на китайци им е необходим пазарът на ЕС!И за тях е важно инвестицията да е в държава член на ЕС.За да не се налага плащат мита ,разрешителни.Та това със Сърбия е опипване на почвата!
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...
Проникнали в Сърбия,като ще проникват в ЕС ще спазват правилата на ЕС -това се отнася и за ЕС ако ще прониква в Китай.В Сърбия може да е всякак,там са такива правилата.
Китай има нужда от ресурси (купува медната мина), пазари (пласира през Сърбия продукция) и транспортни връзки за продукцията си (прави жп връзка през цялата Средна Азия, Туция дай боже България, и през Сърбия до Европа, същото е и с автомобилните връзки). При това печели и от строителството им :) Понеже не са регинална сила, мислят и действат глобално :) Иначе се усеща, че идват повече китайци в Белград, засега едва ли като туристи :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Ние да си гледаме Франция, Германия, Испания, Италия, Австрия,Норвегия, Швеция,Ирландия, Украйна, Румъния, а те могат да чакат на Китай и Турция да им създадът работа.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
12
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
В приятелски разговор една китайка ми каза :едно време бяхте с нас, а сега минахте на другата страна". Какво спечелихме и какво загубихме от това, бъдещето ще покаже. Сърбите запазиха старите си връзки и външнополитическа ориентираност и май спечелиха. А ние май пак извадихме по-късата клечка,
Вие никога няма да спрете да си търсите господар,който да ви шляпа с камшика.Просто не може да живеете без това!И Слава Богу,че Китай днес не е основната Велика Сила.Защото сега може да си плюете САЩ,колкото си щете,но ако Китай беше на тяхно място,щяха да ви прибират в камионетки да хранят прасетата,ако си позволите да кажете нещо лошо за тях.
Китайците на са добри работодатели,тяхното икономическо чудо има две имена - "целия китайски народ" и "ниска заплата". Даром няма да инвестират току-така. На мен цялата операция ми прилича на обаждане от приятел.... от Кремъл ;-)
Ари бе и ква стана тя, идин комунистически призрак прониква в Европа през Сърбия, призрака на Китай??
Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
Най - смешното са завистливите коментари на Еврофилистиците под статията. Те понеже са много Умни И Красиви и си мислеха, че слънцето изгравя и залязва в Брюксел и сега с безсилна злоба откриват, че имало и алтернативи на тоя свят. Можело да се гради икономика и политика без да се разчита на евроогризките от Евроколхоза.
Тъжното е, че Сърбия вече няма кой знае какъв приоритет за присъединяване към ЕС и затова търси арабски и сега китайски инвеститори. Имат типичничните проблеми на повечето страни от източна Европа: спад на население, ниска раждаемост, безработица и т.н. Не е лъжа обаче, че са успели някак си да привлекат инвестиции. Добри примери са националният им превозвач, който е почти на половината собственост на арабите, бъдещата жп линия Белград - Будапеща, която ще се строи от китайци, преговарят се откриване на директна въздушна линия Пекин-Белград, и това е само началото...
Китайците дават заеми на Сърбия срещу условието китайска фирма да изпълнява строителството. Така парите се връщат двойно обратно в Китай - веднъж като заплащане за извършената работа и втори път като заем, че и лихва ще вземат. Ползата за Сърбия е, че построеното си остава за ползване у тях, а в някакъв дял използват местни работници и материали. Сигурно има и някакъв гратисен период.
Някакви сериозни инвестиции в индустрия обаче нямат.
"За разлика от съседките си България, Румъния и Унгария, Сърбия не членува в Европейския съюз и съответно не е длъжна да се съобразява с всички икономически правила и ограничения, които важат за страните-членки на ЕС. " Хей Дневник, браво на вас! За първи път признавате, че ЕС причинява щети. Давате ли си сметка колко политнекоректно е това? Май почвате да се променяте. Новината обаче е много добра.
Китай наистина иман нужда от ресурси. Но Не Сърбия е тази, която ще им задоволи ресурсния глад. Тук става дума за друго, за дългосрочно планиране за стъпване на европейския пазар. Сърбия не е в ЕС? Могат да чакат. Те вече няколко хиляди години все чакат. (Което е и предимство, и недостатък, зависи как го погледнеш).
