
© Alaa Al-Marjani, Reuters
Русия, единствената голяма сила, която не призовава иракските кюрди да анулират референдума си за независимост следващата седмица, бързо се превърна във водещия инвеститор в сделки с кюрдски петрол и природен газ, с обещани над 4 милиарда долара за по-малко от година, казват източници от сектора.
Вашингтон, европейски страни, Турция и Иран се противопоставят на решението на иракските кюрди да произведат на 25 септември референдум за независимост, който кюрдите смятат за кулминацията на десетилетия борба за собствена държава, но Ирак определя като нарушение на конституцията му. Тази седмица Белият дом в изявление нарече планирания вот "провокационен и дестабилизиращ" и отбеляза, че той ще се състои не само в автономния кюрдски регион, но в спорни територии.
Москва обаче не е отправила такъв призив за анулиране на вота. Вместо това, броени дни преди планирания референдум, руският държавен петролен гигант "Роснефт" обяви най-новата си инвестиция миналата седмица, в помощ на Иракски Кюрдистан да развие сектора си за природен газ за вътрешно потребление и после за износ. Пълната стойност на сделката не е официално обявена, но според запознати с нея източници от сектора тя е над 1 милиард долара.
Това е третата голяма инвестиция на "Роснефт" в кюрдския регион от февруари, което превръща Москва от слабо известен в Кюрдистан аутсайдер в най-големия източник на пари за региона. Според източниците от този индустриален сектор сделките на "Роснефт" откакто стъпи в Кюрдистан през декември м.г. са на обща стойност около 4 милиарда долара. Това надхвърля двата милиарда долара, които кюрдският регион е получил от продажби на петрол от международни търговски фирми, които плащат предварително за износа, както и получения от съседа Турция 1.5 милиард долара.
Случващото се бележи и голямо преориентиране на иракските кюрди, които бяха в тесни връзки с Вашингтон от 1991 г., когато САЩ им предложиха подкрепа от диктатора Саддам Хюсеин, който впоследствие бе свален от силите на САЩ през 2003 г. "Москва на практика запълва вакуума от изтеглянето на САЩ от Ирак", каза високопоставен представител на властите на Ербил, столицата на Иракски Кюрдистан.
"Като всяка друга нация на планетата"
Москва публично заявява, че подкрепя териториалната цялост на Ирак, като в същото време признава стремежа на кюрдите за тяхна държава. 35-те милиона кюрди са разпръснати в Ирак, Иран, Турция и Сирия. "Заинтересовани сме кюрдският народ, като всяка друга нация на планетата, да може да осъществи своите надежди и стремежи. Изхождаме от факта, че легитимните стремежи на кюрдите, като при други народи, трябва да се осъществят в рамките на съществуващите международни правни норми", каза руският външен министър Сергей Лавров през юли.
За разлика от други големи сили обаче Москва избягва да се произнесе дали е законно или мъдро да се произведе самият референдум. Външното министерство заяви, че няма какво да добави към коментара на Лавров от юли по въпроса. "Руската позиция е: да изчакаме да видим резултата от референдума", каза един от водещите кюрдски политици Хошияр Зебари, който е бил външен министър, вицепремиер и финансов министър в Багдад от 2003 г. до миналата година, а сега е съветник на кюрдското регионално правителство. "Те изглежда разбират ситуацията ни", каза Зебари и добави, че Москва очаква кюрдите да използват резултата от референдума като елемент в преговорен процес с Багдад.
Според дипломатически източник кюрдите са обърнали внимание на изказване на Лавров на среща с кюрдска делегация в Санкт Петербург през юни, в което той е дал да се разбере, че Русия няма да се противопостави на референдума. "На предишни срещи Лавров винаги наблягаше на териториалната цялост на Ирак", каза източникът, който е присъствал на срещата в рамките на руския икономически форум в Санкт Петербург. "Този път той каза, че Русия разбира амбициите на кюрдския народ за независимост. И макар и да добави, че трябва да се действа внимателно, това бе много силен сигнал", заяви източникът. Горе-долу по времето на тази среща ""Роснефт" подписа втората от трите си големи петролни инвестиционни сделки с кюрдски представители за тази година. Няколко дни по-късно кюрдите обявиха датата на референдума си.
© Alaa Al-Marjani, Reuters
Интереси
Руснаците не са първите чужденци, които идват в Кюрдистан в търсене на петрол. Кюрдите отдавна твърдят, че като автономен регион на Ирак те имат право да сключват споразумения с чуждестранни компании за добив на петрол на тяхна територия. Централното правителство на Ирак пък казва, че всякакви сделки за износ на петрол от Кюрдистан са незаконни без съгласието на Багдад.
Години наред американските компании бяха на предна линия в договаряне на сделки с кюрдите с допускането, че Багдад накрая ще ги одобри. Най-важната сделка бе обявена от "Ексон мобил", която тогава се ръководеше от сегашния държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън.
