Великобритания освободи либиец, заподозрян за убийство на полицай през 1984 г.

Бившият премиер Маргарет Тачър държи документ със снимка на Ивон Флечър на събитие, посветено на 20-тата годишнина от смъртта ѝ.

© David Bebber, Reuters

Бившият премиер Маргарет Тачър държи документ със снимка на Ивон Флечър на събитие, посветено на 20-тата годишнина от смъртта ѝ.



Мъж, арестуван през 2015 година във връзка с убийството на полицайка през 1984 г. край либийското посолство в Лондон, бе освободен, без да му бъдат повдигнати обвинения.


Причината е, че ключово доказателство не може да бъде представено пред съда заради опасения за националната сигурност.


Преди повече от три десетилетия 25-годишната полицайка Ивон Флечър, присъединила се към силите на реда едва на 19 години, е застреляна в гърба с изстрел от посолството, докато охранява демонстрация на либийски дисиденти срещу тогавашния лидер на страната Муамар Кадафи, припомня агенция "Ройтерс". Изстрелите от посолството раниха и десетима протестиращи.




Лондонската полиция посочи, че има достатъчно материали, за да идентифицира отговорните за инцидента лица, но ключово доказателство не може да бъде представено по причини, свързани с националната сигурност.


Убийството на младата жена доведе до 11-дневна обсада на посолството от служители на лондонската полиция, депортация на 30 либийци от мисията и прекъсване на дипломатическите връзки между Лондон и Триполи за 15 години. Дипломатическите отношения бяха възстановени през 1999 година, когато Либия призна отговорността си за убийството, извини се и се съгласи да изплати обезщетение на семейството на жертвата.


През 2015 г. полицията арестува либиец на възраст над 50 години, обвинен в конспирация за извършване на убийство и пране на пари. По второто обвинение бяха задържани и други двама либийци - мъж и жена, съобщиха тогава от Скотланд Ярд.


Силите на реда смятат, че инцидентът е бил част от конспирация за убийството на полицаи и опоненти на Кадафи. По същото време близо до посолството е имало и контрадемонстрация в защита на либийския лидер.


През 2009 г. властите признават, че три години по-рано Лондон и Триполи са се споразумели всички заподозрени да бъдат съдени в Либия, като семейство Флетчър е знаело за това.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK