
© Stringer, Reuters
Въвеждането на митнически режим между Великобритания и страните - членки на Европейския съюз, ще струва на британския бизнес между 4 и 9 млрд. паунда (4.4 и 9.9 млрд. евро) всяка година, сочи доклад на неправителствената организация Institute for Government (IfG), цитиран от "Ройтерс".
Лондон обяви в хода на преговорите за напускане на съюза, че ще прекрати членството си и в митническия съюз, който свързва страните членки и ще договори нов, високотехнологизиран режим или ще сключи "митническо партньорство", което ще премахне нуждата от митническа граница.
В доклада "Осъществяване на Брекзит: Митници" IfG казва, че правителството трябва да даде колкото може повече яснота на бизнеса и да му помогне да планира адаптацията си към новия митнически режим.
Близо 180 000 британски търговци в момента действат само на територията на Европейския съюз. Ако трябва да попълват митнически декларации след Брекзит, от тях ще се събират около 200 милиона такива документа на година. Тъй като една струва между 20 и 45 паунда, загубите ще достигнат до 9 милиарда лири. "Мащабът и цената на промяната за много търговци може да е значима. Правителството трябва да влезе в подробен диалог с тях за промените, разбирането на нуждите им и да им даде колкото време е възможно, за да се адаптират", се казва в доклада.
Европейският съюз, за разлика от Обединеното кралство, не желае разговорите за отношенията след Брекзит (включително "търговската" част) да започват, преди да е постигнат напредък по трите ключови въпроса, с които диалогът започна - правата на европейските граждани във Великобритания (и обратното), статута на границата между Ирландия и Северна Ирландия и споразумението за финансовите задължения на Лондон към съюза.
Докладът предлага митническите изисквания да се отделят от физическата граница, да се запази достъп до ключови компютърни системи на Европейския съюз и да се създадат работни групи с частния сектор за въвеждане на необходимите промени. Според IfG, за да се избегне сценарият "Брекзит на ръба на пропастта", правителството трябва да се увери, че всички - от операторите на пристанища до превозните компании и местните власти, са готови за промяната. Необходимо е и сътрудничество с ЕС, за да се гарантира, че различни въпроси, които изникват на европейски пристанища, няма да създават трудности по снабдителната верига.
"В миналото (компаниите) имаха години, за да се нагодят към към каквито и да било промени (инициирани от) правителството; сега имат по-малко от 20 месеца да се подготвят, без дори да е ясно за какво се подготвят", се казва в доклада. "Дали ще е успешна промяната зависи от това всички тези организации да са готови."
neut
Рейтинг: 3064 НеутралноЗа британците по-евтино ще излезе да платят исканата от ЕС сума (около 60 млрд.)
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restqwertqwert
Рейтинг: 931 Неутралносега имат по-малко от 20 месеца да се подготвят, без дори да е ясно за какво се подготвят
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?--------------------------
Мдам.
Което сам си направиш........
event_horizon
Рейтинг: 657 НеутралноАнгличаните показаха, че парите не са всичко. Ясно е, че ще изгубят финансово от напускането на ЕС. Икономиката ще пострада, много фирми ще се изнесат в Европа, ще има отлив на квалифицирани кадри. Но в една страна преди всичко трябва да ти е приятно да живееш. А след това по значение идва бизнеса. Затова Швейцария не иска ЕС. Затова и Норвегия си добре вън от съюза. Просто ЕС стана разграден двор.
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноОще не всичко е загубено.
Лео
Рейтинг: 1080 НеутралноКой точно ще загуби? Нали голяма част от тези пари ще влязат от частниците в държавата под формата на данъци, мита, такси и др.? И след като държавата ги преразпредели, ще отидат пак у хората? Това да не е у нас, където държавните пари се крадат?
442
Рейтинг: 1288 НеутралноГотино, ще има служба за ингилизите и, то готини служби, митница, мммммм.
tko42434569
Рейтинг: 331 НеутралноДо коментар [#3] от "event_horizon":
Швейцария и Норвегия са вън от ЕС само на книга. Част от единния пазар са, спазват основните свободи в ЕС и прилагат значителна част от правото му. Между тях и ЕС няма граница. УК очевидно не иска това.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 796 НеутралноБританският бизнес може да се наложи да плаща между 4 и 9 млрд. паунда мита за стоките, които ще внася в ЕС. Това се има предвид, не колко ще плаща европейския бизнес за внос на стоки в Англия.
disorg
Рейтинг: 374 НеутралноАми ще загубят тия, дето генерират печалбата и оборота, и плащат данъците и сега. За тях това ще е допълнителна тежест. И повярвай ми, това, че държавата щяла да преразпределя тия пари, тях хич не ги топли.