Обаче след подписването на огромна сделка за развиване на кюрдските петролни полета през 2011 г., "Ексон" не извърши кой знае какви сондажи и впоследствие върна някои от районите на кюрдското правителство. Въпреки че Вашингтон остава приятелски настроен към кюрдите и ги възприема като преграда срещу "Ислямска държава", той се безпокои, че опитът им за независимост ще доведе до разпадане на Ирак или скъсване с Турция. САЩ отдавна приканват кюрдите да не предприемат едностранни стъпки като референдума, които биха могли да дестабилизират правителството в Багдад или да настроят враждебно Анкара.
Русия пък търси още приятели в Близкия изток, след като се завърна в региона с гръм и трясък с решителна военна намеса в Сирия. Главните ѝ регионални съюзници са Иран и Сирия на президента Башар Асад и наличието на приятели в кюрдската територия, разположена между сирия, Иран и Турция би било геополитически полезно.
По някои оценки Кюрдистан има достъпни за добив запаси от 45 милиарда барела петрол и 5.66 трилиона кубически метра природен газ. Тези количества може да нараснат допълнително след извършване на сондажи. За "Роснефт", ръководена от близкия съюзник на Владимир Путин Игор Сечин, регионът е потенциален източник на суров петрол за рафинериите в Европа и значително засилва газовите амбиции на "Роснефт".
Първо икономическа независимост
През 2014 г. Ербил започна да продава петрол по нефтопровод през Турция. Тези сделки обикновено се водят с предварително финансиране от международни търговски фирми и Турция преди петролът да е доставен. "Роснефт" започна участието си с дребна сделка с предварително финансиране в края на миналата година, подобна на предишни сделки на кюрдите с глобални търговци. Руската фирма даде назаем на кюрдите около 280 милиона долара, гарантирани от бъдещи петролни продажби, казаха източници от сектора.
През февруари 2017 г. "Роснефт" увеличи сътрудничеството си като прие да отпусне заем от 1.2 милиарда долара на полуавтономния регион. Така тя стана първата голяма чуждестранна петролна компания, която публично се ангажира с предварителното финансиране на кюрдския износ.
Министърът на природните ресурси на Кюрдистан Ащи Хаурами нарече сделката основополагаща за икономическата независимост на региона - решаващо условие в търсенето на политическа независимост. До този момент Турция бе инвестирала около 1.5 милиарда долара, а международните търговски фирми като "Витол", "Петрако", "Трафигура" и "Гленкор" бяха отпуснали назаем на кюрдите общо около 2 милиарда долара. Русия се превърна с най-големия единичен финансов донор за кюрдите със следващата й сделка през юни за паричен заем и помощ в откриването на още петрол, което доведе общите й инвестиции до близо 2.8 милиарда долара.
Поетият тази седмица руски ангажимент за инвестиране на над 1 милиард долара в газовата инфраструктура на Кюрдистан ще помогне на региона някой ден да стане водещ газов износител за Турция и Европа, казва "Роснефт".
Референдумът за независимост няма да е проблем според компанията. "Произвеждането на референдума няма да се отрази на работата ни. Правим бизнес в автономен регион на Ирак, който е законово признат. Това място се ръководи от нацията на Иракски Кюрдистан и там живеят хората на Иракски Кюрдистан. Затова не смятаме, че сме се захванали с авантюра", каза тази седмица говорителят на "Роснефт" Михаил Леонтиев. /БТА
Hepo
Рейтинг: 1999 НеутралноДа не стане , две диктаторчета се скарали..
SHADOWS of SOFIAproza
Рейтинг: 841 НеутралноРусия си гледа интересите и ако те не съвпадат с интересите на другите велики сили, това не им пречи да преследват целта си. В края на краищата приятелството си е приятелство, а парите са си пари.
Иво
Рейтинг: 4723 ЛюбопитноИнтересна статия...
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36stanislavdi
Рейтинг: 1410 НеутралноРискови инвестиции. Макар, че едва ли има сигурни инвестиции в близкия изток. Но пък отговаря на обвиненията на русофилите, че сащ са в близкия изток заради сероводороите. Ми не, не са.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3040 НеутралноРусия мълчи и по този засилва турските позиции !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !historama
Рейтинг: 4158 НеутралноРусия била имала петрол, но ако може целия Близък изток ще окупира, за да му сложи ръка.
slan777
Рейтинг: 647 НеутралноПри Русия важи древното правило на римският диктатор Галиус Юлиус Цезар от 1 век: Разделяй и владей.Русия в началото е била мъничка държава, която с годините е растяла ...
Es muß Geld fließen!Bicho Raro
Рейтинг: 1427 ВеселоМосква публично заявява, че подкрепя териториалната цялост на Ирак, като в същото време признава стремежа на кюрдите за тяхна държава.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann***********************
Така де, бъдещата независима Кюрдска държава ще е на територията на Турция. И агнето (Ирак) цяло и вълкът (кюрдите) сит.
Hawaii
Рейтинг: 4518 НеутралноВ Кюрдистан, обаче Русия ще удари на камък.
Обърни внимание, че това, което в цялата статия
невярно и погрешно се нарича "инвестиции" са в същност
ПАРИЧЕН ЗАЕМ даден от Русия на сегашната Кюрдска Автономия.
Кюрдите са пределно предпазливи и си знаят цената.
Кюрдите са наясно, че сложи ли ръка някой отвън на нефтения
и газовия сектор, това означава МОМЕНТАЛНА СМЪРТ НА
НЕЗАВИСИМ КЮРДИСТАН.