А що се отнася до ресурсите, в Сибир има достатъчно, до 1-2 десетилетия ще си го "върнат", "присъединят" или както сега там е модерно да се нарича анексията.
Като пиша, че добрата стара дипломация на Сърбия е пак на сцената..............! Сърбия е геостратегическия център на полуострова и това си играе ролята.
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !
Жалки и смешни са сърбоманите. Комплексари. Почнаха да завиждат на Сърбия и да оплакват България. За какво? За това ,че китайските туристи са се увеличили в Сърбия? Те не знаят , че Сърбия е на опашката в Европа по туристически посещения годишно. В това отношение България изпреварва Сърбия с пъти в повече туристи и в това отношение е на челните места в ЕС. За това , че щели да получат някакви 200 милиона китайски инвестиции? България получава и усвоява милиарди инвестиции годишно от ЕС за инфраструктурни обекти. С такива пари в София се построи метрополитен и още се строи, докато Белград няма хабер за такъв вид градски транспорт. Това е само един от многото примери, които могат да се посочат. България за първи път от своето създаване е в много по-добра геополитическа ситуация от Сърбия и е много жалко за комплексираните сърбомани да демонстрират абсурден национален нихилизъм , като завиждат на Сърбия за това , че е извън структурите на ЕС и НАТО.
Ти първо се научи на правопис, че е срам и позор да си толкова неграмотен.
Мьi не простим. Мьi не забудем. Мьi накажем каждого, кто совершил зверства на Этой войне, на нашей зeмле. Найдем каждую сволочь, которая стреляла по нашим городам, по нашим людях, кoторая бомбила нашу землю, которая запускала ракетьi, которая давала приказ и нажимала на пуск. Вам не будет ни одного тихого места на Этой земле, кроме могильi. В. Зеленский.
Ако не ти харесва ЕС, може да искаш сръбско гражданство, да се откажеш от нашето - европейско, което ти позволява свободно пътуване в Европа и да можеш да си "облекчен" в Русия и Китай, като идеш.Там е рай - така лъже и църквата!
Никой не те държи насила и теб тук.При комунизма беше така - искаш, а не можеш да напуснеш!Сега е свобода - като не ти харесва - бягай в Китай, Русия, Северна Корея - комунизъм в разичен вариант - лайт и хард!!!
Ние 25 години евроатлантически ценности усвояваме и лижем брюкселски задници а сърбите 25 години ембарго, нападение от НАТО, какви ли не подривни дейности....и пак по добре от нас!!!!
Проникват китайците, но на западните балкани...Сърбия ще види ЕС през крив макарон още 20 години. По всички показатели изостават от повечето си съседи от ЕС, включително и България.
Сръбската дипломация се размърдала - празни приказки - Китай си осигурява пазар, като финансира обекти чрез заеми в Сърбия - хем китайци ще ги изпълняват, хем сърбите ще плащат заемите с лихвите пак на Китай. Това е и формулата им в Африка - нов вид икономически колониализъм. Без надзор и прозрачност, ще се превръщат в още по-голяма дупка в картата на Европа...До 5-10 години ще прави сравнения между Хърватия и Сърбия, и от сега прогнозирам че шумадийци няма да са напред.
Като пиша, че добрата стара дипломация на Сърбия е пак на сцената..............!Сърбия е геостратегическия център на полуострова и това си играе ролята.
пак изби рибата с динамит -- добрата стара дипломация къде спеше последните 25 години? Дори не успяха да изтъргуват Косово както трябва. Нещо и Прешево май ще се отделя, въобще южна сърбия е кауза пердута. Вземали заеми от Китай за инфра и имали повече туристи. Смях на парцали - бананова република африкански стил.
Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.
на китайци им е необходим пазарът на ЕС!И за тях е важно инвестицията да е в държава член на ЕС.За да не се налага плащат мита ,разрешителни.Та това със Сърбия е опипване на почвата!
