
© Reuters
Две от газовите турбини на кея на кримското пристанище Феодосия.
Скандал с незаконна доставка на четири газови турбини за електроцентрала на анексирания от Русия Кримски полуостров принуди "Сименс" (Siemens) да обяви, че ще напусне енергийния сектор на страната, включително съвместното дружество, от което тръгнаха проблемите. В петък германския гигант обяви, че прекратява доставките на енергийно оборудване за държавни поръчки от Русия, след като разполага с убедителни доказателства, че турбините - доставени преди около година и предназначени за централа в Южна Русия, са се оказали в нарушение на търговския договор в Крим.
Правителството в Берлин иска Европейският съюз да добави имената на четирима руски граждани и руски компании в списъка със санкционираните заради анексирането на Крим, съобщи "Ройтерс". Според агенцията обсъждането на въпроса може да започне още в сряда, тъй като санкциите изтичат на 15 септември и предварително се прави ревизия на списъка.
"Сименс" започва раздяла с миноритарен (45.7%) дял в "Интеравтоматика" - съвместното дружество, поръчало и инсталирало съоръженията в Крим, и прекратява участието на своите двама представители в надзорния съвет. Започва и ревизия на лицензионните споразумения с руски компании, част от скандала, както и на потенциално сътрудничество между поделенията на германската компания с други фирми по света, свързани с доставки за Русия. Говорителят на "Сименс" Волфрам Трост каза, че кримската афера не е предизвикала по-широка ревизия на практиките в компанията, разтърсена преди десетилетие от скандал за раздаване на подкупи в много държави, довел до рекордната тогава глоба от 1.6 млрд. долара от страна на Министерството на правосъдието в САЩ.
Дистанциране от скандала
По този начин "Сименс" опитва да се дистанцира от обвинения, че участва в нарушаване на санкциите на Европейския съюз срещу Русия, въведени през 2014 г. Според Sueddeutsche Zeitung лично президентът Владимир Путин бил дал през септември 2016 г. уверения на тогавашния министър на икономиката Зигмар Габриел, че турбините няма да се окажат в Крим. Същото написаха и издания като деловия седмичник WirtschaftsWoche и многотиражния Bild am Sontag.
Кремъл също опитва да се дистанцира, като говорителят Дмитрий Песков казва, че това е спор между засегнатите компании. Но всичко това може да накара европейските фирми да бъдат още по-предпазливи в правенето на бизнес с Русия, коментира "Ройтерс". Матиас Шеп, председател на германо-руската търговска камара, казва, че "германските компании трябва да могат да разчитат, че договорите ще се спазват - не ни е известно германски фирми да са извършвали каквито и да е нарушения".
От "Сименс" твърдят, че не са открили при вътрешно разследване доказателства компанията да е нарушила санкциите и че в нарушение на изричната ѝ воля и договорни споразумения турбините са били преработени в Русия и изпратени в Крим. Все още се спори дали руснаците ще бъдат в състояние изобщо да ги задействат при отсъствието на съпровождащо оборудване от "Сименс".
Могат ли руснаците без "Сименс"
Данни на "Ройтерс" показват, че никоя компания в Русия не е успяла да го направи без участието на "Сименс". Десетима специалисти, с които агенцията е разговаряла, казват, че това би било сериозно инженерно предизвикателство, което ще е технически сложно, скъпо и създаващо правни проблеми. Но мнозинството от тях казват, че такава операция е възможна, независимо че не е правен подобен опит досега. "Интеравтоматика" е била наета от кримската централа именно с тази цел, въпреки че "Сименс" е получила писмено уверение от дружеството, че няма да участва в дейности на Крим.
В Русия опит с турбини на "Сименс" има ROTEK, част от холдинга Renova на милиардера Виктор Векселберг. Фирмата обслужва 13 газови германски турбини, подобни на тези, оказали се в Крим, които са в централи, собственост на "Газпром". И двете компании рискуват нови санкции от ЕС и САЩ, ако се докаже, че участват в нарушаване на санкциите.
Моделът SGT5-2000E, за който става дума, не е от най-новите, в Русия има поне 18 такива турбини, т.е. и достатъчно специалисти, които биха могли да опитат да стартират турбините в Крим. Но агрегатите работят със софтуер на "Сименс", отделни компоненти трябва да се подменят след 3-4 години експлоатация, а в Русия няма техни производители. Това означава, че се налага да се правят опити за покупки през посредници, да се търсят заместители от Китай или руснаците да пробват сами да изработят компонентите.
Ключови акционери в "Сименс" подкрепиха действията на ръководството. Макс Андерл от UBS Asset Management - един от 20-те водещи акционери, коментира, че компанията би могла да си поиска обратно турбините, но ако руснаците не сътрудничат, почти нищо не може да се направи. "Сименс" отново предложи да изкупи обратно турбините и прекрати договора си с държавната "Технопромекспорт", с която се съди да спре нови доставки за Крим и да върне турбините в централата на Таманския полуостров, за която бяха предназначени. Евгений Родин от правната кантора Vegas Lex в Москва предполага, че докато върви съдебният иск да се спре монтирането на турбините, те вече ще са инсталирани. Русия продължава с плановете си да изгради две електроцентрали в Крим, заяви зам.-министърът на енергетиката Андрей Черезов, цитиран от РИА "Новости".
170 години бизнес в Русия
"Сименс" има бизнес в Русия от основаването си преди 170 години, като работи основно в енергетиката и жп транспорта. Напоследък има забавяне в деловите отношения, основно заради ефекта върху руската икономика от понижените цени на петрола и ефекта от санкциите на Запада. Миналата година продажбите са достигнали 1.2 млрд. евро, което е около 2% от всички продажби на компанията.
Не е ясно дали Москва може да "накаже" "Сименс", като прекрати сътрудничеството в други сектори. Една от големите сделки е свързана с влакове за високоскоростната линия "Сапсан" на стойност повече от 1 млрд. евро и срок от 30 години. На руска територия има и съвместно дружество за производство на пътнически влакове, от което обявиха, че въвеждат допълнителен контрол, за да не попадне оборудването в райони, за които не е изрично посочено в договорите.
Но "Сименс" трябва да изясни защо е подписала през 2015 г. договор за ТЕЦ в Таман, след като още тогава е било ясно, че на тази централа не ѝ трябват толкова турбини и руски медии упорито пишеха, че съоръженията ще са за Крим, където тъкмо е започнало строителството на нови централи. През юни 2016 г. конкурсът за таманската ТЕЦ е прекратен, защото никой не иска да участва (в бизнес средите знаят, че обектът е спорен и защото токът ще се изнася изключително за Крим), а турбините на "Сименс" са обявени за продажба с предупреждение купувачът да не ги изпраща на анексирания полуостров. През декември 2016 г. германците спират доставките на оборудване на турбините и "Технопромекспорт" така и не успява да ги продаде.
През юли 2017 г. "Сименс" официално обявява, че агрегатите ѝ са се оказали в Крим и че компанията е "тежко измамена". От Кремъл отговориха, че на полуострова се монтират "турбини руско производство, сглобени от руски компании". Санкциите на ЕС забраняват на европейски компании да прехвърлят технологии и оборудване в Крим, но не и на руските им поделения - вероятно тази "вратичка" е използвала Москва.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
SS
Рейтинг: 2868 Весело...Могат ли руснаците без "Сименс"...
А ще могат ли Германците без денги ?
Щото Китайците и турбини взеха да правят !
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 1949 НеутралноРуските некадърници не стга че са изостанали с 25 години в системният контрол и технологиите ами се правят на великани
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...2.5
Рейтинг: 1442 Любопитно“Могат ли руснаците без “Сименс" Данни на “Ройтерс" показват, че никоя компания в Русия не е успяла да го направи без участието на "Сименс"."
I Want To BelieveНе бяха ли Сименс косвено замесени и в дизел-гейт, доколкото тяхно подазделение беше свързано със софтуера, който лъжеше относно емисиите?! И не само, около скандала със саботиране на иранскицентрофуги също бяха ползвани продукти на компанията!
Чак да се чуди човек, как все успяват да се изкарат светена вода ненапита...
:-)
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 986 НеутралноПутин бил гарантирал, че няма да се монтиват в Крим. Абе вие луди ли сте бе...