Затова усукването и ухажването от страна на Москва,
няма да доведе до нищо повече от връщане на заема с
едно "благодаря" и "чао"....
Кюрдите са яли попарата на една сатрапия, каквато беше
Ирак на Саддам Юсеин, за да се натресат на още по-гнусната
такава, каквато е Путинска Русия.
penetrating
Рейтинг: 6072 НеутралноРусия купува находища на камъни в края на каменната ера :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertPETZL
Рейтинг: 901 НеутралноМосква винаги заявява, че подкрепя териториалната цялост на Грузия,Молдова и Украйна.
99,9% от всички хора, умрели от рак, приживе са яли краставици.ИванКар
Рейтинг: 289 НеутралноКой казв, че Русия мъли. Първо в юни Лавров каза каквото трябваше. На Икономическия форум в Санкт Петербург Лавров беше лаконичен и ясен. Но Русия не само разбира "желанието на кюрдите за държавност", но и влага пари в перспективна сделка /някои тук реват, че нямала пари/ и става най-значителния "вложител" в региона. Открито няма да каже нищо особено, докато не завърши строителството на двете тръби на "Турски поток", за да не дразни излишно Ердо, ама той, щом купи С-400, е "пръв приятел" на Путин.
ИванКар
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#10] от "penetrating":
Както се вижда от реалните събития, Русия мълчаливо и спокойно си плете кошницата, като едновременно с това държи на позицията си. Да, териториална цялостност, но референдумът /както и в Крим/ е "глас народен" и, всъщност, руснаците влагат пари в близкото бъдеше на независим Кюрдистан. Разбира се, Путин е наясно, че границите на такава държава могат да преминават през териториите на Турция, Ирак и Сирия, а това означава голяма територия и близо 40 милиона население, което ще промени региона социално, икономически и военно, сиреч регионално-политически.
ИванКар
Рейтинг: 289 НеутралноНещо гнилоима ания - не вървят коментарите ми!
The wheels on the bus are falling off, falling off
Рейтинг: 198 НеутралноИма, има сигурни инвестиции в близкия изток, но (((човек))) трябва да знае къде да търси!!!
Ето ти например компанията Genie Oil and Gas (GOGAS) , subsidiary of Genie Energy Ltd., (NYSE: GNE)
Ето ти го така наречения им "Strategic Advisory Board"
https://genieoilgas.com/about-us/strategic-advisory-board/
Кеф ти Rothschild, kеф ти Murdoch, kеф ти бившия вицепрезидент Cheney, kеф ти бивш директор на ЦРУ R. James Woolsey, кеф ти други знаменитости....
А после се чудете защо има война в Сирия и защо Израел окупира Голандските възвишения
http://www.upi.com/Energy-News/2015/10/09/Major-reserve-discovery-confirmed-in-Golan-Heights/6461444389373/ California Über Alles https://twitter.com/eissolomon11/status/905601992537591808
dr_al_hussaini
Рейтинг: 273 НеутралноДо коментар [#9] от "Hawaii":
За да изпълни изискванията на ЕК, Путин трябва да доставя до бъдещият газов хъб до Узункьопрю газ от 3 различни доставчика - от Сирия, от Иракски Кюрдистан и от Газпром по "Турския поток" ! Само така може да продава газ на която и да е държава от ЕС ! Построяването на сухопътните трасета през територията на Турция не са проблем за Газпром...Семейство Ердоган не ги интересува точно чий газ ще транзитира Турция - тяхната лепта си е еднаква и за Русия, Иран, Азербайджан, Сирия, СА, Катар и т.н...Както и транзитните такси, които ще прибира Боташ...Към момента е очевидно, че Ердоган ще работи с първите 4 изброени държави, като всяка една от тях е избрала именно Газпром за построяването на инфраструктурата, която ще доставя газа и до Европа...И аз не разбирам защо ти си написал това: "Кюрдите са наясно, че сложи ли ръка някой отвън на нефтения
и газовия сектор, това означава МОМЕНТАЛНА СМЪРТ НА
НЕЗАВИСИМ КЮРДИСТАН..."
Народът на Иракския Кюрдистан ще благоденства именно когато експортира регулярно и сигурно своите природни ресурси...
penetrating
Рейтинг: 6072 НеутралноДо коментар [#13] от "ИванКар":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЕдна приказка за кошници:
Може ли да пренасяш вода в кошница? Може ако сипващ повече вода отколкото изтича. Русия плете ли, плете :)
Иначе за смяната на облика на региона сте прави. Русия има интерес в това, точно както го прави в други региони, включително и в България от 1877 година...
.
Рейтинг: 1880 НеутралноНачи Ростнефт си е държава в държавата, и политиката и е различна от Газпром, като често са и конкуренти. Русия има много добри отношения с всички страни в комфликта в Сирия и Ирак , както и с кюрдите и за разлика от нас не иска да ги губи.
САЩ общо взето са мразени там и единствено кюрдите са с тях и то е брак по сметка.