С евтина и некачествена продукция, на Китай ще му е малко трудно да се конкурира с продукцията на европейските фирми!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Сърбите затова ли драпат да влязат в ЕС? "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Сигурно всичко около теб е китайско, дори монитора пред очите ти.Качеството не е монопол на ЕС, лесно е да го постигнеш, увеличаваш брака и готово.Е, струва пари, не е изгодно да произвеждаш качественни стоки когато още нямаш име, набляга се на ниската цена.
https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazu
Никой не те пита искаш ли, ще имаш.Ще сглобяваш китайски джип за 800 лева а китайският собственник ще те нахоква на развален български от време на време.Много сънародници вече го правят.....
https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazu
".България ако имаше малко акъл щеше да внася руски нефт и газ на символични цени като Беларус и да стане наистина хъб, да посреща милиони руски туристи, да изнася зарзават и готови храни, да привлича китайски и всекакви други инвестиции и пр. и пр. А сега имаме само един крив брюкселски к** ...[/quote]
Ей туй руските тролове пишете неща дето сами не ги вярвате. Съумясвайте се малко. :)
В приятелски разговор една китайка ми каза :едно време бяхте с нас, а сега минахте на другата страна". Какво спечелихме и какво загубихме от това, бъдещето ще покаже. Сърбите запазиха старите си връзки и външнополитическа ориентираност и май спечелиха. А ние май пак извадихме по-късата клечка,
Че то и сега всичко си е made in China. И колко европейски концерна имат филиали в Китай? И същата Германия от години вече няма индустриално производство на облекла - всичко се произвежда в Китай. От над милион заети в текстилния бранш през осемдесетте днес са няколко хиляди - дизайн и маркетинг. А китайците за около пет години усвояват технологията и си построяват точно копие на западния филиал, но вече собствен. Дори изложиха 1:1 копие на некопируем епълски монитор на един панаир, като смениха само нахапаната ябълка с нахапан домат! На моя лаптоп отгоре пише Lenovo thinkpad, а вътре - made in China!От чиста алчност от десетилетия Западът се деиндустриализира и праща производството си в Китай, а сега Сърбия им била виновна!
Кадрите, пич, кадрите! Нашето образование подготвя кадри за строителството (изкопчии, зидаро-мазачи), дори и шофьорите и заварчиците са кът. В ЕС сме, и Европа пак ни заобикаля (инвестират в Турция и Румъния). В ЕС сме, а се молим на китайци да инвестират у нас, но и те ни заобикалят. Докато местните патрЕотари викат и крещят срещу ГМО от Америка (което аз не го виждам), пазарът ни е наводнен с китайски боклуци отрови, и играчки опасни за живота на децата ни.
"За разлика от съседките си България, Румъния и Унгария, Сърбия не членува в Европейския съюз и съответно не е длъжна да се съобразява с всички икономически правила и ограничения, които важат за страните-членки на ЕС. "Хей Дневник, браво на вас! За първи път признавате, че ЕС причинява щети. Давате ли си сметка колко политнекоректно е това? Май почвате да се променяте.
Не, ней така нема таквози нящо, сторило ти сей, чи някой са променя. Просто не са усеща какви ги плещи изредко понякогаш!!
Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
Това са пълни глупости. Никой на този свят не е успял да постигне изгодна сделка с Китай, освен някой чисто имиджови покупки в Западна Европа. От някои страни в Африка вече се чудят как да се отърват от китайците, ама трудна работа... Сега очаквам вой колко лош е ЕС, че не ни дава да си играем с китайците и колко укумуш са братята сърби :)
Навремето Албания бяха агента на Китай в Европа, по време на студената война. Днес, когато Китай а милион пъти по-богат и влиятелен от тогава, разширяването на ЕС е спряно за неопределено време, а алтернативата е или Расия или Туркия, Китай си е съвсем уелъкм инвеститор в места като Сърбия, Черна Гора, че защо не и Украйна и Молдова и пр. Примерно ако на твоята граница е Турция, или Русия, или Китай--всяко обвъзрзване с инвестиции е потенциална заплаха за националната сигурност. Обаче за Европа Китай е на другия край на света. Не може изведнъж да нахлуе да защитава интересите на неоправдано малцинство, примерно, или да организира превратчета. Така че нека. По-добре китайски инвестиции в не-ЕС източна Европа, отколкото пълно оплитане в мрежите на Путя и Доганя. А и за разлика от Путя и Доганя, Китай се научи как да поддържа функционираща икономика на неща които наистина произвеждат, а не нефт, газ, домати, и калашници. Ако Сърбия стане китайски икономически хъб в Европа това е много по-добре от това да стане Кремълски агент. Същото важи и за Черна Гора и за Македония. Дори бих казал за Македонците ще е от полза китайците да имат сериозни инвестиции там които да искат за защитават, и следващия път като има абански мизерийки Пекин само да им повдигне една вежда и те да смутолевят извинения.
