
© Clodagh Kilcoyne, Reuters
За политическите лидери в Северна Ирландия британските избори са референдум за това дали гласоподавателите искат да са част от Обединеното кралство или от съседна Ирландия. Британският вот за напускане на Европейския съюз увеличи залога в дългия и поляризиращ спор за статута на Северна Ирландия. Притесненията, че Брекзит ще създаде "твърда" граница с члена на ЕС Ирландия дадоха нов тласък на ирландския национализъм и на мечтата му за обединена Ирландия без британско влияние.
Това на свой ред притесни подкрепящите оставането в кралството, които подкрепят британското управление и се опасяват, че мнозинството им се изплъзва в региона с население 1.8 милиона души.
И в двете общности идеята за нова, твърда граница с Ирландия извиква у някои болезнените спомени за наблюдателниците и пропускателните пунктове на британската армия, разпръснати по границата по време на десетилетията сектантско насилие, което доведе до хиляди жертви.
Страх от католическа Ирландия
"За привържениците на съюза и за Северна Ирландия залогът не може да е по-голям", каза миналия месец досега изпълнявалата длъжността първи министър Арлийн Фостър на откриването на кампанията на ръководената от нея Демократична юнионистка партия.
"Парламентарните избори... са неизбежно референдум за мястото на Северна Ирландия в Обединеното кралство", обясни тя и даде тласък на безпокойството на предимно изповядващите протестантството юнионисти, че може да се окажат уязвимо малцинство в една обединена Ирландия, която е предимно католическа.
Изборите "ще се разглеждат в много голяма степен като барометър за ирландското единство", каза Джери Адамс, председател на националистическата партия "Шин фейн" - бившето политическо крило на Ирландската републиканска армия – на митинг, който се проведе миналата седмица.

© Clodagh Kilcoyne
Не и в Северна Ирландия
На вота в четвъртък британските гласоподаватели ще изберат 650 депутати в парламента в Лондон. Битката между консерваторите на премиера Тереза Мей й лейбъристката опозиция на Джеръми Корбин може и да е водеща тема в кампанията из страната, но не и в Северна Ирландия. Консерваторите нямат шанс да спечелят депутатско място в региона, а лейбъристите не участват в тамошните избори заради историческия си съюз с националистическата Социалдемократическа и лейбъристка партия.
Вместо това по-голямата част от северноирландските гласоподаватели ще избират между националистически и юнионистки партии, често представени с плакати, маркирани с ирландски трикольор или с британското знаме.

© Clodagh Kilcoyne
Битката между националистите и юнионистите дали Северна Ирландия трябва да се обедини с Ирландия или да остане част от Великобритания отприщи насилие, продължило 30 години и започнало през 1996 г. В конфликта загинаха 3600 души. Сделка, сключена през 1998 г., създаде правителство с участието на различни сегменти от политическия живот, което обаче не успя да излекува сектантските разделения, все още определящи политиката в тази част на Великобритания.
Никой не очаква завръщане към насилието от времето на т.нар. "Проблеми" в Северна Ирландия (продължилият 30 години конфликт в Северна Ирландия – бел. ред.), сектантското напрежение периодично се превръща в бунтове.
"Нищо друго няма значение"
През 2015 г. "Шин фейн" спечели четири от осемнайсетте места в северноирландския парламент, като получи 24.5% от вота. В най-добрите си времена партията може да спечели най-много осем. Демократичната юнионистка партия спечели осем места с 25.7 на сто от вота и се надява да спечели 10. Докато "Шин фейн" отказва места в британския парламент, юнионистката партия може да придобие голямо влияние, ако консерваторите на Мей не получат добри резултати и се нуждаят от гласовете на традиционните си съюзници.
Точно толкова важно, колкото броенето на местата в северноирландската политика, ще е относителната сила на общия вот за националисти и юнионисти. Националистите ще се надяват, че ще намалят преднината между двеста и осемдесетте хиляди, гласували за партиите си на последните избори за парламента в Уестминстър, и триста и шейсетте хиляди, поддържали юнионистите. "Това е просто игра на числа, каза Алекс Кейн, колумнист за най-големия юнионистки вестник "Белфаст телеграф". Нищо друго няма значение."