Но това изобщо не значи че Русия няма да бомби кюрдите в Сирия. А натам отиват нещата.
gbj06554106
Рейтинг: 571 Весело[quote#4:"stanislavdi"][/quote]
Е, тука е истината:
"Москва обаче не е отправила такъв призив за анулиране на вота. Вместо това, броени дни преди планирания референдум, руският държавен петролен гигант "Роснефт" обяви най-новата си инвестиция миналата седмица, в помощ на Иракски Кюрдистан да развие сектора си за природен газ за вътрешно потребление и после за износ. Пълната стойност на сделката не е официално обявена, но според запознати с нея източници от сектора тя е над 1 милиард долара.
Това е третата голяма инвестиция на "Роснефт" в кюрдския регион от февруари, което превръща Москва от слабо известен в Кюрдистан аутсайдер в най-големия източник на пари за региона. Според източниците от този индустриален сектор сделките на "Роснефт" откакто стъпи в Кюрдистан през декември м.г. са на обща стойност около 4 милиарда долара. Това надхвърля двата милиарда долара, които кюрдският регион е получил от продажби на петрол от международни търговски фирми, които плащат предварително за износа, както и получения от съседа Турция 1.5 милиард долара."
След като некои феноменални "анализатори ", дълго, напоително и фейк обясняваха, че Русия е вече фалирала - какво се оказа...
А?
Или не сте получили новите опорки....
Stanko
Рейтинг: 233 НеутралноЗащо мълчала Русия. Може би защото в Русия са наясно, че каквото и да кажат "демократичните" медии ще скочат срещу него. Сега се оказва, че Русия дразни дори когато мълчи. Друго си е Хилъри да е забав
vassilun
Рейтинг: 4693 НеутралноДо коментар [#2] от "proza":
Турция не "хареса това"! А не съм сигурен, че Русия може да извлече ползи от сътрудничество с Кюрдистан и прекъсване на това с Турция. И при война в района, която е много вероятна, приятелството с Турция е по-важно за Русия. Очаквам руснаците отново да настъпят мотиката!
.
Рейтинг: 1880 НеутралноЗащото САЩ дава мило и драго да скара Русия с кюрдите, в момента от кюрдските позиции в Дейр-ез-Зор два пъти се обстрелват сирийските части, в които има и голямо участие и руските сили за специални операции, а най-опасната и черна работа е вършат ISIS hunters къде са и частниците от руският батальон на Вагнер.
При кюрдите са пък американските специални части и фактически битката е за нефтените полета които изобщо не са в кюрдски земи а чрез кюрдите САЩ иска да срожи ръка на тях.
Роси
Рейтинг: 8459 НеутралноИска да седи на два стола, само да не падне на земята.
novac
Рейтинг: 8 НеутралноРусия мълчаливо ще газифицира иракски Кюрдистан, а след това и ще му продаде С400 за да бетонира равенството в региона. Мълчанието е злато.
agile
Рейтинг: 233 НеутралноИстината е, че сега е момента за създаване на независима кюрдска държава - на териториите на Ирак и Сирия, разбира се. В Иран има сравнително малка компактна кюрдска територия, а проблемът с Турция е ясен. Но с оглед ситуацията в Сирия и Ирак, създаване на независима кюрдска държава би могло да е добро решение. Особено ако е съпроводено с договори, гарантиращи запазването на населените с кюрди територии в Турция и Иран с досегашния им статус.
.
Рейтинг: 1880 НеутралноВ Сирия няма да стане, ще има война и кюрдите ще ядат шамари. Защото са завзели чужди територии, многократно превишаващи тези къде живеят кюрди. Никой няма да им отстъпи - нито Турция, нито Сирия, нито Иран, а и всички други са против даже и Саудитска Арабия. Израел и САЩ са за.
ДГБ
Рейтинг: 234 НеутралноАми след като на Косово и Крим е била дадена възможност да се самоопределят логично е и кюрдите да имат такава възможност.В този смисъл позицията на Москва е съвсем последователна и принципна.
dnevnikar
Рейтинг: 3921 Неутралнооотминал (at the earliest opportunity)
Защото не ще демокрация там?
"Защо Русия мълчи за референдума в Иракски Кюрдистан"
Judjuk
Рейтинг: 3558 НеутралноМълчала Русия! Ами да крещи ли? Проблемът с независимостта е на хората, които живеят там. Тяхно трябва да е и решението. По-скоро е неясно защо янките изоставят съюзниците си? На кюрдите това няма да им хареса. Малко вероятно да е заради Ирак и Турция. Ирак вече е загубил този район, а Турция има инвестиционни планове, които не противоречат на независима държава, при условие, че не застрашава турската територия.
Finland
Рейтинг: 731 НеутралноДо коментар [#26] от ".":
В интерес на истината Сирия никой не я пита. Там се разхождат напред назад 4500 руски войници и правят буквално каквото си искат. Всички самолети от пушещият самолетоносач бяха прехвърлени на сирийската суша.
dnevnikar
Рейтинг: 3921 НеутралноТАСС 0.2
Мълчанието е пораженчество.
Каже нещо, бе!
До коментар [#20] от "Стоян":
Защо мълчала Русия.
Може би защото в Русия са наясно, че каквото и да кажат "демократичните" медии ще скочат срещу него.
Сега се оказва, че Русия дразни дори когато мълчи.
