Предлагаш българската работа - да признаем Македония първи без дори да се огледаме за българскомалцинство там. Кактои направихме. А после усти като на хамбара вратата ,ама само по форумчета за вътрешна употреба - брех колко българи имало в Македония. За това сърбите ще се огледат преди това. Което не пречи да признаят Косово СЛЕД ТОВА.
Хе-хе-хе. Това самите българи не го искат. Ето мнението на поетът Иван Николов - роден през 1959 г. в село Ресен, Босилеградско, на стотина крачки от Ньойската граница. Той е сред създателите на българското национално движение в Западните покрайнини през 90-те години на миналия век. Занимава се с публицистика, поезия и журналистика.
Въпрос; -Кои са основните проблеми за българското малцинство в Сърбия и как могат да бъдат решени те?
- Нашият основен проблем (от който произлизат всички останали) е, че от една страна сме подложени на агресивна асимилационна (сърбизаторска) политика, а от друга, на унищожителното бездействие на нихилистичните български управници. Те имаха всички аргументи да поискат решаването на нашия проблем при разпадането на Югославия като част от югославската криза, но явно не бяха дораснали за това. Не са дораснали и днес. Те се плъзгат по повърхността да говорят зазубрени клишета за спазването на човешките права, сякаш говорят за правата на някое племе в Африка, а не за пожертван български народ и части от българска държавна територия, които в Париж са хвърлени в устата на сръбският шовинизъм, за да се спаси държавата България. Кризата на днешната българска държавност е породена от неспособността ни да създадем собствена национална доктрина и национална стратегия и да се мобилизираме около тях. Българските политици по времето на т. нар. преход направиха множество грешки, които историята няма да им прости, но това със Западните покрайнини си беше чисто национално предателство. Вместо да поставят въпроса за правоприемствеността на Западните покрайнини след разпадането на Югославия пред международните фактори, които се занимаваха с решаването на юго-кризата, те се избиваха да нарушават юго-ембаргото за да забогатеят и изпадаха в транс на концертите на сръбските чалгаджийки.
Ако Косово беше останало в Сърбия,сега два милиона албанци щяха да имат партия без която нямаше да може да бъде съставено нито едно правителство в Сърбия!
"Има се предвид Начертанието на Илия Гарашанин - документ, създаден през 19 в., който залага в сръбската политика стремежа да се обединят всички южни славяни."
Много меко сте определили фундамента на сръбския шовинизъм. В начертанието на Гарашанин всички са сърби, няма българи, няма македонци, камък по камък, парче по парче се откъсва от съседните страни и се присъединява към Сърбия. Тогава започавт да наричат македонците южни сърби (после като виждат че не им се получава минават на "македонизъм" няма да са сърби ама няма да са и българи)
Ще дойде ден, в който Западните покрайнини отново ще бъдат в пределите на Майка България, а от Сърбия ще е оснанало само Белградския санджак... Всичко се връща на този свят!
"... Напомняйки, че Кралството на сърби, хървати и словенци - по-късно Югославия - е създадено против волята на Великите сили, ... " ...Е, чак пък ПРОТИВ волята ?!?!
„Има се предвид Начертанието на Илия Гарашанин - документ, създаден през 19 в., който залага в сръбската политика стремежа да се обединят всички южни славяни.“
От същото „начертание“:
„Накратко: Сърбия трябва да настоява от сградата на турската държава да се отделя само камък по камък и този добър материал да се прибавя към основите на старото сръбско царство..
4. Необходимо е да изпратим в България сигурни и способни хора, които да насочат вниманието на българския народ към Сърбия и сръбския народ, а заедно с това да будят надежди, че Сърбия наистина ще се притече на помощ на българите за тяхното избавление и ще се старае за постигането на тяхното щастие.“
Косово било "историческа люлка на културата ѝ и трябва да остане неделима част от сръбската територия", а за значението му в българската история - нищо?
Все едно чета статия от медия в Сърбия, преведена на български.
Обърнете внимание как бившите колониални империи днес имат добри отношения с бившите си колонии. Сравнете това с омразата днес в бивша Югославия и в бившите републики на СССР. Още преди 50 години научих от свои близки живели в Тунис и Алжир какви езици са изучавали децата на белите заселници, докато са местните са били колонии. Научих, че те са учили френски език и арабски задължително. Това уважения към местния език не сме виждали по нашите земи.