Китайците отдавна инвестират в Сърбия, те строиха много от разрушените мостове, а и някои нови в Белград след бомбардировките. В Белград разправяха, че 4000 китайски работници ползвали 2 000 легла - докато едните работят, другите спят, после се сменят
две неща са по-добре в Сърбия от България - белградското летище и месото в хлебче (плескавици, ущипци, вешалици и подобни). Иначе си личи, че са малка икономика, която се опитва да прилича на част от голяма, но не им се получава съвсем, местните им продукти, различни от месо започват сериозно да изостават от очакванията (дрехи, шоколад, алкохол, който не е ракия и т.н.)
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушите
няма китайци, които да наливат пари в нещо, от което да не изкарат печалба.
а не очаквай ЕС да търпи някакви балкански простотии. достатъчно търпяха България и Румъния. няма да допуснат подобни простотии със Сърбия. независимо какви гаражни фабрики са направили китайците в съседите ни.
Те като го вкарат китайците на Европа един път после отърване няма!!!Най-големите слагачи са тука на Балканите..виж гърците и пристанище Солун. За Сибир -там е нужно само два куфара със спирт за горене и боя за обувки и всичко става Китайско
Номерът на Сърбите "и с Китай, и с Русия, и с Европа" вървеше във времето на блоковото противопоставяне преди 1989 г. и й носеше много ползи. След войните в бивша Югославия обаче, изпадна по трасето и днес е треторазредна европейска държава, която остана далеч зад нас и не е за завиждане в нито едно отношение.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
ostin22
Рейтинг: 672 НеутралноТолкова подтискаща, ограничаваща, бюрократична машина като тази в Брюксел дори и китайците не можаха да създадат..:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!neut
Рейтинг: 506 НеутралноБраво на сърбите, знаят си интересите и постигат успехи
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restWilly Messerschmitt
Рейтинг: 2440 Веселона китайци им е необходим пазарът на ЕС!И за тях е важно инвестицията да е в държава член на ЕС.За да не се налага плащат мита ,разрешителни.Та това със Сърбия е опипване на почвата!
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...karen_walker
Рейтинг: 450 НеутралноНа кукуво лято обаче ще "проникнат" в ЕС чрез държава, която не е част от ЕС, нито от общия пазар на този съюз.
chicago514
Рейтинг: 1125 НеутралноПроникнали в Сърбия,като ще проникват в ЕС ще спазват правилата на ЕС -това се отнася и за ЕС ако ще прониква в Китай.В Сърбия може да е всякак,там са такива правилата.
oporna_to4ka
Рейтинг: 450 НеутралноГоУеми тарикати сърбите А?!? Ша избият рибата под пари Ша останат?!?
Добрата тролска практика повелява - Дявол трябва да играе в главите на гражданите на републиката, за да може крадците да олепят власттаЕ ово е стандарт!¡!
penetrating
Рейтинг: 7952 НеутралноКитай има нужда от ресурси (купува медната мина), пазари (пласира през Сърбия продукция) и транспортни връзки за продукцията си (прави жп връзка през цялата Средна Азия, Туция дай боже България, и през Сърбия до Европа, същото е и с автомобилните връзки). При това печели и от строителството им :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertПонеже не са регинална сила, мислят и действат глобално :)
Иначе се усеща, че идват повече китайци в Белград, засега едва ли като туристи :)
psb
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#3] от "Messerschmitt":
Големите мислят наедро. До 10 години Сърбия ще е в ЕС...
Miroslav Panayotov
Рейтинг: 8 НеутралноНие да си гледаме Франция, Германия, Испания, Италия, Австрия,Норвегия, Швеция,Ирландия, Украйна, Румъния, а те могат да чакат на Китай и Турция да им създадът работа.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ISTORIK
Рейтинг: 893 НеутралноНали уж щеше да прониква в ЕС през България? Какво стана с този план?
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!fresia
Рейтинг: 340 НеутралноПак не случихме на господари.
