
© Ibraheem Abu Mustafa, Reuters
Бойци на "Хамас" през 2016 г.
Палестинската ислямистка групировка "Хамас" обяви нова политическа доктрина, като изненадващо не призова за унищожаването на Израел и се разграничи от организацията "Мюсюлмански братя".
Терористичната организация обаче все още не признава правото на еврейската държава да съществува и настоява за въоръжена борба срещу нея.
Документът е разработван в продължение на година и "в него са отразени идеологията и опита от политическото развитие на "Хамас" в последните 30 години", заяви лидерът на групировката Халед Машал.
"Движението не се отдалечава от своите корени и от своята стратегия, но се стреми да внесе своя принос в общонационалния проект", посочи той.
Новата политическа програма, в която тонът е смекчен, но целите са същите, бе представена 48 часа преди срещата на палестинския президент Махмуд Абас с американския президент Доналд Тръмп, допълва "Франс прес". Мешаал ще се оттегли от лидерския пост на "Хамас" по-късно този месец.
Какво е новото
В новата си доктрина "Хамас" подкрепя "идеята за създаване на палестинска държава в границите от 1967 г.", т.е. отпреди превземането на ивицата Газа, Западния бряг и Източен Ерусалим от Израел, но без признаване на правото на еврейската държава на съществуване.
"Хамас" поддържа освобождаването на цяла Палестина, но е готова да подкрепи държава в границите от 1967 г., без да признава Израел или да отстъпва каквито и да е права", каза Мешаал на пресконференция в Доха, предаде "Ройтерс".
От документа обаче е изчезнал съдържащият се в старата доктрина пункт, призоваващ за унищожението на еврейската държава.
За първи път в историята си движението променя политическата си програма, като приема създаване на палестинска държава, ограничена в границите от 1967 г., и настоява върху политическия, а не религиозния характер на конфликта си с Израел, отбелязва "Франс прес". Държава в границите от 1967 г. е цел, която си е поставил и основният политически противник на "Хамас" - движението "Фатах" на палестинския президент Махмуд Абас.
© Naseem Zeitoon, Reuters Лидерът на групировката Халед Мешал.
Други важни точки от програмата са разграничаване между евреите като религиозна общност от една страна и "окупацията" и "ционисткия проект" от друга страна, припомня "Франс прес".
Ислямисткото движение "Хамас" беше създадено през 1987 г. Тогава бе формулирана и досегашната му доктрина, поставяща си като стратегическа цел "освобождението на цяла Палестина от морето до река Йордан".
В нея пряко се казваше, че "Израел ще бъде хвърлен в морето", а основателят на движението Абдел Азиз ар Рантиси посочваше като цел "Израел да бъде изтрит от лицето на Земята". Според тази доктрина на територията на бившата подмандатна Палестина, съществувала до създаването на Израел през 1948 г., трябва да се създаде независима ислямска теократична палестинска държава.
"Мюсюлмански братя"
"Хамас" се разграничи от египетското ислямистко движение "Мюсюлмански братя", с което си отваря път за подобряване на отношенията си с властите в Кайро. Те неведнъж обвиняваха групировката във връзки с това движение и в участие в неговите бунтовнически изяви по време на януарската революция от 2011 г. и след нея.
Действията на "Хамас" явно целят подобряване на отношенията с някои държави от Персийския залив и с Египет, които определят "Мюсюлмански братя" за терористична организация, отбелязва агенция "Ройтерс". "Хамас" може би търси и по-добри отношения със западните страни, много от които я определят за терористична групировка заради враждебността ѝ към Израел.
Как отвърна Израел
"Хамас" иска да излъже света, но няма да успее", каза Давид Кейес, говорител на премиера Бенямин Нетаняху. "Те копаят тунели за терор и изстрелват хиляди ракети по цивилни израелци. Това е истинското лице на "Хамас", допълни той.
Лидерите на "Хамас" обявиха основните елементи на програмата си в деня, в който Израел почита паметта на загиналите свои герои във войните със съседните арабски страни и в битки и терористични атаки.
"Как можеш да говориш за мир с Израел и в същото време да спонсорираш убийци?", попита риторично премиерът Нетаняху, обръщайки се пряко към палестинския президент Махмуд Абас по време на възпоменателната церемония пред мемориалната Западна стена в Стария град в Ерусалим. Той визираше факта, че палестинските власти изплащат помощи в общ размер на стотици милиони долари на семействата или на самите терористи, определяни от палестинските власти като "мъченици".
Какво цели "Хамас"
"Това е сигнал за желанието им да се обединят с консервативните сунитски елемтни в региона и да създадат някакъв имунитет (срещу влиянието на Саудитска Арабия)", коментира пред "Ройтерс" експертът по "Хамас" Бевърли Милтън–Едуардс. Този документ може да засили позицията им в палестинските територии и Близкия изток, но едва ли ще промени отношението на САЩ и Европа.