Компанията "Уралвагонзавод" (УВЗ), по-известна с производството на военна, отколкото на железопътна техника, демонстрира брониран трактор по време на международна индустриална изложба в Екатеринбург.
Според генералния директор на УВЗ версията на трактора Б10 ще се произвежда в Челябинския тракторен завод. Местни медии показаха разработката в началото на 2016 г. в Челябинск и още тогава направи впечатление, че булдозерът е с маскировъчна окраска като за работа в пустинята, а не в Русия, независимо че бе обявено, че е предназначен за Министерството на извънредните ситуации.
Вече има договор за доставки на новите машини с Министерството на отбраната и две от тях са предадени на ведомството. Интерес имало и от други държави, включително от Близкия изток.
Александър Потапов коментира пред изданието РБК защо са създали такъв трактор с тегло на лек танк. Според него инициативата е била на конструкторите от завода, създал новия руски танк "Армата". "Възниква въпросът "Защо започнаха този проект?". Първо, има международен опит. Такъв трактор правят в американската Caterpillar. Ние го направихме значително по-добър. Не е подложен на онова въздействие на стрелковото оръжие, което нанася щети на тракториста."
По думите му бронираният Б10 може да се използва в планинска местност за разчистване на свлачища. "Също така той може да работи като мирно орящ танк. Каквото и да се случва, животът продължава. Да вземем една страна, където има развито земеделие, но се водят бойни действия, например. Трябва да се сее, да се оре, да те отглежда. Затова този мирно орящ танк, за съжаление, е необходим. Ако не е бронята, той, разбира се, щеше да е по-лек", обяснява Потапов.
Мощността на трактора е 190 конски сили, а по документи теглото му е 24.5 тона.
Военен експерт, с когото разговарят от РБК, припомня, че подобни машини използва израелската армия, а в руския случай бронирани булдозери ще са необходими в Сирия за разчистване на развалините във все още неспокойни райони като Алепо.
Мултикултиджендър-Ариец
Рейтинг: 1119 Весело.... И мирно орящия сАвеЦки трактор отвърна на въздушния удар
In a time of universal deceit telling the truth is a revolutionary act442
Рейтинг: 1477 ВеселоМного е важно да може да отвръща подобаващо на всякакви видове неприятели.
pag
Рейтинг: 1494 ВеселоВъпрос: Нито е танк, нито оре - що е то?
Знанието е сила, информацията - властОтговор: Заглавие в "Дневник"
Kamenarski
Рейтинг: 511 ВеселоЗабравили са да добавят: Нет аналог в мире!
НЕ ЦЪКАЙТЕ МИНУСИ НА ТРОЛА! ТЕ ПЕЧЕЛЯТ ДЕНЬГИ И ОТ ТОВА!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноВ Сирия и Ирак булдозерите са ценни машини и често ги бронират с подръчни средства, защото стрелят по тях. Използват ги за изграждане на отбранителни позиции. Пустиня, песъчлив терен, отворени пространства. Сещате се. Нямаш булдозер - нямаш укрепление.
dii
Рейтинг: 233 НеутралноТо с тия коне и това тегло, за какво по напред? Да се движи ли, да оре ли? Нямах ли друг двигател?
EU defender
Рейтинг: 1387 НеутралноТези затъват с всеки изминал ден. Станаха за присмех на света.
The best way to predict the future is to invent it.Федор Езерский
Рейтинг: 909 ВеселоДо коментар [#4] от "tqv30524749":
Аналоги есть. В газете пишет: "Такъв трактор правят в американската Caterpillar. Ние го направихме значително по-добър"
bobbyperu
Рейтинг: 487 НеутралноМощността на трактора е 190 конски сили, а по документи теглото му е 24.5 тона.
Безаналогова работа...ако се движи!
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1416 Неутрално"брониран трактор", "мирно орящ танк"
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Звучи точно като стария виц от съветско време.
Сякаш в Русия времето е спряло.
EU defender
Рейтинг: 1387 НеутралноДо коментар [#9] от "Федоp Венедиктович Езеpский":
The best way to predict the future is to invent it.Изобщо не се съмнявам, че са направили по-добър трактор от пиндосите напити с кока кола.
EU defender
Рейтинг: 1387 НеутралноРусия вече изцяло прилича на Кин Дза Дза. Пълна идиотия.
The best way to predict the future is to invent it.pet_fire
Рейтинг: 5639 Весело"В Русия показаха "мирно орящ танк"
Показателно за Руската творческа мисъл.
biss Mark
Рейтинг: 1503 НеутралноКатерпиллар 26т 230КС. Не знам какво очаквате от верижна техника, може би дакара с 200 по магистралата.
http://www.cat.com/en_GB/products/new/equipment/dozers.html Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
Сахаров
Рейтинг: 375 НеутралноТова е военният опит.... Русия в момента трупа такъв в Сирия, а там масово се използват багери и булдозери, за да прокарват траншеи и укрития на сирийските танкове и руската зенитна артилерия. Има доста клипчета в тубата, как "умерените" унищожават земекопни машини с TOW
I shave with Occam's razorbiss Mark
Рейтинг: 1503 НеутралноВие каква мощност предлагате. А имате ли идея какви видове мощност има и дали Порше 300кс е по-мощно от трактор 200кс. Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
Светлото бъдеще
Рейтинг: 233 ВеселоУлтрабезаналогова машина!
