
© Reuters
Европейската комисия откри днес обществен дебат относно бъдещата ориентация на отбраната на ЕС на 27 -те.
Документът за размисъл е допълнен с конкретни предложения, представени днес с цел стартиране на Европейския фонд за отбрана, който ще подпомогне по-ефективното разходване на средства от държавите членки за съвместни отбранителни способности.
"Европейският съюз може да подкрепи държавите членки в изграждането на военен капацитет и по-ефективно инвестиране в областта на отбраната. Изминахме дълъг път за по-малко от една година и сме решени да запазим този темп", заяви Федерика Могерини, Върховният представител и заместник-председател на Европейската комисия.
"Днес силната НАТО и силният ЕС са по-важни, отколкото когато и да било преди. Без да се дублира това, което вече съществува, Европа трябва да поеме своята сигурност и отбрана в собствените си ръце, за да бъде по-силен партньор за своите съюзници. Ние знаем накъде сме тръгнали и държавите членки определят посоката, но е време да решим колко бързо искаме да стигнем до целта", допълни и заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността Юрки Катайнен.
Лидерите от ЕС ще се срещнат в Прага на 9 юни, за да обсъдят как да бъде използван потенциалът на Договорите за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната. Комисията очерта три възможни сценария за бъдещето на европейската отбрана:
- При сценария "сътрудничество в областта на сигурността и отбраната" държавите членки ще запазят правото си да вземат решения относно необходимостта от сътрудничество в областта на сигурността и отбраната — свободно и поотделно за всеки конкретен случай — като ЕС ще продължи да допълва усилията на национално равнище. Сътрудничеството в областта на отбраната ще бъде засилено, но участието на ЕС в най-отговорните операции ще остане ограничено. Новият Европейски фонд за отбрана би спомогнал за разработването на някои нови съвместни способности, като държавите членки ще продължат да контролират индивидуално по-голямата част от развитието на отбранителните способности и обществените поръчки. Сътрудничеството между ЕС и НАТО ще запази настоящия си формат и структура.
При един по-амбициозен сценарий за "споделена сигурност и отбрана" държавите членки ще обединят някои финансови и оперативни активи с цел засилване на солидарността в областта на отбраната. ЕС също така ще се ангажира в по-голяма степен със защитата на Европа във и извън границите ѝ. Съюзът ще поеме повече функции в области, като киберсигурността, защитата на границите или борбата с тероризма, както и укрепване на свързаното със сигурността и отбраната измерение на вътрешните политики на ЕС, като енергетика, здравеопазване, митнически съюз или космическо пространство. Това ще бъде съчетано с политическа воля за действие, както и вземане на адекватни решения в динамичен контекст. ЕС и НАТО също така ще засилят взаимното сътрудничество и координация в голям брой области.
В най-амбициозния сценарий — "обща отбрана и сигурност" — се предвижда постепенното определяне на обща политика на ЕС в областта на отбраната, което да доведе до обща отбрана на основание член 42 от Договора за ЕС. Съществуващите разпоредби дават възможност на група държави членки да преминат на по-високо равнище на европейска отбрана. При този сценарий защитата на Европа ще се превърне във взаимно подсилваща отговорност на ЕС и НАТО. ЕС ще може да участва във важни операции в областта на сигурността и отбраната, подкрепен от по-високо ниво на интеграция на силите за отбрана на държавите членки. ЕС ще оказва подкрепа за съвместни отбранителни програми с Европейския фонд за отбрана, както и ще създаде специална европейска агенция за научни изследвания в областта на отбраната. Това би спомогнало и за създаването на истински европейски пазар в областта на отбраната, способен да защитава ключовите си стратегически дейности от външни намеси.
Правителствата ще определят и разходите, които са готови да вложат в общ фонд за изследвания, разработки и съвместни покупки на техника. Но Европейската комисия съобщи, че е готова да задели поне 1.5 млрд. евро от бюджета на ЕС. След 2020г. това би могло да генерира около 5.5 млрд. евро годишно, ако националните правителства се включатн с вноски, съобщи "Ройтерс", цитирайки представители на ЕС.
Урсула фон дер Лейин, министърът на отбраната на Германия, приветства плана като "амбициозен и демонстриращ, че през последните 12 месеца сме извървели дълъг път към създаването на съюз за отбрана и сигурност.
От 2006г. насам разходите в ЕС за отбрана санамалели почти с една трета, или повече от 20 млрд. евро. ЕС изразходва за разработване и производство на оръжия около 50% от средствата, заделяни в САЩ, докато в същото време разполага с едва 15% от американската техника, готова за разполагане на бойното поле.
Правителствата в ЕС предпочитат да подпомагат национални компании, което често води до дублиране и пилеене на фондове. В 80% от случаите поръчките се дават на национални компании, а не на европейски консорциуми.
K2
Рейтинг: 1989 НеутралноИма надежда за ЕС. Един път започнат този разговор , ще доведе и до решения. За разлика от нас , западните политици са прагматици и всякакви сантименти са изключени.
SHADOWS of SOFIAКМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5668 Веселоот нас генералите , от тях останалото !