Petleshev
Рейтинг: 3230 НеутралноЕ-е-е-е-е-х-х-х...! Митническите агенции във Франция, БеНеЛюкс и Германия, ще им се отвори доста работа...! :)
Бивш tww09306483.Ама нищо, те гордите британци щяха да икономисват по 350 милиона паунда на седмица! Така че, бълха ги ухапала! Ще плащат и ще им остава...! :)
Баси... и самите британци не знаят, какво точно ще договарят с ЕС. Ама са убедени, че ще го договорят! Тоест, че те ще са от печелившата страна...! :)
disorg
Рейтинг: 374 Неутрално[quote#8:"Котаракът на Шрьодингер"][/quote]
В случая не става дума за загуби от въвеждане на мита, а за преките загуби от такси за документооборота при митническото деклариране и проверки.
"Близо 180 000 британски търговци в момента действат само на територията на Европейския съюз. Ако трябва да попълват митнически декларации след Брекзит, от тях ще се събират около 200 милиона такива документа на година. Тъй като една струва между 20 и 45 паунда, загубите ще достигнат до 9 милиарда лири."(с)
attitude
Рейтинг: 612 НеутралноПреди да се правят велики изводи за "разградения двор ЕС" е добре да се почете за Швейцария и Норвегия , защото иначе ставаш обикновен манипулатор , трол или неграмотник. Избери сам.
Швейцария не е член на Европейския съюз, но е част от Шенгенското пространство. Швейцария е сключила над 120 договора с Брюксел за достъп на стоките и до ЕС. Тъй като не участва в митническия сьюз плаща мита , а бизнесмени изнасят бизнеса си в Холандия. Пример машиностроителите "Рюгер". Освен това Швейцария е приела принципа за свободно движение на хора и плаща на всеки университет в Ес в който има нейни студенти. Не е ограничила квотите за мигранти , и още и още.....
Норвегия не е в ЕС, но е в НАТО и е член на Европейската икономическа зона , плаща си таксите без да покрива земеделието, рибарството, търговията, митниците, правосъдието и вътрешните дела. Част е от зоната за свободно придвижване Шенген и иска да ЕС да я включи при разговорите за Брекзит към общността. Норвегия прилага около три четвърти от всички закони на ЕС без реално да има глас при определянето им. Основната причина Норвегия да не е в ЕС е заради петролната и газовата и промишленост, но запасите намаляват , цените падат и растежа спира. Норвегия приема мигранти - при 5милиона население , около 31хиляди души.
Последното което видях беше призива на мин.председателя им към британците : Не напускайте ЕС, ще съжалявате.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2267 НеутралноДа бе, всичко е кьорфишек! ЕС щом прие СЕТА значи ще лапне въдицата с уклон в полза на британските финансови,индустриални и търговски анархисти!
Libertarianism is just anarchy for rich people
dante_18
Рейтинг: 639 НеутралноРазделяй и владей в най-примитивна форма.
If you are going through hell... Keep going!tsvetko_51
Рейтинг: 1871 НеутралноМисля че на всеки му е ясно, че няма митница, която да не носи загуби, дори и митничарите да са най-честните хора в света.
Но понеже това не е така, загубите са много по-големи от пресмятаните само от гледна точка на бизнеса, която включва разходи за необходимия ресурс при оформяне на съответните документи и времето необходимо за тяхната проверка и инспекция на товарите.
Така че всяка митница, както е казал Алеко, чрез своя герой Бай Ганьо е нещо много хубаво за определени хора и носещо само загуби на нормалните хора, включително и бизнесмени.
tsvetko_51
Рейтинг: 1871 НеутралноДо коментар [#10] от "tww09306483":
"Баси... и самите британци не знаят, какво точно ще договарят с ЕС. Ама са убедени, че ще го договорят! Тоест, че те ще са от печелившата страна...! :)"
Така е, когато първо гласуваш, а после мислиш:)
Само една малка забележка - едни британци не знаят, но други знаят и като че ли на доста от тези, които не знаеха, започват да им се "отварят" очите, макар и със закъснение.