Или поне за момента.Който може да "плува",скача и бяга от Брюксел.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
proza
Рейтинг: 388 НеутралноВ приятелски разговор една китайка ми каза :едно време бяхте с нас, а сега минахте на другата страна". Какво спечелихме и какво загубихме от това, бъдещето ще покаже. Сърбите запазиха старите си връзки и външнополитическа ориентираност и май спечелиха. А ние май пак извадихме по-късата клечка,
We Do Not Sow
Рейтинг: 229 НеутралноВсички, които се прехласват по мъдростта и стратегиите на сърбите трябва да имат предвид, че БВП-то им на човек не е мръднало от 2008г:
http://www.tradingeconomics.com/serbia/gdp-per-capita-ppp
wre501051215
Рейтинг: 3307 НеутралноДо коментар [#14] от "fresia":
Вие никога няма да спрете да си търсите господар,който да ви шляпа с камшика.Просто не може да живеете без това!И Слава Богу,че Китай днес не е основната Велика Сила.Защото сега може да си плюете САЩ,колкото си щете,но ако Китай беше на тяхно място,щяха да ви прибират в камионетки да хранят прасетата,ако си позволите да кажете нещо лошо за тях.
le_bigmac
Рейтинг: 377 НеутралноКитайците на са добри работодатели,тяхното икономическо чудо има две имена - "целия китайски народ" и "ниска заплата". Даром няма да инвестират току-така. На мен цялата операция ми прилича на обаждане от приятел.... от Кремъл ;-)
niko_tin
Рейтинг: 450 НеутралноАри бе и ква стана тя, идин комунистически призрак прониква в Европа през Сърбия, призрака на Китай??
Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате МиSyzygy
Рейтинг: 567 НеутралноДо коментар [#17] от "We Do Not Sow":
Fortunately, I didn’t know any experts and so I did it anyway"Всички, които се прехласват по мъдростта и стратегиите на сърбите"
За по-кратко - русоробите
Сахаров
Рейтинг: 351 НеутралноКолегата под #17 е публикувал, каквото трябва. Всичко друго е, колкото да си правите вятър на устата I shave with Occam's razor
once Upon a Time
Рейтинг: 693 НеутралноТъжното е, че Сърбия вече няма кой знае какъв приоритет за присъединяване към ЕС и затова търси арабски и сега китайски инвеститори. Имат типичничните проблеми на повечето страни от източна Европа: спад на население, ниска раждаемост, безработица и т.н. Не е лъжа обаче, че са успели някак си да привлекат инвестиции. Добри примери са националният им превозвач, който е почти на половината собственост на арабите, бъдещата жп линия Белград - Будапеща, която ще се строи от китайци, преговарят се откриване на директна въздушна линия Пекин-Белград, и това е само началото...
Гогич
Рейтинг: 1269 НеутралноКитайците дават заеми на Сърбия срещу условието китайска фирма да изпълнява строителството. Така парите се връщат двойно обратно в Китай - веднъж като заплащане за извършената работа и втори път като заем, че и лихва ще вземат. Ползата за Сърбия е, че построеното си остава за ползване у тях, а в някакъв дял използват местни работници и материали. Сигурно има и някакъв гратисен период.
Някакви сериозни инвестиции в индустрия обаче нямат.
глобално хасково
Рейтинг: 245 Неутралнокремъл си намери още едно "ново вярно другарче" в борбата срещу ес.
за какво е по-жадно мнозинството: свобода или шише ракия?Peni Nikol
Рейтинг: 5558 НеутралноКакво стана с БДЖ, ще го взимат ли китайците барабар с дълговете.
Peni Nikolглобално хасково
Рейтинг: 245 Неутралноа някоя спортна зала няма ли да им построят китайците!?
за какво е по-жадно мнозинството: свобода или шише ракия?Judjuk
Рейтинг: 2704 Неутрално"За разлика от съседките си България, Румъния и Унгария, Сърбия не членува в Европейския съюз и съответно не е длъжна да се съобразява с всички икономически правила и ограничения, които важат за страните-членки на ЕС. "
JudjukХей Дневник, браво на вас! За първи път признавате, че ЕС причинява щети. Давате ли си сметка колко политнекоректно е това? Май почвате да се променяте. Новината обаче е много добра.
8th_ball
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#7] от "penetrating":
Китай наистина иман нужда от ресурси. Но Не Сърбия е тази, която ще им задоволи ресурсния глад. Тук става дума за друго, за дългосрочно планиране за стъпване на европейския пазар. Сърбия не е в ЕС? Могат да чакат. Те вече няколко хиляди години все чакат. (Което е и предимство, и недостатък, зависи как го погледнеш).
