Европейските лидери са скептични към плановете на Мей за гражданите на ЕС

Европейските лидери са скептични към плановете на Мей за гражданите на ЕС

© Francois Lenoir, Reuters



Неясни", "неподходящи" и "недостатъчни" - с тези определения европейските лидери посрещнаха плановете на британски премиер Тереза Мей за правата на граждани на Европейския съюз, които искат да останат във Великобритания след Брекзит. Според критиците предложенията на Лондон - които предстои да бъдат обявени детайлно миналата седмица - не дават яснота за съдбата на голяма част от над три милиона европейски граждани, живеещи в Обединеното кралство.


В петък, пристигайки на срещата на европейските лидери в Брюксел, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че "това е първа стъпка, но тази стъпка не е достатъчна." Попитан дали е започнал да разбира по-добре какъв Брекзит иска Лондон, той отвърна също толкова еднозначно: "Не", предава "Гардиън".


Предната вечер британският премиер изложи план в пет принципа, който предвижда гражданите на Европейския съюз, които пристигнат във Великобритания преди Брекзит, ще могат "завинаги" да получат равни права с британските след пет години престой и да получават статут на "уседнали граждани". Мей напусна Брюксел, тъй като сред лидерите на 27-те други страни членки се установи консенсус за това да не се започват дискусии с нея по време на срещата.


"Няма достатъчно гаранции"




Белгийският премиер Шарл Мишел нарече плана на Мей "особено неясен". "Искаме за правата на европейските граждани да има трайни гаранции." Холандският му колега Марк Рюте добави, че предложението извиква "хиляди въпроси", а австрийският канцлер Кристиан Керн го описа като "първа стъпка", която не обхваща положението на много от европейските граждани, живеещи на територията на Обединеното кралство.


Полският заместник-министър на външните работи Конрад Шимански каза, че Варшава "оценява усилието (на Мей), но предложението не отговаря на всички критерии, за които Европейският съюз се съгласи като червени линии." Полша е страната от ЕС с най-много граждани във Великобритания - около 800 000 души.


Непосредствено след като Мей обяви предложението си, германският канцлер Ангела Меркел беше по-сдържана. Тя определи идеите като "добър старт", но допълни, че много други въпроси, свързани с Брекзит, трябва да бъдат разрешени до октомври.


Междувременно и от асоциацията 3million, която цели да защити правата на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания, нарекоха идеята "разочароваща" и "несъвпадаща с очакванията".


Особено деликатен момент е кой ще защитава правата на хората с новия статут. Лондон категорично отхвърля възможността, предложена от Брюксел, да признава юрисдикцията на Съда на Европейския съюз и след като напусне блока. Мей, която нарече плана си "справедлив и сериозен", открито заяви, че елементи от плана ѝ ще бъдат оспорени от ЕС. "Разбира се, подробностите от тази договорка ще са част от преговорния процес," добави тя в петък сутринта.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK