ЕС и Япония се готвят да обявят търговско споразумение преди Г-20

Еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом и японският външен министър Фумио Кишида на среща в Токио през юни.

© Pool, Reuters

Еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом и японският външен министър Фумио Кишида на среща в Токио през юни.



Европейският съюз потвърди, че ще проведе среща на върха с Япония този четвъртък с надеждата двете страни да обявят политическо решение за споразумението за свободна търговия, предадоха "Франс прес" и БТА. В срещата ще участват председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателят на Европейския съвет Доналд Туск и японският премиер Шиндзо Абе.


"В момента се разработва амбициозно и справедливо споразумение за свободна търговия", съобщи Туск в "Туитър" през изминалата нощ.


Премиерът Абе обяви на правителствено заседание в Токио, че общо договаряне по споразумението тази седмица ще е изключително важно, както и "да се развее знамето на свободната търговия в контекста на протекционистките мерки в цял свят", заяви днес на правителствено заседание японският премиер Абе, цитиран от ДПА.




Преговорите започнаха през пролетта на 2013 г. Япония е високо ценена от износителите на ЕС, които обаче се оплакват, че големият й пазар благоприятства вътрешните производители. Изчисления на Брюксел от началото на преговорите сочат, че споразумение за свободна търговия с Япония може да увеличи с 0.6 до 0.8 на сто европейския брутен вътрешен продукт и да доведе до създаването на 400 000 работни места.


Силно послание преди Г-20


ЕС и Япония полагат огромни усилия, за да постигнат "политическо споразумение" преди срещата на върха на Г-20 в петък и събота в Хамбург. Обявяването на търговско споразумение точно преди срещата в Германия би им позволило да изпратят "силен сигнал" в подкрепа на свободната търговия към другите страни по света, по-специално към американския президент Доналд Тръмп, който ще участва във форума в Хамбург. Само ден по-късно се очаква германският канцлер Ангела Меркел да отправи към Тръмп - който по-рано тази година изтегли САЩ от Транстихоокеанското споразумение с Япония и още 10 държави - послание да не води борба със свободната търговия.


Във вторник японският премиер Шиндзо Абе обяви и че споразумението е "важно и за стратегията за растежа" на Япония.

© Kim Kyung-Hoon, Reuters

Във вторник японският премиер Шиндзо Абе обяви и че споразумението е "важно и за стратегията за растежа" на Япония.


Европейският комисар за търговията Сесилия Малмстрьом и еврокомисарят за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган пристигнаха по спешност в Токио в края на миналата седмица за решаващи консултации. Във вторник в Брюксел, преди посещението на Абе за Г-2, ще бъде и японският министър на външните работи Фумио Кишида за окончателно договаряне на споразумението.


Брюксел определя споразумението за свободна търговия между ЕС и Япония (Jefta) като също толкова амбициозно, както и трудно постигнатото споразумение за търговия и инвестиции (CETA) с Канада. То обаче би могло да има много по-голяма икономическа тежест, тъй като ЕС е третият търговски партньор на Япония, а азиатската страна е на шеста позиция за Стария континент, отбелязва АФП.


Препятствия


Споразумението, което се очаква да бъде представено в четвъртък, се отнася за достъпа на стоки на всяка от страните до пазара на другата. По някои технически въпроси - за защитата на инвестициите и уреждане на споровете - Брюксел и Токио възнамеряват да си дадат повече време след лятната ваканция, обясни Сесилия Малмстрьом в Токио.


Европейски представители, цитирани от "Ройтерс", обявиха във вторник, че ще е необходимо допълнително "изглаждане на различията" между двете страни преди политическата среща в четвъртък, защото има някои разногласия по "ключови въпроси". Окончателното споразумение между Брюксел и Токио се очаква едва в следващите месеци, до края на есента.


Преговорите се препъват в проблеми като прекалено високите мита за сирената и редица земеделски продукти, внасяни от ЕС от една страна, а от друга - европейските мита за японските автомобили.
"Европейски представители, цитирани от "Ройтерс", обявиха във вторник, че ще е необходимо допълнително "изглаждане на различията" между двете страни преди политическата среща в четвъртък, защото има някои разногласия по "ключови въпроси". Окончателното споразумение между Брюксел и Токио се очаква едва в следващите месеци, до края на есента.


Заедно САЩ и Япония отговарят за около една трета от световната търговия, но твърдят, че обменът между тях може да нарасне значително, ако сделката бъде финализирана.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK