономиката на различни скорости. Идеята на ФЕД и на другите централни банки беше да се преодолее кризата чрез увеличение на ликвидността. В резултат спечели единствено финансовия сектор, който беше е доста добре организиран и осигурява бързи и големи печалби. Вече години на ред някои големи американски концерни правят значителна част от печалбите си с финансови операции, за което имат съответни дъщерни фирми. Като примери са Дженерал Електрикс, Дженерал Мотърс и Форд. Още преди кризата техните печалби се дължаха до близо 50% на финансови операции, а в началото на века Форд правеше цялата си печалба само от дъщерната Форд Файнанс.
Истинският проблем е именно отделянето на финансовия сектор на икономиката от реалния. За да се изравни баланса и да работи отново добре икономиката, финансовият сектор трябва да бъде предмет на много по-строго регулиране. Това обаче ще доведе до намаляване на растежа поне в началото и до нова криза. Сега растеж се генерира предимно от финансовия сектор, т.е. изкуствено.
Решението никак не е лесно.
cicero
Рейтинг: 328 Неутрално[quote#23:"gradska"]И все пак да им отдадем заслуженото: икономистите предсказаха 9 /девет/ от последните 5 /пет/ рецесии. [/quote]
Liberae sunt nostrae cogitationes (Нашите мисли са свободни)Кои са тия икономисти? Кой е предсказал 1929 година? Последната криза беше пък напълно проспана. Тя даже продължава, но ни се обяснява, че била преодоляна.
Големите икономически постижения на 20-и век с развитието на Япония, Корея, Тайван и Китай се постигнаха без икономисти. В първите две държави думата имаха юристи, а във вторите техници.
И обратното - Индия е дала на света известни икономисти, но икономическите ѝ постижения са скромни. Най-добре го е казал Джон Кенет Гълбрайт (икономист): Икономическата наука има за цел главно да осигури заплати и прехрана на икономистите.
volarok
Рейтинг: 2334 НеутралноМи то излиза, че сега американската икономика е в чудесно състояние и всяка промяна би била неудачна.
gost22
Рейтинг: 1863 Весело[quote#12:"primaxm"]Не казват: 76 % смятат, че правителството няма да направи грешки и всичко ще е нормално, а казват: 24 % смятат,[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...А ти от къде знаеш, какво смятат останалите 75%? Някои може да смятат, че правителството ще допусне "не големи, а огромни грешки", други ще смятат, че самото правителство е "една голяма грешка", на някои им е все едно... Работата с това, какво точно си мислят хората не е просто нещо.
Realist
Рейтинг: 3079 ВеселоКато ви писах, че времената не са същите като по времето на Рейгън не ми вярвахте. А в момента вероятността Тръмп да сгреши много е по- голяма от тази да не сгреши.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.И тогава, видни "тромпетисти" като дрОгарА Гозамбо пак ще обвиняват я Клинтън, я Обама, никога себе си ...
И единственият начин американската икономиката да расте е да нараства производителността, а сините якички, подръжниците на Тръмп в този форум да си седнат на з.адниците и да учат, и ако е нужно, да се преквалифицират.
klimentm
Рейтинг: 3571 НеутралноДо коментар [#18] от "cicero":
klimentmВярно е че БВП на САЩ се формира основно от потреблението, последните данни за заетостта бяха много добри, голяма икономика като тази на САЩ не може да расте с темпа на китайската например. По скоро има повод за умерени очаквания за стабилизиране и по голям растеж.