Моментът за референдум
Възходът на ирландския националистически вот в регионалните избори през март – първите от вота за Брекзит насам – драматично показа как референдумът е променил политическите сметки в Северна Ирландия.
Докато юнионистите запазиха преднината си пред "Шин фейн", преднината им се стопи от 36 000 на 1200 гласа и съответно от 10 места до едно в парламента с 90 депутати. Юнионистите бяха изумени, когато изгубиха мнозинството си в регионалния парламент за първи път от подялбата на Ирландия през 1921 г.
За националистите това показа, че денят, когато демографските тенденции им позволяват да засенчат юнионистите, може да дойде много по-скоро, отколкото са очаквали, и даде тласък на исканията за референдум за обединяването на Ирландия, позволен според мирното споразумение от 1998 г. "За тях ("Шин фейн") сега е дошъл моментът да прокарат (вота за) единството, който никога не са си мислели, че ще дойде", обяснява Кейн.
Както и в Шотландия, решението дали такъв референдум да се проведе е на британското правителство. Същевременно също като в Шотландия националистите вярват, че демонстрация на силна подкрепа може да направи отказа на правителството политически невъзможен.
В миналото анкетите са показвали силно мнозинство в подкрепа на оставането във Великобритания, но Брекзит промени много от основните положения в северноирландската политика. "Можем да кажем, че съюзът е в безопасност сега, но не можем да лежим на стари лаври и да казваме, че винаги ще е стабилен и в безопасност", каза Дъг Бийти, кандидат от втората най-голяма юнионистка партия, Ълстърските юнионисти.
Осъзнаването
За много юнионисти вотът през март беше момент на осъзнаване и някои гласоподаватели казаха, че планират да застанат зад юнионистки партии, за да предотвратят разпад на съюза. "Хората се изплашиха", каза осемдесетгодишният Хенри Маклолин – пенсиониран строител, гласувал за Демократичната юнионистка партия заради опасенията, че вълната на възход за "Шин фейн" може да остави юнионистите в обединена Ирландия против волята им. "Брат ми е на 83 години и никога не е гласувал, а сега гласува за първи път, защото е уплашен."

© Clodagh Kilcoyne
От другата страна няколко националистически гласоподаватели в Белфаст казаха, че Брекзит и възможността за "твърда" граница с Ирландия ги е окуражила да се откажат от скрупулите си заради някогашните връзки между "Шин фейн" и ИРА, обвинявана за близо половината смъртни случаи по време на "Проблемите".
"Не съм 100 процента зад тях", каза Елизабет Бойл, гласоподавател на "Шин фейн" и финансов администратор на възраст между 40 и 50 години. Тя отбеляза, че подобно на много от приятелите си се е притеснила заради Брекзит. "Ако не гласувам за тях обаче, Демократичните юнионисти ще влязат (в парламента)."
Вотът може да попречи на опитите да се издейства споразумение между "Шин фейн" и Демократичната юнионистка партия за съставяне на ново регионално правителство и да се избегне първото завръщане към пряко управление от Лондон от десетилетие насам.
Тази вероятна политическа безизходица се случва в същия момент, в който Брекзит заплашва да причини сътресения на икономиката, конституционния статут и границата с Ирландия. "Ще има дълбоко замразяване", предположи базираният в Белфаст историк и политически коментатор за опитите да се формира нова регионална администрация. "Няма да има никакво раздвижване."
happystory
Рейтинг: 275 НеутралноДано.
Voiko
Рейтинг: 1285 НеутралноНе се знае.
Ivan_
Рейтинг: 452 ЛюбопитноЧудна каша си забъркаха британците и сега ще си я духат и сърбат!
Модератора е неадекватен!le_bigmac
Рейтинг: 481 НеутралноДано,но ще е много трудно
Тюфлекчия
Рейтинг: 1540 ВеселоЕй, не им омръзна да я разпадат тая Великобритания бе. Това е май четвъртата статия на тема "ЮКЕЯ се срива заради Брекзит" за деня.
