Над десет хиляди души участваха в двоен протест в сръбската столица Белград, на който граждани се обявиха срещу правителството на премиера и избран за президент Александър Вучич и мащабен строителен проект в центъра на столицата, предават вестник "Данас" и БТА.
От избирането на Вучич за държавен глава в началото на април граждани протестират всяка вечер срещу вота, който смятат, че е опорочен и е белег на едно все по-авторитарно според тях управление. Снощи обаче демонстрациите им се смесиха и с поредния протест под мотото "По следите на фантомите", организиран от инициативата "Не даваме/давим Белград" (на сръбски "Не да(ви)мо Београд").
В "Протеста против диктатурата" гражданите търсеха отговорните за разрушенията в района Савамала и настояваха за смяна на настоящата власт. Те отбелязаха годишнината от незаконните разрушения на обекти в рамките на проекта "Белград на вода" (известен и с английското си име Belgrade Waterfront), като недоволните студенти, работници, граждани за 23-ти път по ред пяха "Вучич е крадец", пише "Данас".
Участниците търсят отговорност заради разрушенията и разследване на момента, в който бяха съборени къщи край река Сава, тъй като според тях властите са действали, без да проведат пълноценно обществено обсъждане на въпроса.
"Белград на вода", с прогнозна стойност 3 милиарда евро, официално се разработва от сръбското правителство и базираната в Дубай компания "Ийгъл хилс" (Eagle Hills). Критиците на проекта твърдят, че финансовата роля на дубайския съдружник ще е твърде малка за страна, в която безработицата е 19%, а средната заплата – 400 евро на месец. Други противници на проекта изтъкват, че небостъргачите в стила на богатите монархии от Персийския залив не са подходящи за архитектурната среда на Белград.
Под знамената, които обозначават проекта по пътя към брега на Сава, демонстрантите поставиха кукла на огромно жълто пате, което символизира движението срещу "Белград на вода", предава "Ройтерс". Към "Протеста против диктатурата" и студентите снощи се присъединиха Военният синдикат на Сърбия, Полицейският синдикат на Сърбия, Независимият синдикат на служителите от образованието на Войводина и Независимото сдружение на безработните в Сърбия.
© Marko Djurica, Reuters
Заместник-ръководителят на парламентарната група на Сръбската прогресивна партия Владимир Орлич заяви, че е напълно ясно, че зад така наречените спонтанни протести стоят политически структури и преди всичко кандидатът за президент Саша Янкович (бивш омбудсман на Сърбия), но и някои други кандидати. Те не само че от началото организираха тези протести, за да може на тях да пласират своите виждания, за да оправдаят неуспеха на президентските избори, но днес се опитаха да се организират, за да преместят демонстрациите в парламента, заявил Орлич пред журналисти в сръбската Скупщина, пише "Данас".
Председателят на парламентарната група на Социалистическата партия на Сърбия Джордже Миличевич заяви, че вече е напълно ясно кой стои зад протестите и кой се опитва по този начин да предизвика политическа криза и нестабилност в Сърбия. Според неговите думи това са "онези, на които не са достатъчни милион и половина гласове в повече, за да приемат, че са изгубили изборите, и да честитят на онзи, който е спечелил с 40 процента повече от тях". Според Миличевич президентските кандидати на опозицията продължават със своята изборна кампания и в Сърбия, и в международните среди, вероятно с цел да представят себе си като политическа алтернатива.