
© Reuters
Политическият риск, който британският премиер Тереза Мей пое с прибягването до предсрочни избори без видим натиск, не се оправда - нейната Консервативна партия печели днешния вот, но изглежда изгуби мнозинството в парламента. Разочарованието за премиера и партията са огромни след огласяването на данните от екзит пол допитване.
Бившият финансов министър на консерваторите Джордж Озбърн определи резултатите като катастрофални. Британската лира веднага поевтиня на валутните пазари с 1.73% до ниво от $1.2742 за паунд.
Торите имат шанс да продължат да управляват, но трудно - с оперативно мнозинство, в следващите 5 години. Тереза Мей (ако се задържи на премиерския пост) ще поведе с разклатен авторитет преговорите за Брекзит с останалите 27 държави от ЕС на 19 юни и ще се сблъска със силна съпротива за одобряването в парламента на промените и финалната сделка. Това прави още по-спорно дали ще ръководи страната в първите три години след развода с останалите в съюза.
Първите данни от екзит пол сондажи показват, че консерваторите получават 314 депутати, което е по-малко от 327 - прагът на мнозинството в 650-местния парламент.
Следват ги опозиционните лейбъристи на Джеръми Корбин с 266 депутати.
Трета е Шотландската национална партия, която отново доминира в Шотландия и събира 34 депутати. Четвърта остава Либерал-демократическата партия с 14 депутати, а антиевропейската Партия на независимостта на Обединеното кралство (UKIP) не печели нито един депутат.
© Reuters Разпределение на местата в бъдещия парламент в Лондон (според екзит пол данни към 00:20 часа българско време).
Екзит пол допитването се прави от GfK и Ipsos MORI пред повече от 140 избирателни секции в цялата страна и се обявява едновременно от телевизиите BBC, ITV и Sky. През 2005г. и 2010г. социолозите познаха колко места печели най-голямата партия, докато през 2015г. леко подцениха победата на консерваторите, но познаха за останалите партии.
Анализатори, цитирани от Би Би Си, казват, че прогнозата трябва да се приема предпазливо, защото 76 депутатски места са твърде оспорвани, за да се предвиди към коя партия преминават.
В ранните часове данните показваха, че като цяло партията на Тереза Мей губи 17 от досегашните си места, лейбъристите добавят 34, шотландските националисти губят 22, а либералдемократите печелят нови 6 депутати.
Но около 100 минути след края на изборния ден лондонският офис на японската банкова група Nomura обяви съвсем друга прогноза - че все пак Тереза Мей ще съхрани мнозинството си, защото ще събере 331 депутати.
Причината е, че те са от традиционно лейбъристки райони, но там торите отчитат 10-11% увеличаване на подкрепата срещу 4-5% увеличение за левицата. Ако тази тенденция се запази в спорните избирателни райони, консерваторите имат шанс да ги спечелят и да оправдаят екзит пол прогнозите.
© Reuters Премиерът Тереза Мей със съпруга си Филип след като гласуваха.
Тереза Мей, която бе избрана за премиер от партията си, за пръв път се яви на общи избори и потърси нова легитимност като министър-председател.
Кампанията премина под знака на две терористични нападения с близо 30 убити и десетки ранени, но основни теми си останаха социалните проблеми, данъците, ефекта от Брекзит. В началото на седмицата състезанието изглеждаше оспорвано, но в последните дни изглеждаше, че торите успяват да възстановят отчетливата си преднина.
До последно неяснота създаваха колебаещите се избиратели, които този път достигаха 20%.
Екзит пол данните са прогнозни и тепърва трябва да бъдат потвърдени от официалните резултати.
© Reuters Политиците смятат, че кампанията е продължила прекалено дълго - почти 2 месеца, а социолозите показваха изненадващ възход на лейбъристите (в червено) и постепенно разочарование от консерваторите (в синьо).
Консерваторите спечелиха мнозинство през 2015г. и прекратиха коалицията си с либералдемократите. Те можеха да управляват спокойно до май 2020г., но Тереза Мей и екипът ѝ прецениха, че опонентите им са в критична ситация, от която да се възползват.
Сега Джродж Озбърн, който напусна политиката и оглави в."Индепендънт", заяви пред ITV News: "Това са първи данни и то от социологическо допитване. Но ако те са верни, това е пълна катастрофа за консерваторите и за Тереза Мей. Трудно е да види човек как при такива резултати ще сглобят коалиция, за да останат на власт. Но също така е трудно да види и как лейбъристите биха събрали коалиция."
Либерал-демократите трудно ще се присъединят към управляваща коалиция след щетите, които понесоха от сделката си с консерваторите през 2010г., каза бившият лидер Мензес Кембъл. "Лидерът Тим Фарън беше достатъчно ясен. Той каза пред Би Би Си: "Никакъв пакт, никаква сделка, никаква коалиция". Изгорихме си пръстите с коалицията, и не искам да ви го припомням. Смятам, че ще е много, много трудно да се видим как Фарън ще успее да се отметне от думите си."
Министърът на отбраната Майкъл Фалън, чието име дори се спрягаше за нов финансов министър, призова за търпение, припомни, че социолозите са сбъркали за партията му през 2015г. и каза, че трябва да се появят повече реални резултати преди да се правят интерпретации в една или друга посока.
"Последните две години бяха толкова бурни в политиката. Мислехме, че тази вечер ще имаме нещо предвидимо. Но това е продължаване на същата нестабилност и непредвидимост. Това е екзит пол, който никой не очакваше", каза Ед Болс, бивш говорител на лейбъристите по въпросите на икономиката.
© Reuters Как изглеждаше разпределението на местата в парламента от 1970г. насам.
"Пазарите ще се молят екзит пол данните да грешат в прогнозата си. Колебанията в курса на валутата илюстрира страховете. Ако корабът на консерваторите потъва, брокерите ще поемат към спасителните лодки", коментира пред "Ройтерс" Лий Хардман, валутен анализатор в MUFG.
"Екзит пол данните са като гръмотевица, след която остават реално само два варианта: хилаво мнозинство на торите или парламент без ясен лидер. Но да не забравяме, че социолозите подцениха консерваторите през 2015г. с 14 места", каза Самюел Томбс, старши икономист в Pantheon Macroeconomics.
Ордан Рочестър, валутен стратег в Nomura, и Крейг Ърлман, анализатор в брокерската къща Oanda в Лондон, посочват, че трябва търпение в изборната нощ и казват, че от гледна точка на пазарите парламент без ясен победител е най-лошият вариант. Теоретично е възможно дори да има коалиция на лейбъристите с шотландските националисти и либерал-демократите, но дори те да се договорят, общият брой на депутатите им ще е приблизително равен на този на консерваторите.
"Добавя се още един пласт на несигурност преди преговорите за Брекзит и се губи още от и без това краткото време за осигуряване на сделка за Великобритания, допълва Ърлман.
© Reuters