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!oos19355380
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#1] от "ka2":
Да не забравяме коя беше думата на годината през 2016-та.
proza
Рейтинг: 974 НеутралноСлед заявлението на Тръмп. че всеки трябва да си плаща за отбрана, Меркел изведнъж се сети, че трябва ЕС да помисли сам за себе си и за своята сигурност. И ето вече 3 ценария за обща отбрана на ЕС. Който и да изберат, ще трябва да се заделят много пари, това е положението. И най-важноо е да се следи за тяхното рационално използване, защото общото и кучетата не го ядат,
oos19355380
Рейтинг: 442 НеутралноОгромен вой ще се надигне срещу тези амбиции от всякакви "патриоти" и национални спасители из цяла Европа с банкови депозити от Русия. Дано трендът на континента наистина се е обърнал след тъпотиите, сътворени на президентските избори в САЩ и на референдума за Брекзит и хората наистина започнат да мислят рационално, а не да се вторачват само в пъпа си и да се мислят за велики самодостатъчни империи. Без тотална интеграция Европа я чакат много сериозни кризи.
vassilun
Рейтинг: 4522 НеутралноВариантът е един, макар и радикален! Армия в ЕС да поддържат само страните с население над поне 30 милиона. Малките страни да си плащат за защита. Киберсигурност да се поеме от страните с развит IT сектор - България, Германия, Балтика. Другите да си плащат за защита! Интелиджънс сървисис да се поемат от Германия, Австрия, Дания. Съдебен борд за България и Унгария поне!
Ian Smith
Рейтинг: 1394 НеутралноКакво има да се дебатира ! По една дивизия от голяма държава, по бригада или полк от малка, много танкове, авиация и як флот. Парашутно-десантни, морска пехота, бързо реагиране и дронове, много дронове ! А да и ядрени сили !
В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.Всичко това групирано в две линии - 1) От Балтика през Полша до Румъния; 2) Южните Балкани и Италия за действия в Близкия Изток и Африка до Сахара.
Велков
Рейтинг: 1405 НеутралноБраво!
neut
Рейтинг: 5353 Неутрално"В най-амбициозния сценарий — "обща отбрана и сигурност" — се предвижда постепенното определяне на обща политика на ЕС в областта на отбраната, което да доведе до обща отбрана на основание член 42 от Договора за ЕС"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restКакво има да се умува толкова, след като ясно е записано в съответния член от Договора. По-скоро да се помисли и за вариант обща европейска армия
Роси
Рейтинг: 8089 НеутралноБоко ще дава акъл, те да приготвят парите.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2992 ВеселоДумички !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноХубави намерения, пък и възможност за военно-промишлените комплекси на Европа особено Германия, Франция, Белгия. Интересно как ще се позиционира Италия в този процес, както и позицията на опозиционните партии.
penetrating
Рейтинг: 5694 НеутралноДобро начало. Поне тезите са сложени на хартия.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertИнтерсно е как ще бъдат отчитани 2% разходи - поотделно или заедно за НАТО и за европейските отбранителни сили - 2 или 4% в крайна сметка ще са разходите?
okupeto
Рейтинг: 225 ВеселоДо коментар [#13] от "penetrating":
Не тичай пред вятъра бе, брато. Усреднено страните от ЕС харчат 1.42% от GDP за отбрана, но без UK числото клони към единица. Докато стигнат 2% ехей, надяват се след 7-8 години да ударят 2-а процента, а при 4% вече Путин ще забегне в Сев. Корея. Но нищо не пречи да се мечтае. Ето, говорилнята в ЕК вече отвори. Слушай Могерини и Фон Лайнен и няма да сгрешиш.
okupeto
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#12] от "daskal1":
Италия има по-голяма и по-мощна армия от Германия. Прави си изводи.
Иво
Рейтинг: 4361 ЛюбопитноАз поддържам сценария в който ЕС има напълно независима от САЩ единна армия. Дано, се реализира това в следващите няколко години.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноДо коментар [#15] от "okupeto":
Едно е численност, друго е качество, а трето - борбата за големо военни контракти от производителите. Та затова ми е интересно как ще се разиграе този театър.
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 1132 НеутралноПо принцип подкрепям сатоятелна армия на ЕС, но не кога да си я представя. Германски подразделания под командване на полски офицери? Френски под командването на германски? Общ език на командването и азбука за комуникации... И т.н.
Не поставям нищо - нищо, над преценката на собствения си разум.Мнаго история има на континента, за съжаление...
daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноДо коментар [#16] от "Иво":
Иво, дори да съм "за", не е реално при над 70% от потребностите на НАТО покривани засега от САЩ. Само погледни авиацията: от космическите системи за наблюдение (военни спътници) през радарни инсталации, системи АУАКС та до подготовката на пилоти, въоръженията, амунициите, и машините. Ти представяш ли си обема на нужните инвестиции, а оттам бюджетните средства необходими за подобна програма? Както казваше Ръмсфелд "тук милиард, там милиард, и скоро започваме да говорим за истински пари".
"Вечна дружба със САЩ!" - това е лозунгът, с малко напън в следващите 10-15 години да се поотсрамим.
Няма да навлизам в теми като "вероятен противник" и "стратегически симетрии" за да не създавам излишни емоции във форума.
penetrating
Рейтинг: 5694 НеутралноДо коментар [#14] от "okupeto":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert2% за всичко до 2024 :)