Finland
Рейтинг: 731 НеутралноВижте това видео на BBC News https://www.youtube.com/watch?v=CqLbBnip1vo
dnevnikar
Рейтинг: 3921 НеутралноНаучен ВИИ имени Ленина
Срам, ако в дупка се вместе вкарали
коментар [#1] от "ka2":
Да не стане, две диктаторчета се скарали..
Хакуна Матата !
Рейтинг: 809 НеутралноЧлен 1-ви от Устава на ООН повелява:
Stupid people make me sickНородите имат право на самоопределение.
В тази връзка, Отделянето на Косово противоречеше на всички норми и правила, но тогава някои казаха: Не е важно вътрешното законодателство а Международните правила. Апропо , някой спомня ли си за референдума в Косово ?
Хакуна Матата !
Рейтинг: 809 НеутралноБи ли приложил някакво данни за Референдума в Косово:
- Дата на провеждане
- Резултати
Stupid people make me sick
agile
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#26] от ".":
Асад не е в състояние да диктува и поставя условия, всичко зависи от решението, което ще вземат най-вече САЩ и Русия. Ако присъединяването на сравнително неголяма част от територията на Сирия към бъдещ независим Кюрдистан му даде опцията да запази властта си, той би приел - и без това за него това би било един проблем по-малко, доколкото кюрдите винаги са били проблем в Сирия. Ако се убедят Турция и Иран, като им се дадат гаранции, че бъдещата държава Кюрдистан няма да има никога териториални или всякакви дриги претенции към териториите на тези страни, те биха се съгласили, защо не?!
ДГБ
Рейтинг: 234 НеутралноДо коментар [#35] от "Хакуна Матата !":
22 септември 1991 , 99% за при 87%активност,референдума е бойкотиран от косовските сърби
pavelski
Рейтинг: 233 НеутралноНякой от коментиращите знае ли какви са кюрдите и знамето им? Интересно ми е ...
agile
Рейтинг: 233 НеутралноЕто каква би била картата на евентуалната бъдеща държава Кюрдистан, създадена в части от Сирия и Ирак. За да се види, копирай и пествай целия адрес на линка, тъй като "Дневник" "линкват" само част от адреса.
https://images.search.yahoo.com/search/images?p=Kurdistan +map&fr=yfp-t&imgurl=https%3A%2F%2Finsidesyriamcen.files.wordpress.com%2F2017%2F03%2Fgreat-kurdistan-map.png%3Fw%3D940%26h%3D686#id=0&iurl=https%3A%2F%2Finsidesyriamcen.files.wordpress.com%2F2017%2F03%2Fgreat-kurdistan-map.png%3Fw%3D940%26h%3D686&action=click
Корки
Рейтинг: 2754 НеутралноЛогочно е да се попита и за референдум в Чечня.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.antitrol
Рейтинг: 8 НеутралноКогато waymo, Tesla и електромобилите на японските, европейските и американските концерни плъзнат по пътищата, болшевиките ще стоят в ступор и ще гледат как им изтича кръвчицата и как се връщат във времената на Иван Грозни.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
papуre
Рейтинг: 882 Неутралносия, единствената голяма сила, която не призовава иракските кюрди да анулират референдума си за независимост следващата седмица,
Finland
Рейтинг: 731 НеутралноДо коментар [#38] от "pavelski":
Кюрдите са може би единствената нация сред рухването на Османската империя, която остана без държава. Ето линк за Иракски Кюрдистан би трябвало това да им е знамето https://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_Kurdistan
papуre
Рейтинг: 882 НеутралноР усия, единствената голяма сила, която не призовава иракските кюрди да анулират референдума си за независимост следващата седмица, Вашингтон, европейски страни, Турция и Иран се противопоставят на решението на иракските кюрди да произведат на 25 септември референдум за независимост"
Това би означавало , че извроените поименно са най- великите в света . Китай , примерно , е джудже. Но по интересното е , как реагираха посочените +велики сили " на референдума в Косово през . Велика Британия - още повече . Но интересното в случая е как реагираха посочените "велики сили " на референдума в Косово през 2007- ма ?. И дали Вашингтон не беше инизиатора и ОРГАНИЗАТОРА на въпросния референдум . ? И преди да задават въпроса защо Русия НЕ КОМЕНТИРА , , ПО- ДОБРЕ Е ДА ОТГОВОРЯТ НА ВЪПРОСА защо , откъснаха Косово от Сърбия ? С което отвориха вратата на образуване на НОВИ ДЪРЖАВИ именно чрез референдуми . Прецедента е Косово , последван от Крим , следва Кюрдистан , след него /или преди него / е Каталуния . За която "великите сили " мълчат като " комунист на разпит . "
efw42682532
Рейтинг: 507 НеутралноРусия се опитва да привлече кюрдите в Ирак за свои съюзници,но ще ударят на камък!Защото ще си навлече гнева,както на Ирак,така и на САЩ и Турция!Русия няма полезен ход!Русия с малките финансови възможности,плюс нестабилния регион ще катурнат руската мечка,която се е надценила!
papуre
Рейтинг: 882 НеутралноДо коментар [#41] от "Боб Марли Фарук":Когато waymo, Tesla и електромобилите на японските, европейските и американските концерни плъзнат по пътищата, болшевиките ще стоят в ступор и ще гледат как ....
