
© Reuters
В Германия електоралната тежест на хората от третата възраст никога не е била по-важна, отколкото на парламентарните избори този месец и това подхранва опасението, че страната ще забрави за бъдещето и ще се задоволи с известна консервативна бездейност.
На големия си телевизионен диспут в началото на месеца консерваторката Ангела Меркел и съперникът й социалдемократ Мартин Шулц обещаха никога да не повишават пенсионната възраст до 70 години, въпреки че според експертите това е неизбежно.
Никой от тях обаче не отдели време да говори за образованието или дигиталния сектор, които са слабите места на страната, нито за увеличаващия се риск от детска бедност в най-голямата европейска икономика, въпреки че тя преживява икономически разцвет.
Това е христоматиен пример в една кампания, която цели главно да успокоява хората, особено най-възрастните, смята историкът Волфганг Грюндингер, който е и говорител на фондация за защита на правата на младите поколения. "Има много области в политиката, в които целта е нищо да не се променя. Сякаш слагат Германия в буркан, за да консервират настоящето завинаги, докато се икономисва от бъдещето", казва той.
Колкото повече застаряват избирателите, толкова повече расте рискът политиката да се изготвя в полза на хората от третата възраст, чиито гласове стават решаващи. А те гласуват главно за двете големи партии - Християндемократическия съюз и Германската социалдемократическа партия, както и за либералите от Свободната демократическа партия, според Икономическия институт Де И Ве.
Най-голямата електорална група
"Остаряването е хубаво нещо, но, естествено, се отразява на демокрацията", смята 33-годишният учен.
Властта винаги ще намери средства за бюджетното перо за пенсиите, а други пера съкращава. В изследване от края на август Евростат разкри, че Германия е инвестирала само 4.2 процента от своя БВП за образование през 2015 г., което е под средното европейско ниво от 4.9 процента. Франция, макар и в икономически дефицит, отделя повече - 5.5 процента.
Бившият президент Роман Херцог, който почина през януари, още през 2008 г. предупреди за опасността от "пенсионерска демокрация", която ограбва младежта си. С изборите на 24 септември този дебат отново стана актуален.
Защото хората на възраст над 60 години, с 36.1 процента, ще са най-голямата електорална група за пръв път в историята на Федералната република, разкри изследване на Германската федерация на застрахователните дружества Ге Де Фау. Избирателите на възраст под 40 години не са дори една трета - 29.3 процента.
Спадът на раждаемостта и увеличаването на продължителността на живота обясняват тази промяна в баланса на силите след обединяването на двете Германии. Разликата ще нарасне допълнително, когато родените точно след Втората световна война "бейби бумъри" масово излязат в пенсия от 2020 г.
Отскоро пенсиониралият се 67-годишен Ервин Бендер не харесва този дебат, който според него е равносилен на обвиняване на хората от третата възраст. "Винаги става така, когато някъде нещо не върви. Питат: кой е отговорен? Ето той!", казва той.
Специфични проблеми
Бившият чиновник е председател на представителството на хората от третата възраст в кметството на Нойкьолн. Към него спадат някои квартали от южната част на Берлин като Буков, където по улиците проходилките за възрастни са доста повече от бебешките колички. "Разбира се, хората от третата възраст имат свои специфични проблеми", казва той, но разкрива, че те се тревожат също толкова от покачването на наемите, колкото и самотните майки.
Занемареността на училищата, която редовно се коментира на първите страници на местната преса, и отчаянието на родителите от липсата на забавачници също влияе на тяхното гласуване. "Това, което е важно за внуците ни, естествено е важно и за нас", казва бившият инженер Вернер Айххолц, на 73 години.
Колкото до предизборните обещания към най-възрастните, някои от тях и без това не им вярват. "Преди изборите казват "да", а после забравят", казва 79-годишната Хелга Шулц. Според тези пенсионери управляващите трябва да осигурят социалната сплотеност и за тази цел е нужно равнопоставено отношение към различните поколения. Едно решение би било хората под 18 години да могат да гласуват, дори и децата "ако се чувстват готови", предлага Волфганг Грюндингер.
По този въпрос Ангела Меркел, която най-вероятно ще получи нов четиригодишен мандат като канцлер, вече отсече: Отговорът е "не"./БТА
Радослав Атанасов
Рейтинг: 450 ВеселоЗа разлика от българските😊
Неволята учи.Юмрукчал
Рейтинг: 229 НеутралноФрау Меркел е изключителен политик на съвремието ни!
niksan1
Рейтинг: 2068 Неутрално
Без ДС - ченгета! Лустрация!Германците предварително знаят, че тези избори ще бъдат спечелени от крайнодесните фашаги, платени от Путарангата, както спечелиха в Австрия, Холандия и Франция ...
Ей, мамка му, май нещо се обърках ... !
patilanskomeze
Рейтинг: 340 НеутралноСветът още не се е приспособил политически и икономически към това че в първия свят хората над 60 са вече по-силен демографски сегмент от младежите. И Тръмп и Брекзит първи поведоха революцията да се залага на пенсионерите и техните емоции, но ние сме поколението в което навсякъде ще се случи този преход, така че политиците и бизнесите ще трябва да жонглират яко от една страна млада прослойка която живее 20 години в бъдещето, и от друга страна дъртаци които живеят 20 години в миналото.
442
Рейтинг: 1293 НеутралноЯвно не искат да се замислят, защо и в Германия за хората отглеждането на деца става все по-мисия невъзможна, ами се плъзгат по-лесното и искат власт.
abdelhaqq
Рейтинг: 838 НеутралноМалко двусмислено заглавие. Никога не са били толкоз важни може да значи и че никога не са имали кой знае каква тежест.