Напротив, очевидно външния им министър е зацепил че успешните решени изискват всеки да спечели нещо и да плати с нещо. Ако се разберат с албанците за косово, сърбите могат да спечелят гаранция за сръбското население в косово, гаранции за културното им наследство и перспектива за европейско членство и просперитет. И ще се наложи да платат със загуба на грандоманските им планове от 19 век да заробят всички южни слявяни, най-вече нас и междувремнно формиралите се македонци.
Поздравления за коментара, прекъсващ мълчанието и тихото безвремие на нихилизма в България, който е здраво проявен не само сред политици, но и журналисти, т.нар. „обществени дейци“ и т.н.!
Поздравления за коментара, прекъсващ мълчанието и тихото безвремие на нихилизма в България, който е здраво проявен не само сред политици, но и журналисти, т.нар. „обществени дейци“ и т.н.![/quote]
Аз само поствам признанията на бг брат именно от така коментираните /явно ей тъй по инерция/ Западни покрайнини. И той е безпределно ясен за това ,което трябва да прави България по въпроса.
Въпрос; -Каква стратегия трябва да приеме България, за да реши проблема със Западните покрайнини?
- Първо, самата България се нуждае от национална стратегия и доктрина за собственото си развитие. Второ, в рамките на тия основополагащи държавнотворчески документи трябва да се набележат целите по отношение на Македония, Западните покрайнини, българите в чужбина и т.н. Нещо се прави по този въпрос, и то основно в научните среди. Но за разлика от всички други съседни държави, България все още няма такива общоприети, очистени от партизанщина и задължителни за всички партии и политици документи. Така, както например Конституцията е задължителна за всички.
За решаването на проблема „Западни покрайнини” не е нужно да се води война. Има достатъчно цивилизовани, дипломатически и международно правни механизми за решаване на териториални и други спорове между държавите, които България не е използвала и очевидно не иска да ги използва. Те са общоизвестни и благодарение на тях Румъния спечели Змийския остров от Украйна, Хърватия и Сърбия се съдят пред Международния съд за Шаренградската ада на Дунава, Словения и Хърватия също си оспорват Пиранския залив и т.н. Има и достатъчно аргументи в наша полза. Има и други начини за решаване на този проблем със или без международно участие. Пак подчертавам, проблемът е в кризата на българската държавност и постоянната липса на подготвени държавници.
Българската държава днес се е превърнала в част от Брюкселската администрация. Забравя се, че в този си вид ЕС е само среда за съгласуване на общи позиции по безспорни въпроси, формула за определяне на най-малкото общо кратно, но не и механизъм за отстояване на национални интереси. Националните интереси се отстояват чрез противопоставяне на другите.
Отстрани нещата се виждат по-ясно - можете ли като в огледало да ни покажете един народопсихологически портрет на днешните българи от свободна България ? Моите наблюдения са, че сякаш забравихме да обичаме ближния, не ценим свободата си, омързеливихме се, станахме черногледи и мърморковци, които мислят със стомасите и джобовете си.
Признаването на Македония и то първи в света е едно от най-значимото самостоятелно външно политическо положително решение на България след 45-годишното руско колониално робство при което нямахме самостоятелна външна политика. Това решение можеше да доведе до много дивиденти на България в политиката си към Македония. За съжаление след правителството на Филип Димитров в България се заредиха нихилистични правителства , които изоставиха не само македонците с българско самосъзнание , но и българите от западните покрайнини в Сърбия. След Костов вички правителства на България бяха сърбомански и продажни. Теобслужваха не българските, а сръбските интереси в Македония и западните покрайнини. Въпреки , че за първи път от своето образуване България имаше геополитическо предимство пред Сърбия, българите в бивша Югославия бяха оставени на произвола на съдбата. Едва ли има друга държава в света , която по този начин да изоставя своите сънародници. Въпреки, че сърби и сърбомакедонци се гаврят с нас, ние ги подкрепяме за членство в ЕС. Нихилизмът в България е добил уродливи размери.