man_un
Рейтинг: 594 НеутралноНе мога да коментирам тоя Брекзит дали е за добро или не, при тая глобализация може да се отрази и на нас. Но предвид това, че англичаните са измислили много полезни неща, предимно във флота, говори положително за тях. Те-по времето на кралица Елизабет първа- изчисляват оптималния вариант за броя на екипажа на кораба, 1 моряк на 2 тона водоизместване. Адмирал Нелсън измисля тактика за стрелба на оръдията, която позволява по 3 залпа на минута, Джеймс Кук пръв в света въвежда меню на екипажа за борба със скорбута, а друг адмирал, не много известен, пък одобрява порцион ром след вечеря, за което моряците с благодарност го наричат Големия грог. Държавната милна зона в морето наистина е измислена от френският финансов министър Колбер, но причината са били англичаните.
penetrating
Рейтинг: 5802 НеутралноЕС в случая е прав, защото правилата определят и следващите отношения. Лондон се опитва първо да реши "дребни" проблеми а след това договарянето ще бъде изпразнено от съдържание.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВеселин Дечев
Рейтинг: 1946 НеутралноИкономиката не е всичко на този свят!
Вие представяте ли си цар Симеон или Хан Крум да бяха решили да не водят войни щото можел да пострада ръста на БВП или комшиите да му се разсърдят?!
Не ставайте смешни. В Русия съм! В Русия съм!
yanne
Рейтинг: 998 ВеселоДо коментар [#3] от "event_horizon":
Приятен Лондон-без лоши българи, румънци и поляци.Само готини карибци,пакита и араби....Стуга вицове,бре..
disorg
Рейтинг: 374 НеутралноСамо че, времето на Navigation Acts и "Rule, Britannia, rule the waves" са отминали. Светът вече е друг. А и Британия е друга.
leon555
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#14] от "dante_18":
Английските камъни по........ английските кратуни. "Не подозирайте зла умисъл там, където всичко може да се обясни просто с глупост." Бърнард Шaa
dosetliv
Рейтинг: 1526 НеутралноНа туй непео нещо му нефелен хесапя. 180 хил търговеца да подават 200 млн декларации значи секи божи ден секи от тях да освобождава по 3 контейнера. Едно че нема толко светкавичен оборот - таман си освободил контейнерите и те вече се похарчили, друго че толкоз народ физически не може се побере на митницата - туй значи секи ден там да кесят 180.000 калпака.
Митническата декларация нищо не струва - тея 20 45 фунти вероятно са таксата дето чарджи митническия агент.
DareDebil
Рейтинг: 812 Неутралнотърговците тия пари няма да си ги извадят от джоба и да ги платят, ще ги платят потребителите на стоки и услуги. Европейските стоки внос в англия ще поскъпнат, и ангглийските стоки на европейските пазари ще поскъпнат. Напълно логично и закономерно. Защо въобще има изненадани?
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.ali_ibn_isa
Рейтинг: 762 НеутралноВсъщност, тънката им сметка е че са много ценни и имат сравнително важно положение и затова могат да си издействат специални отношения с ЕС без реципрочност.
По-скоро се съмнявам.
Светът се променя и Англия не е това, което е била преди 20, 50 или 100 години. Има крайно центробежни тенденции дори на самия остров, а Британската общност е по-скоро носталгичен ретро-клуб отколкото някаква опора за самата Англия. Няма как континенталния бизнес да се израдва на мита без да поиска реципрочност. Англичаните исторически са се доказали, като крайно практични и пресметливи. Едва ли ще потънат и сега, но категорично няма да цъфнат и както ги убеждаваха политиците брекзитъри.
disorg
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#19] от "Веселин Дечев":
И какво постига в крайна сметка във военно-политическо отношение Симеон? Загуба на отвъддунавските територии, маджарите ги прибират. Самотитулова се цар, но никой не го признава за такъв. Териториалните му завоевания в Сев. Гърция не са скрепени в договор. Човешкият ресурс е изгребан и унищожен във войните.
SOWhat
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#3] от "event_horizon": За това пък Австрийци,Холандци,Французи и сега Германци гласуваха и ще гласуват на изборите си за ОСТАВАНЕ в ЕС.
Гореизброените са все едни непроспериращи, с едвам кретаща икономика държави...
Vasil Vasilev
Рейтинг: 8 НеутралноИ на европейците няма да им излезе евтино.
Британците ще почнат да внасят продукти от трети страни, ако с тях имат облекчен митнически режим. Накрая от споровете между ЕС и Великобритания ще спечели примерно САЩ или Китай.
1107a
Рейтинг: 442 НеутралноТе си избраха да излязат. Нека го направят.
