
© Associated Press
Европейският съюз може да замрази правото на глас на Полша, ако тя не промени курса си и не спазва върховенството на закона, каза заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен.
"Не можем да правим компромиси с върховенството на закона. Този принцип или се спазва, или не. Ако не го спазваш, Европа не може да мълчи", каза Катайнен, който е бивш премиер на Финландия, в интервю за агенция "Ройтерс", цитирано от БТА.
Той изрази надежда, че германският канцлер Ангела Меркел, която днес е на посещение във Варшава, ще успее да убеди Ярослав Качински и останалите полски ръководители "да спазват основните ценности, върху които е изграден целият евросъюз и Европа като цяло".
Качински, лидерът на управляващата в Полша партия "Право и справедливост", в интервю за германския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отново даде израз на евроскептичните си позиции. Качински каза, че е съгласен с изразеното от новия президент на САЩ Доналд Тръмп мнение, че евросъюзът служи предимно на интересите на Германия.
Теоретично Полша може да бъде лишена от право на глас в ЕС, ако всички останали 27 страни членки одобрят това. Унгария, която също има консервативно дясно правителство, негодуващо от намесата на Брюксел, обаче заяви, че ще наложи вето на подобно предложение.
Висши служители на ЕС твърдят, че трябва поне да да опитат да гласуват това предложение, ако Полша не отстъпи по въпроса за ограниченията върху медиите и за промените в Конституционния съд.
Според Катайнен полското правителство със своята политика, клоняща към авторитаризъм, "опипва границите", които ЕС може да толерира. Той насърчи страните - членки на съюза, включително Германия на Меркел, да използват влиянието си върху Варшава. Според Катайнен ЕС може да прояви гъвкавост в някои области, включително фискалната политика, но спазването на върховенството на закона не подлежи на преговори.
В своето интервю Качински приветства нежеланието на Тръмп да се намесва в работите на други страни и изрази увереност, че новият президент на САЩ няма да разтури НАТО. "Много неща остават неясни, но той (Тръмп) има едно преимущество: за разлика от Барак Обама, който критикуваше конституционните проблеми на Полша, той не се намесва в работите на други страни", изтъква лидерът на управляващата в Полша партия.
Той отново призова страните - членки на ЕС, да се противопоставят на германската хегемония в него. "Меркел е абсолютният номер 1 в ЕС и това не е здравословно положение", посочи полският политик.
Той обаче добави, че предпочита консерваторката Меркел пред социалдемократа Мартин Шулц, бившия председател на европарламента, който ще ѝ бъде съперник за канцлерския пост на парламентарните избори в Германия през септември.
DJTrump
Рейтинг: 270 Неутрално27 гласа ЗА, ама друг път.
Това Унгария, Словакия, Чехия - как го виждате да стане?
kalingeorgiev
Рейтинг: 274 Неутралнопановете са си .... майката ....
Загниваща РУСИЯ: https://youtu.be/LslDx7X3gLEТия пак ще се наиграят между руснаците и немците... съдба...
wnw04489661
Рейтинг: 732 НеутралноДо коментар [#1] от "DJTrump":
Остави " младите, красивите и умните " да си помечтаят. Не пречат на никого.
neut
Рейтинг: 2746 НеутралноТова, че Качински е слаб политик, не буди съмнение. Мнението на Полша, една от големите страни в ЕС, обаче, трябва да се взима под внимание
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restkarabastun
Рейтинг: 8640 ЛюбопитноМеркел не харесва водещата роля на Германия в ЕС - или просто не трябва да се казва истината!?
[email protected]tacheaux
Рейтинг: 3784 Неутрално[quote#4:"neut"]Това, че Качински е слаб политик, не буди съмнение.[/quote]
уточнявай! Не буди съмнение ЗА ТЕБ, но не и за 70% от поляците. Качински има един от най-високите рейтинги на полски политици в съвременната история на Полша. Дори по-висок от Лех Валенса, когато беше президент.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3499 ГневноДостатъчно е един да се опълчи на някое тъпо ЕС решение и то няма да бъде прието. Нашият ББ досега не е посмял.
ЕретикНашето място е при вишеградците, даже ни поканиха, ама ние сме замръзнали в наведена поза.
fresia
Рейтинг: 328 Неутрално"Качински каза, че е съгласен с изразеното от новия президент на САЩ Доналд Тръмп мнение, че евросъюзът служи предимно на интересите на Германия."
Който казва неудобната истина трябва да се накаже за назидание на останалите членки.Но и диктатурата е до време.