Обърнете внимание как бившите колониални империи днес имат добри отношения с бившите си колонии. Сравнете това с омразата днес в бивша Югославия и в бившите републики на СССР. Още преди 50 години научих от свои близки живели в Тунис и Алжир какви езици са изучавали децата на белите заселници, докато са местните са били колонии. Научих, че те са учили френски език и арабски задължително. Това уважения към местния език не сме виждали по нашите земи.
... И след като толкова са уважавали езика на колоните, защо не са го изучавали задължително във Франция ??? Въобще не става дума за уважение, а за подготовка на кадри - все някой трябва да знае езика на местните ...
... И след като толкова са уважавали езика на колоните, защо не са го изучавали задължително във Франция ??? Въобще не става дума за уважение, а за подготовка на кадри - все някой трябва да знае езика на местните ...
Не е ли достатъчно , че децата на французите , които са живеели в колониите са изучавали местните езици? В колониалните съветски републики на бившата колониална империя СССР местните деца не са изучавали дори своя майчин език, а камо ли руските деца да изучават местния език. Разликата между френската и английска колониална империя с тази на руската е от земята до небето. Затова сега руснаците, живеещи в републиките на бившия СССР масово се преселват в пределите на Русия , защото не знаят и не полагат усилия да научат местните езици, които са вече официални за републиките.
Тази статийка е разбира се интересен матрял за безмислени фиософствания. Фактите сочат, че вси1ки федерации в източна европа се разпаднаха ( СССР, чехословакия, Юголславия) в течение на няколко години под въздействието на победилия Запад. Разликата в Юголславия беше че ръководството на Сърбия в лицето на Милошевич се опита да се противопостави и заплати лична цена за това. В другите държави най-малкото наблюдаваха пасивно за което ръководители бяха възнаградени ( напр. Горбата е милиардер, а Хавел и Клаус мултимионери ). След отстраняването на ръководството около Милошевич сръбското ръководство възприе политика на капитулация и често колаборционизъм което се отразява на техните офшорни банкови сметки.
Мда това точно като го писа ходи ли да го кажеш на милионите останали французи в Алжир, Виетнам и прочие :) Ако си решил да се хвалиш с собственото си невежество - доста успешо.
Сърбите чукат на отворена врата. Косовските албанци са готови да отстъпят северните сръбски области срещу Прешевската долина, населена с албанци. В този случай и ние можем да си вземем Босилеградско, където няма албанци. Ще имаме още един съсед - Косово, което не е лошо.
Фактите сочат, че вси1ки федерации в източна европа се разпаднаха ( СССР, чехословакия, Юголславия) в течение на няколко години под въздействието на победилия Запад.
Не е ли достатъчно , че децата на французите , които са живеели в колониите са изучавали местните езици? В колониалните съветски републики на бившата колониална империя СССР местните деца не са изучавали дори своя майчин език, а камо ли руските деца да изучават местния език. Разликата между френската и английска колониална империя с тази на руската е от земята до небето. Затова сега руснаците, живеещи в републиките на бившия СССР масово се преселват в пределите на Русия , защото не знаят и не полагат усилия да научат местните езици, които са вече официални за републиките.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
proza
Рейтинг: 387 НеутралноАко искат членство в ЕС, трябва да слушкат Брюксел. Трябва да изберат: или членство в ЕС, или Косово, друга алтернатива няма.
vassilun
Рейтинг: 5247 НеутралноТова е решението! Друг цивилизован път няма!
log_on
Рейтинг: 1133 НеутралноПредлагаш българската работа - да признаем Македония първи без дори да се огледаме за българскомалцинство там.
Кактои направихме.
А после усти като на хамбара вратата ,ама само по форумчета за вътрешна употреба - брех колко българи имало в Македония.
За това сърбите ще се огледат преди това.
Което не пречи да признаят Косово СЛЕД ТОВА.
Роси
Рейтинг: 7596 НеутралноНуждо е "да се разграничи това, което е сръбско, от това, което е албанско,"
Ами тогава да разграничат Западните покрайнини, които са български.
log_on
Рейтинг: 1133 НеутралноХе-хе-хе.