..... се точан на опашки пред електроколони , нацвъкани по цялата страна с помоща на болшевиките и захранвани от етомни и газоцентрали . А на някои ще им се смръзва кръвчицата от злоба за пропуснатия момент да ловнат златната кокошчица . И ще точат лиги . Елементарно , Боб ФаСуЛ.
papуre
Рейтинг: 882 ЛюбопитноАко се убедят Турция и Иран, като им се дадат гаранции, че бъдещата държава Кюрдистан няма да има никога териториални или всякакви дриги претенции към териториите на тези страни, те биха се съгласили, "
А какво ли биха направили в такъв случай над петнадесет милиона милиона кюрди , намиращи се в Турция , на кюрдски земи ?.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
papуre
Рейтинг: 882 НеутралноДо коментар [#46] от "protivbspdpsatak":!Защото ще си навлече гнева,както на Ирак,така и на САЩ и Турция!Р
Каква поразителна мисъл . Чудех се защо Русия до сега се крепи , а то било заради това , че САЩ, Турция и Ирак са я обичали и не давали и косъм да падне от кожухчето на руския медвед .
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Явор Рг
Рейтинг: 289 НеутралноСъсипването на Ирак и свалянето на Хюсеин за Сащ от забележителен гаф може да нарастне до пълна трагедия.
.Изключително некадърна дипломация, пълен батак и дезориентация.
himler
Рейтинг: 514 НеутралноДо коментар [#36] от "agile":
По принцип си прав, но пък никой не може да даде гаранция, за бъдещето! Всъщност как действат великите сили -- дадат малка част от изконната територия на народа, а останалата раздадат на душманите на ози народ!Така постъпиха с България, после с Албания, Така постъпиха дори с Германия, а сега и с Кюрдистан! Н
Не знам какво толкова се занимава Европа да храни палестинците? Те са отишли на чужда територия! Кюрдите, които са много по-издигнати от арабите нямат държава, а палестинците трябвало да имат...
ahasver
Рейтинг: 1648 НеутралноДо коментар [#34] от "Хакуна Матата !":В Косово референдум не е имало.
ahasver
Рейтинг: 1648 НеутралноДо коментар [#44] от "Finland":Кюрдите са може би единствената нация сред рухването на Османската империя, която остана без държава.
Според Севърския договор от 1920 година кюрдската държава е трябвало да бъде създадена. Обаче великите тогава Франция и Англия са побързали да си разделят остатъците от Турската империя вместо да правят нова държава. През 50-60-те години имаше известно съживяване на въпроса. В поредицата от популярни географски книжки излезе и една за Кюрдистан.
GreenEyes
Рейтинг: 2654 НеутралноАргументите на нашенските задунайци по отношение на Косово са изключително слаби и това е така, защото те са спускани от плоските московски мозъци. Пояснявам. След като международната общност трябваше да наблюдава безпомощно години наред войните за етническо прочистване в бивша Югославия, и след като чрез санкции и преговори не беше намерено решение, НАТО се намеси с военна сила, без да е получила мандат от ООН. При това Русия беше тази, която блокира мандата в Съвета за сигурност на ООН. След намесата на НАТО последва мисията на КФОР за стабилизиране на Косово. Последното беше в съответствие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. През 2008 г. в крайна сметка беше приета Декларацията за независимост на Косово, която през 2010 г. Международният съд в Хага определи като отговаряща на международното право, но посочи ясно, че това не трябва да създава прецедент. „Когато човешките права на големи части от населението не са застрашени или нарушени в значителна степен, т.е. не е надвиснала хуманитарна катастрофа няма законова база за военна намеса отвън”, според експерта по международно право Георг Нолте. Русия използва понятието "хуманитарна катастрофа" във връзка с Крим, а референдумът беше проведен в кратък срок, без преговори с Организацията на Обединените нации и с Украйна. За разлика от Косово, Крим не остана независим, а се присъедини към друга държава. Въпреки че Русия и до днес не признава Република Косово, Москва се позовава точно на този аргумент, за да оправдае действията си в Крим.
Хакуна Матата !
Рейтинг: 809 НеутралноБлагодаря за отговора. Ето още малко инфо за това как се стигна до този Референдум:
Още през 1990 година неофициално избраният косовски парламент приема в Качаник конституция на Косово, в която обявява областта за суверенна република в състава на Югославия. През следващите месеци албанците изграждат своя администрация, доминирана от Демократичния съюз на Косово (ДСК). Тя е паралелна на поддържаната от сръбското правителство и през 1992 година е оглавена от избрания за президент лидер на ДСК Ибрахим Ругова. През септември 1991 година неофициалното албанско правителство провежда референдум, който подкрепя създаването на независимо Косово, но то не получава никаква международна подкрепа.
И още малко :
..През 1995 г. хиляди сръбски бежанци от Хърватия се заселват в Косово, което допълнително влошава отношенията между двете общности в провинцията. С нарастването на напрежението албанците изоставят първоначалната си политика на мирна съпротива и от 1996 година започват да организират Армията за освобождение на Косово.