Роси
Рейтинг: 7938 Неутрално"Меркел е абсолютният номер 1 в ЕС и това не е здравословно положение"
Ами Германия внася най-голямата вноска в ЕС и получава наполовина на нея. Полша получава три пъти повече, отколкото внася. Тогава ще търпи Германия да е номер 1.
pet_fire
Рейтинг: 5296 НеутралноКачински е казал на глас това, което мислят и други държави в ЕС
eti mehter
Рейтинг: 3602 ЛюбопитноКачински каза, че е съгласен с изразеното от новия президент на САЩ Доналд Тръмп мнение, че евросъюзът служи предимно на интересите на Германия.
Bukalemun======
Въх въх ....накъде си тръгнал Качински , това е тема табу за англосаксонския клуб ЕС !
Те на Тръмп се разсърдиха , когато каза, че "краля е гол", та какво остава за тебе !
tacheaux
Рейтинг: 3784 Неутрално"Еврокомисията заплаши да замрази правото на глас на Полша в Брюксел"
Поредната излагация на левичарска Европа. Политици като Качински са им трън в очите , а нашия Борисов го възприемат като нормален политик. С какво Ярослав Качински и останалите полски ръководители "не спазват основните ценности, върху които е изграден целият евросъюз и Европа като цяло"? С ограничаване свободата на медиите? А в България да не би да имаме свобода на медиите? Европейската комисия това не го ли вижда и защо си мълчи, а за Полша вдига врява до небесата?
Веселин Дечев
Рейтинг: 1904 НеутралноЕбаси демокрацията и евроатлантическите ценности в ЕС!
В Русия съм! В Русия съм!ck
Рейтинг: 1105 НеутралноБез Германия, Франция и северните държави ЕС е бита карта. Така че някой да се противопоставя на германската хегемония е нонсенс.
niakoi_si
Рейтинг: 648 НеутралноМеркел, само трябва тихичко на ухо да му намекне, че ще го остави на руснаците, ако продължава да се прави на отракан. И Качински ще стане по - мирен от кученце.
Skydiver
Рейтинг: 504 НеутралноТова което не разбирам е защо Румъния и България в такива ситуации ги плашат със спиране на еврофондове, а спрямо Унгария и Полша това изобщо не се поставя на дневен ред?
xm...
Рейтинг: 3411 Неутрално[quote#7:"Костадин Иванов"]Нашето място е при вишеградците, даже ни поканиха, ама ние сме замръзнали в наведена поза. [/quote]
Стига деЦки прастатии заради едната стойка, бе хора!
Какво значи да се метнем при Вишеградци?
Сами, да, точно така - сами да се отцепим и да дадем допълнителен тласък на Евросъюза "на няколко скорости"!
Да не говорим, че Вишеградските са си културното и политическо пространство на бившата Австро-Унгария.
Там нито сме били, нито трябва да се пъхаме, сами при това!
xm...
Рейтинг: 3411 Весело[quote#16:"Skydiver"]Това което не разбирам е защо Румъния и България в такива ситуации ги плашат със спиране на еврофондове, а спрямо Унгария и Полша това изобщо не се поставя на дневен ред? [/quote]
Елементарно, Уотсън!
Погледнете назад на победният Баце какви му бяха лозУнгите, целите и задачите!
Усвояване, усвояване и пак усвояване на фондовете!
И само и единствено усвояване! Другото се влачи там, доколкото съвсем без хич няма как ...
Това им е смисълът и целта да се напинят да управляват! Да докопат да "усвояват" еврофондовете.
А когато плашиш някого - плашиш го с най-милото!
Няма да ги плашат Баце с другаре, че няма да дойде Виенската опера на гастрол, я!
В Румъния хавата е същата, явно ...
Ryszard Ewiak
Рейтинг: 221 НеутралноКъде отиваме? В Библията се казва: "И [северният цар = Русия от втората половина на ХIХ век (Даниил 11:27)] ще се върне в своята земя с голямо богатство [1945] и ще насочи сърцето си срещу светия договор [враждебност към християните]. И ще действа [висока активност на международната сцена] и ще се върне в своята земя [1991-1993. Разпадането на Съветския съюз и Варшавския договор. Руски войски се завърнаха в страната си]. В определеното време ще се върне [разпадането на Европейския съюз и НАТО. Много страни от бившия Източен блок ще се върнат в зоната на влияние на Русия]." (Даниил 11:28,29а)
Stanko
Рейтинг: 221 НеутралноХаха, НИКОЙ не може да "замрази" гласа на Полша. Това означава да се изправят директно срещу САЩ. По-лошото е, че подобни заплахи се банализираха и чиновниците в Брюксел стават все по-смешни.