А що се отнася до ресурсите, в Сибир има достатъчно, до 1-2 десетилетия ще си го "върнат", "присъединят" или както сега там е модерно да се нарича анексията.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2086 НеутралноКато пиша, че добрата стара дипломация на Сърбия е пак на сцената..............!
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Сърбия е геостратегическия център на полуострова и това си играе ролята.
tacheaux
Рейтинг: 4563 НеутралноЖалки и смешни са сърбоманите. Комплексари. Почнаха да завиждат на Сърбия и да оплакват България. За какво?
За това ,че китайските туристи са се увеличили в Сърбия? Те не знаят , че Сърбия е на опашката в Европа по туристически посещения годишно. В това отношение България изпреварва Сърбия с пъти в повече туристи и в това отношение е на челните места в ЕС.
За това , че щели да получат някакви 200 милиона китайски инвестиции? България получава и усвоява милиарди инвестиции годишно от ЕС за инфраструктурни обекти. С такива пари в София се построи метрополитен и още се строи, докато Белград няма хабер за такъв вид градски транспорт. Това е само един от многото примери, които могат да се посочат.
България за първи път от своето създаване е в много по-добра геополитическа ситуация от Сърбия и е много жалко за комплексираните сърбомани да демонстрират абсурден национален нихилизъм , като завиждат на Сърбия за това , че е извън структурите на ЕС и НАТО.
tacheaux
Рейтинг: 4563 Неутралноако признае Косово. Иначе ще гледа евросъюза през крив макарон.
Alarmstufe Rot
Рейтинг: 6242 НеутралноДо коментар [#12] от "wnw04489661":
Мьi не простим. Мьi не забудем. Мьi накажем каждого, кто совершил зверства на Этой войне, на нашей зeмле. Найдем каждую сволочь, которая стреляла по нашим городам, по нашим людях, кoторая бомбила нашу землю, которая запускала ракетьi, которая давала приказ и нажимала на пуск. Вам не будет ни одного тихого места на Этой земле, кроме могильi. В. Зеленский.Ти първо се научи на правопис, че е срам и позор да си толкова неграмотен.
chinaski
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#1] от "ostin22":
Ако не ти харесва ЕС, може да искаш сръбско гражданство, да се откажеш от нашето - европейско, което ти позволява свободно пътуване в Европа и да можеш да си "облекчен" в Русия и Китай, като идеш.Там е рай - така лъже и църквата!
chinaski
Рейтинг: 388 Неутрално[quote#14:"fresia"][/quote]
Никой не те държи насила и теб тук.При комунизма беше така - искаш, а не можеш да напуснеш!Сега е свобода - като не ти харесва - бягай в Китай, Русия, Северна Корея - комунизъм в разичен вариант - лайт и хард!!!
cisco
Рейтинг: 229 НеутралноНие 25 години евроатлантически ценности усвояваме и лижем брюкселски задници а сърбите 25 години ембарго, нападение от НАТО, какви ли не подривни дейности....и пак по добре от нас!!!!
https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazucisco
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#31:"tacheaux"][/quote]
https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazuМомче, що не се разходиш до Сърбия да видиш с очите си кой как живее, та пишеш глупости?
Пешката
Рейтинг: 1228 ЛюбопитноПроникват китайците, но на западните балкани...Сърбия ще види ЕС през крив макарон още 20 години. По всички показатели изостават от повечето си съседи от ЕС, включително и България.
Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.Сръбската дипломация се размърдала - празни приказки - Китай си осигурява пазар, като финансира обекти чрез заеми в Сърбия - хем китайци ще ги изпълняват, хем сърбите ще плащат заемите с лихвите пак на Китай. Това е и формулата им в Африка - нов вид икономически колониализъм. Без надзор и прозрачност, ще се превръщат в още по-голяма дупка в картата на Европа...До 5-10 години ще прави сравнения между Хърватия и Сърбия, и от сега прогнозирам че шумадийци няма да са напред.
Пешката
Рейтинг: 1228 Любопитнопак изби рибата с динамит -- добрата стара дипломация къде спеше последните 25 години? Дори не успяха да изтъргуват Косово както трябва. Нещо и Прешево май ще се отделя, въобще южна сърбия е кауза пердута. Вземали заеми от Китай за инфра и имали повече туристи. Смях на парцали - бананова република африкански стил. Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.