Няма шики-мики.kaiser
Рейтинг: 1326 Веселомогат разбира се, виж картата по-долу, разгледай им сайта
https://www.siemens.com/global/en/home/company/about.html #Siemensworldwide
само в нашия град дава работа на хиляди, построиха 2 нови сгради в местния университет в които се обучават бъдещи инженери на Сименс
http://www.unialliance.ac.uk/wp-content/uploads/2013/02/Lincoln_Siemens.jpg
kaiser
Рейтинг: 1326 ВеселоПП вероятно бизнесът им в русия представлява 0.1% от целия им бизнес
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5559 ВеселоДо коментар [#5] от "Натътрузен десебар, слуга на БСП":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевПутин е мъжага, язди гол коне, лети с жерави, приспива тигри. Как се съмнявате в думите му?
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 1949 НеутралноОчевидно е са толкова изостанали от съвременните технологии че са готови на международен скандал само исамо да ползват турбините .....евентуално....ако успеят да ги пуснат баз хората на Сименс
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...iur21527716
Рейтинг: 213 НеутралноАх тези лоши руснаци, как си позволяват да монтират платените от тях турбини? Трябвало е незабавно да го нарежат за старо желязо за не провокират Германия. А това че Германия изобщо не е провокирана защото Русия е дала не малко пара за тези турбини и от там са платени заплати, данъци и т. н. ,няма никакво значение, важното е че руснаците са лоши!
stanislavdi
Рейтинг: 1405 НеутралноРуснаците могат сами да обслужват турбините. Я колко тел имат, а пък ако не става с тел имат искандери.
Мъката руска няма край
Николай_1
Рейтинг: 697 НеутралноОчертаващото се технологическо робство в което попадат все повече страни в света , поради необратимата си зависимост от малка група държави – технологични гиганти , води до еднопосочно развитие в междудържавните отношения , при което технологичните роби от новия вид , ще се стремят да се доближават до робовладелците и да се оприличават с тях , които обаче никога няма да позволят разстоянието помежду им с робите да намалее по какъвто и да е начин. Днешна Русия е типичен технологичен роб на Запада - никакво Импортозамещение не може да замени техлогическата й зависимост ..
citoplast
Рейтинг: 1164 Весело25 години е много меко казано! Поне двойно! Имало едно време ссср...
yanne
Рейтинг: 954 НеутралноДо коментар [#2] от "SS":
Без деньги може всеки,без комунетата.Пък дано не намеквате, че Германия ще фалира баз съвеЦкия пазар- няма да се получи.
Един препатил
Рейтинг: 2862 Любопитно"Моделът SGT5-2000E, за който става дума, не е от най-новите, в Русия има поне 18 такива турбини"
Така-а.... Значи руснаците добиват газ, но не могат да си направят газови турбини. А БСП и ГЕРБ искат да купуват от тях атомни реактори! С кой акъл, бе?
yanne
Рейтинг: 954 НеутралноДо коментар [#12] от "Николай_1":
Русия винаги е била ресурсен придатък на Запада.Винаги е изоставаща и догонваща,може би с изключение на 10-тина години след ВСВ,когато успават да пленят малко тегнологии на нацистите.
Сталкер
Рейтинг: 213 НеутралноЗа руснаците Крим е вече (отново) субект от РФ. Толкоз! Всеки който иска да прави бизнес в Русия трябва да приеме това. Проблема на Сименс е по-скоро този, че американците ще им вдигнат мерника и ще ги вкарат в санкционните списъци ако не слушкат и затова се правят на по-правоверни от самите тях по въпроса. Впрочем за американците и Северен поток 2 е достатъчен повод да започнарт да налагат санкции на немски компании и тук работата става доста по-дебела от колкото за тия няколко турбини за Крим. Щото то може Германия все още да е нещо като окупирана страна, но революции и войни са ставали и за по-малки работи. Можел ли Сименс без Русия... А Германия може ли без Северен поток 1 и 2? И какво точно си мислят американците като едва ли не се опитват да ги забраняват на Германия?! В повечето случаи колонии и зависими държави са обявявали независимост именно по икономически причини, спомняте ли си как започва Американската революция...
mitko11
Рейтинг: 1701 ВеселоДо коментар [#17] от "Сталкер":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Спомняме си как почва Руската революция......И с тези напразни надежди ви чака още един нож в гъ...рба....
