
© Associated Press
Сръбският вицепремиер Расим Ляич смята, че замразеният конфликт, свързан с Косово, не е в интерес на Сърбия и предлага като решение "нормализация без признаване", с което въпросът да се реши в три фази, при което Сърбия да иска от ЕС конкретни отстъпки за съгласието си за приемане на Косово в международни организации.
В авторски текст за сръбския вестник "Блиц", цитиран от БТА, Ляич посочва, че са редки случаите, когато историческите и етнически принципи така директно и остро се сблъскват, както в Косово. Миналата седмица от Белград дойде още една идея за намаляване на напрежението, след като външният министър Ивица Дачич изложи в статия за "Вечерне новости" план за "разграничаване" на сърбите от албанците в Косово.
Албанците винаги са знаели какво искат в Косово, сърбите главно знаеха какво не искат, посочва Ляич и добавя, че за постигането на целите си албанците винаги са търсили силна международна подкрепа, преди всичко от ЕС и САЩ, докато сърбите са се държали предизвикателно и към едните, и към другите и много често са проявявали инат в собствена вреда.
Той посочва, че връщането към старото положение е нереално. "И албанците не го искат, а и на Сърбия не ѝ е нужна нефункционална държава с два милиона души, които мразят тази държава. От друга страна, Косово без договор със Сърбия и съгласието на Русия и Китай трудно може да остане държава с пълен международен субективитет", посочва той.
Ляич подчертава, че независимо от диаметрално противоположните начални позиции за окончателния статут на Косово сигурно е, че не е в интерес и на двете страни състоянието на замразен конфликт, което спира икономическото развитие, европейската интеграция и модернизацията и на двете страни.
Три фази
Освен това обществата и в Сърбия, и в Косово не са готови за цялостно решение, казва Ляич и предлага средно решение - "нормализация без признаване", с което въпросът за Косово би се поставил веднага за решаване в три фази.
Първата е премахването на всички бариери пред пълното икономическо и търговско сътрудничество между Сърбия и Косово, както и свободно движение на хора, стоки и капитали.
Втората фаза е започване на преговори за имуществото на Сърбия в Косово, културното наследство и формирането на съюз на сръбските общини.
Третата фаза би била преговори за членство на Косово във всички международни организации с изключение на ООН. За всяко даване на съгласие Сърбия да иска от ЕС конкретни отстъпки в смисъл на реализиране на големи инфраструктурни проекти и които подразбират ускорен път към ЕС, предлага Ляич. Тази фаза включва и свикването на донорска конференция, с която да се осигурят средства за различни икономически проекти.
След това да се подпише споразумение за нормализиране, с което да започне преходен период от пет години, в който да се следи реализирането на постигнатите договори, предлага Ляич.
След изтичането на този период да се свика международна конференция за Косово с участието на ЕС, САЩ и Русия с цел да се постигне "окончателно решение на статута на Косово", предлага Ляич, според когото се търси "най-малко несправедливото решение". /БТА
yellow_hater
Рейтинг: 294 НеутралноТака ще кажат. Не им трябвала територия с 2 милиона души, които мразят Сърбия.
Приказни слова за Албания.
гражданин
Рейтинг: 503 НеутралноНай- сетне им дойде акъла в главата!
Трябва да се борят да вземат от Косово няколкото сръбски селища, а останалите да ходят където си искат!
liubo...otdale4
Рейтинг: 385 НеутралноСърбите се нахакаха най-добре - единствения им приятел е Русия.
Заобиколиха се със съседи, които не им пука за Велика Сърбия ...
Пипера е много лют
Рейтинг: 675 НеутралноСърбия и Косово в ЕС - само след Македония.
седеньето го зголемува задникотpenetrating
Рейтинг: 5497 НеутралноПрагматично :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertИ търговски ориентирано ... В някои общества биха го нарекли изнудване :)