
© Xinhua/Associated Press
Кораби с китайски военен персонал за първата китайската военна база в чужбина потеглиха от Китай за Джибути, предадоха "Ройтерс" и БТА.
Китай започна да изгражда логистична база в стратегически разположения Джибути миналата година. Там ще бъдат презареждани кораби, участващи в миротворчески и хуманитарни мисии, по-специално край бреговете на Йемен и Сомалия.
Това ще бъде първата китайска военноморска база в чужбина, въпреки че Пекин официално я нарича логистична. В Джибути има вече има три бази - американска, японска и френска. Все по-често се говори, че Китай може да построи други подобни обекти, например в Пакистан, но засега китайското правителство опровергава тези твърдения.
В съобщение на китайската агенция "Синхуа" се казва, че корабите с военен персонал са потеглили от град Чжанцзян в Южен Китай, за да участват в изграждането на база за поддръжка в Джибути. В съобщението не става ясно кога ще започне официално работата на базата. "Синхуа" припомня, че Джибути и Китай са се договорили за създаването на подобна база след приятелски преговори и споразумение, което да защитава взаимните интереси на народите от двете страни.
"Не искаме да владеем света"
Базата ще осигурява китайско участие в такива мисии като ескортиране на кораби, мироопазващи операции и доставки на хуманитарна помощ за Африка и Западна Азия, се допълва в съобщението на "Синхуа". Тя ще е от полза за Китай и за участие й във военно сътрудничество, съвместни учения, евакуация и защита на китайски граждани зад граница, за участие в спасителни операции, както и в съвместно поддържане на сигурността на международни стратегически морски пътища.
В уводна статия в китайско държавно издание, цитирана от Би Би Си, се казва, че "основната задача на Китай, като развива военната си мощ, е да защитава безопасността на Китай, а не да се опитва да владее света".
Пекин същевременно от години увеличава инвестициите и търговията с Африка (на среща със страните от континента през 2015 г. обеща да инвестира около 60 милиарда долара в развитието им) и подпомага инфраструктурни проекти с пари и човешки ресурси. Китайски компании работят по изграждане на железопътни трасета в Джибути, Етиопия, Ангола, Танзания, Замбия и Нигерия. В замяна тези и други страни предоставят природни ресурси. Също през 2015 г. Китай започна в Южен Судан първата си мироопазваща мисия зад граница.
boby1945
Рейтинг: 990 ВеселоЩом има хамериканска, френска и японски военноморски бази в Джибути, що да няма и китайска??? :-)
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Molossian
Рейтинг: 2598 НеутралноИскат да са сигурни че доставките на суровини от Африка няма да имат засечки.
Panta rhei....Които могат го правят.
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 5714 НеутралноКитайската инвазия в Африка иска сигурност.Съревнованието със САЩ.....също.
До истината се достига с познание!pet_fire
Рейтинг: 4826 НеутралноДобре са се насочили Китай към Африка.
Иво
Рейтинг: 5194 Любопитно"Китай изпраща кораби към първата си военна база в чужбина"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Много хубаво. Джибути с толкова много бази на толкова много различни държави няма от какво да се притеснява за националната си сигурност. :-)
tos_buratino
Рейтинг: 1269 НеутралноВ битката между САЩ и Русия победата ще бъде за Китай. Икономика, армия, самолетоносачи и бази - навсякъде са във възход.
tos_buratino
Рейтинг: 1269 НеутралноВ битката между САЩ и Русия победата ще бъде за Китай. Икономика, армия, самолетоносачи и бази - навсякъде са във възход.
kotuo
Рейтинг: 448 НеутралноСкоро и у нас!
Ivan_
Рейтинг: 3451 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "tos_buratino":
Модератора е неадекватен!Я анализирай им демографията, че и там са във "възход".
Остаряват, нямат жени, напът са да детронират Япония като най-стара нация в света (и не става дума за от най-дълго време основани като държава:))
Ian Smith
Рейтинг: 2076 НеутралноСнабдителните линии на Китай са ужасно уязвими. Не е случайно, че 3000 годишен Китай с безкрайна брегова ивица никога не е бил значителна морска сила. Географията ги е обрекла на това.
Пътя на суровините им от Африка минава покрай Индия, Тайланд, Малайзия, Сингапур, Тайван Виетнам, Филипините. Япония макар и по-встрани има чудесни изходни позиции за прекъсване на тези пътища. Това са все страни с които Китай или не е в много добри отношения или направо в обтегнати. Някои от тях са си направо съюзници на САЩ и на практика техен форпост в района.
Какъвто и флот да създаде Китай от това отърване няма. Да се молят да не се конфронтират със Запада защото не са решили не са ги задушили. В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.
Ian Smith
Рейтинг: 2076 НеутралноИ кинти капят. В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.
Ian Smith
Рейтинг: 2076 НеутралноСамо слабоумните управници които мат'рЯла избира не могат да се възползват от стратегичското местоположение на територията. В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.
Ian Smith
Рейтинг: 2076 НеутралноВиж, съгласен съм с теб и се радвам, че един от форумните красноармейци го е прозрял това защото повечето от вашата групичка се бият в гърдите, че Русия и Китай са съюзници.
Обаче не разбирам защо Русия не спре да се дърви на Запада, не си стиснат ръцете ( а имаше такива тенденции ) и не седнат да си гледат бизнеса. В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.
vesolr
Рейтинг: 3192 ВеселоДо коментар [#7] от "tos_buratino":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQЯ кажи специално за китайските самолетоносачи, кое им е във възход?
anlazar
Рейтинг: 518 НеутралноДо коментар [#6] от "tos_buratino":
Така си мислеха и японците.
Емил Емил
Рейтинг: 724 НеутралноДо коментар [#13] от "Ian Smith":
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмАми зависи кое имаш предвид под запада.
Русия може спокойно да си гледа бизнеса с ЕС, ако великобритания и сащ не се опитват да ни дават наклон на оная работа.