Ден
Рейтинг: 488 НеутралноДоста икономисти се произнесоха вече, че Германия води икономическа политика, която в много случаи причинява вреди на съюза. Вчера това призна даже и Шойбле.
Никой обаче не смее към тях да отправя заплахи.
Ако ще я караме и занапред все така - на две, три, пет скорости...
по-добре да закриваме цирка.
Ще си сключваме двустранни и многостранни спогодби и то само по теми с взаимна изгода.
Чета Лисабонския договор и се чудя какво общо има с това, което се случва?
Ден
Рейтинг: 488 НеутралноАко ще бъде и занапред пак така - "две, три скорости",
редно и честно ще бъде да се анулира Лисабонския договор, защото негова принципна същност е точно противоположна.
Две-три скорости, това вече не е съюз, а йерархична структура.
Регулиране на отношения между колонии и метрополии се извършва по съвсем различен начин. Нека това бъде записано предварително ясно, за да знаем къде сме, кои сме и за какво ще се борим.
Звучи малко грубо, но по-добре от сега, когато се правим на нещо, което не сме, никой не планира да бъдем и съответно никога няма да бъдем.
stoyanst
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#12] от "tacheaux":
Ами, не си мълчи. Във всеки доклад сме критикувани по тези точки, включително и в доклади на външни наблюдатели.
От километри е ясно, че популистът Тръмп се опитва да разедини Европа, защото така по-лесно ще елиминира основния си съперник. Разделяй и владей. Подхвърля плоски реплики от сорта на "Европеския съюз служи на Германия" и чака политиците да се изпокарат, а идиотите и платените тролове да раздухат "новината"...
proza
Рейтинг: 820 НеутралноОпитът да се обединят държави с различни исторически дадености, различни икономически и културни особености, върви към провал. ЕС, който беше създаден като един съюз на държави производители на стомана, се разрастна до размерите на цял континент, но амбициозният план напоследък се пропуква. Вината е на центробежните сили. които взеха връх и пречат на единството на съюза. Дали ще го бъде или не този съюз, можем само да гадаем.
kotrag
Рейтинг: 488 Весело[quote#24:"proza"]. ЕС, който беше създаден като един съюз на държави производители на стомана,[/quote]
Нека си го кажем направо - картел за упражняване на контрол върху цените на стоманата и въглищата... другото са напарфюмирани истории за ''обединения на ценности'' и ''нека да говорим на света един глас'' ...Хаха...
koko65bg
Рейтинг: 1070 НеутралноДо коментар [#4] от "neut":
[quote#4:"neut"]Това, че Качински е слаб политик, не буди съмнение.[/quote]
Въобще не е слаб политик - имате доста грешна информация. Много последователен и консеквентен, и има визия за развитието на своята страна. Няма да споменавам, че в момента има много висока подкрепа в обществото.
Спиро
Рейтинг: 541 НеутралноДоста нахално от страна на финландеца!
Водната кула в ЛозенецКърти Вонегът
Рейтинг: 274 ГневноЕС се превърна в либерастки СИВ! Който не е съгласен с кривата линия се обявява за противник!
Левичарството е детска болест на дементни бивши комунета, сега се пишат за "десни"!realguru
Рейтинг: 2619 НеутралноДо коментар [#26] от "koko65bg":
И ако планът му за развитие на Полша не успее, външните сили ли ще са виновни или ще подаде оставка.
Дълго време Полша беше последна по стандарт от Вишеградската четворка. Благодарение на глупостите на Орбан, Полша успя да мине пред Унгария.
Сега ще са менкат за последното място и след 2-3 мандата ще се чудят що Румъния ги е изпреварила.
koko65bg
Рейтинг: 1070 НеутралноДо коментар [#29] от "realguru":
[quote#29:"realguru"]Сега ще са менкат за последното място и след 2-3 мандата ще се чудят що Румъния ги е изпреварила. [/quote]
Едва ли ще стане така. В Полша съдилищата действат доста ефективно ако става въпрос за корупция. Не казвам, че няма.
musashii
Рейтинг: 754 НеутралноВ Полша управлява дясно антикомунистическо правителство.Затова е мразено от левотолерастите,които са си комунисти по убеждения.
pupil24
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#9] от "Роси":
Значи за Вас членството в този съюз е нещо като проституция, така ли?