Един препатил
Рейтинг: 2862 НеутралноДо коментар [#2] от "SS":
Че те руснаците като не спазват условията на договорите за предназначението каква е гаранцията, че ще спазят условията за плащането? Дълбоко се съмнявам, че в България има и една единствена фирма, която да е имала нещо общо с Русия и да не е била "завлечена" поне веднъж в плащането.
Jessika
Рейтинг: 1449 Неутрално"...лично президентът Владимир Путин бил дал през септември 2016 г. уверения на тогавашния министър на икономиката Зигмар Габриел, че турбините няма да се окажат в Крим."
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Уверениятa нa Путин явно не струвaт пукнaтa пaрa. Трябвa дa си много лековерен дa дaдеш доверието си нa руския диктaтор.
stedim
Рейтинг: 2023 НеутралноСега още невярващи могат да повярват , че за Русия договорите са къс хартия.
tacheaux
Рейтинг: 3680 Неутрално"Според Sueddeutsche Zeitung лично президентът Владимир Путин бил дал през септември 2016 г. уверения на тогавашния министър на икономиката Зигмар Габриел, че турбините няма да се окажат в Крим."
Не съм преставал за се учудвам на западния наивитет в отношенията си с руснаците. Спрямо руските безочливи мошеници и измамници те са наивни като малки деца. Милион пъти са били лъгани и мамени от руснаците и отново и отново и отново им се доверяват.
Това е така , защото на Запад се сключват устни сделки за милиони , които се спазват. Който наруши договора и не изпълни обещание, той губи доверие и трябва да се отказва от бизнеса. За запада бизнесът е почтеност, а за руснаците е далавера кой кого ще измами и излъже . Това руския манталитет. Мошенически. Още Бисмарк е забелязал , че договор с руснаците не струва дори стойността на хартията на която е написан.
Може би Айнщайн трябва да се допълни и да се каже , че човешката глупост под формата на наивитет е също безкрайна.
Ian Smith
Рейтинг: 1315 НеутралноСамо вие не можете, нали ! В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.
simval
Рейтинг: 827 НеутралноГа ги ядохте кифтетата ни ривахте, нъл?
Аз не зареждам в Лукойл.Кой ви би по главата да вървите да правите търговия с Русия?
Когат имаш вземане-даване с бандити какво можеш да очакваш?
Ама рушветите ...
Усладиха ви се рушветите.
Ха сега да ви вида, кат ви нахързулиха у небрано лозе.
citoplast
Рейтинг: 1164 ВеселоТе да речем и чехите могат! Ама вие тъпите ватенки не можете, защото сте пълни некадърници! Имало едно време ссср...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Велков
Рейтинг: 1325 НеутралноПак ли тия уе?
Що тъй?😂
lone wolf
Рейтинг: 807 ВеселоДо коментар [#8] от "Незнайко в Слънчевия град":
Че и турбини може да прави!
Супер-хюман отвсякъде! Да разлая троловете!!
Роси
Рейтинг: 7583 НеутралноГерманците толкова ли са наивни. Преди известно време някакви мошеници от България, занимаващи се с дървени сглобяеми къщи и измамили сума българи, спечелили търг в Германия, да строят подобни къщи за бежанци. Взели парите и ни къщи, ни дявол.
Athanatos
Рейтинг: 1345 НеутралноДо коментар [#25] от "citoplast":
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .Даже украинците го могат.
Турбините на АЕЦ Козлодуй например са изцяло правени в Украйна (вярно, тогава част от СССР).
Ама вече и Украйна не дава. Щото на каквото си постелиш, на такова ще легнеш.
serafin
Рейтинг: 712 НеутралноДо коментар [#10] от "iur21527716":
Ако искаш нещо да НЕ бъде свършено създай комисияПърво, въобще не е сигурно, че са платени, поне изцяло.
Второ, това не са кило суджуци, или хладилник, че да ги занесеш където ти скимне, да включиш хладилника в мрежата и той да започне да охлажда ... суджуците.
Трето, не е никак ясно как ще пуснат турбините без шеф-монтажник и без управление.
Четвърто, има договор, в който е фиксирано освен всичко и МЯСТОТО, където да се монтират турбините. Освен технолгиите другарите германци могат да правят и договори
Сталкер
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#18] от "mitko11":
Как започва според вас и какво общо има това с темата или трябва само да си спамим?