
© Murad Sezer, Reuters
Усърдието на турския премиер Бинали Йълдъръм, за да защитава реформата, желана от президента Реджеп Тайип Ердоган, е изненадващо - тъй като текстът предвижда премахване на неговия пост.
Но откакто стана премиер през май 2016 г. Йълдъръм, който официално е начело на изпълнителната власт, показа безупречна лоялност към истинския силен човек на Турция - Ердоган.
Ако реформата бъде одобрена, пълномощията на премиера ще бъдат прехвърлени върху държавния глава и неговата длъжност ще изчезне за сметка на един или няколко вицепрезиденти.
Премахването на този пост, който е съществувал не само от създаването на модерна Турция през 1923 г., но и по време на Османската империя, е една от най-радикалните промени, внасяни с тази реформа.
"С двама капитани корабът потъва. Трябва да има само един капитан",
бе заявил Йълдъръм, който е корабостроителен инженер по образование и бивш директор на общинската фериботна компания в Истанбул. "Хората ще знаят за кого да гласуват, от кого да очакват действия, кого да държат отговорен. Тази личност занапред е президентът", каза Ердоган.
"За мен няма значение това, че постът на премиера ще бъде премахнат", изтъква Аслъ Айдънташбаш от Европейския съвет за международни отношения. "Това, което ме притеснява е, че вече няма кой да уравновесява президентската власт, както би трябвало да бъде при една демокрация".
В Турция през XIV в. вече великият везир (садразам) е имал функция, отговаряща на тази на премиера, и е бил понякога дори по-могъщ от султана. Този пост се е запазил до краха на Османската империя. Когато основателят на модерна Турция Мустафа Кемал става първият ѝ президент, той прави героя от войната Исмет Иньоню свой премиер. В продължение на десетилетия
този пост бе най-важният в турската политическа система.
Самият Ердоган стана неоспорим лидер на Турция в качеството си на министър-председател от 2003 до 2014 г.
Президентът на републиката има някои пълномощия при сегашната конституция, създадена след военния преврат от 1980 г., но е станало обичайно той да не ги използва.
Предшественикът на Ердоган - Абдуллах Гюл, дори бе наричан "нотариуса" заради факта, че се ограничаваше с това да одобрява законодателните текстове.
След избирането му на президентския пост през 2014 г. Ердоган преобърна обичаите, като не се поколеба да отстрани своя премиер Ахмет Давутоглу, щом като разногласията между двамата станаха твърде силни.
Роден в бедно семейство в Ерзинджан, 61-годишният Бинали
Йълдъръм винаги е проявявал вярност към Реджеп Тайип Ердоган,
на когото е служил в продължение на години в министерството на транспорта, контролирайки мегапроектите, които са гордостта на държавния глава. Въпреки че понякога се появяват слухове за разногласия, Йълдъръм се изявява публично като верен служител, готов да се жертва за президентската система.
Ако текстът бъде приет, премахването на длъжността на премиера ще влезе в сила след парламентарните и президентски избори през ноември 2019 г. В Иран премахването на премиерския пост през 1989 г. извади Мир Хосен Мусави от йерархията на ислямската република. По-късно той бе един от ръководителите на протестното двиежение срещу властта през 2009 г.
Но е много вероятно Йълдъръм да бъде един от възможните двама вицепрезиденти, като другият потеницално може да е Девлет Бахчели, лидерът на крайнонационалистическата десница (Партията на националистическото действие), който подкрепя управляващата партия (Партията на справедливостта и развитието).
"Референдумът е последният етап преди Турция да приеме официално една система, при която властва един човек", изтъква Марк Пиерини, гостуващ професор в европейския клон на мозъчния тръст Фондация Карнеги. "Ако бъде одобрена, новата конституция ще внесе драстични промени в управлението на страната", подчертава той.
Но Ердоган определи като "лъжи" твърденията, че внесените в конституцията промени ще доведат до управление на един човек, до произволно правосъдие и отслабен парламент. /БТА
spiegel
Рейтинг: 2044 НеутралноСилно се надявам турците да кажат "Не" и Турция да остане демократшична държава - истински демократична, за разлика от нашата с фалшиво разделение на властите, с действаща съдебна система и истински независими медии, защото имаме нужда от нормални комшии.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6096 НеутралноДо коментар [#1] от "spiegel":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевБлажени са верующите...
Би било така, ако в Анадола живеят граждани, убедени демократи, с убеждения, формирани от поне столетие свободна демокрация.
Всички знаем, че там населението е от друга порода
spiegel
Рейтинг: 2044 НеутралноТова "всички" ти и Динко ли сте?
valtoro
Рейтинг: 989 НеутралноЗа съжаление да, турците са на път да си вкарат автогол
заради липсваща култура на демокрация !!!
neut
Рейтинг: 5371 Неутрално"Усърдието на турския премиер Бинали Йълдъръм, за да защитава реформата, желана от президента Реджеп Тайип Ердоган, е изненадващо - тъй като текстът предвижда премахване на неговия пост"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restРаботата си струва, защото бъдещият султан има нужда от велик везир, който е само един
Bojidar Vasilev
Рейтинг: 661 НеутралноПри диктатура високите постове са най-ветровити , и важи поговорката : Всяко чудо за три дена :
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноИсторически промени са предложени. Въпросът е доколко са добри за Турция. Повечето експерти казват, че не са премерени, не са балансирани, позволяват злоупотреба и не предполагат хармонично съчетаване на властите.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВ полза са на един - Ердоган...
chicago514
Рейтинг: 2280 НеутралноТази вечер след 21 часа ще разберем първите прогнозни резултати.
Нефертити
Рейтинг: 1664 НеутралноМисля, че идва краят на Ердоган.
Предразсъдъците са за ограничените.