
© Reuters
Белгийската прокуратура потвърди, че нападението на Централната гара в Брюксел снощи е терористичен удар, предаде БТА. Снощи гарата бе евакуирана, след като човек с колан с експлозиви задейства малък взрив. При инцидента няма пострадали граждани.
Нападателят, който е бил прострелян от военен патрул, е починал, съобщи Би Би Си. Белгийските власти на този етап не дават информация за самоличността му.
Според местни медии и очевидци мъжът на видима възраст 30-35 години е задействал взривно устройство, поставено в куфар или пояс. Той е задействал устройството, когато военни се опитали да го проверят край железопътен коловоз.
Пътниците на гарата в паниката си са се разбягали по релсите, но никой не е пострадал, след като движението на влаковете незабавно е било спряно.
Специалисти в областта на тероризма коментират, че това е пореден опит за "нискобюджетен" атентат. Властите в Белгия съобщиха, че запазват без промяна равнището на готовност за нов терористичен удар до трета, предпоследна степен.
Междувременно българското Министерство на външните работи разпространи препоръки във връзка с инцидента в Брюксел. Ведомството потвърди, че при нападението няма пострадали български граждани.