Армията за освобождение на Косово започва партизанска война и терористична кампания, която се изразява в постоянни бомбени и огнестрелни атаки срещу югославските сили за сигурност, държавни служители, граждани, които открито подкрепят националното правителство, включително албанци, които не симпатизират на АОК. През март 1998 г. части на югославската армия се присъединяват към сръбската полиция, за да се противопоставят на сепаратистите с военна сила.
През следващите месеци хиляди мирни жители от албански произход са убити, а повече от 500 хиляди напускат своите домове. Много албански семейства са принудени да изоставят домовете си под смъртна заплаха, тъй като в резултат на сблъсъците между националните сили за сигурност и силите на АОК много хора, асоциирани с паравоенни формирования, са изселвани. Според изчисленията на ВКБООН 460 хил. души са били изгонени от своите домове от март 1998 г. до началото на бомбардировките на НАТО през март 1999 г. [4]
След провала на преговорите между сръбските и албанските представители под егидата на НАТО, на 24 март 1999 г. без да е упълномощена за това от ООН, НАТО се намесва в конфликта и започва масирани бомбардировки над югославски военни цели, след което продължава с широкомащабни бомбардировки (като тези над мостовете в Нови Сад).
Конфликтът се превръща в истинска война, тъй като АОК продължава да атакува сръбските сили, а от своя страна сръбските/югославските сили продължават да се бият срещу АОК ..."
"......До 17 февруари 2008 г. Косово юридически е автономна област в състава на Република Сърбия, макар фактически областта да не е под контрола на сръбското правителство от 1999 г. Формално Косово е част от Сърбия, но след Косовската война се управлява като протекторат на ООН. През ноември 2006 г. в Сърбия се провежда референдум за нова конституция на републиката, според която Косово остава автономна област, но с по-широка автономия. Това е отхвърлено от предимно албанското население, което не участва в референдума.
Косово обявява независимостта си на 17 февруари 2008 г. и е признато от България и още 107 държави, 22 от които са страни-членки на ЕС, както и от САЩ и Канада и Австралия. През октомври 2008 г. по инициатива на Сърбия ООН сезира Международния съд в Хага с искане, той да се произнесе, дали едностранно обявената независимост от страна на Прищина, не противоречи на международното право. На 22 юли 2010 г. съдът излиза с решение, че този акт не е в нарушение на международното право.
Неофициалното албанско правителство , провежда Рефендум за създаването на Независимо Косово !!!
Така възникна Косово.
Толкова за Референдума в Косово.
Цинично и тъжно е когато държави с демократично устройство си служат с най- откровена демагогия и мерят с двоен аршин Демокрацията в собствените си държави и Държавите които са /и трябва да бъдат/ подчинени. Stupid people make me sick
myp55531519
Рейтинг: 233 НеутралноСАЩ трябваше да подкрепи най верните си съюзници в борбата срещу крайния ислям. Но ето, че Русия се бута там, където Америка се отдръпва.
Хакуна Матата !
Рейтинг: 809 Неутрално[quote#57:"GreenEyes"][/quote]
Stupid people make me sickНаистина е тъжно, когато на черното се казва - бяло.
Остави пристрастията и гледай фактите. Самия ти пишеш:
" През 2008 г. в крайна сметка беше приета Декларацията за независимост на Косово, която през 2010 г. Международният съд в Хага определи като отговаряща на международното право, но посочи ясно, че това не трябва да създава прецедент. "
След като Международният съд в Хага определя Декларацията като отговаряща на международното право, ЗАЩО посочи ясно, че това не трябва да създава прецедент ?
Да се страхуваш от прецедент , означава да не вярваш в правотата на собственото си решение. Това се случи тогава в Хага. Съдът не беше на страната на Правото а беше на страната на Силата.
theduloclan
Рейтинг: 417 НеутралноСъгласна съм. Дори си мисля че руснаците строят Турски Поток като подарък за независим Кюрдистак който ще отхапе и голяма част от сегашна Турция.
Свободният за Съвършенство! (Ново ВМРО)
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#10] от "penetrating":
Подобно нещо си мисслих и аз. Съгласен съм и с идеята за заема която някой по горе изложи.
theduloclan
Рейтинг: 417 НеутралноНяма такова нещо като гаранции в политиката. Те могат да обещаят днес едно, но кой може да каже какво ще се случи след 25, 50 или 100 години. Анадолските тарамбуки го знаят това. А то е ясно че Кюрдистан ще има, и ще откъсне части от Турция. Наш Баце ако имаше топки щеше да ги подкрепи. Пък нека Турция тогава да ни нападне и понеже ще са агресори, не само ще бъдат наритани (не от нас, ние немаме армия но други държави имат) но и турска територия ще бъде отнета в полза на България като репарации. Същото ще се случи следващата седмица след референдума: Турциа ще навлезе в Иракски Кюрдистан и понеже е държава-агресор ще бъде наритана (дори може от Израел) а турска територия ще бъде отнета в полза на Кюрдистан.