Това самите българи не го искат. Ето мнението на поетът Иван Николов - роден през 1959 г. в село Ресен, Босилеградско, на стотина крачки от Ньойската граница. Той е сред създателите на българското национално движение в Западните покрайнини през 90-те години на миналия век. Занимава се с публицистика, поезия и журналистика.
Въпрос; -Кои са основните проблеми за българското малцинство в Сърбия и как могат да бъдат решени те?
- Нашият основен проблем (от който произлизат всички останали) е, че от една страна сме подложени на агресивна асимилационна (сърбизаторска) политика, а от друга, на унищожителното бездействие на нихилистичните български управници. Те имаха всички аргументи да поискат решаването на нашия проблем при разпадането на Югославия като част от югославската криза, но явно не бяха дораснали за това. Не са дораснали и днес. Те се плъзгат по повърхността да говорят зазубрени клишета за спазването на човешките права, сякаш говорят за правата на някое племе в Африка, а не за пожертван български народ и части от българска държавна територия, които в Париж са хвърлени в устата на сръбският шовинизъм, за да се спаси държавата България. Кризата на днешната българска държавност е породена от неспособността ни да създадем собствена национална доктрина и национална стратегия и да се мобилизираме около тях. Българските политици по времето на т. нар. преход направиха множество грешки, които историята няма да им прости, но това със Западните покрайнини си беше чисто национално предателство. Вместо да поставят въпроса за правоприемствеността на Западните покрайнини след разпадането на Югославия пред международните фактори, които се занимаваха с решаването на юго-кризата, те се избиваха да нарушават юго-ембаргото за да забогатеят и изпадаха в транс на концертите на сръбските чалгаджийки.
deaf
Рейтинг: 3203 НеутралноАко Косово беше останало в Сърбия,сега два милиона албанци щяха да имат партия без която нямаше да може да бъде съставено нито едно правителство в Сърбия!
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 308 Неутрално"Има се предвид Начертанието на Илия Гарашанин - документ, създаден през 19 в., който залага в сръбската политика стремежа да се обединят всички южни славяни."
Много меко сте определили фундамента на сръбския шовинизъм. В начертанието на Гарашанин всички са сърби, няма българи, няма македонци, камък по камък, парче по парче се откъсва от съседните страни и се присъединява към Сърбия. Тогава започавт да наричат македонците южни сърби (после като виждат че не им се получава минават на "македонизъм" няма да са сърби ама няма да са и българи)
penetrating
Рейтинг: 8832 НеутралноПредложение за танго с държавата-фантом ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСахаров
Рейтинг: 302 НеутралноЩе дойде ден, в който Западните покрайнини отново ще бъдат в пределите на Майка България, а от Сърбия ще е оснанало само Белградския санджак... Всичко се връща на този свят!
I shave with Occam's razorБулаир
Рейтинг: 635 Неутрално"... Напомняйки, че Кралството на сърби, хървати и словенци - по-късно Югославия - е създадено против волята на Великите сили, ... "
...Е, чак пък ПРОТИВ волята ?!?!
terorio
Рейтинг: 466 Неутрално„Има се предвид Начертанието на Илия Гарашанин - документ, създаден през 19 в., който залага в сръбската политика стремежа да се обединят всички южни славяни.“
От същото „начертание“:
„Накратко: Сърбия трябва да настоява от сградата на турската държава да се отделя само камък по камък и този добър материал да се прибавя към основите на старото сръбско царство..
4. Необходимо е да изпратим в България сигурни и способни хора, които да насочат вниманието на българския народ към Сърбия и сръбския народ, а заедно с това да будят надежди, че Сърбия наистина ще се притече на помощ на българите за тяхното избавление и ще се старае за постигането на тяхното щастие.“
Косово било "историческа люлка на културата ѝ и трябва да остане неделима част от сръбската територия", а за значението му в българската история - нищо?
Все едно чета статия от медия в Сърбия, преведена на български.
Tulup_123
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#9] от "Сахаров":
Дай Боже!
Иван K
Рейтинг: 2472 НеутралноОбърнете внимание как бившите колониални империи днес имат добри отношения с бившите си колонии. Сравнете това с омразата днес в бивша Югославия и в бившите републики на СССР.
