
© Reuters
Съобщението за изстрелването на ракетата по севернокорейската телевизия.
Северна Корея е изстреляла балистична ракета към Японско море, съобщи южнокорейското министерство на отбраната, цитирано от агенция "Франс прес".
Ракетата е била изстреляна около 7. 55 ч. местно време (22.55 ч. по Гринуич в събота) от базата "Бангхьон" в западната част на КНДР. Главният секретар на правителството в Токио Йошихиде Суга съобщи пред медиите, че тя е паднала в Японско море, без да достигне териториалните води на Япония. Той подчерта, че не са регистрирани никакви щети за страната му, но опитът е сериозен проблем от гледна точка на сигурността на полетите и навигацията в района и грубо нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
"Повтарящите се севернокорейски провокации са съвършено недопустими. Ние изразяваме решителен протест", заяви Суга, цитиран от ТАСС.
© Reuters Главният секретар на японското правителство Йошихиде Суга коментира пред журналисти опита на Северна Корея
В отговор на ракетния опит Южна Корея свика тази сутрин заседание на Съвета за национална сигурност в Синия дом. "Нашата оценка е, че ракетният опит е част от демонстрация на сила в отговор на твърдата позиция на новата администрация на САЩ срещу Севера", заяви генералният щаб в Сеул.
Ракетата не е междуконтинентална
Американски и южнокорейски военни източници заявиха, че балистичната ракета, съдейки по обсега на полета й, не е от клас Ай Си Би Ем - междуконтинентална балистична ракета (Intercontinental Ballistic Missile, ICBM), предаде "Ройтерс". Ракетите от този клас имат минимален обсег около 5500 км, но някои са проектирани да изминават 10 000 км и повече.
Според японската телевизия Ен Ейч Кей (NHK), която се позовава на правителствен източник, възможно е изстреляната ракета да е била клас "Нодон". Южнокорейските военни по-рано предположиха, че е изстреляна ракета "Мусудан", която има обсег между 2500 и 4000 км, предаде ТАСС. Смята се, че "Нодон" има обсег от 1500 - 2000 км.
САЩ демонстрира подкрепа за Япония и Южна Корея
Опитът бе осъществен ден след като американският президент Доналд Тръмп посрещна в Белия дом японския премиер Шиндзо Абе и обеща да работят заедно за силна отбрана срещу севернокорейската заплаха.
"Искам всички да разберат и да са напълно наясно, че САЩ стоят зад Япония, своя велик съюзник, 100 процента", каза днес Тръмп във Флорида на съвместна пресконференция с Шиндзо Абе, цитиран от "Ройтерс". Абе определи опита на Северна Корея като "абсолютно неприемлив" и настоя Пхенян да изпълнява резолюциите на ООН.
© Carlos Barria, Reuters Американският президент Доналд Тръмп декларира подкрепата на страната си за Япония срещу действията на Северна Корея на пресконференция с премиера Шиндзо Абе
В телефонен разговор между американския съветник за националната сигурност Майкъл Флин и южнокорейския му колега Ким Кван-джин Сеул и Вашингтон се договориха да разгледат всички възможни варианти за отговор на севернокорейските. Разговорът е бил по инициатива на Флин.
САЩ обмислят отговор, но без да разпалват напрежение
Администрацията на Тръмп е очаквала севернокорейска провокация скоро след встъпването на президента в длъжност и ще обмисли широк спектър от варианти за отговор на ракетния тест на Пхенян, но балансиран така, че да покаже решителността на САЩ, като в същото време избегне ескалацията, заяви пред "Ройтерс" анонимен американски правителствен представител.
"Това не беше изненада. Севернокорейският лидер обича да привлича внимание в подобни моменти", каза той.
Новата администрация също така вероятно ще засили натиска над Китай да обуздае Пхенян, добави той, намеквайки за изразеното от Тръмп в миналото становище, че Пекин не е направил достатъчно на този фронт.
По думите на източника на "Ройтерс" Тръмп и екипът му вероятно ще обсъдят серия възможни реакции, включително нови американски санкции за затягане на финансовия контрол, увеличаване на американските военноморски и военновъздушни сили на Корейския полуостров и около него и ускорено инсталиране на нови системи за противоракетна отбрана в Южна Корея. Но предвид това, че тестът не е бил с междуконтинентална ракета, както заплашваше Пхенян, и че не е извършен нов ядрен опит, в реакцията си Вашингтон ще се стреми да избегне разпалване на напрежението. (по материали от БТА)