בני אתה אני היום ילדתיךНезнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6070 НеутралноДебатът за увеличаване на пенсионната възраст, не касае вече пенсионираните избиратели. Защо го пришиват в тази тематика, не ми е ясно.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевpenetrating
Рейтинг: 5842 НеутралноВъзрастните "изяждат" бъдещето навсякъде...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertxm...
Рейтинг: 3624 Весело... "Остаряването е хубаво нещо, но, естествено, се отразява на демокрацията", смята 33-годишният учен ...
Баси!
Тоя утепА сичкуту децка вЕра у мени!
И у демокрацията, и още повече - в нАуката. Щом тоя бил учЕн ...
gbj06554106
Рейтинг: 561 ЛюбопитноКой е "Путарангата"?
xm...
Рейтинг: 3624 НеутралноЧисто технически погледнато - така е.
Но от друга страна - ако се приема, че човек в подобна възраст е годен да върши квалифициран труд според германските днешни стандарти, а и в близко бъдеще - то къде увисва тезата, че възрастните ... таквозата ... вредели на демокрацията, щото явно "изоставали"?
Това ако погледнем в дълбочина въпроса.
Но иначе в статията го ма'ат чисто политически пропагандно. Нахъсване на младите, опаковането им политически и превръщането му в "челен" и "ударен отряд" на Прогреса и Новия Свят. Щото те си искат и "новия човек", разбира се.
Ама това вече сме го живяли като идеология, че и като практика.
На Запад му викаха Фашизъм, а на Изток - Комунизъм.
joro4900
Рейтинг: 802 ВеселоДо коментар [#3] от "niksan1":
„Германците предварително знаят, че тези избори ще бъдат спечелени от крайнодесните фашаги...“
Пед//ал, пий си лекарстшата редовно...
joro4900
Рейтинг: 802 ВеселоДо коментар [#4] от "patilanskomeze":
tiger
Рейтинг: 458 НеутралноИ как точно става това според теб?
joro4900
Рейтинг: 802 ВеселоДо коментар [#4] от "patilanskomeze":
„...от една страна млада прослойка която живее 20 години в бъдещето, и от друга страна дъртаци които живеят 20 години в миналото.“
Тъй де, те дъртаците ви построиха бъдещето та да можете вие „младата прослойка“ да си живейкате в него. Въпросът е какво можете да направите та да подържате развитието на това бъдеще...
xm...
Рейтинг: 3624 НеутралноДо коментар [#15] от "joro4900":
Кхъ, кхъ ... Таквозата ... Възрастта не е порок.
Както да си малолетен, така и да си дядо или баба.
Така че извеждането и фаворизирането на възрастта като определящ фактор е признак за ... нечистоплътна пропаганда с тоталитарен и користен уклон.
Роси
Рейтинг: 7980 НеутралноНие това сме го виждали и преживели.
pamela
Рейтинг: 3047 НеутралноНе са им проблем възрастните пенсионери, след като средните им пенсии не са толкова високи, а огромните средства, отделяни за социални помощи на неработещите в трудоспособна възраст. Имаше една статистика за новите имигранти, много малка част от тях са се хванали на легална работа, всичко останало смуче социал. Семейните раждат по няколко деца и няма никакви изгледи да се хванат на работа.
Щом и от нашенците 33% са на социал, ясно е за какво става дума.
xm...
Рейтинг: 3624 НеутралноКолко ли ти е несретен животецът ...
Моите съболезнования!
Jessika
Рейтинг: 1528 ГневноПовърхностна статия. Да се обвинява точно това поколение, което вдигна Германия от руините на войната до най-могъщата икономика в Европа, че "изяждало" демокрацията и бъдещето на поколенията, е много лековато и необмислено.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”И в България се чуват подобни гласове от време на време - че пенсионерите били само тежест на държавата, че натоварвали здравната система, че се мотаели по градския транспорт и не гласували правилно. Ми да вземем да ги убием тогава, нашите майки, бащи и баби и дядовци, а?!
шумкарят
Рейтинг: 8 НеутралноКато точат социалните фондове дълго време след пенсионирането си. Вместо да изпълнят патриотичния си дълг и да се гътнат две-три години след пенсионирането, те имат нахалствата още 15-20 години да живеят на гърба на младите работещи.
"Най-голямата грешка от наша страна беше, че твърде много ви се доверихме. А вашата грешка е, че приехте това доверие като слабост и злоупотребихте с него",
patilanskomeze
Рейтинг: 340 НеутралноЕ, е, аре сега, моите извинения ако съм засегнал вас или влизки ви старчоци--аз тези термини не ги ползвам с презрение. Нито пък автоматично смятам че младите само защото живеят в бъдещето целия свят трябва да е като тях. А това че 'дъртаците' живеят в миналото не е някакво обвинение, просто факт. Хората над 60 виждат света през филтъра на своята младост, младоците виждат света през филтъра на своите очаквания, а населението между тях живее и бачка в тук и сега.
Нарасналата икономическа и политическа сила на нарасналия слой дъртаци в първия свят също не е зло само по себе си, просто тази ситуация все още е в своя зародиш и е нестабилна и всякакви клоуни и авантюристи се възползват от нея залагайки на груби и ниски емоции.
Бърк казва безсмъртните думи че обществото е договор между мъртвите, живите, и неродените. Просто ние сме в епохата в която категорията на живите също се разделя на три, и цивилизацията ни трябва да се приспособи че в този смисъл е 'договор между младите, възрастните, и дъртите' в много по-голяма степен отколкото когато и да е било преди в човешката история.
proza
Рейтинг: 612 Неутрално"Най-възрастните избиратели в Германия никога не са били толкова важни"
Те ще стават все по-важни, защото средната възраст на насекението в германия е 48 години. Са такова население може да се очакват само консервативни решения и нищо ново.