Ако рзмислят могат пак да станат част от ЕС след 20-30 години.
man_un
Рейтинг: 594 НеутралноДо коментар [#21] от "disorg":
Де да знам, синко, аз вече съм възрастен човек и представите ми също са остарели. Помня, че прочетох някъде "който владее моретата, владее света." Англичаните са го измислили, по времето на славните пирати Дрейк, Хоукинс и Гренвил. И тримата кралицата ги прави адмирали за битката с непобедимата. Според хрониките след победата при Трафалгар на адмирал Нелсън, където той загива, в Англия емоциите са противоречиви.
-Да пием за здравето на храбрия Хорацио Нелсън...
-Но той е мъртъв...
-Е, тогава да пием за упокой на душата му.
-Щом тоя дявол е мъртъв, най-после ще видя мъжа си в къщи-крещи в канавката пияна жена...и т.н.
Тая сутрин гледах в шоуто "Как се прави" как се прави реплика на "Морган" мод. 1955, дървено купе, джанти със спици, кожен салон, волан орех, другото -компютър. Тия хора гладни никога няма да са.
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ВеселоПоредното доказателство каква колосална простотия е Брекзит
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "neut":
Ама те тъпите брекзитъри освен,че ще платят тази сума/ exit bill/ ще трябва да си плащат такса за свободен достъп до пазара на ЕС/ако Брюксел позволи това/-:)
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "event_horizon":
Хич "не сте в час" господине!Норвегия и Швейцария са дефакто в ЕС/по-точно гравитират около ЕС/ ,защото спазват четирите основни правила на Обединена Европа;
-свободно движение на хора,стоки и капитали и нямат твърда граница
Освен това и двете държави си плащат годишна такса/вноска/ в бюджета на ЕС ,за да могат да търгуват свободно /без квоти и мита / с ЕС,а националните им законодателства са съобразени с тези на ЕС където имат допирни точки-:)!
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "event_horizon":
Хич "не сте в час" господине!Норвегия и Швейцария са дефакто в ЕС/по-точно гравитират около ЕС/ ,защото спазват четирите основни правила на Обединена Европа;
-свободно движение на хора,стоки и капитали и нямат твърда граница
Освен това и двете държави си плащат годишна такса/вноска/ в бюджета на ЕС ,за да могат да търгуват свободно /без квоти и мита / с ЕС,а националните им законодателства са съобразени с тези на ЕС където имат допирни точки-:)!
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ВеселоДо коментар [#7] от "tko42434569":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Великобритания иска само това което и изнася,но "Кръчмарят"/ЕС / е този който прави "сметките"-:)
bat_plamen
Рейтинг: 4277 ВеселоДо коментар [#10] от "tww09306483":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Както се казва:"Блажени са вярващите"!Само,че след 31 март 2019 година тъпите британци ще "плачат" яко!
disorg
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#30] от "man_un":
Тия хора верно гладни няма да останат, но и световна империя отдавна вече не са.
)) "Синко" можеш да ми кажеш при условие,че си минимум на 70-72г.
bobyb
Рейтинг: 1001 НеутралноДо коментар [#30] от "man_un":
Като си толкоз възрастен, как пропусна да забележиш че Британия не е господар на моретата от ВСВ насам. Никога повече няма и да бъде.
bobyb
Рейтинг: 1001 НеутралноДо коментар [#30] от "man_un":
Като си толкоз възрастен, как пропусна да забележиш че Британия не е господар на моретата от ВСВ насам. Никога повече няма и да бъде.
gl_avatar
Рейтинг: 492 НеутралноBrex-Ext-loose
One Hour
Рейтинг: 348 НеутралноДо коментар [#3] от "event_horizon":
Това "приятно да живееш" включва всичко, което си изброил преди него. Няма никаква причина да развиваш икономика, финанси, взаимотношения както в личен така и в държавен план освен да живееш по-добре. Ако всички клаузи след активирането на чл.50 се спазят без заобикаляне УК губи много повече от ЕС. Приказки "на парче" за митнически проверки са прелюдия към доста по-важния въпрос за наука и технологии, които ще останат в ЕС. Загубите от това ще са доста повече милиарди. Бизнеса в УК вече го осъзна ама недоразумението Мей ще трябва да обяснява на реднеците как да живеят приятно след Брекзит, ако нещо им се обърка сметката. ( и ако я има на сцената въобще). Много е неприятно, като си свикнал някъде (ЕС) да движиш бизнес и лични дела без спирачки вече да си ограничен от същите правила, които са ти давали тази свобода.