подписОще преди 50 години научих от свои близки живели в Тунис и Алжир какви езици са изучавали децата на белите заселници, докато са местните са били колонии. Научих, че те са учили френски език и арабски задължително. Това уважения към местния език не сме виждали по нашите земи.
m17
Рейтинг: 1290 НеутралноДо коментар [#1] от "proza":
Напротив, очевидно външния им министър е зацепил че успешните решени изискват всеки да спечели нещо и да плати с нещо. Ако се разберат с албанците за косово, сърбите могат да спечелят гаранция за сръбското население в косово, гаранции за културното им наследство и перспектива за европейско членство и просперитет. И ще се наложи да платат със загуба на грандоманските им планове от 19 век да заробят всички южни слявяни, най-вече нас и междувремнно формиралите се македонци.
terorio
Рейтинг: 466 Неутрално[quote#5:"log_on"][/quote]
Поздравления за коментара, прекъсващ мълчанието и тихото безвремие на нихилизма в България, който е здраво проявен не само сред политици, но и журналисти, т.нар. „обществени дейци“ и т.н.!
EU defender
Рейтинг: 696 НеутралноМасква не харесва това. Масква иска конфликти и по възможност война.
The best way to predict the future is to invent it.OOPS
Рейтинг: 237 ВеселоКато го видя този и винаги се сещам за скритата камера:)
https://youtu.be/4IOiMVarjnA
log_on
Рейтинг: 1133 НеутралноАз само поствам признанията на бг брат именно от така коментираните /явно ей тъй по инерция/ Западни покрайнини. И той е безпределно ясен за това ,което трябва да прави България по въпроса.
Въпрос; -Каква стратегия трябва да приеме България, за да реши проблема със Западните покрайнини?
- Първо, самата България се нуждае от национална стратегия и доктрина за собственото си развитие. Второ, в рамките на тия основополагащи държавнотворчески документи трябва да се набележат целите по отношение на Македония, Западните покрайнини, българите в чужбина и т.н. Нещо се прави по този въпрос, и то основно в научните среди. Но за разлика от всички други съседни държави, България все още няма такива общоприети, очистени от партизанщина и задължителни за всички партии и политици документи. Така, както например Конституцията е задължителна за всички.
За решаването на проблема „Западни покрайнини” не е нужно да се води война. Има достатъчно цивилизовани, дипломатически и международно правни механизми за решаване на териториални и други спорове между държавите, които България не е използвала и очевидно не иска да ги използва. Те са общоизвестни и благодарение на тях Румъния спечели Змийския остров от Украйна, Хърватия и Сърбия се съдят пред Международния съд за Шаренградската ада на Дунава, Словения и Хърватия също си оспорват Пиранския залив и т.н. Има и достатъчно аргументи в наша полза. Има и други начини за решаване на този проблем със или без международно участие. Пак подчертавам, проблемът е в кризата на българската държавност и постоянната липса на подготвени държавници.
Българската държава днес се е превърнала в част от Брюкселската администрация. Забравя се, че в този си вид ЕС е само среда за съгласуване на общи позиции по безспорни въпроси, формула за определяне на най-малкото общо кратно, но не и механизъм за отстояване на национални интереси. Националните интереси се отстояват чрез противопоставяне на другите.
Отстрани нещата се виждат по-ясно - можете ли като в огледало да ни покажете един народопсихологически портрет на днешните българи от свободна България ? Моите наблюдения са, че сякаш забравихме да обичаме ближния, не ценим свободата си, омързеливихме се, станахме черногледи и мърморковци, които мислят със стомасите и джобовете си.
krokodil5
Рейтинг: 237 НеутралноКосово Е СЪРБИЯ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tacheaux
Рейтинг: 4994 НеутралноПризнаването на Македония и то първи в света е едно от най-значимото самостоятелно външно политическо положително решение на България след 45-годишното руско колониално робство при което нямахме самостоятелна външна политика. Това решение можеше да доведе до много дивиденти на България в политиката си към Македония. За съжаление след правителството на Филип Димитров в България се заредиха нихилистични правителства , които изоставиха не само македонците с българско самосъзнание , но и българите от западните покрайнини в Сърбия. След Костов вички правителства на България бяха сърбомански и продажни. Теобслужваха не българските, а сръбските интереси в Македония и западните покрайнини. Въпреки , че за първи път от своето образуване България имаше геополитическо предимство пред Сърбия, българите в бивша Югославия бяха оставени на произвола на съдбата. Едва ли има друга държава в света , която по този начин да изоставя своите сънародници. Въпреки, че сърби и сърбомакедонци се гаврят с нас, ние ги подкрепяме за членство в ЕС. Нихилизмът в България е добил уродливи размери.