Свободният за Съвършенство! (Ново ВМРО)
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#41] от "Боб Марли Фарук":
Във Великобритания след 20 години ги забраниха бенз и дизел автомобили.
penetrating
Рейтинг: 6072 НеутралноДо коментар [#62] от "dup50528334":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:)
Русия си купува присъствие...
penetrating
Рейтинг: 6072 НеутралноДо коментар [#61] от "theduloclan":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:)
bez_ime2
Рейтинг: 338 НеутралноНека родните рубладжии призоват Матушката им им да обяви и референдуми в Чечня, Дагестан, Ингушетия... След като са толкова загрижени за кюрдите,нека подкрепят и кавказките народи...
xm...
Рейтинг: 3661 НеутралноЗа сероводородите със сигурност!
Виж, за въглеводородите е друга работата :)))
Сериозно погледнато - въглеводородите, т.е. петрол и газ, са стратегически суровини. В световен мащаб и особено определящи за региона. Където друго нЕма.
Има и още една линия на връзката - че се търгуват в долари. Тя малко се коментира, но е от огромна важност. Даже тя е първата по важност, после идва значението им като суровини и като чиста търговия.
А черешката връз тортата е, че в случая развитието на ситуацията около Иракски Кюрдистан влияе не само Близкия Изток, но и в Централна Азия.
Затова и всякакви инвестиции там не са рискови. Защото обслужват държавни стратегически интереси и поради това държавите стоят, открито или най-често скрито, зад гърба на "обикновения" и "частния" инвеститор.
dnevnikar
Рейтинг: 3921 НеутралноUNITED EU UNION
Как са нерекли нацията, Кюрция?
Ще паднат големи съседски преговори за признаване на името... и територията.
Македония, например, от хилядолетия се бори за името си.
Проблемът почти е решен и само един съсед спори.
Тоест, не е решен. Често пъти "почти" е голямо нещо.
"35-те милиона кюрди са разпръснати в Ирак, Иран, Турция и Сирия.
"Заинтересовани сме кюрдският народ, като всяка друга нация на планетата,
да може да осъществи своите надежди и стремежи.
Изхождаме от факта, че легитимните стремежи на кюрдите, като при други народи, трябва да се осъществят в рамките на съществуващите международни правни норми", каза руският външен министър Сергей Лавров през юли."
cristo_n
Рейтинг: 515 НеутралноАми в случая, шапка им свалям на руснаците! "Разделяй и владей" - стари римска максима, чрез която са завладели целия Стар свят. Един ден застават на страната на Турция, друг път подкрепят кюрдите, въпреки че Турция настръхва от това. Същата игра са я играли и англичаните 18-ти и 19-ти век.
dnevnikar
Рейтинг: 3921 НеутралноВИИ имени Ленина
Всичко тече, всичко се променя...
В СССР, например, "нация" била мръсна дума, а "равенство и братство" на почит.
"Заинтересовани сме кюрдският народ, като всяка друга нация на планетата,
да може да осъществи своите надежди и стремежи."
cristo_n
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#12] от "ИванКар":
Ами референдума е следващата седмица, след което Лавров ще трябва да каже нещо, а ако си мислиш, че за това време "турски поток" ще бъде завършен - всички знаем колко руснаците умеят да спазват срокове и петилетки. :) И може да се окаже, че са наляли няколко милиарда в тръби и като стигнат до брега на Турция, Ердо да им каже - "Хайде сега си ги свържете с Иракски Кюрдистан, щом сте такива играчи".
А че има пари Роснефт, има - то всичко е за сметка на руския народ, нали се сещаш?! За какви заплати според теб бачкат работниците в американските петролни компании, и за колко руснаците в фирми в Роснефт? :)
pixel
Рейтинг: 692 НеутралноДо коментар [#48] от "papyre":
Ot 1926g ima sporazumenie . Ankarski dogovor
Ako se narusi teritorialnata cqlost na irak
Tr da vzeme okolo musul i kerkurk
daam
Рейтинг: 1283 НеутралноРусия, както всяка голяма държава води политика съобразно интересите си
dejmos
Рейтинг: 2534 НеутралноКюрдистан устройва много Русия и САЩ по различни причини! Русия и Турция са в добри отношения сега ------Русия обаче води 12 войни точно с османската империя и то със системна упоритост
lfn29533063
Рейтинг: 8 НеутралноЗащото първо, това си е вътрешна работа на самите кюрди. Второ, никой не може да ги разубеди, така че всички изказвания са празни приказки. И трето, положителен резултат от референдума не значи автоматично обявяване на независимост, просто показва дали народът иска да се започне процес на отделяне - тепърва предстоят куп преговори между Кюрдистан и Ирак за самото отделяне.
efw42682532
Рейтинг: 507 НеутралноТочно така!На тебе сега ли ти просветна??????
efw42682532
Рейтинг: 507 НеутралноОбаче САЩ ги отблъскват защото са по силни!
antitrol
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#47] от "papyre":
комуне,
няма кой да се реди на електроколонки с ток от вашите атомни централи. при малко по-голямо натоварване, всички при вас гърми...
БС2003
Рейтинг: 341 НеутралноНе е вярно, че Русия подкрепя кюрдския сепаратизъм. Говорителят на Кремъл Песков заяви, че Русия подкрепя териториалната цялост на страните в региона. Това означава, че е против отцепването на кюрдски райони от Ирак, а също от Турция, Сирия и Иран.