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!batzdravo
Рейтинг: 1839 НеутралноДо коментар [#5] от "Тюфлекчия":"Ей, не им омръзна да я разпадат тая Великобритания бе. Това е май четвъртата статия на тема "ЮКЕЯ се срива заради Брекзит" за деня. "
Доколкото съм чел, ирландците доста отдавна "гласуват с краката си", за по-добър живот! Те са и още един пример, как религията може да раздели, една нация, на две враждуващи, до смърт, страни! А Велика Британия, това чака, за да властва!
penetrating
Рейтинг: 5580 НеутралноДа им честито на Камерън и на Тереса Мей. Всъщност най-вече на скрилите се Фараж и Б. Джинсън...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertIvan_
Рейтинг: 452 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "Тюфлекчия":
Модератора е неадекватен!Викаш пълни измислици пишат тези журналисти?
bat_plamen
Рейтинг: 4106 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "ivan_":
++++++++++++++++++++++++++++++++++
Както са я подкарали "умните глави " на Острова няма да могат да се стабилизират години наред след тъпотията наречена Брекзит!Ако има твърд Брекзит не вярвам Великобритания да оцелее в сегашния си вид!
Ivan_
Рейтинг: 452 НеутралноДо коментар [#9] от "bat_plamen":
Модератора е неадекватен!Никаъв шанс за възстановяване дори и при мек.
Сума читави британци се изнасят от Великобритания.
Който има роднина от Ирландия си вади ирландски паспорт/гражданство молбите са скочили в пъти за подобно нещо, също има закон за жертвите на нацизма за Германия даваш право на улеснена процедура за германско гражданство и там има наплив, но малък по причини чисто биологични - много време е минало.
Живея в Испания, тука британците остават най-многобройната група купувачи на недвижими имоти. Заради гласуването просто имаше един месец без сделки след това продължиха здраво да купуват.
Не познавам британец живеещ тук, който иска да се връща Обединеното Кралство, а има доста новодошли.
Тези хора си разсипаха нацията с това гласуване...
abdulhazred
Рейтинг: 500 НеутралноБаси мизерията е в тая Северна Ирландия, по-зле е от видинските села.
tko42434569
Рейтинг: 330 НеутралноПърво една бележка към преводача, че не е схванал точно смисъла на това:
"През 2015 г. "Шин фейн" спечели четири от осемнайсетте места в северноирландския парламент, като получи 24.5% от вота. В най-добрите си времена партията може да спечели най-много осем. Демократичната юнионистка партия спечели осем места с 25.7 на сто от вота и се надява да спечели 10."
Не става въпрос за северноирландския парламент (той има много повече от 18 места), а за мандатите на Северна Ирландия в Парламента в Уестминстър. Това става ясно и от следващото изречение, в което е отбелязано, че Шин Фейн по традиция отказва да заеме спечелените от нея места в Лондон.
А по същество, предвиждам, че националистическата вълна в обозримо бъдеще няма да може да набере достатъчно мнозинство за отделяне от Кралството. Това важи както за С. Ирландия, така и за Шотландия. Многовековната традиция на съвместно (макар и далеч не безпроблемно) живеене и общите език и култура, едва ли ще бъдат лесно преодолени. Така че, прогнозата ми е, че Кралството ще се запази в този състав, поне в обозримо бъдеще.
Judjuk
Рейтинг: 3220 НеутралноБе то там не знам има ли граница, няма ли? Едно време знам че формална граница нямаше, но отсреща минаваха само контрабандистите. Другите ги беше страх да минат оттатък, щото ще станат зян. Но ако тази граница стане европейска и трябва да сложат бариери, че и митници, че и ограда като нашата, става много сложно. Най-добре е да притъпят религиозните страсти и да се обединят, т. е. Ейрето да погълни СЕ.
Judjuk
Рейтинг: 3220 НеутралноБе то там не знам има ли граница, няма ли? Едно време знам че формална граница нямаше, но отсреща минаваха само контрабандистите. Другите ги беше страх да минат оттатък, щото ще станат зян. Но ако тази граница стане европейска и трябва да сложат бариери, че и митници, че и ограда като нашата, става много сложно. Най-добре е да притъпят религиозните страсти и да се обединят, т. е. Ейрето да погълни СЕ.