Роси
Рейтинг: 7761 НеутралноТе руснаците не могат да излъжат китайците, че сърбите ще го направят. Не бих искала работодатели китайци.
liubo...otdale4
Рейтинг: 414 НеутралноСърбите, след последователни провокации срещу всичките си съседи, решиха да си намерят приятелите далече.
Първи дружки са с Русия, Китай, и Мексико.
Умирам от смях.
liubo...otdale4
Рейтинг: 414 ВеселоПрав сте - в Сърбия "опипват" ЧЛЕН на ЕС.
Храбър
Рейтинг: 1958 НеутралноС евтина и некачествена продукция, на Китай ще му е малко трудно да се конкурира с продукцията на европейските фирми!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Храбър
Рейтинг: 1958 НеутралноСърбите затова ли драпат да влязат в ЕС?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
penetrating
Рейтинг: 7952 НеутралноДо коментар [#29] от "8th_ball":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСъгласен с всичко, но и няма излишни страни в свят с изчерпващо се ресурси :)
krokodil5
Рейтинг: 229 НеутралноКосово е Сърбия!!!
cisco
Рейтинг: 229 НеутралноСигурно всичко около теб е китайско, дори монитора пред очите ти.Качеството не е монопол на ЕС, лесно е да го постигнеш, увеличаваш брака и готово.Е, струва пари, не е изгодно да произвеждаш качественни стоки когато още нямаш име, набляга се на ниската цена. https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazu
cisco
Рейтинг: 229 НеутралноНикой не те пита искаш ли, ще имаш.Ще сглобяваш китайски джип за 800 лева а китайският собственник ще те нахоква на развален български от време на време.Много сънародници вече го правят..... https://chitanka.info/text/8364-sblysykyt-na-tsivilizatsiite-i-preobrazu
Дебоя
Рейтинг: 340 ВеселоКакво ни отне демонокрацията ли?
Жив е той, жив е...dnevnikar
Рейтинг: 3790 НеутралноМОЧА имени Ленина
Горе-долу... И Албания.
Още при Тито и Енвер Ходжа двата центъра тръгнаха по независими но другарски пътища на развитие.
До коментар [#30] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
Като пиша, че добрата стара дипломация на Сърбия
е пак на сцената..............!
Сърбия е геостратегическия център на полуострова
и това си играе ролята.
foxa5
Рейтинг: 560 Неутрално".България ако имаше малко акъл щеше да внася руски нефт и газ на символични цени като Беларус и да стане наистина хъб, да посреща милиони руски туристи, да изнася зарзават и готови храни, да привлича китайски и всекакви други инвестиции и пр. и пр. А сега имаме само един крив брюкселски к** ...[/quote]
Ей туй руските тролове пишете неща дето сами не ги вярвате. Съумясвайте се малко. :)
foxa5
Рейтинг: 560 Неутрално行李箱站北京
Превеждам - Чемадан, вокзал , Пекин. :)
foxa5
Рейтинг: 560 НеутралноКолега, тука давате факти, ама руския трол от факти няма нужда, вярата в правотата на др. Путин е достатъчна.
султана глаушева
Рейтинг: 340 НеутралноЧе то и сега всичко си е made in China. И колко европейски концерна имат филиали в Китай? И същата Германия от години вече няма индустриално производство на облекла - всичко се произвежда в Китай. От над милион заети в текстилния бранш през осемдесетте днес са няколко хиляди - дизайн и маркетинг. А китайците за около пет години усвояват технологията и си построяват точно копие на западния филиал, но вече собствен. Дори изложиха 1:1 копие на некопируем епълски монитор на един панаир, като смениха само нахапаната ябълка с нахапан домат! На моя лаптоп отгоре пише Lenovo thinkpad, а вътре - made in China!От чиста алчност от десетилетия Западът се деиндустриализира и праща производството си в Китай, а сега Сърбия им била виновна!
Мърфи е оптимист!historama
Рейтинг: 672 НеутралноКадрите, пич, кадрите! Нашето образование подготвя кадри за строителството (изкопчии, зидаро-мазачи), дори и шофьорите и заварчиците са кът. В ЕС сме, и Европа пак ни заобикаля (инвестират в Турция и Румъния).
В ЕС сме, а се молим на китайци да инвестират у нас, но и те ни заобикалят. Докато местните патрЕотари викат и крещят срещу ГМО от Америка (което аз не го виждам), пазарът ни е наводнен с китайски боклуци отрови, и играчки опасни за живота на децата ни.
liubo...otdale4
Рейтинг: 414 НеутралноПреди това обаче ще трябва да влязат в НАТО - такъв е реда.
А в НАТО няма да влязат скоро.
niko_tin
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#28] от "Judjuk":
Не, ней така нема таквози нящо, сторило ти сей, чи някой са променя. Просто не са усеща какви ги плещи изредко понякогаш!! Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
pornpig
Рейтинг: 229 НеутралноТова са пълни глупости. Никой на този свят не е успял да постигне изгодна сделка с Китай, освен някой чисто имиджови покупки в Западна Европа. От някои страни в Африка вече се чудят как да се отърват от китайците, ама трудна работа...
Сега очаквам вой колко лош е ЕС, че не ни дава да си играем с китайците и колко укумуш са братята сърби :)
patilanskomeze
Рейтинг: 340 НеутралноНавремето Албания бяха агента на Китай в Европа, по време на студената война.
Днес, когато Китай а милион пъти по-богат и влиятелен от тогава, разширяването на ЕС е спряно за неопределено време, а алтернативата е или Расия или Туркия, Китай си е съвсем уелъкм инвеститор в места като Сърбия, Черна Гора, че защо не и Украйна и Молдова и пр.
Примерно ако на твоята граница е Турция, или Русия, или Китай--всяко обвъзрзване с инвестиции е потенциална заплаха за националната сигурност.
Обаче за Европа Китай е на другия край на света. Не може изведнъж да нахлуе да защитава интересите на неоправдано малцинство, примерно, или да организира превратчета.
Така че нека. По-добре китайски инвестиции в не-ЕС източна Европа, отколкото пълно оплитане в мрежите на Путя и Доганя.
А и за разлика от Путя и Доганя, Китай се научи как да поддържа функционираща икономика на неща които наистина произвеждат, а не нефт, газ, домати, и калашници.
Ако Сърбия стане китайски икономически хъб в Европа това е много по-добре от това да стане Кремълски агент. Същото важи и за Черна Гора и за Македония. Дори бих казал за Македонците ще е от полза китайците да имат сериозни инвестиции там които да искат за защитават, и следващия път като има абански мизерийки Пекин само да им повдигне една вежда и те да смутолевят извинения.
dimitar2007
Рейтинг: 395 НеутралноКитайците отдавна инвестират в Сърбия, те строиха много от разрушените мостове, а и някои нови в Белград след бомбардировките. В Белград разправяха, че 4000 китайски работници ползвали 2 000 легла - докато едните работят, другите спят, после се сменят
fpyyh
Рейтинг: 533 Неутралнодве неща са по-добре в Сърбия от България - белградското летище и месото в хлебче (плескавици, ущипци, вешалици и подобни). Иначе си личи, че са малка икономика, която се опитва да прилича на част от голяма, но не им се получава съвсем, местните им продукти, различни от месо започват сериозно да изостават от очакванията (дрехи, шоколад, алкохол, който не е ракия и т.н.)
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеполувишис
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#2] от "neut":
http://labs.capital.bg/201601/agentite-dnesкакви успехи са постигнали сърбите?
няма китайци, които да наливат пари в нещо, от което да не изкарат печалба.
а не очаквай ЕС да търпи някакви балкански простотии. достатъчно търпяха България и Румъния. няма да допуснат подобни простотии със Сърбия. независимо какви гаражни фабрики са направили китайците в съседите ни.
marks_nazi
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#3] от "Messerschmitt":
Долу рушистите и фашиститеТе като го вкарат китайците на Европа един път после отърване няма!!!Най-големите слагачи са тука на Балканите..виж гърците и пристанище Солун. За Сибир -там е нужно само два куфара със спирт за горене и боя за обувки и всичко става Китайско
ambros
Рейтинг: 506 НеутралноНомерът на Сърбите "и с Китай, и с Русия, и с Европа" вървеше във времето на блоковото противопоставяне преди 1989 г. и й носеше много ползи. След войните в бивша Югославия обаче, изпадна по трасето и днес е треторазредна европейска държава, която остана далеч зад нас и не е за завиждане в нито едно отношение.