Булаир
Рейтинг: 635 НеутралноДо коментар [#13] от "Иван К":
... И след като толкова са уважавали езика на колоните, защо не са го изучавали задължително във Франция ??? Въобще не става дума за уважение, а за подготовка на кадри - все някой трябва да знае езика на местните ...
tacheaux
Рейтинг: 4994 НеутралноНе е ли достатъчно , че децата на французите , които са живеели в колониите са изучавали местните езици? В колониалните съветски републики на бившата колониална империя СССР местните деца не са изучавали дори своя майчин език, а камо ли руските деца да изучават местния език. Разликата между френската и английска колониална империя с тази на руската е от земята до небето. Затова сега руснаците, живеещи в републиките на бившия СССР масово се преселват в пределите на Русия , защото не знаят и не полагат усилия да научат местните езици, които са вече официални за републиките.
Daria
Рейтинг: 806 НеутралноТази статийка е разбира се интересен матрял за безмислени фиософствания. Фактите сочат, че вси1ки федерации в източна европа се разпаднаха ( СССР, чехословакия, Юголславия) в течение на няколко години под въздействието на победилия Запад. Разликата в Юголславия беше че ръководството на Сърбия в лицето на Милошевич се опита да се противопостави и заплати лична цена за това. В другите държави най-малкото наблюдаваха пасивно за което ръководители бяха възнаградени ( напр. Горбата е милиардер, а Хавел и Клаус мултимионери ). След отстраняването на ръководството около Милошевич сръбското ръководство възприе политика на капитулация и често колаборционизъм което се отразява на техните офшорни банкови сметки.
Daria
Рейтинг: 806 НеутралноДо коментар [#22] от "tacheaux":
Мда това точно като го писа ходи ли да го кажеш на милионите останали французи в Алжир, Виетнам и прочие :) Ако си решил да се хвалиш с собственото си невежество - доста успешо.
stedim
Рейтинг: 1143 НеутралноНе знам дали сърбите ще преглътнат тази реалност.
Judjuk
Рейтинг: 2847 НеутралноСърбите чукат на отворена врата. Косовските албанци са готови да отстъпят северните сръбски области срещу Прешевската долина, населена с албанци. В този случай и ние можем да си вземем Босилеградско, където няма албанци. Ще имаме още един съсед - Косово, което не е лошо.
Judjuktacheaux
Рейтинг: 4994 НеутралноЮгославия и СССР се разпаднаха сами, въпреки усилията на Запада да ги спаси.
tacheaux
Рейтинг: 4994 Неутрално"... Напомняйки, че Кралството на сърби, хървати и словенци - по-късно Югославия - е създадено против волята на Великите сили, ... "
Това е явна лъжа. Югославия е творение на великите сили и по-точно Франция и Великобритания.
Булаир
Рейтинг: 635 НеутралноНе е ли достатъчно , че децата на французите , които са живеели в колониите са изучавали местните езици? В колониалните съветски републики на бившата колониална империя СССР местните деца не са изучавали дори своя майчин език, а камо ли руските деца да изучават местния език. Разликата между френската и английска колониална империя с тази на руската е от земята до небето. Затова сега руснаците, живеещи в републиките на бившия СССР масово се преселват в пределите на Русия , защото не знаят и не полагат усилия да научат местните езици, които са вече официални за републиките.
До коментар [#22] от "tacheaux":
Що за логика ?!?! След като едната състема е по-лоша от другата, значи другата е добра ???!?!?!
валентин николов
Рейтинг: 581 НеутралноСърбите имат само една възможност - да духат супата. Трябва да върнат западните покрайнини. Североазиатско племе на Балканите.