Колко всъщност е прост българският народ и колко трола има във всяка статия? ( Комунизмът е по-вреден от радиацията.)simval
Рейтинг: 881 НеутралноНа разни места, разни хора правят разни неща с различни цели.
Аз не зареждам в Лукойл.В Русия когато се прави каквото и да е, винаги се стига до един и същ въпрос - това нещо ще става ли да го ползуваме във война.
Bramasole
Рейтинг: 3857 НеутралноДо коментар [#11] от "Lady Zeppelin":
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коул"Сякаш в Русия времето е спряло. "
А нима не е спряло, с тези над 80% одобрение към Путин и реабилитацията на Сталин?
Иначе, "мирният съветски трактор" е "епично" оръжие, повод за възникване на не един виц и фолклор.
"На полето оре мирен трактор.
А зад хълма се подпали реактор.
Ти, реактор, бързичко догаряй,
за да отпразнуваме в мир Първи май!" :)
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноНито риба , нито рак.
kapac
Рейтинг: 405 НеутралноБез да заемам страна в конкретната геополитическа обстановка, но българите по-добър булдозер ли сме построили, може би съм изпуснал нещо? Заглавието, което Дневник са избрали е също извадено извън контекста. Самото включване на такава новина е конфронтационно, не си спомням да е имало нещо реципрочно като съдържание за другия лагер.
Федор Езерский
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#22] от "kapac":
Препоръчвам ви да прочетете другата статия - как трябва да се говори за комунизма. Никаква конфронтация няма.;)
2.5
Рейтинг: 1600 НеутралноОтвъд океана също имат такова чудо.
I Want To BelieveАко не греша и Коматсу са правили подобни опити.
Baizuo
Рейтинг: 1209 ВеселоЕ така можеш да удариш в земята всеки селяндур с ферари.
muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"shileto
Рейтинг: 1134 НеутралноКакто си ореше мирно отговори на огъня и попиля два Абрамса и свали един Ф 16
penchoo
Рейтинг: 515 НеутралноЧелябинския тракторен завод(ЧТЗ) правеха и тръбоуклади, но на трасетата на тръбопроводите работехме само с "вражеските" Caterpillar и Komatsu. Този товаришч в шапочке защо не вземе да обясни защо? Или в ростовската строителна организация работеха казаци-соросоиди?
Федор Езерский
Рейтинг: 909 Веселои аз така мисля.... то да очакваш дрогите да направят добър булдозер, остави са. Пиян руснак да се хване, по-добър ще направи ;)
Един препатил
Рейтинг: 3080 Весело"Според него инициативата е била на конструкторите от завода, създал новия руски танк "Армата".
Ясно. Даже съвсем.
abdulhazred
Рейтинг: 574 НеутралноСтандартен брониран багер, нищо ново, дневник пак са слънчасали и се чудят какви глупости да пишат.
Николай Колев
Рейтинг: 2160 ВеселоНашизъм плюс бояришник = нанотехнологичен орящ танк.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеvari
Рейтинг: 515 Неутрално190 коня са нормална мощност за булдозер с това тегло. Ето един модел на ГАТ:
http://www.cat.com/en_US/products/new/equipment/dozers/medium-dozers/18580079.html
20 тона - 207 к.с. За нещастие тия булдозери са доста търсени в горещите точки по света, та руснаците се надяват да успеят поне в тази ниша.
Иначе вица е доста стар... "за трактора на китайската граница дето отвърнал на огъня и после отлетял в посока към Масква..." :-)
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 2303 НеутралноСетила се руската Мара да се побара!
California Über AllesТанк с гребло отпред има от ВСВ. А новите са наистина страшни.
https://www.youtube.com/watch?v=qV-8x7snNO4
А бронирани булдозери ... колкото искаш. Това е Caterpillar D9 - 62 тона с 400 KW diesel. Предлага се с различна броня. Има и много други модели.
https://www.youtube.com/watch?v=Hser22zaSIQ
Защо руския тъпак е решил че неговия летящ танк е по-добър .. не е много ясно. Нито пък е ясно с кой модел точно се сравнява. Нито пък кое точно му е по добро. Бронята? Мотора? Веригите? Компютъра? Кое?
Само за сравнение - Катерпилар е основана през 1925г в Калифорния и за 2016г има доход почти $40 милиарда. До момента е в бизнеса по-дълго отколкото просъществува целия им СССР. Смешници са тези в Уралвагон.
Yard
Рейтинг: 1421 НеутралноСравняването на клета малка бедна България с най-голямата матушка Великая Рус не върви.
THE CONCEPTUAL PENIS AS A SOCIAL CONSTRUCT
Рейтинг: 515 ВеселоНищо уникалоно, както вече са написали колегите.
#killwhiteyЕто нещо малко по-нестандартно и френско:
http://defence-blog.com/news/tna-air-droppable-bulldozer-for-french-paratroopers.html